خبرنامه ایمیلی

پس انداز سرمایه گذاری

چقدر سرمایه گذاری کنیم و چقدر پس انداز؟

تعادل در سرمایه گذاری و پس انداز

بسیاری از سرمایه گذاران تازه کار نمی‌دانند که پس انداز کردن پول و سرمایه گذاری دو چیز کاملا متفاوت هستند. این دو، اهداف متفاوتی دارند و نقش‌های متفاوتی در استراتژی اقتصادی و ترازنامه شما بازی می‌کنند. درک روشن این مطلب پیش از شروع سفر خود برای کسب ثروت و یافتن استقلال مالی برای شما ضروری است زیرا از بسیاری از غم‌ها و استرس‌ها جلوگیری می‌کند.

من مشاهده کرده ام که بسیاری از افراد همه چیز خود را با وجود داشتن یک پرتفولیو (سبد سهام) خوب، از دست داده‌اند، زیرا اهمیت نقش پول نقد را در پرتفولیوی خود نمی‌دانسته‌اند. همیشه نقش پول نقد این نیست که باعث درآمدی برای شما شود.

شاید برای شروع بهتر باشد تا با تعریف هر یک از مفاهیم پس انداز و سرمایه گذاری، به بررسی تفاوت‌های این دو بپردازیم. با مجله واگویه همراه شوید.

تعریف پس انداز چیست؟

پس انداز کردن پول عبارت است از کنار گذاشتن پول در یک مکان بسیار امن و سیال بصورت اوراق بهادار یا حساب‌های بانکی. منظور از سیال این است که می‌توان در یک مدت بسیار کوتاه معمولا چند روزه آن را فروخت یا به آن دسترسی داشت. حساب‌های بانکی جاری، کوتاه مدت و پس انداز از این جمله‌اند. اوراق بهادار یا اوراق قرضه دولتی نیز در این گروه قرار می‌گیرند.

مهمتر از همه اینکه منابع پول نقد هر زمان که بخواهید باید موجود باشند به طوریکه بتوانید تحت هر شرایطی از آنها استفاده کنید. بسیاری از سرمایه گذاران مشهور و ثروتمند و همچنین تعداد زیادی از سرمایه گذاران مسن که در دوران رکود بزرگ آمریکا حضور داشته‌اند، توصیه می‌کنند که مقدار زیادی پول نقد را در جایی که فقط خود شما از آن اطلاع دارید نگهداری کنید، حتی اگر با این کار مقداری هم پول از دست بدهید!

در طی فروپاشی سالهای ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸، برخی از مدیران صندوق‌های پوشش ریسک، همسران خود را می‌فرستادند تا از دستگاه‌های ATM تا آنجا که می‌توانستند پول نقد بگیرند زیرا که اعتقاد داشتند کل اقتصاد در حال فروپاشی بود و تا مدتی نخواهند توانست به اسکناس‌های دلار دسترسی داشته باشند.

نکته مهم : ابتدا حفاظت سرمایه را برای پس انداز هایتان انجام دهید و سپس به دیگر ملاحظات مربوط به آن بپردازید. به عنوان مثال، به سرعت تورم خیلی توجه داشته باشید، چرا که با رشد تورم ارزش نقدینگی شما کاهش پیدا می‌کند.

تعریف سرمایه گذاری چیست؟

سرمایه گذاری پول به پروسه‌ای گفته می‌شود که طی آن شما پول یا سرمایه خود را برای خرید یک دارایی استفاده می‌کنید که فکر می‌کنید با احتمال خوبی در طی زمان، سودی با نرخ قابل قبول و مطمئن برای شما خواهد داشت و شما را ثروتمند می‌کند، حتی اگر چندین سال برای شما بی ثباتی را به همراه داشته باشد.

سرمایه گذاری‌های واقعی با یک نوعی از حاشیه اطمینان پشتیبانی می‌شوند که بیشتر به شکل دارایی‌ها و یا درآمد‌های مالک می‌باشد. همانگونه که می‌دانید، بهترین سرمایه گذاری‌ها آنهایی هستند که دارایی‌های تولید کننده نامیده می‌شوند از قبیل سهام، اوراق قرضه و املاک و مستغلات.

پیشنهاد می کنیم در مورد سرمایه گذاری این مطلب را هم بخوانید: ۵ نکته که قبل از سرمایه گذاری باید بدانید

ایجاد تعادل بین پس انداز و سرمایه گذاری

همواره باید پس انداز کردن پول قبل از سرمایه گذاری آن صورت گیرد. به پس انداز مانند پایه و اساس بنای اقتصادی زندگی خود نگاه کنید. دلیل آن ساده است. اگر ارثیه قابل توجهی به شما نرسیده است، فقط پس اندازهای شما می‌تواند به عنوان سرمایه لازم برای سرمایه گذاری عمل کند.

اگر شرایط اقتصادی سخت شود و شما به پول نقد نیاز پیدا کنید، به احتمال زیاد سرمایه گذاری‌های خود را در بدترین زمان ممکن خواهید فروخت. و این روش درستی برای پولدار شدن نیست.

در مورد پس انداز کردن پول در زندگی باید به دو نکته زیر توجه کنید:

  • به عنوان یک قانون کلی، پس اندازهای شما باید حداقل به مدت شش ماه همه مخارج شما از قبیل وام مسکن، پرداخت دیگر وام‌ها، هزینه‌های بیمه، قبض‌های آب و برق و گاز و تلفن، خوراک و هزینه‌های پوشاک را تامین کند. به این ترتیب اگر شغل خود را از دست بدهید، زمان کافی خواهید داشت تا زندگی خود را رو به راه کنید و از فشار شدیدی که در اثر زندگی بدون حقوق ماهانه ایجاد می‌شود رنج نبرید.
  • هر هدف خاصی در زندگی شما که نیاز به مبلغ زیادی پول در طی پنج سال آینده داشته باشد باید از محل پس اندازها تامین شود و نه از محل سرمایه گذاری. بازار بورس در کوتاه مدت ممکن است بسیار بی ثبات باشد بطوریکه در عرض یک سال ۵۰٪ از ارزش خود را از دست بدهد.

پس از اینکه این موارد به علاوه بیمه سلامتی خود را فراهم کردید، می‌توانید شروع به سرمایه گذاری کنید.

ما مشتاق خواندن نظرات شما هم هستیم. بنظر شما بین پس انداز و سرمایه گذاری باید چه تعادلی برقرار باشد؟ شما در حال حاضر چقدر پس انداز و چقدر سرمایه گذاری کرده‌اید؟ لطفا تجربیات خودتان را با ما در میان بگذارید.

نظر شما چیست؟

برای ارسال نظرتان اینجا کلیک کنید