خبرنامه ایمیلی

سرمایه گذاری

چطور در متاورس سرمایه‌گذاری کنیم؟

سرمایه‌گذاری در متاورس

اگرچه متاورس هنوز مفهوم نسبتا جدیدی است، اما تا کنون چند راه برای سرمایه‌گذاری در آن ایجاد شده است.

متاورس همچنان از حوزه‌های مورد علاقه سرمایه‌گذاران آینده‌نگری است که می‌خواهند در فناوری‌های آینده‌دار سرمایه‌گذاری کنند. ادامه مقاله را بخوانید تا هم با متاورس آشنا شوید و هم روش‌های متفاوتی را یاد بگیرید که می‌توانید در متاورس سرمایه‌گذاری کنید.

متاورس چیست؟

متاورس عبارتی است که برای توصیف جهانی مجازی، به موازات جهان واقعی، استفاده می‌شود.

هرچند از ۱۹۹۲ که نیل استیونسن رمان علمی تخیلی خرابی برفکی (Snow Crash) را نوشت، این مفهوم وجود داشته، اما در سال‌های اخیر معنای جدیدی یافته و توجهات زیادی را جلب کرده است. این اتفاق را می‌توان ناشی از این پدیده دانست که فناوری به قدری پیشرفت کرده که ایجاد نوعی جهان مجازی غوطه‌ور (immersive) که به افراد تجربه‌ای سه‌بعدی ارائه دهد را ممکن کرده است.

کتاب نیل استیونسن جامعه‌ای پادآرمان‌شهری را نشان می‌دهد که در آن افراد از هدست‌های واقعیت مجازی، تلفن‌های همراه، اینترنت بی‌سیم و آواتارها برای دسترسی به عالم خیالی دیجیتالی، جدا از جهان واقعی، به نام «متاورس» استفاده می‌کنند. اما اکنون به‌لطف پیشرفت فناوری، متاورس دیگر مقوله‌ای خیالی نیست.

متاورس را می‌توان شبکه‌ای از جهان‌های مجازی در نظر گرفت که به افراد این امکان را می‌دهد که با استفاده از آواتارهای‌شان در لحظه و به‌صورت دیجیتال با یکدیگر تعامل کنند. مانند جهانی موازی است که افراد می‌توانند زندگی دیجیتال‌شان را در آن سپری کنند.

این جهان مجازی با تلفیق پلتفرم‌های غوطه‌ورسازی ممکن شده که از تعامل‌های اجتماعی و تجاری با استفاده از سخت‌افزارهایی مثل هدست‌های واقعیت مجازی پشتیبانی می‌کنند.

اگرچه هنوز جهان دیجیتال یکپارچه واحدی به نام متاورس وجود ندارد، چند جهان مجازی مجزا در مراحل اولیه توسعه هستند که می‌توانیم آن‌ها را قطعاتی از متاورس در نظر بگیریم. از جمله این جهان‌ها می‌توان به جهان‌های مجازی مبتنی بر بلاک‌چینی مثل دیسنترالند (Decentraland) و سندباکس (Sandbox) اشاره کرد. این پروژه‌ها دورنمایی از متاورس احتمالی آینده به ما می‌دهند.

پنج راه برای سرمایه‌گذاری در متاورس

متاورس می‌تواند به گام بعدی در مسیر تکامل اینترنت تبدیل شود. در نتیجه سرمایه‌گذاران فعالانه به دنبال فرصت‌هایی برای سرمایه‌گذاری در متاورس در مراحل اولیه بوده‌اند تا از رشد آن در آینده سود ببرند.

بیایید پنج راه سرمایه‌گذاری در متاورس را بررسی کنیم.

۱. خرید سهام متاورسی

یکی از آسان‌ترین و دردسترس‌ترین راه‌ها برای سرمایه‌گذاری در متاورس خرید سهام شرکت‌های سهامی عامی است که در حال توسعه فناوری‌های لازم برای ایجاد متاورس هستند. سهام متاورسی زیادی برای انتخاب وجود دارند که از جمله می‌توان به متا (با نماد META)، اپل (با نماد APPL)، مایکروسافت (با نماد MSFT) و روبلاکس (با نماد RBLX) اشاره کرد.

متا در خط مقدم ایجاد متاورس قرار دارد و حتی برای نشان دادن تمرکزش بر حوزه متاورس، نامش را از فیسبوک به متا تغییر داد.

۲. سرمایه‌گذاری در صندوق‌های ETF متاورسی

صندوق‌های ETF متاورسی نیز فرصت عالی دیگری برای حضور سرمایه‌گذاران در صنعت متاورس هستند. صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) نوعی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری هستند که عملکردی همسو با یک بازار، بخش یا دارایی خاص دارند. صندوق‌های ETF درست مانند سهام در بورس‌ها معامله می‌شوند. هر صندوق ETF متاورسی به افراد امکان سرمایه‌گذاری در گروهی از شرکت‌ها را می‌دهد که فعالانه در توسعه متاورس مشارکت دارند. صندوق‌های زیر نمونه‌هایی از ETFهای متاورسی هستند:

  • Roundhill Investment ETF (Roundhill Ball Metaverse ETF)
  • iShares Metaverse UCITS ETF
  • Franklin Metaverse UCITS ETF

۳. خرید توکن‌های متاورسی

خرید توکن‌های متاورسی یکی دیگر از گزینه‌های سرمایه‌گذاری در متاورس است. هر متاورس مبتنی بر بلاک‌چینی توکن یا توکن‌های خودش را دارد که معمولا از آن‌ها برای انجام تراکنش در آن جهان دیجیتال استفاده می‌شود. می‌توانید این توکن‌ها را با ارزهای فیات یا رمزارزهای دیگر مبادله کنید.

توکن‌های متاورسی گوناگونی وجود دارند که می‌توانید به سبد سرمایه‌گذاری‌تان اضافه کنید. توکن‌های زیر چند نمونه از آن‌ها هستند:

  • MANA: توکن بومی دیسنترالند.
  • AXS: توکن بومی اکسی اینفینیتی (Axie Infinity).
  • SAND: توکن بومی سندباکس.

۴. خرید توکن شاخص متاورس (Metaverse Index)

سرمایه‌گذاری در توکن‌های شاخص متاورس (با نماد MVI) گزینه دیگری برای اضافه کردن سرمایه‌گذاری در متاورس به پورتفوی شماست. این سبد یا مجموعه رمزارزهای گوناگون به شما این امکان را می‌دهد که ریسک‌تان را در طیف گسترده‌ای از توکن‌های متاورسی پخش کنید.

بنابراین به‌جای سرمایه‌گذاری مجزا در توکن‌های متاورسی مختلف، می‌توانید در شاخصی سرمایه‌گذاری کنید که شامل همه توکن‌های متاورسی مطرح می‌شود و در نتیجه ریسک شما را کاهش می‌دهد.

شاخص متاورس توکنی از نوع ERC-20 است که عملکردی همسو با عملکرد شرکت‌هایی در بخش‌های سرگرمی، کسب‌وکار و ورزش دارد که در حال روی آوردن به جهان مجازی هستند. سرمایه‌گذاری در توکن MVI به سرمایه‌گذاران این امکان را می‌دهد که در طیف گسترده‌ای از پروژه‌های ساخت متاورس مثل انجین کوین (Enjin Coin)، ایلوویوم (Illuvium) و دیسنترالند مشارکت داشته باشند.

۵. خرید توکن‌های غیرمثلی زمین مجازی

خرید توکن‌های غیرمثلی زمین مجازی گزینه دیگری برای سرمایه‌گذاری در متاورس است. این توکن‌های غیرمثلی قطعات زمین دیجیتال هستند. صاحبان این زمین‌ها می‌توانند هر کاری با آن‌ها بکنند؛ مثلا در آن‌ها ساخت‌وساز انجام دهند، آن‌ها را برای تبلیغات اجاره دهند یا مانند زمین‌های فیزیکی آن‌ها را بعدا با سود بفروشند.

سندباکس و دیسنترالند از پلتفرم‌های محبوبی هستند که توکن غیرمثلی زمین مجازی می‌فروشند. در سال ۲۰۲۲ قطعه زمینی در دیسنترالند به قیمت ۹۰۰.۰۰۰ دلار فروخته شد. صرفا مثالی زدیم تا نشان دهیم این قطعه زمین‌های مجازی چقدر می‌توانند سودآور باشند.

جمع‌بندی

متاورس صنعت هیجان‌انگیزی است که به‌سرعت تکامل می‌یابد و می‌تواند شیوه زندگی، کار و بازی کردن ما را تغییر دهد. در حال حاضر برای سرمایه‌گذاری در متاورس چند راه از جمله خرید سهام شرکت‌های متمرکز بر متاورس، صندوق‌های ETF متاورسی، توکن‌های متاورسی و زمین‌های مجازی وجود دارد.

هرچند سرمایه‌گذاری در متاورس ریسک‌های قابل ملاحظه‌ای دارد، سود بالقوه آن می‌تواند برای افراد متمایل به پذیرش ریسک‌های حساب‌شده چشمگیر باشد.

نظر شما چیست؟

برای ارسال نظرتان اینجا کلیک کنید