خبرنامه ایمیلی

پس انداز

چگونه سریع‌تر و بیشتر پس‌انداز کنیم؟

پس انداز کردن

اگر هدف شما پس‌انداز پول بیشتری است، صبر و شکیبایی مهمترین مهارتی است که باید به آن مسلط شوید. به هر حال، همینطور که به سمت اهداف پس‌انداز خود حرکت می‌کنید، ممکن است که زمان زیادی طول بکشد تا موجودی حساب پس‌اندازتان را افزایش دهید.

اما اگر می‌خواهید همین الان پس‌اندازهایتان را حسابی افزایش دهید، چه باید کرد؟ با کمی‌تفکر خلاقانه می‌توان به سرعت پس‌انداز را زیاد کرد. هیچ فوت وفن خاصی برای پس‌انداز سریع وجود ندارد، بلکه صحبت از تغییرات کوچکی است که تاثیرات بزرگی ایجاد می‌کنند.

مهمترین اصل در مورد پس‌انداز بیشتر پول، متعهد بودن به انجام آن بطور منظم و داشتن یک هدف روشن در ذهن است. پس از پذیرفتن این اصل، شما می‌توانید به ترفندهایی که در ادامه توضیح می‌دهیم عمل کنید. اما پیش از آن لازم است تا در مورد اهمیت پس‌انداز کمی بیشتر بدانیم.

چرا باید سریعتر و بیشتر پس انداز کنیم؟

صرفه‌جویی سریعتر و بیشتر برای تضمین رفاه مالی در آینده و دستیابی به اهداف بلند مدت ضروری است. با پس انداز جدی، یک حساب ایمن ایجاد می‌کنید که از شما در مواقع اضطراری مانند هزینه‌های پزشکی غیر مترقبه یا هنگام از دست دادن شغل محافظت می‌کند و کمک می‌کند زیر بار قرض و بدهی نروید. علاوه بر این، یک پس انداز قابل توجه، فرصت هایی را مانند ادامه تحصیل، راه اندازی یک کسب و کار یا سرمایه گذاری هایی که می توانند وضعیت مالی شما را به میزان قابل توجهی بهبود ببخشند، برای شما فراهم می کند.

همچنین داشتن پس‌انداز بیشتر باعث آرامش خاطر می شود، استرس را کاهش می دهد و به شما کمک می‌کند بدون نگرانی دائمی از بی ثباتی مالی بر روی آرزوهای خود تمرکز کنید. علاوه بر این، هر چه زودتر پس انداز را شروع کنید و بیشتر پس انداز کنید، زمان بازنشستگی شما هم نزدیک‌تر می‌شود. به بیان دیگر سود مرکب در طول زمان بهترین عملکرد را خواهد داشت، به این معنی که پس انداز زودهنگام و قابل توجه می تواند منجر به بازنشستگی راحت‌تر و سریع‌تر شود.

از سوی دیگر، داشتن پس انداز قابل توجه درها را به روی فرصت های سرمایه گذاری مختلف باز کرده و با توجه به اینکه حالا سرمایه شما درشت شده است، پول شما هم می‌تواند برای شما کار کند. شما می‌توانید از طریق سرمایه گذاری در املاک، سهام یا سایر سرمایه گذاری ها پس‌انداز خود را افزایش دهید.

۱. پس از دریافت حقوق، اول پس‌انداز کنید

اگر هنوز به پس‌انداز کردن عادت نکرده‌اید، زمانی که حقوق گرفتید اولین کارتان این باشد که مقداری پس‌انداز را به یک حساب بانکی دیگر منتقل کنید، بدون معطلی! بدین ترتیب وسوسه کمتری برای خرج کردن آن احساس در شما ایجاد خواهد شد، و شما با گذشت زمان شاهد افزایش حساب پس‌اندازتان خواهید بود.

بودجه خود را بررسی کنید و مقدار پولی که می‌توانید بطور منظم برای پس‌انداز اختصاص دهید را مشخص نمایید و آن را بطور اتوماتیک اجرا کنید. به منظور بیشترین افزایش پس‌انداز، حساب پس‌اندازی را انتخاب کنید که ترکیبی از بهترین نرخ سود و کمترین کارمزد را ارائه می‌کند.

اگر برایتان سوال است که چقدر لازم است پس‌انداز کنید این مطلب را بخوانید: هر ماه چقدر پول پس‌انداز کنیم؟

۲. بدهی‌های خود را خودکار پرداخت کنید

همزمان با ایجاد انتقال خودکار پس‌انداز، پرداخت صورتحساب هایتان را نیز اتوماتیک کنید. با این کار نیازی به پرداخت جریمه دیرکرد نخواهید داشت و در نتیجه آن پول جریمه دیرکرد را پس‌انداز می‌کنید و امتیاز کارت اعتباریتان حفظ می‌شود. جریمه دیرکرد موجب کاهش امتیاز کارت اعتباری شما می‌شود که در اثر آن نرخ سود وامهایی را که می‌گیرید افزایش می‌دهد.

پرداخت به موقع صورتحساب‌ها و حفظ امتیاز کارت اعتباری به پس‌انداز شما می‌افزاید زیرا نرخ سود وامهای شما و همچنین کارتهای اعتباریتان را در بهترین وضعیت نگه می‌دارد.

پس انداز کردن

۳. از پاداش‌های وفاداری استفاده کنید

اگر دارید پول خرج می‌کنید، چرا قسمتی از آن را پس نگیرید؟ ثبت نام برای برنامه‌های وفاداری که توسط رستوران‌ها و شرکت‌های مورد علاقه شما ارائه می‌گردد، راه ساده‌ای برای پس‌انداز مقدار بیشتری پول است. این موضوع مانند تخفیف گرفتن هنگام خرید است. اما به یاد داشته باشید که باید مخارج خود را کاملا زیر نظر بگیرید تا به وسوسه گرفتن پاداش، بیش از حد خرج نکنید زیرا که این در تضاد با تلاش برای پس‌انداز است.

۴. از ابزارهای آنلاین استفاده کنید

علاوه بر برنامه‌های پاداش وفاداری، وبسایت‌هایی وجود دارند که در هنگام پرداخت وجه شما بابت خرید، بعنوان پاداش بخشی از پولتان را به شما بر می‌گردانند. بعنوان مثال اخیرا وب‌سایت تخفیفان چنین سرویسی را به سرویس‌های خود اضافه کرده است. شما می‌توانید برخی از محصولات مورد نیاز خود را از تخفیفان تهیه کنید تا بخشی از پول پرداختی‌تان دوباره به حسابتان باز گردد.

۵. با پول نقد خرید کنید

با اینکه کارت اعتباری شما می‌تواند مقداری پول بصورت پاداش به جیب شما اضافه کند، این کارتها می‌توانند شما را مقروض کنند و این چیزی نیست که شما برای پس‌انداز به آن نیاز دارید. در حین یادگیری مهارت پس‌انداز سریع پول، موقتا فقط با پول نقد خرید کنید. این در صورتی است که شما نگران آن هستید که نمی‌توانید خرج کردن با کارت اعتباریتان را کنترل کنید.

۶. تراکنش‌هایتان را گرد کنید

علاوه بر انتقال پس‌انداز اتوماتیک، شما با گرد کردن خریدهایتان می‌توانید بازهم به پس‌اندازتان بیافزایید. مثلا اگر هزینه دیدن فیلم برای شما ۲۵ هزار تومان است، آن را به ۳۰ هزار تومان گرد کنید و ۵ هزار تومان دیگر را به حساب پس‌اندازتان منتقل کنید. اگر بیشتر علاقمند هستید که سریعتر پس‌انداز کنید، می‌توانید که مقدار گرد کردن را به بیش از ۵ هزار تومان افزایش دهید.

۷. هزینه‌های خرد را حذف کنید

در هنگام بودجه بندی، معمولا توجه ما به چیزهای کوچک جلب می‌شود. به منظور پس‌انداز سریع، یک هزینه کوچک ماهیانه مانند اشتراک ۵۰ هزار تومانی روزنامه ای که نمی‌خوانید و یا کارواش ۳۰ هزار تومانی یک هفته در میان را حذف کنید. سپس آن پول را در حساب پس‌اندازتان ذخیره کنید. به احتمال زیاد شما اصلا متوجه خرج نکردن آن پول نمی‌شوید و در بلند مدت از تاثیر آن بر پس‌اندازتان شگفت زده خواهید شد.

۸. در خریدها کمتر هزینه کنید

با اینکه برخی از هزینه‌ها مانند رهن و اجاره قابل کاهش دادن نیستند، شاید برای موارد دیگر بتوان کاری کرد. مثلا شاید بتوانید برای بیمه اتومبیل یا سرویس تلفن همراه خود، گزینه‌های مناسب‌تر یا مقرون به صرفه‌تر بیابید. اگر مقداری زمان صرف یافتن نرخ‌های بهتر برای خریدهای خود کنید می‌توانید هر ماه پول بیشتری پس‌انداز کنید.

۹. تسویه حساب کنید 

شما با تسویه حساب کارت‌های اعتباری یا وام‌ها و قرض و قوله‌های خود خواهید توانست تا بیشتر پول پس‌انداز کنید، زیرا دیگر لازم نیست هر ماه بدهی‌هایتان را بپردازید. البته این کار همیشه امکان پذیر نیست. گرفتن وام‌هایی با نرخ سود کم، کار پرداخت آن را آسانتر می‌کند و بهتر می‌توانید پس‌انداز کنید. حتی برای پس‌انداز بیشتر، سعی کنید وام‌هایی را انتخاب کنید که سودی برای تسویه حساب دریافت نمی‌کنند.

شما چه راه‌های دیگری را می‌شناسید که باعث می‌شود به پس‌انداز کردنتان سرعت بخشیده شود؟ لطفا نظرات خودتان را با ما و بقیه کاربران به اشتراک بگذارید.

نظر شما چیست؟

برای ارسال نظرتان اینجا کلیک کنید