خبرنامه ایمیلی

پس انداز

پس انداز کردن نصف درآمد چه مزایایی دارد؟

پس انداز نصف درآمد

برای آشنا شدن با یک ایده بنیادین پس انداز پول که روز به روز هم محبوب‌تر می‌شود آماده هستید؟ این ایده را با سه کلمه می‌توان بیان کرد: پس انداز نصف درآمد!

بله، این ایده می‌گوید که ۵۰ درصد از درآمدتان را پس انداز کنید. این پس انداز را به یک بودجه اضطراری تبدیل کنید، به سرعت بدهی‌هایتان را پرداخت کرده، و سپس برای دوران بازنشستگی‌تان پول کنار بگذارید.

این رویکرد در نگاه اول یک ایده احمقانه به نظر می‌رسد، ولی بهرحال چه احمقانه و چه منطقی، گروهی از افراد هستند که نیمی از پولشان را پس انداز می‌کنند. این پس انداز کنندگان معتقدند آرامش خاطر و انعطاف‌پذیری که این روش ایجاد می‌کند ارزشش را دارد که تلاش کنند. بعنوان مثال، آنها ممکن است درآمد ماهیانه ۶ میلیون تومانی داشته باشند، اما فقط با ۳ میلیون تومان زندگی کنند.

اگر فکر می‌کنید هنوز در مورد اصل پس انداز کردن دو به شک هستید یا در مورد ابتدائیاتش زیاد نمی‌دانید، پیشنهاد می‌کنیم اول اینجا را بخوانید: راهنمای کامل پس انداز

مزایای زیاد پس انداز کردن

این پس اندازکنندگان اغلب می‌توانند وام مسکن خود را به جای ۳۰ سال و پرداخت سود بسیار بیشتر، در عرض ۵ تا ۱۰ سال بازپرداخت کنند. آنها می‌توانند وقتی فرزندشان هنوز در دوره ابتدایی است بودجه دانشگاهش را جور کنند.

آنها می‌توانند حساب بازنشستگی خود را زودتر پر کنند، هزینه‌های خودروی خود را نقدی پرداخت کنند و لذت این آرامش خیال را بچشند که برای حوادث پیش‌بینی نشده یک صندوق اضطراری دارند. اگر می‌خواهید این روش را امتحان کنید یا حداقل کمی به این سبک پس انداز نزدیکتر شوید، مثلا با پس انداز کردن ۳۰ یا ۴۰ درصد از درآمد، نکات زیر را مطالعه کنید.

با یک درآمد زندگی کنید

اگر زوجی هستید که دو منبع درآمد دارید، ساده‌ترین راه برای پس انداز کردن نصف درآمدتان، زندگی کردن با یک درآمد و پس انداز کردن درآمد دوم است. اول با درآمد بیشتر زندگی کنید و چند ماه تلاش کنید تا با شرایط جدید تطبیق پیدا کنید. وقتی به وضعیت جدید عادت کردید، سعی کنید با درآمد پایین‌تر زندگی کنید.

این کار برای زوج‌ها یک مزیت اضافه هم دارد: اگر در آینده تصمیم بگیرید به یک خانواده تک درآمدی تبدیل شوید، برای مثال اگر یکی از شما تصمیم بگیرد دیگر سر کار نرود و در خانه از بچه‌ها مراقبت کند، آماده خواهید بود. در این شرایط نه تنها به زندگی کردن با یک درآمد عادت دارید، بلکه پس انداز جمع شده سال‌های گذشته را نیز دارید. همچنین تصمیمات بزرگی از نقطه نظر بازپرداخت با یک درآمد در زندگی گرفته‌اید، برای مثال وام مسکن.

درآمدتان را تقویت کنید

مثلا اگر درآمد ۸ میلیون تومانی داشته باشید، پس انداز کردن نصف آن عملی‌تر است، در حالی که با درآمدی در حدود ۳ تا ۴ میلیون تومان در ماه کلا این کار امکان‌پذیر نیست. افرادی که در انتهای پایین‌تر طیف درآمد هستند، بهتر است درآمدشان را افزایش دهند. افزایش درآمد به سرعت قدرت بیشتر پس انداز کردن را افزایش می‌دهد، زیرا می‌توان تمامی درآمد اضافی را مستقیما پس انداز کرد.

روی بردهای بزرگ تمرکز کنید

موقع پس انداز کردن اول با هدف قرار دادن سه هزینه بزرگتان شروع کنید. برای بیشتر افراد این هزینه‌ها شامل غذا، مسکن و حمل‌ونقل است. شاید لازم باشد به خانه کوچک‌تری نقل مکان کنید. بعضی‌ها با نقل مکان از خانه دو طبقه‌شان به یک واحد کوچک‌تر و اجاره دادن خانه خودشان توانسته‌اند هزینه‌ها را کاهش داده و مبلغ قابل توجهی پس انداز کنند.

از آن جایی که مسکن معمولا درصد قابل توجهی از بودجه ماهیانه یک خانواده متوسط را به خود اختصاص می‌دهد، این روش کمک می‌کند به نیمه راه پس انداز کردن حداکثری برسید.

همچنین با زندگی در نزدیکی محل کارتان، استفاده از خودرویی که مصرف سوخت مقرون به صرفه دارد و در صورت امکان راه رفتن یا دوچرخه سواری، می‌توانید در هزینه‌های حمل‌ونقل صرفه‌جویی کنید.

با کمتر کردن رفتن به رستوران هزینه‌های غذا خوردنتان را نیز کاهش دهید. رژیم غذایی عمدتا گیاهی (یا حداقل مصرف نکردن گوشت قرمز) نیز خیلی به کاهش هزینه خواروبار کمک می‌کند. این سه دسته‌بندی به تنهایی روی رسیدن به هدف پس انداز کردن نصف درآمد شما، تاثیر زیادی دارند.

هزینه‌های تکراری را هدف قرار دهید

موقع پس انداز کردن هزینه‌های نامرئی را فراموش نکنید. تمرکز کردن روی خواروبار و بنزین راحت است چرا که ملموس هستند. اما معمولا هزینه بیمه‌نامه، هزینه صندوق‌های سهام و سایر هزینه‌های نامرئی و ناملموسی که تاثیر بزرگی دارند را فراموش می‌کنیم.

هر ماه یک بار بودجه‌تان را مرور کنید تا راهی برای کاهش هزینه‌های ملموس و ناملموس که از درآمد ماهیانه شما استفاده می‌کنند پیدا کنید.

شما تا به امروز چند درصد از درآمد خودتان را پس انداز می‌کردید؟ نظرتان درباره ایده پس انداز نصف درآمد چیست؟ بنظرتان ارزشش را دارد که این سبک پس انداز کردن را تست کنید؟

نظر شما چیست؟

برای ارسال نظرتان اینجا کلیک کنید