خبرنامه ایمیلی

سرمایه گذاری

مشاور مالی چه کاری انجام می دهد؟

مشاور مالی کیست؟

اگر در مدیریت پول خود مشکل دارید، ممکن است به کمک یک متخصص مالی نیاز داشته باشید. مشاور مالی یک متخصص است که می‌تواند به شما در رسیدن به اهداف مالی‌تان کمک کند. در این مقاله بیشتر در مورد اینکه یک مشاور مالی کیست، چه کاری انجام می دهد و چگونه می توان فهمید که آیا به یک مشاور مالی نیاز دارید یا خیر می‌پردازیم.

مشاوران مالی می‌توانند در زمینه‌های مختلف مالی، از جمله مدیریت پس‌انداز، سرمایه‌گذاری، پرداخت بدهی و غیره، به شما کمک کنند. آنها می‌توانند به شما کمک کنند تا اهداف مالی خود را محقق کنید.

مشاور مالی کسی است که به شما کمک می‌کند تا امور مالی تان را مدیریت کنید، یا خودش آن‌ها را مدیریت می‌کند. اصطلاح کلی “مشاور مالی” برای توصیف طیف گسترده‌ای از افراد و خدمات، از جمله مدیران سرمایه‌گذاری، مشاوران مالی و برنامه‌ریزان مالی استفاده می‌شود.

مشاوران مالی چه کاری انجام می‌دهند؟

خدماتی که مشاوران مالی ارائه می‌کنند، بسته به نوع مشاور متفاوت خواهد بود، اما به طور کلی، یک مشاور مالی وضعیت مالی کنونی شما را ارزیابی می‌کند – از جمله دارایی‌ها، بدهی‌ها و هزینه‌های شما – حوزه‌های بهبود را شناسایی می‌کند و به شما کمک می‌کند تا یک برنامه مالی ایجاد کنید. اکثر مشاوران می‌توانند در موارد زیر به شما کمک کنند:

 • کمک در ایجاد صندوق پس‌انداز اضطراری
 • کمک در ایجاد توانایی پس‌انداز و بودجه‌بندی
 • برنامه‌ریزی برای تحقق اهداف کوتاه‌مدت و بلندمدت
 • برنامه‌ریزی برای بازنشستگی
 • برنامه‌ریزی مالیاتی
 • معرفی و توضیح موضوعات و محصولات مالی که برای شرایط شما مناسب هستند
 • مشخص کردن ترکیب سرمایه‌گذاری برای سبد سرمایه‌گذاری شما
 • ایجاد امکان پرداخت بدهی‌ها
 • مدیریت سرمایه‌گذاری

در برخی موارد، شما می‌توانید خدماتی را که نیاز دارید را بر اساس نوع مشاوری که انتخاب می‌کنید، دریافت کنید. به عنوان مثال، یک مشاور سنتی حضوری احتمالاً راهنمایی شخصی و عملی را برای یک هزینه جاری ارائه می‌دهد. یک ربات مشاور که درواقع سرویس مدیریت سبد سرمایه‌گذاری ارزان قیمت و خودکار است، معمولاً برای کسانی که می‌خواهند به مدیریت سرمایه‌گذاری خود کمک کنند، بهترین گزینه است. خدمات برنامه‌ریزی مالی آنلاین هم، ترکیبی از خدمات ربات‌های مشاور و مشاوران انسانی هستند و هزینه‌های کمتری نسبت به مشاوران سنتی دارند.

چه زمانی به مشاور مالی مراجعه کنیم؟

اگر در اولویت‌بندی اهداف مالی خود مشکل دارید، به برنامه ریزی برای پس‌انداز و نحوه انجام آن یا به کمک در مدیریت سرمایه‌گذاری خود نیاز دارید، در این صورت ممکن است بخواهید با یک مشاور مالی کار کنید.

در حقیقت مشاوران مالی دیدگاه حرفه‌ای با نگاهی بیرونی به امور مالی شما ارائه می‌دهند، یعنی به‌طور کامل وضعیت شما را ارزیابی می‌کنند و پیشنهاداتی در جهت بهبود آن ارائه می‌دهند. مشاوران مالی همچنین می‌توانند به شما کمک کنند تا مسائل مالی پیچیده مانند مالیات، امور مالی پس از مرگ و پرداخت بدهی را پشت سر بگذارید یا به شما کمک کنند تا با یک استراتژی خاص سرمایه‌گذاری کنید.

مشاوران و ربات‌های مالی می‌توانند به شما کمک کنند تا به اهداف مالی خود برسید. آنها می‌توانند به شما کمک کنند تا پول بیشتری پس‌انداز کنید، هزینه‌های خود را کاهش دهید و برای آینده برنامه‌ریزی کنید. همچنین می‌توانند به شما کمک کنند تا احساس آرامش و اطمینان بیشتری در وضعیت مالی خود داشته باشید.

با این حال، این مشاوران می‌توانند هزینه‌های بالایی داشته باشند. بسته به نوع مشاوری که انتخاب می‌کنید، ممکن است هر سال از ۰.۲۵ الی ۱ درصد از موجودی خود را پرداخت کنید. برخی از مشاوران برای ایجاد یک برنامه مالی هزینه‌ای ثابت دریافت کرده، یا به صورت ساعتی، ماهانه یا سالانه قیمت اعلام می‌کنند.

اگر تازه شروع کرده‌اید، یک ربات مالی یا خدمات برنامه‌ریزی آنلاین احتمالاً بهترین گزینه برای شما است.

مشاوره مالی

چه انتظاری از یک مشاور مالی باید داشته باشم؟

یک مشاور مالی باید ابتدا وقت بگذارد تا درک کاملی از وضعیت مالی شخصی و اهداف مالی شما کسب کند. با استفاده از این اطلاعات، مشاور باید توصیه‌هایی برای بهبود وضعیت شما ارائه دهد، از جمله:

بهترین روش این است که به طور دوره‌ای (حداقل سالی یک بار) با مشاور خود در تماس باشید تا پیشرفت سبد سرمایه‌گذاری خود را در طول زمان بررسی کنید و تعیین کنید که آیا باید برای اصلاح مسیر تغییراتی ایجاد شود یا خیر.

به یاد داشته باشید که با مشاوران مختلف گفتگو کنید و کسی را پیدا کنید که احساس راحتی می‌کنید تا در مورد وضعیت مالی شخصی خود با او صحبت کنید.

انواع مشاوران مالی و آنچه آنها انجام می‌دهند

۱. مشاوران مالی رباتیک

اگر به دنبال سرمایه‌گذاری برای بازنشستگی یا هدف دیگری هستید، یک مشاور مالی رباتیک می‌تواند یک راه حل عالی باشد. آنها تقریباً همیشه کمترین هزینه را دارند و الگوریتم‌های کامپیوتری آنها یک سبد سرمایه‌گذاری را برای شما تنظیم و مدیریت خواهند کرد.

انتظارات شما از یک مشاور مالی رباتیک:

 • اولین تعامل شما احتمالاً یک پرسشنامه از شرکتی خواهد بود که به عنوان سرویس دهنده خدمات مالی خود انتخاب کرده‌اید. این سوالات به شناسایی اهداف، ترجیحات سرمایه‌گذاری و تحمل ریسک شما کمک می‌کند.
 • بر اساس اطلاعاتی که شما ارائه می‌دهید، الگوریتم مشاور مالی رباتیک، یک سبد سرمایه‌گذاری را توصیه می‌کند که معمولاً از صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله و صندوق‌های شاخص با هزینه کم ایجاد می‌شود.
 • سپس سرویس مدیریت سرمایه‌گذاری مستمر را پیشنهاد می‌دهد که سرمایه‌گذاری‌های شما را به‌طور خودکار متعادل می‌کند و اقداماتی را برای کاهش صورت‌حساب مالیاتی سرمایه‌گذاری شما انجام می‌دهد.

۲. خدمات برنامه‌ریزی مالی آنلاین

خدمات برنامه‌ریزی مالی آنلاین، مدیریت سرمایه‌گذاری را با برنامه‌ریزی مالی مجازی ترکیب می‌کنند. هزینه آن بیشتر از آن چیزی است که برای یک مشاور مالی رباتیک و از سویی دیگر کمتر از آن چیزی است که برای یک مشاور مالی سنتی می‌پردازید.

اگر ترجیح می‌دهید با یک مشاور مالی انسانی کار کنید، اما ملاقات حضوری برای شما مشکل است، می‌توانید با مشاور مالی خود از طریق تلفن یا ویدیو ملاقات کنید.

ملاقات مجازی به شما امکان می‌دهد با صرف هزینه کمتر، مدیریت سرمایه گذاری و یک برنامه مالی جامع و شخصی دریافت کنید. برای بسیاری از افراد، این مدل مناسب است؛ زیرا هزینه های کمتری را با سطح بالایی از خدمات ترکیب می‌کند.

آنچه از یک خدمات برنامه‌ریزی مالی آنلاین انتظار دارید:

 • برخی از خدمات مانند مشاوران مالی رباتیک هیبریدی عمل می‌کنند: سرمایه گذاری های شما توسط الگوریتم‌های کامپیوتری مدیریت می‌شوند، اما شما به یک تیم از مشاوران مالی دسترسی خواهید داشت که می‌توانند سوالات خاص برنامه‌ریزی مالی شما را پاسخ دهند.
 • در انتهای دیگر طیف، خدمات جامع هستند که هر مشتری را با یک CFP اختصاصی جفت می‌کنند، یعنی با یک متخصص بسیار معتبر.
 • در هر صورت، شما باید مدیریت سرمایه‌گذاری و راهنمایی مالی شخصی خود را دریافت کنید تا به اهداف خود برسید.

۳. مشاوران مالی سنتی حضوری

مشاوران مالی انسانی گزینهای گرانتر از مشاوران مالی رباتیک و خدمات‌دهنده آنلاین هستند. مشاوران مالی انسانی ممکن است فقط به مشتریانی خدمات ارائه دهند که  در این زمینه حداقل ۵۰۰ میلیون تومان یا بیشتر سرمایه‌گذاری کنند.

اگر در حال تجربه یا برنامه ریزی یک تغییر بزرگ در زندگی خود هستید، مانند ازدواج، طلاق، فرزندآوری، خرید خانه، مراقبت از والدین سالمند یا شروع یک کسب و کار، شاید این انتخاب برای شما مناسب باشد.

ممکن است بخواهید با یک مشاور مالی انسانی ملاقات کنید. مشاوران مالی انسانی می توانند به شما کمک کنند تا یک برنامه مالی جامع ایجاد کنید که به شما در رسیدن به اهداف مالی خود در طول این دوره تغییر کمک کند.

انتظاراتی که از یک مشاور مالی سنتی دارید:

 • شما احتمالاً در یک دفتر کار ملاقات حضوری خواهید داشت.
 • مشاور، خدمات برنامه ریزی جامعی را ارائه می‌دهد تا به شما در دستیابی به اهداف مالی‌تان کمک کند.
 • شما در مورد موضوعاتی مانند امور مالی، اهداف کوتاه مدت و بلند مدت، سرمایه‌گذاری‌های موجود و تحمل ریسک سرمایه گذاری، گفتگوهای فشرده ای خواهید داشت.
 • مشاور با شما همکاری خواهد کرد تا یک برنامه متناسب با نیازهای شما از جمله: برنامه‌ریزی بازنشستگی، کمک به سرمایه گذاری، پوشش بیمه و غیره ایجاد کند.

مشاور مالی شما باید یک شریک قابل اعتماد باشد که به شما کمک کند تا اهداف مالی خود را محقق کنید. هنگام استخدام مشاور مالی، مهم است که به دنبال فردی باشید که با او راحت باشید و واجد شرایط، صادق و با تجربه نیز باشد. یک CFP (مشاور مالی ثبت شده) به عنوان یک متخصص مالی آموزش دیده و یک مشاور امین موظف است منافع موکل خود را در اولویت قرار دهد.

چه نوع مشاور مالی برای من مناسب است؟

هنگام تصمیم گیری در مورد اینکه چه کسی برای شما مناسب است، انواع مختلفی از مشاوران مالی وجود دارد و باید موارد زیر را در نظر بگیرید:

هدف نهایی: هدف نهایی شما چیست؟ (مثلاً توصیه‌های سرمایه‌گذاری یا برنامه‌ریزی مالی جامع)

سطح راحتی: میزان تجربه و اعتماد به نفس شما در توانایی سرمایه‌گذاری خود تا چه حد است؟

یکی در مقابل بسیار: آیا ترجیح می‌دهید با یک فرد مورد اعتماد برای مدت طولانی رابطه برقرار کنید یا وقتی سوالی پیش آمد با مشاوران مختلف مشورت کنید؟

حضوری در مقابل مجازی: آیا ترجیح می‌دهید حضوری ملاقات کنید یا یک کنفرانس تلفنی یا ویدئو کنفرانس کافی است؟

هزینه: حاضرید برای مشاوره و راهنمایی چقدر هزینه کنید؟

نظر شما چیست؟

برای ارسال نظرتان اینجا کلیک کنید