خبرنامه ایمیلی

پس انداز

پس‌انداز چیست و چرا باید پس انداز کنیم؟

پس انداز

پس‌انداز یک فرآیند مالی است که در آن افراد یا شرکت‌ها بخشی از درآمد یا پول خود را به طور منظم و معمولاً در یک حساب بانکی یا سرمایه‌گذاری ذخیره می‌کنند تا در آینده از آن استفاده کنند. این ذخیره، ممکن است برای استفاده‌های ناگهانی در آینده، مثل هزینه‌های ناگهانی، موارد اضطراری، تأمین هزینه‌های تحصیلی یا بازنشستگی مورد استفاده قرار گیرد.

پس‌انداز می‌تواند در قالب حساب‌های بانکی معمولی، تجاری، سرمایه‌گذاری، یا حتی سایر اشکال سرمایه‌گذاری مانند سهام، اختیارات خرید و فروش، یا مشاغل هم صورت بگیرد. و الزاما قرار نیست که یک حساب پس‌انداز بانکی، یا یک قلک خوکی داشته باشید و پول‌های خودتان را در آنجا قرار دهید.

پس‌انداز به خودی خود یک مفهوم کاملا مثبت، مهم و سازنده است. اما خارج از موضوع بحث، باید بدانید که می‌توانید با سرمایه‌گذاری پس‌انداز خود، ارزش آنرا در طول زمان رشد بدهید. این کار، مخصوصا در جوامعی که دچار تورم‌های افسار گسیخته هستند، جدا از بحث رشد سرمایه، باعث حفظ ارزش سرمایه شما خواهد شد، چرا که اگر ۱۰۰۰ تومان را به همان شکل نگاه دارید، با گذر زمان ارزشش را از دست خواهد داد و ما به ازای آن، کالا یا خدمات کمتری در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

بیشتر بخوانید: آیا پس‌انداز اضطراری خود را باید سرمایه‌گذاری کنیم؟

پس‌انداز کردن چه اهمیتی دارد؟

اهمیت داشتن یک پس انداز مطمئن برای هر شخصی واضح است. حتی اگر فردی درآمد آنچنانی هم نداشته باشد، باز هم میتواند اندک اندک برای خودش پس اندازی هر چند کوچک جمع کند.

شاید برای شمای نوعی، که حقوقتان در ماه شاید به ۱۰ میلیون تومان هم نرسد، پس انداز کردن خنده دار به نظر بیاید، اما باید بدانید تمام افراد بزرگی که در حال حاضر برای خودشان کسی هستند و پس اندازهای هنگفتی دارند، از ابتدا با همین مقادیر کم شروع کرده‌اند.

حتی شده در ماه ۵۰۰ هزار تومن، باید پس اندازی برای خودتان داشته باشید. مطمئن باشید که اگر با همین مقدار کم هم شروع کنید با گذشت زمانی طولانی می‌توانید وضعیت مالی‌تان را بهبود بخشید. با واگویه همراه باشید تا سه مورد از فواید پس انداز را با هم بخوانیم.

۱. مدیریت بهتر زندگی با ایجاد حساب پس‌انداز

مطمئن باشید که هر چقدر بیشتر برای خود و خانواده تان پس انداز داشته باشید، قطعا بهتر می‌توانید زندگیتان را مدیریت کنید. به طور مثال اگر از کسب و کارتان رضایت ندارید، می‌توانید تا زمانی که یک شغل بهتر پیدا کنید، به اصطلاح از جیب بخورید؛ و یا اگر صاحبخانه‌تان با شما راه نمی‌آید و هر سال مبلغ زیادی روی اجاره‌تان می‌کشد، با وجود پس انداز می‌توانید به یک خانه‌ی دیگر نقل مکان کنید؛ و یا اگر خدای ناکرده گریبانگیر بیماری و بیمارستان شدید، با وجود داشتن پس انداز، حداقل می‌توانید از پس هزینه‌های درمانی بر بیایید.

البته در اینکه همیشه استثنائاتی وجود دارد شکی نیست. ممکن است بیماری شما به هر دلیل با پول و پس انداز بهبود نیابد، اما به هر شکل با وجود پس انداز حداقل خیالتان راحت است و بهتر می‌توانید مشکلات پیش آمده را کنترل کنید.

۲. پس انداز و آرامش فکر و خیال

اینکه افراد پول کافی برای خرج کردن نداشته باشند، باعث می‌شود آرامش و راحتی از زندگی‌شان فرار کرده و دائما درگیری فکری برایشان ایجاد شود. فرض کنید فردی حتی از پس تهیه کردن اجاره خانه‌ی خود بر نیاید، و یا پدری دائما شرمنده‌ی فرزندانش باشد چون نمی‌تواند هزینه‌های تحصیل آنها را بپردازد.

بیماری که هر ماه باید برای رفع هزینه‌های درمانی‌اش چقدر تلاش کند که در آخر هم شاید موفق به تامین آنها نشود. آیا تمام این افراد می توانند بدون هیچ نگرانی و با آرامش خیال به زندگیشان ادامه دهند؟

اما اگر این رویه را در پیش گیرند که با اندوختن حتی مقداری کم، پس اندازی برای خود جفت و جور کنند، قطعا با خیال راحت‌تری برای اجاره خانه‌ی خود برنامه ریخته و یا از پس هزینه‌های تحصیلی و درمانی بر می‌آیند. همین که شما سعی کنید اینگونه باشید، ناخودآگاه استرس کمتری داشته و با خیال آسوده‌تری به زندگی ادامه می‌دهید.

۳. فراهم شدن امکان سرمایه گذاری

اگر سعی کنید با مرور زمان برای خودتان پس اندازی تهیه کنید، ممکن است آن پول برای شما به گردش در بیاید و برایتان کار کند. در واقع با مرور زمان به جای اینکه شما کار کنید تا پول در بیاورید، پول است که برای شما کار می‌کند و پول روی پولتان می‌گذارد. حتی ممکن است روزی آنقدر پس اندازتان زیاد و زیادتر شود که دیگر نیازی به کار کردن نداشته باشید.

به خاطر داشته باشید که یکی از اصول بنیادین ثروتمند شدن، این است که سرمایه‌گذاری نمایید. تنها در آن صورت است که شما می‌توانید به یک فرد پولدار تبدیل شوید. یکی از راه‌های سرمایه گذاری هم به گردش در آوردن پول یا حساب پس اندازتان به روش‌های مختلف مانند خرید انواع دارایی‌ها، مانند ملک، مسکوکات، ارز، سهام و… است. این شرایط هم صرفا زمانی برای شما مهیا خواهد شد که شما دارای یک حساب پس انداز باشید.

نظر شما در مورد موضوع پس‌انداز چیست؟ آیا تا بحال موفق شده‌اید پس‌انداز کنید؟ چرا بله و چرا خیر؟ لطفا دیدگاه خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

نظر شما چیست؟

برای ارسال نظرتان اینجا کلیک کنید