خبرنامه ایمیلی

کسب و کار درآمد

فریلنسر کیست و چگونه می‌توان یک فریلنسر شد؟

فریلنسر

فریلنسرها گاهی اوقات برای کسانی که مشاغل تمام وقت دارند مثل موجودات افسانه‌ای به نظر می‌رسند. آنها از دور عالی به نظر می‌رسند؛ هر لباسی که بخواهند می‌پوشند، از خانه کار می‌کنند و ساعت کاری‌شان اختیاری است. ولی اگر دقیق‌تر نگاه کنیم، شرایط آنها همیشه راحت نیست و قطعا همان‌طور که خیلی‌ها فکر می‌کنند بدون دغدغه نیستند!

در این مطلب از واگویه با ما همراه باشید تا ببینیم فریلنسر کیست و چه کار می‌کند؟

فریلنسر کیست؟

در اصل، فریلنسر کسی است که برای خودش کار می‌کند. این یعنی قرارداد کاری عادی با یک شرکت ندارد (اگرچه افراد زیادی هستند که در اوقات فراغت خود جدا از شغلی که دارند به عنوان فریلنسر نیز فعالیت می‌کنند). این بدان معناست که فریلنسر باید تلاش کرده و پروژه پیدا کند که این کار هم به چند شیوه انجام می‌شود.

برای مثال با شبکه‌سازی، تبلیغات کلامی، سایت‌های که پروژه‌های فریلنسری ارائه می‌دهند و ارسال رزومه به شرکت‌های مختلف. اغلب اوقات، فریلنسرها نمی‌دانند کار بعدی کی از راه می‌رسد. و همیشه نیمی از تلاش آنها جست‌وجوی مدام برای پیدا کردن پروژه‌های جدید است.

شاید برایتان جالب باشد بدانید که: آیا از راه فریلنسینگ می‌تواند درآمد کافی کسب کرد؟

اصطلاح فریلنسر از کجا آمده؟

این اصطلاح اولین بار در سال ۱۸۱۹ توسط نویسنده اسکاتلندی، سر والتر اسکات، در رمان آیوانهو (Ivanhoe) ابداع شد. اسکات در این رمان سربازان مزدور ایتالیایی و فرانسوی را به عنوان فریلنسر توصیف کرد، به این معنا که مردان آزادی بودند که خدمات خود (در این مورد، مهارت کار با نیزه) را به مالکان زمین ثروتمند ارائه می‌کردند. آنها در اصل به یک ارتش خصوصی تبدیل می‌شدند و از طرف رئیس خود با گروه‌های وفادار به سایر نجیب‌زادگان مبارزه می‌کردند. خوشبختانه این عنصر فریلنسری امروزه تا حد زیادی از بین رفته است.

اصطلاح فریلنسر در سال ۱۹۰۳ به معنی کسی که فریلنس می‌کند وارد دیکشنری انگلیسی آکسفورد شد و از آن زمان به عنوان اسم، صفت و قید وارد واژگان روزمره شده است.

آیا فریلنسر یک مجری است؟ چه کاری انجام می‌دهد؟

فریلنسرها انواع مختلفی دارند. برخی ترجیح می‌دهند مثل یک مجری به نظر برسند، در حالیکه برخی دیگر تصمیم می‌گیرند به شکل یک شرکت جمع و جور خود را نمایش بدهند. هر دو نوع جوانب مثبت و منفی و چالش‌های خود را دارند.

هر کاری ابعاد متفاوتی دارد، پس کار کردن فریلنسر به صورت همزمان روی چند پروژه کاملا متداول است. این همچنین بدان معناست که فریلنسر می‌تواند همزمان چند مشتری داشته باشد. در نتیجه، فریلنسر باید به خوبی سازمان‌یافته باشد و تمامی مکالمات، ضرب‌العجل‌ها و کارها را کنار هم زیر نظر داشته باشد. فریلنسرها بدون مهارت‌های سازمانی با مشکلات زیادی روبرو می‌شوند.

فریلنسرها چه مسئولیت‌های دیگری دارند؟

فریلنسر در اصل کسب‌وکار خود را اداره می‌کند که زحمت زیادی به همراه دارد: امور اجرایی، حساب کتاب‌ها، بازاریابی، قراردادها، فاکتورها و تمامی مسائل دیگری که یک کارمند معمولی نیازی به انجام دادن آنها در کنار شغل واقعی خود ندارد.

به همین دلیل است که ایده زندگی راحت فریلنسر یک افسانه است. فریلنسر نه تنها باید کاری که بابت آن آموزش دیده را انجام دهد، بلکه باید انجام دادن سایر کارهای ضروری را نیز یاد بگیرد و البته برای انجام دادن همه این کارها زمان پیدا کند!

در نهایت، فریلنسر کسی است که تمایل به ریسک کردن دارد. این ریسک‌ها شامل قبول کردن مسئولیت زندگی کاری و پیشرفت شغلی و تلاش برای پرداخت کردن اجاره در انتهای ماه است. سبک زندگی فریلنسری می‌تواند سخت باشد، ولی همزمان می‌تواند به شدت رضایت شما را هم جلب کند. در هر صورت، قطعا افراد ضعیف نمی‌توانند با فریلنسری دوام بیاورند!

آیا شما تابحال تجربه کار بعنوان یک فریلنسر را داشته‌اید؟ لطفا در بخش نظرات ما را با تجربیات خودتان آشنا کنید. بنظرتان شما برای این کار ساخته شده‌اید یا نه؟

نظر شما چیست؟

برای ارسال نظرتان اینجا کلیک کنید