خبرنامه ایمیلی

سرمایه گذاری درآمد

آیا استخراج بیت‌کوین سود آور است؟

استخراج بیت کوین

علاقه به ارز های دیجیتال از سال ۲۰۱۵ زیاد شد، تا جایی که باعث شد تا دسامبر ۲۰۱۷ ارزش هر بیت‌کوین از ۳۰۰ دلار به ۰۰۰,۲۰ دلار برسد. بعد از آن قیمتش در ژانویه ۲۰۱۹ دوباره افت کرده و به ۳۵۰۰ دلار رسید.

ارزهای دیجیتال دیگر هم همین نوسانات مثبت و منفی در  قیمت را داشته اند. بیشتر از ۲۰۰۰ نوع ارز دیجیتال در سایتinvesting.com  لیست شده‌اند. ۲ تا از جایگزین‌های محبوب بیت‌کوین، اتریوم (هر یکی ۱۱۷ دلار، با ارزش بازار ۱۳.۳ میلیارد دلار در ژانویه ۲۰۱۹) و لیت کوین (هر یکی ۳۲ دلار و ارزش بازار ۱.۹۸ میلیارد دلار) هستند.

اگرچه معامله در بازار هایی مثل coinbase ساده است و  به شما این امکان را می‌دهد که حتی کسری از ارز دیجیتال را بخرید، اما افرادی وجود دارند که ترجیح می‌دهند بیت‌کوین خودشان را استخراج کنند. با واگویه همراه شوید تا سود آوری استخراج بیت‌کوین را باهم بررسی کنیم.

سود بخشی استخراج

استخراج ارزهای دیجیتال کاری ساده به نظر می‌رسد: یک کامپیوتر راه بیاندازید که مسائل پیچیده‌ی ریاضی را حل کند، سپس با یک بیت‌کوین یا کسری از آن پاداش داده می‌شوید. اولین استخراج کنندگان می‌توانستند حتی با ابزار محاسباتی ای که در خانه داشتند بیت‌کوین‌هایشان را در زمان نسبتاً کمی به دست بیاورند.

در سال ۲۰۱۹، استخراج ارزهای دیجیتال کمی پیچیده‌تر و درگیر کننده‌تر شده است. در مورد بیت‌کوین، هر ۴ سال یک بار پاداش نصف می‌شود. از آن بدتر این است که استخراج‌کنندگان بزرگ، صف‌های طویلی ساخته‌اند که رقابت را برای استخراج کنندگان کوچک‌تر، سخت‌تر می‌کند. شما می‌توانید برای موثر شدن این روند به گروه‌های استخراج کننده بپیوندید که البته سودتان را کاهش می‌دهد.

برخی از استخراج کنندگان به جای این کار، ارزهای دیگر را  بر می‌گزینند که ارزش کمی به دلار آمریکا دارد، اما می‌توان بعد از آن، آنچه استخراج کردید را با بخشی از بیت‌کوین معامله کنید، سپس امیدوار باشید که بیت‌کوین رشد کند.

مهم نیست که چه ارزی را برای استخراج انتخاب کردید، در هر صورت باید هزینه‌های برپایی سیستم مورد نیاز استخراج را حساب کنید، هزینه‌هایی مثل کارت گرافیک. می‌توان یک وسیله‌ی ابتدایی برای برخی ارزهای کمتر مشهور را با حدود ۳۰۰۰ دلار برپا کرد، هرچند برخی استخراج کنندگان بیشتر از ۱۰۰۰۰ دلار برای تجهیزاتشان خرج می‌کنند.

علاوه براین، باید حواستان باشد که مقدار زیادی هم برق مصرف می‌کنید. اگر قیمت مثرف برقتان زیاد باشد هزینه کلی استخراج، به خصوص استخراج بیت‌کوین، بسیار زیاد خواهد شد. بنابراین با در نظر گرفتن این هزینه‌ها، ممکن است در شرایطی استخراج بیت‌کوین کلا برایتان به صرفه نباشد، پس حتما باید از قبل حساب و کتابتان را انجام دهید.

یک دستگاه با قدرت کمتر برای استخراج ارزهای جایگزین می‌تواند سودآورتر باشد. اگرچه ممکن است چند هفته یا حتی چند ماه هم طول بکشد که سرمایه گذاری اولیه‌تان برگردد و به سود برسید.

استخراج ابری

استخراج ابری در واقع روی دستگاه شخص دیگری انجام می‌شود. شرکت‌هایی مثل “جنسیس ماینینگ” و “هش فلیر” از شما بر منبای قدرت پردازش یا چیزی به نام “هش ریت” پول می‌گیرند. یعنی اگر هش ریت بالاتری انتخاب کنید، در ازای هزینه ی بیشتر  بیت‌کوین بیشتری می گیرید.

بسته به شرکت انتخابی شما، ممکن است مبلغی ماهانه یا به نسبت هش ریت پرداخت کنید. بعضی شرکت‌ها مبلغی را هم برای نگهداری از شما دریافت می‌کنند. به طور کلی، استخراج کنندگان ابری‌ای که به شما بیت‌کوین بیشتری می‌دهند، نرخ بیشتری هم می‌گیرند.

در برخی شرایط، ممکن است از شما خواسته شود تا قرارداد سالانه ببندید که در صورت پایین آمدن ارزش ارز دیجیتال، مجبور شوید در یک قرارداد غیر سودمند بمانید.

در شرایط فعلی، بسته به آن چیزی که استخراج می‌کنید، ممکن است ماه‌ها طول بکشد تا سرمایه‌گذاری استخراج ابریتان به سود بیانجامد. البته با استخراج ابری، نیازی نیست که نگران هزینه‌های مصرف برق و دیگر هزینه‌های مستقیم مربوط به استخراج با تجهیزات خودتان باشید.

دور اندیشی

سرمایه گذاری در تجهیزات گران قیمت و خرج کردن بیش از ۳۰۰۰ دلار برای قبض‌های برق تنها برای استخراج ۱ بیت‌کوین، تنها در صورتی منطقی است که مطمئن باشید در نهایت قیمت بیت‌کوین از رنج ۳۰۰۰ و ۴۰۰۰ دلار بالاتر خواهد بود.

خرید بیت‌کوین به امید افزایش قیمت آن نیز به همین اندازه ریسک دارد. بازار ارزهای دیجیتال نوپا است، و به ازای هر تحلیلگری که پتانسیل بالایی در آن می‌بیند، تحلیلگر دیگری وجود دارد که انتظار خرد شدن بازار را دارد.

رویترز در ژانویه ۲۰۱۹ اعلام کرد که بانک هایی مثل جی پی مورگان هنوز هم ارزهای دیجیتال را تایید نشده می‌بینند و احتمال کاهش قیمت آنها را هم می‌دهند. “بنویت کوره”، عضو هیئت مدیره‌ی بانک مرکزی اروپا، در ژانویه ۲۰۱۸ عنوان کرد که اگر فهمی از این امر وجود داشته باشد که چگونه می‌توان “دروازه‌های بین ارزهای در سایه و سیستم مالی عادی “را کنترل کرد، ارزهای دیجیتال می‌توانند یک سیستم خوب برای پرداخت های برون مرزی باشند. کمتر از یک سال بعد، وی از بیت‌کوین با عنوان “تخم شیطان در بحران مالی” یاد کرد، در حالی که هنوز هم پتانسیل گسترده‌تر ارزهای دیجیتال را اذعان داشت.

خلاصه مطلب این است که بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری‌هایی با ریسک و همچنین با بازده بالا هستند، و اتفاق نظر اندکی هم درباره‌ی نقش‌هایشان در اقتصاد سال‌های آینده وجود دارد.

نظر شما چیست؟ آیا به نظرتان خرید بیت‌کوین بعنوان یک سرمایه، یا استخراج بیت‌کوین می‌تواند سودآور باشد؟ لطفا دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

نظر شما چیست؟

برای ارسال نظرتان اینجا کلیک کنید