خبرنامه ایمیلی

سرمایه گذاری

برای ثروتمند بودن به چقدر پول نیاز دارید؟

ثروتمند

آیا فکر می‌کنید ثروتمند هستید؟ اصلا برای ثروتمند بودن به چقدر پول نیاز دارید؟ با این مقاله از مجله واگویه همراه باشید. شرکت‌کنندگان در نظرسنجی انجام شده توسط چارلز شواب در سال ۲۰۱۹ معتقد بودند که برای ثروتمند بودن ۲.۳ میلیون دلار پول لازم است!

با ۲.۳ میلیون دلار، می‌توانید درآمد سالانه ۱۳۸۰۰۰ دلاری داشته باشید (با فرض بازده ۶ درصد). آنوقت بدون کار کردن می‌توانید:

  • مالیاتتان پرداخت کنید
  • ماهانه ۳۸۰۰ دلار برای مسکن هزینه کنید
  • ۶۳۰۰ دلار پول نقد در ماه برای هر خرج دیگر داشته باشید – برای ماشین، تعطیلات، لباس، کمک‌های خیرخواهانه، سرگرمی یا تحصیلات.

تعریف ثروتمندی

با وجود این گفته‌ها، ثروتمند همچنان یک اصطلاح نسبی است. این اصطلاح ذهنی بوده و ممکن است با توجه به ارزش خالص فعلی که دارید تغییر کند. اگر ۳۰۰۰۰ دلار درآمد دارید، کسی که سه برابر درآمد دارد ممکن است به نظرتان ثروتمند باشد، چرا که روی هم رفته، خیلی بیشتر از شما می‌تواند خرج کند. هیچ خط دقیقی برای متمایز کردن ثروتمند و فقیر در دسترس نیست، ولی چند شاخص وجود دارد که در ادامه باهم آنها را بررسی میکنیم.

اندازه‌گیری با درآمد

می‌توانید ثروت را از لحاظ درآمد اندازه‌گیری کنید. برای مثال، طبق بیانیه IRS، مالیات-دهندگانی که ۴۸۰۸۰۴ دلار یا بیشتر درآمد دارند ۱ درصد برتر افراد دارای درآمد را تشکیل می‌دهند. درآمد کمتر از یک دهم این میزان – ۴۰۰۷۸ دلار – شما را در میانه قرار می‌دهد. این مبلغ را با آستانه فقر یک خانواده چهار نفره که ۲۵۷۵۰ دلار در سال ۲۰۱۹ بود مقایسه کنید تا واقعا تفاوت را متوجه شوید.

ولی در صورتی که با حقوق ماهیانه زندگی می‌کنید (همانند ۵۹ درصد از آمریکایی‌ها طبق گفته شواب) درآمد زیاد به معنای ثروتمند بودن نیست.

اندازه‌گیری با ارزش خالص

از سوی دیگر، اندازه‌گیری با ارزش خالص یک عدد بسیار متفاوت حاصل می‌کند. ارزش خالص مجموع دارایی‌های یک فرد، از جمله حساب‌های بانکی، سرمایه‌گذاری‌ها و املاک، منهای بدهی‌ها از جمله وام‌های مختلف و وام مسکن است.

در حالیکه می‌توان ثروت را با ارزش خالص تعریف کرد، متقاعد کردن افراد در رابطه با این رقم بسیار دشوارتر خواهد بود. علاوه بر این، ممکن است یک فرد ارزش خالص بالایی داشته باشد، ولی بدون در نظر گرفتن بدهی‌های او تصویر کامل دیده نشود.

بنابراین، اگر یک قصر با کمدهای پر از لباس‌های برند داشته باشید، ولی تمامی این لباس‌ها با کارت اعتباری خریداری شده باشند و وام مسکن‌تان عقب افتاده باشد، ثروتمند نیستید.

آیا ثروتمند بودن به معنای شاد بودن است؟

ثروتمند بودن می‌تواند یک ذهنیت باشد: ۷۲ درصد از پاسخ‌دهندگان در نظرسنجی شواب معتقد بودند تعریفی که از ثروت دارند مبتنی بر نحوه زندگی کردن است تا یک رقم دلاری خاص. در این صورت، چه چیزی برای شاد بودن لازم است؟

مطالعات نشان می‌دهد رفاه فردی با درآمد سالانه ۷۵۰۰۰ دلاری و رضایت از زندگی با درآمد ۹۵۰۰۰ دلار در سال به اوج خود می‌رسد (این رقم تقریبا ۵۰ درصد بالاتر از درآمد ۶۱۹۳۷ دلاری خانوار متوسط در سال ۲۰۱۸ است).

با این حال، محققان پردو متوجه شدند با رسیدن به این آستانه، رفاه و رضایت حتی در صورت افزایش درآمد کاهش پیدا می‌کند. آنها استدلال کردند با برآورده شدن نیازهای اساسی و بازپرداخت بدهی‌ها، تلاش برای دستیابی به پول بیشتر منجر به نوعی مقایسه-های اجتماعی می‌شود که در واقع رفاه را کاهش می‌دهد. به بیان دیگر، پول حس “تلاش برای همپا بودن با خانواده جونز (اصطلاحی برای خانوادههای ثروتمند)” را ایجاد می‌کند که ناشی از احساس کمبود حتی با وجود یک حساب بانکی پر است.

افراد ممکن است از مسیر زندگی خود راضی‌تر از درآمد مطلق باشند. یعنی، فردی که از درآمد ۲۵۰۰۰ دلار در سال به درآمد ۱۵۰۰۰۰ دلار در سال پیشرفت می‌کند ممکن است نسبت به فردی که از ۶۰۰۰۰۰ دلار سالانه به ۵۰۰۰۰۰ دلار سالانه تنزل پیدا می‌کند رضایت بیشتری احساس کند، علی رغم این واقعیت که فرد دوم همچنان یکی از بالاترین درآمدها را در ایالات متحده دریافت کرده و درآمد بسیار بیشتری نسبت به فرد اول دارد.

یکی دیگر از معیارهای مهم ثروت آزادی فراهم شده توسط آن است. یعنی، اگر بتوانید به سادگی با درآمد منفعل یا سرمایه‌گذاری‌های خود زندگی کنید و نیازی به کار کردن نداشته باشید می‌توانید خود را یک فرد ثروتمند در نظر بگیرید. اگر مدیون کارفرما نباشید، هر کاری دوست داشته باشید انجام می‌دهید و هر جا که بخواهید می‌روید. طبق این تعریف، یک فرد می‌تواند بدون داشتن درآمد بالا یا ارزش خالص بالا ثروتمند باشد، تا زمانی که از استاندارد زندگی خود راضی باشد.

اهداف ثروت شما

ثروتمند بودن شما را شاد نمی‌کند، ولی ممکن است کیفیت زندگی‌تان را بهبود ببخشد. اگر اهداف مالی داشته باشید می‌توانید سرمایه‌گذاری‌هایی که از تعریف ثروت پشتیبانی می‌کنند را برنامه‌ریزی کنید. برای برخی از افراد، این ممکن است به معنای زندگی کردن در یک کلبه چوبی، ماهیگیری و مطالعه در طول روز یا یادگرفتن نواختن یک آلت موسیقی باشد. برای برخی دیگر، این ممکن است به معنای ماشین‌های گران‌قیمت، لباس‌های سفارشی و جواهرات الماس‌نشان باشد. همان طور که سلیقه‌ها فرق می‌کند، الزاماتی که برای پشتیبانی از سبک زندگی انتخابی وجود دارد نیزمتفاوت خواهد بود.

یاد بگیرید دارایی جمع کنید، از بدهی اجتناب کنید و به جایگاه دارایی توجه کنید. همچنین تلاش کنید با انجام دادن کاری که به آن علاقه دارید کسب درآمد کنید تا به اندازه‌ای ثروت ایجاد کنید که برای سبک زندگی مورد علاقه‌تان مناسب باشد.

بعد از تعیین هدف، منابع متعددی برای دستیابی به آن وجود دارد. همکاری با یک مشاور مالی یکی از این روش‌هاست؛ این مشاور به شما کمک می‌کند یک بودجه شامل پس‌اندازها و سرمایه‌گذاری‌های انجام شده برای رسیدن به هدف ایجاد کنید. سرمایه-گذاری طولانی مدت، خرج کردن آگاهانه و برنامه‌ریزی استراتژیک نیز تکنیک‌های مفیدی هستند.

بنظر شما این معادلاتی که دربارهشان حرف زدیم، در ایران به چه شکلی هستند؟ برای ثروتمند بودن در ایران باید چقدر پول داشت؟ لطفا نظرات خودتان را با ما و خوانندگان دیگر به اشتراک بگذارید.

نظر شما چیست؟

برای ارسال نظرتان اینجا کلیک کنید