خبرنامه ایمیلی

سبک زندگی

۱۰ کاری که میتوانید برای افزایش اعتماد به نفس خود انجام دهید

راه‌های افزایش اعتماد به نفس

اعتماد به نفس داشتن یعنی اینکه به توانایی‌ها، خصوصیات، و عقاید خودتان اعتماد و باور داشته باشید. افرادی که اعتماد به نفس دارند، به راحتی در بین دیگران قابل تشخیص هستند؛ آنها در هر جا و موقعیتی که باشند خودشان را مستحق و متعلق به آنجا می‌دانند.

اگر برایتان سوال پیش آمده، باید بگوییم که افزایش اعتماد به نفس نیازمند تلاش است، و ما در مجله واگویه قرار است تا در این مطلب شما را با ۱۰ کاری که می‌توانید برای این منظور انجام دهید آشنا سازیم. همراه ما باشید.

۱. برای افزایش اعتماد به نفس خواب شبانه خوبی داشته باشید

مطمئن شوید که شب‌ها زود می‌خوابید و صبح‌ها هم زود بیدار می‌شوید. وقتی به بدنتان اجازه می‌دهید که در طول شب به خوبی استراحت کند، فردا صبح شاداب و پر از انرژی شده و پذیرای هر چیزی که در طول روز منتظر شماست خواهد بود.

۲. ساعات اولیه صبح را به «ساعات طلایی» بدل کنید

دقیقا ساعات اولیه پس از بیدار شدن از خواب است که می‌توانید ذهنتان را با یک نگرش مثبت سازماندهی کنید. در این ساعات می‌توانید یک چیز مثبت بخوانید، یک ویدئوی انگیزشی ببینید، یک پادکست الهام بخش گوش کنید، کمی قدم بزنید، و یک فنجان چای یا قهوه خوش عطر و طعم بنوشید و به موفقیت و برنامه‌های خود فکر کنید. همه این‌ها یعنی اینکه اول به خودتان توجه کنید.

۳. هر روز ۲۰ تا ۳۰ دقیقه ورزش کنید

ورزش کردن لازم نیست تا آنطور که بقیه فکر می‌کنند و نسبت به آن هراسانند ساعت‌ها طول بکشد. سعی کنید تا هر روز بین ۲۰ تا ۳۰ دقیقه ورزش کنید و آنوقت تاثیرش را روی اعتماد به نفس خود نظاره‌گر باشید! همین که ببینید بدنتان در حال تغییر است، نگرشتان نسبت به خودتان تغییر کرده و زندگی‌تان مثبت‌تر خواهد شد.

۴. برای افزایش اعتماد به نفس ۱۰ دقیقه مدیتیشن کنید

مدیتیشن برای خیلی‌ها کمی ترسناک است، چرا که فکر می‌کنند برای این کار باید تمرکز خاصی داشته باشند، اما باید بدانید که مدیتیشن انواع مختلفی دارد. شما می‌توانید با یک پیاده روی یا نشستن در یک اتاق ساکت به این هدف دست پیدا کنید. بخش خوبش اینجاست که شما تنها به ۱۰ دقیقه زمان نیاز دارید. ۱۰ دقیقه‌ای که تکرار روزانه‌اش می‌تواند باعث افزایش اعتماد به نفس در شما گردد.

۵. سه کار مهم امروز خودتان را بنویسید

از شما می‌خواهیم تا سه موردی که امروز حتما باید انجامش دهید را بنویسید. مثلا درست کردن شام، تمام کردن گزارشتان در محل کار، تماس گرفتن با مشتری مورد نظر، یا رزرو بلیط مسافرتی که پیش رو دارید. آنوقت زمانی که این کارها را انجام دادید، در پایان روز احساس خیلی خوبی پیدا خواهید کرد، احساس حرکت به سمت جلو و کم شدن ۳ تا از کارهای لیستتان.

۶. تحت تاثیر افکار منفی قرار نگیرید

همه ما آن صدای منفی را در ذهنمان داریم که دائما می‌گوید فلان کار را نباید انجام دهی. برای این صدای منفی یک اسم بگذارید، آنوقت این قدرت را به دست خواهید آورد تا آن افکار منفی را از خود دور کنید و به او بگویید: ساکت باش فلانی!

۷. طوری لباس بپوشید که تاثیرگذار باشید

جوری که شما لباس می‌پوشید می‌تواند روی برداشت دیگران از شما تاثیر بگذارد. پس زمانی که کمی به سر و صورتتان می‌رسید و هوشمندانه لباس انتخاب می‌کنید، نه تنها ظاهر خوبی پیدا می‌کنید، بلکه باعث افزایش اعتماد به نفس خود هم خواهید شد.

۸. هر روز یک عادت کوچک را تغییر دهید

همه ما گرفتار روتین‌های تکراری روزانه‌مان هستیم؛ هر روز از یک مسیر به محل کارمان می‌رویم، هر روز عصرها با چای‌مان کیک می‌خوریم و… اما اگر هر روز یکی از عادات کوچک خود را تغییر دهید، نه تنها به خودتان کمک می‌کنید تا از حالت راحتی و حاشیه امن خود خارج شوید، بلکه با این کار باعث خواهید شد تا چیزها را از زوایای دیگر هم ببینید! اتفاقی که دنیای شما را بزرگ کرده و باعث افزایش اعتماد به نفس شما می‌شود.

۹. اتفاقات خوب روزتان را بنویسید

یک دفتر شکرگزاری برای خودتان درست کنید (حالا یا در Note موبایلتان یا با یک دفترچه کاغذی) و انتهای هر روز یکی از اتفاقات خوبی که در آن روز برای شما افتاده است را در آن بنویسید. این یک نوشته‌ی شخصی است، بنابراین اصلا مهم نیست که آن اتفاق خوب چقدر بزرگ باشد. اهمیتش این است که حس خوبی به شما می‌دهد.

۱۰. دستاوردهای خود را جشن بگیرید

این یکی از کارهایی است که ما معمولا فراموش می‌کنیم انجام دهیم. ما در تنبیه کردن خودمان در اوقاتی که کاری را اشتباه انجام می‌دهیم عالی عمل می‌کنیم، اما تقریبا هیچوقت بخاطر کارهایی که به خوبی انجام می‌دهیم از خودمان تشکر نمی‌کنیم! پس این را هم برای خودتان تبدیل به یک عادت کنید که بخاطر دستاوردهایی که در زندگی‌تان بدست می‌آورید، روزانه، هفتگی، ماهانه یا سالانه جشن بگیرید.

نظر شما چیست؟ فکر می‌کنید دیگر چه کارهایی می‌توانند اعتماد به نفس ما را افزایش دهند؟ لطفا دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید و حتما این مقاله را با یکی از دوستان خود که اعتماد به نفس پایینی دارد به اشتراک بگذارید.

نظر شما چیست؟

برای ارسال نظرتان اینجا کلیک کنید