خبرنامه ایمیلی

سبک زندگی پس انداز

چگونه در هزینه‌های اتومبیل صرفه‌جویی کنیم؟

صرفه جویی در هزینه‌های اتومبیل

ماشین داشتن احتمالا یکی از بزرگ‌ترین هزینه‌های شخصی شماست. در حالی که یکی از بزرگ‌ترین هزینه‌های بودجه شخصی شما همیشه ماشین خواهد بود، راه‌های زیادی برای صرفه جویی در هزینه‌های آن وجود دارد.

همانند تمامی امور مالی شخصی، هر چقدر اقدامات بیشتری برای صرفه جویی انجام دهید، پول بیشتری پس انداز خواهید کرد. در حالی که پس انداز بالقوه بسته به شرایط فردی بسیار متفاوت خواهد بود، در ادامه بهترین نقاط شروع صرفه جویی در هزینه‌های ماشین ارائه شده است. با مجله واگویه همراه باشید!

صرفه جویی در خرید ماشین جدید

به غیر از خرید خانه، خرید ماشین جدید هم یکی از بزرگ ترین معاملاتی است که بیشتر افراد به تنهایی انجام می‌دهند. متاسفانه، برخی از معاملات انجام شده اغلب به نفع خریدار نیستند. قبل از خرید ماشین جدید باید از ۵ اشتباه بزرگ در این فرآیند آگاه باشید. وقتی با اشتباهات رایج در خرید ماشین آشنا شدید این فرصت‌های صرفه جویی در خرید را مطالعه کنید:

 • به جای این که هر چند سال یک بار ماشین‌تان را معامله کنید آن را بیشتر نگه دارید. نه تنها هزینه ماشین‌های جدید هر ساله افزایش پیدا می‌کند، بلکه ماشین‌ها نیز به سرعت فرسوده می‌شوند و وقتی مرتبا ماشین معامله می‌کنید به خاطر ارزش معاوضه پایین ضرر می‌کنید. یک ماشین با کیفیت خریداری کرده و آن را پنج تا هفت سال نگه دارید.
 • وقتی می‌خواهید یک ماشین جدید بخرید مدل‌های کوچک تر را در نظر داشته باشید. این ماشین‌ها اغلب ارزان تر بوده و به خاطر سبک‌تر بودن معمولا مصرف کمتری دارند. علاوه بر این، بیمه آنها نیز ارزان‌تر است.
 • وقتی می‌خواهید یک ماشین جدید بخرید تاثیر گزینه‌های مختلف روی مصرف سوخت را در نظر داشته باشید. برای مثال گیربکس‌های اتوماتیک به ازای هر کیلومتر، بنزین کمتری در مقایسه با گیربکس‌های دستی مصرف می‌کنند؛ موتورهای شش سیلندر نیز در مقایسه با موتورهای چهار سیلندر مصرف بنزین بیشتری دارند.

صرفه جویی در هزینه تعمیر و نگهداری ماشین

بعد از خرید ماشین با پرداخت ماهانه، حق بیمه ماشین و بنزین روبرو هستید. اگر از اولین توصیه ما پیروی کنید (خرید یک ماشین با کیفیت و نگه داشتن آن به مدت چند سال) بدون شک با هزینه‌های تعمیر روبرو خواهید شد. ولی در این شرایط نیز فرصت‌های صرفه جویی در هزینه وجود دارد:

 • ماشین همیشه باید به درستی تنظیم شده باشد. ماشینی که تنظیم ضعیف داشته باشد سالانه ۲۵ تا ۳۳ درصد سوخت بیشتری مصرف می‌کند. هزینه تنظیم ماشین در مقایسه با تعمیرات بعدی، بسیار ارزان تر است.
 • صرف نظر از توصیه کتابچه راهنما، روغن و فیلتر روغن ماشین را هر ۵۰۰۰ کیلومتر عوض کنید. عوض کردن مداوم روغن ماشین تنها عامل مهم در افزایش عمر موتور بوده و صرفه جویی در تعمیرات و فرسودگی موتور در نتیجه این کار بیشتر از هزینه آن است.
 • هر ماه فیلتر هوای ماشین را چک کنید. فیلتر کثیف عمر موتور را کاهش داده و مسافت طی شده به ازای هر لیتر سوخت را تا ۱۰ درصد کاهش می‌دهد. به این منظور فیلتر را خارج کرده و آن را با شلنگ هوا تمیز کنید یا حتی می‌توانید آن را تعویض کنید.
 • از سوختی که اکتان آن بالاتر از میزان توصیه شده در کتابچه راهنما است استفاده نکنید، مگر این که ماشین غژغژ کند. برای بیشتر ماشین‌ها بنزین سوپر فایده‌ای ندارد! از سوخت ارزان‌تر استفاده کنید، مگر اینکه تولیدکننده اتومبیل‌تان سوخت اکتان بالا را توصیه کند. بنزین سوپر ۱۰ تا ۱۵ درصد گران‌تر از بنزین معمولی است.
 • کمبود باد می‌تواند مصرف سوخت اتومبیل‌تان را افزایش دهد. پس فشار لاستیک‌ها را مدام چک کنید تا در مصرف سوخت صرفه‌جویی کنید.
 • با بالانس کردن لاستیک‌ها هزاران کیلومتر به عمر آنها اضافه کنید. لاستیک‌های بالانس نشده علاوه بر این که آج خود را از دست می‌دهند موجب فرسودگی کمک فنر شده و به فنربندی نیز آسیب وارد می‌کنند که منجر به هزینه بیشتر می‌شود.
 • میزان مایعات را مرتب بررسی کنید. آب کم باتری عمر آن را کاهش می‌دهد. مایع خنک کننده، روغن دنده اتومات، روغن ترمز و همچنین کلاچ را بررسی کنید.

صرفه جویی در بنزین و رانندگی

در حالی که قطعا نمی‌توانید مثل قیمت ماشین در مورد قیمت بنزین چانه بزنید، می‌توانید از چند روش برای کاهش هزینه‌های کلی بنزین استفاده کنید. بیشتر نکاتی که قبلا ارائه شد موجب صرفه جویی در هزینه بنزین می‌شوند زیرا باعث می‌شوند ماشین با سوخت کمتری کار کند. با این حال چند روش دیگر نیز وجود دارد:

 • اول اینکه خودتان بنزین بزنید تا هزینه دستمزد نداشته باشید.
 • وقتی بنزین می‌زنید باک را تا لبه پر نکنید، زیرا وقتی ماشین زیر آفتاب باشد بنزین انبساط پیدا می‌کند و یا اگر روی شیب پارک شود مقداری از بنزین سرریز شده و از باک بیرون می‌ریزد.

صرفه جویی در رفتن از نقطه A به نقطه B

در نهایت حتی رفتن از نقطه A به نقطه B نیز هزینه در بر دارد. در ادامه چند نکته برای صرفه جویی در هزینه‌های رانندگی ارائه شده است:

 • دست جمعی به محل کار بروید. اگر رانندگی تا محل کار را فقط با یک نفر شریک شوید و رفت و برگشت روزانه ۲۰ کیلومتر باشد، می‌توانید صدها هزار تومان در سال در هزینه بنزین صرفه جویی کنید. شریک شدن رانندگی با دو نفر دیگر هزینه صرفه جویی شده را بیشتر می‌کند. صرفه جویی به طول مسیر رفت و آمد بستگی دارد. با این کار علاوه بر بنزین، در هزینه تعمیرات و فرسودگی ماشین خود نیز صرفه جویی می‌کنید.
 • یکی دیگر از مزیت‌های استفاده دست جمعی از یک ماشین این است که مسافت پیموده شده سالانه ماشین تان کمتر می‌شود. از آن جایی که این کار ریسک تصادف را کاهش می‌دهد، شرکت بیمه ممکن است هزینه کمتری بابت صدور بیمه ماشین دریافت کند. فقط میانگین کیلومتر پیموده شده را به اطلاع شرکت بیمه برسانید تا از تخفیف احتمالی استفاده کنید.
 • عادت‌های بد در رانندگی ممکن است مصرف سوخت را دو برابر کند. برخی از عادت‌هایی که موجب صرفه جویی در مصرف سوخت می‌شوند عبارت اند از: (۱) همیشه به آرامی‌سرعت خود را افزایش دهید، (۲) به ترافیک جلو توجه کنید تا بتوانید کاهش سرعت را پیش بینی کرد و از توقف اجتناب کنید، (۳) به جای این که با سرعت کامل به ترافیک برسید و ناگهان ترمز کنید پای خود را از روی پدال گاز برداشته و به آرامی به آن نزدیک شوید. رسیدن به سرعت نرمال بعد از توقف کامل، بنزین بیشتری مصرف می‌کند، (۴) خیلی آهسته یا خیلی سریع رانندگی نکنید. رانندگی با سرعت ۱۱۰ کیلومتر در ساعت ۲۰ تا ۳۰ درصد بنزین بیشتری نسبت به رانندگی با سرعت ۸۰ کیلومتر در ساعت مصرف می‌کند، (۵) در اتوبان سرعت ثابت داشته باشید. از گیر افتادن پشت ماشین‌های سرعت پایین که باعث می‌شود سرعت خود را به اندازه آنها پایین بیاورید و بعد برای سبقت گرفتن دوباره سرعت بگیرید اجتناب کنید.
 • برای گرم کردن ماشین بی دلیل آن را روشن نگذارید. موتور با رانندگی کردن گرم می‌شود و روشن ماندن بی دلیل ماشین بنزین شما را هدر می‌دهد.
 • می‌توانید با برنامه ریزی برای انجام دادن چند کار با یک بار رانندگی و اجتناب از دوباره رد شدن از یک مسیر در مصرف سوخت صرفه جویی کنید.

صرفه جویی در بیمه ماشین

بیمه ماشین یکی از هزینه‌های بزرگ است، به ویژه اگر سابقه رانندگی خیلی خوبی نداشته باشید و یا در یک منطقه خاص زندگی کنید. در ادامه چند روش برای صرفه جویی در هزینه بیمه ارائه شده است:

 • از نماینده بیمه خود بپرسید با افزایش فرانشیز، چقدر می‌توانید صرفه جویی کنید. اغلب اوقات افزایش فرانشیز موجب صرفه جویی ۱۰ تا ۳۰ درصدی در حق بیمه می‌شود. اگر سابقه رانندگی خوبی دارید می‌توانید سود کنید!
 • شرکت بیمه را از تمامی ویژگی‌های ایمنی که شما را واجد شرایط تخفیف بیمه ماشین یا خانه می‌کند مطلع کنید، برای مثال کمربند خودکار یا کیسه هوا در ماشین، دستگاه اعلام حریق در خانه و غیره. افرادی که سیگار نمی‌کشند یا الکل مصرف نمی‌کنند اغلب بیشتر تخفیف می‌گیرند.
 • از بیمه‌های مختلف قیمت بگیرید. اگر از شرکت بیمه فعلی خود خدمات خوبی دریافت می‌کنید و از نرخ‌ها راضی هستید آن را تغییر ندهید، به ویژه اگر تصادف کرده یا جریمه شده‌اید. ولی اگر سابقه خوبی دارید قیمت بگیرید تا ببینید چقدر می‌توانید پس‌انداز کنید. سپس می‌توانید تصمیم بگیرید که آیا این پس انداز ارزش عوض کردن شرکت بیمه را دارد یا نه.
 • می‌توانید از یک بیمه نامه برای ماشین و خانه استفاده کنید. بسیاری از بیمه کنندگان برای صدور بیمه نامه‌های متعدد تخفیف می‌دهند.
 • از جریمه شدن به دلیل سرعت یا نوع رانندگی اجتناب کنید. بسیاری از شرکت‌های بیمه در صورتی که سه سال یا بیشتر تصادف نکرده یا جریمه نشده باشید تا ۲۰ درصد تخفیف می‌دهند.

نظر شما چیست؟

برای ارسال نظرتان اینجا کلیک کنید