خبرنامه ایمیلی

پس انداز درآمد سرمایه گذاری

۱۰ اشتباه مالی که افراد موفق مرتکب نمی‌شوند

اشتباهات مالی افراد موفق

مدیریت پول به طور موثر، یک مهارت کلیدی برای موفقیت است. افراد موفق مخصوصا در دوران آغازین زندگی‌شان، معمولا تصمیمات تاثیرگذاری در مورد پول‌هایشان می‌گیرند.

باید بدانید که مانند هر جنبه دیگری از زندگی، خیلی مهم است که در این مورد هم آموزش ببینید و با مخاطرات و چالش‌های پیش روی خود آشنا شوید. لازم است که وقت گذاشته و اصول اساسی مدیریت پول‌های خود را یاد بگیرید. در ادامه با مجله واگویه همراه باشید تا شما را با ۱۰ اشتباه مالی، که البته افراد موفق هیچوقت آنها را مرتکب نمی‌شوند آشنا کنیم.

۱. آنها بیش از اندازه خرج نمی‌کنند

یکی از مهارت‌های مالی بسیار مهم، این است که کمتر از آنچه در می‌آورید خرج کنید. اغلب ثروتمندترین افراد دنیا این قاعده را با جان و دل رعایت کرده‌اند. به طور نمونه جان تمپلتون (یک سرمایه گذار افسانه‌ای که به یک میلیاردر تبدیل شد) ۵۰٪ تمام درآمدش را پس انداز می‌کرد، حتی زمانی که در حال رشد بود و ثروت محدودی داشت. اگر این مقدار خیلی بیش از آنیست که شما پس انداز می‌کنید نگران نباشید. شما تنها با پس انداز ۱۰ تا ۱۵٪ از درآمدتان می‌توانید به موفقیت مالی دست پیدا کنید.

چگونه می‌توانید کمتر خرج کنید؟ اینجا را بخوانید: ۴۷ راه عملی برای اینکه کمتر خرج کنیم

۲. افراد موفق سر قیمت چانه نمی‌زنند

مبلغی که شما بابت خرید یک دارایی، یک وعده غذا، یا یک تکه لباس پرداخت می‌کنید، تنها یک بخش داستان است! افراد موفق، به ارزش آن چیزی که می‌خواهند بابتش پول بدهند هم فکر می‌کنند. مثلا برای سرمایه گذاری، آنها به رشدی که در آینده شاهدش خواهند بود توجه می‌کنند. یا برای خرید لوازم شخصی، آنها چیزهای با کیفیتی می‌خرند که بیشتر عمر کند! بعنوان مثال یک جفت کفش کلاسیک رسمی با کیفیت، شاید بیش از ۴۰۰ یا ۵۰۰ هزار تومان برای شما آب بخورد، اما در صورتی که به خوبی از آنها نگهداری کنید، چندین سال برای شما کار خواهند کرد.

۳. آنها برنامه‌های مالی‌شان را با تغییرات زندگی وفق می‌دهند

آیا به تازگی ازدواج کرده‌اید و باید مخارج همسرتان را نیز به عهده بگیرید؟ این اتفاق و تغییر رویه، مشابه اتفاقاتی است که افراد موفق به خوبی آنها را مدیریت می‌کنند. زمانی که حال و اوضاع زندگی و خانواده شما به مقدار قابل توجهی تغییر می‌کند باید برنامه‌های مالی خود را با آن تغییرات مطابق کنید. حداقل سالی یک بار با خودتان خلوت کنید تا زندگی و برنامه‌های مالی‌تان را دوباره بررسی کنید، بدین ترتیب همیشه بر تغییرات واقف خواهید بود.

۴. آنها با یک درامد ثابت و مشخص سیر نمی‌شوند

خیلی‌ها به دنبال افزایش درآمدشان نیستند؛ نهایتا با ۵ تا ۱۰٪ افزایش حقوق سالانه‌شان راضی می‌شوند. متاسفانه این مقدار از افزایش درآمد بدین معنی است که شما دست از پا درازتر نشسته‌اید تا اینکه رشد تورم قدرت خرید را از شما بگیرد!

این در حالی است که افراد موفق دائما به دنبال راه‌هایی هستند که پول بیشتری به دست بیاورند. افزایش درآمد نه تنها گزینه‌های پیش روی شما برای لذت بردن از زندگی را بیشتر می‌کند، بلکه حس امنیت قابل توجهی برای شما ایجاد می‌کند، و ظرفیت شما برای پرداخت پول را بیشتر می‌کند.

افراد موفق، کارهای روزانه‌ای را انجام می‌دهند تا درآمدشان بیشتر شود. مثلا هر روز چیزهای جدیدی یاد می‌گیرند تا مهارتشان برای بهبود کارایی و افزاشی درآمد شرکتشان افزایش یابد.

۵. افراد موفق صورت‌های مالی را نادیده نمی‌گیرند

دستیابی به موفقیت مالی نیازمند عادات ثابت و تدریجی است. یکی از آن عادت‌ها بررسی مداوم صورت‌های مالی است. افراد موفق هر ماه بین ۳۰ تا ۶۰ دقیقه از وقت خود را صرف بررسی تمام صورت‌های مالی‌شان از جمله سرمایه گذاری‌ها، حساب‌های بانکی، اعتبارات و… می‌کنند. و هنگامی که متوجه اشتباه یا خطایی شوند، بلافاصله واکنش نشان می‌دهند. پیشنهاد می‌کنیم که شما هم یک یادآور تکرار شونده در تقویم گوشی موبایل خود تنظیم کنید تا هر ماه زمانی را برای بررسی صورت‌های مالی‌تان صرف کنید.

۶. آنها در مورد پول ریسک‌های احمقانه نمی‌کنند

وارن بافت که بعنوان موفق‌ترین سرمایه‌گذار قرن بیستم شناخته می‌شود یک نقل قول معروف دارد: «قانون شماره یک این است که هیچوقت پول از دست ندهید.»

بهرحال هر نوع سرمایه گذاری یک مقداری ریسک دارد، پس احتمالش هست که پولتان از دست برود. آنطور که گفته شده افراد موفق برای اینکه پول از دست ندهند از دو ابزار قدرتمند استفاده می‌کنند. اول اینکه اهمیت بیمه را در کنترل خطرات درک می‌کنند (مانند بیمه‌های عمر یا اتومبیل و…)، و دوم اینکه به تخصیص دارایی (فرایندی که در آن پرتفویی از دارایی‌های مختلف مثل سبد سهام، اوراق قرضه و وجوه نقد، تشکیل می‌شود) نیز اهمیت می‌دهند؛ یا به زبان ساده‌تر همه تخم‌مرغ‌هایشان را در یک سبد نمی‌چینند.

چیزی که باید همیشه گوشه ذهن خود داشته باشید، این است که اگر فرصتی یافتید که خیلی سودآورتر و بهینه‌تر از فرصت‌های متداول بود، یا اگر نمی‌دانید فرصت سرمایه گذاری پیش رویتان چگونه عمل می‌کند، حتما به آرامی پیش بروید و حسابی در موردش پرس‌وجو کنید.

۷. وقتی صحبت از پول است، آنها ادعا نمی‌کنند که همه فن حریفند

دنیا جای بزرگ و پیچیده ایست، و افراد موفق این واقعیت را عمیقا درک می‌کنند. زمانی که صحبت از پول می‌شود، کلی اطلاعات مختلف درباره آن یافت می‌شود. به همین دلیل است که افراد موفقی مانند وارن بافت محدودیت‌های خود را در نظر داشته و روی نقاط قوتشان تمرکز می‌کنند.

دانش خود در زمینه پول و سرمایه گذاری را مد نظر قرار دهید. اگر در ابتدای راه هستید، حداقل یکی دو کتاب در زمینه امور مالی شخصی بخوانید.

۸. افراد موفق چشم بسته به متخصصین گوش نمی‌دهند

این افراد دائما در جستجوی توصیه‌های حرفه‌ای‌ها و متخصصین هستند، اما هیچوقت تسلیم بی چون و چرای نظرات آنها نیستند. به عنوان مثال، منطقی است که از یک حسابدار در تنظیم کردن اظهار نامه‌های مالیاتی کمک بخواهیم. اما یک فرد موفق، برای ارزیابی متخصصی که به دنبال توصیه‌های اوست، وقت می‌گذارد و سوالاتی از او می‌پرسد.

زمانی که به دنبال توصیه‌های متخصصینی مانند حسابدارها یا وکیل‌ها بودید، از آنها سوالاتی بپرسید و بخواهید که توصیه‌شان را برایتان توضیح بدهند. در غیر اینصورت نظرخواهی از متخصصی مشکل خواهد بود.

۹. افراد موفق پول در آوردن را مقدم بر اهداف دیگر نمی‌دانند

دستیابی به موفقیت مالی یک هدف درست و منطقی است. زمانی که به منابع مالی قابل توجهی دسترسی پیدا کنید، راحت‌تر می‌توانید به دیگران هم کمک کنید. همچنین در مورد دسترسی به تکنولوژی، خدمات پزشکی، و اوقات فراغت هم دستتان باز خواهد شد. اما افراد موفق این را می‌دانند که موفقیت مالی، تنها یک جنبه از یک زندگی موفق است. بعنوان مثال، اگر برای به دست آوردن پول سلامتتان را به خطر بیندازید،‌ استراتژی ضعیفی اتخاذ کرده‌اید.

پیشنهاد می‌کنیم که اهداف خود را مرور کنید و بسنجید که آیا بین اهداف مالی، شغلی، خانوادگی، و فعالیت‌های دیگر تعادل برقرار است یا نه.

۱ دیدگاه

برای ارسال نظرتان اینجا کلیک کنید