خبرنامه ایمیلی

سرمایه گذاری

آیا الان زمان مناسبی است که بیت‌کوین بخرم؟

زمان خرید بیت کوین

سال جذابی را برای رمز ارزها شاهدیم، جذابیتی که بیت‌کوین هم از آن مستثنی نیست. در هفته‌های اخیر قیمت این رمز ارز به شدت اوج گرفته و سرمایه‌گذاران بسیاری را مات و مبهوت نگه داشته که وارد شوند یا نه.

اما آیا واقعا حالا زمان مناسبی برای خرید بیت‌کوین است؟ برای یافتن پاسخ، باید سوالاتی را از خودتان بپرسید که در ادامه در مورد آنها صحبت می‌کنیم.

۱. تحمل ریسک من چقدر است؟

برای خیلی‌ها خرید سهام بخاطر ریسک‌های موجودش، ایده وحشت آوری است. خب، بیت‌کوین حتی ریسکش بیشتر هم هست! اگر بخواهیم کلی بگوییم، بازار رمز ارز در مقایسه با بازار سهام، نوسانات بیشتری را تجربه می‌کند. مثلا قیمت بیت‌کوین از امروز تا روز بعد می‌تواند به شدت نوسان کند؛ و این چیزی است که شما باید تصمیم بگیرید آیا تحملش را دارید یا نه.

خطر اینکه از منطقه امن خودتان خارج شوید و ریسک کنید، این است که شاید پس از سرمایه‌گذاری روی بیت‌کوین، یک تصمیم عجولانه باعث شود ضرر کنید. فکر کنید که بیت‌کوین خریدید و چند هفته بعد از اینکه آنرا به پورتفوی خودتان اضافه کردید، ارزشش سقوط کرد. اگر چنین اخباری را نمی‌توانید تحمل کنید و ممکن است چنین شرایطی باعث شود وسوسه شوید بیت‌کوین‌های خود را بفروشید، زمین بازی را با ضرر ترک خواهید کرد.

به همین خاطر باید واقعا مطمئن شوید که بیت‌کوین با تحمل ریسک شما می‌خواند یا نه. اگر همخوانی‌ای وجود ندارد هیچ مشکلی نیست، به دنبال راهی بروید که با آن راحتید.

۲. آیا بیت‌کوین به پورتفوی من تنوع می‌بخشد؟

تنوع دادن به پورتفو، راهی برای رشد ثروت و در امان ماندن از نوسانات است. داشتن بیت‌کوین هم می‌تواند در این مورد به شما کمک کند. اگر تا حالا رمز ارزی نخریده‌اید و پورتفوی شما به چندین سهام مختلف خلاصه شده، آنوقت خرید بیت‌کوین شما را صاحب نوع متفاوتی از دارایی‌ها می‌کند که ارتباط مستقیمی با بازار سهام هم ندارد.

اما همانطور که گفته شد، از آنجایی که بیت‌کوین یک دارایی پر خطر است، بهتر است بخش زیادی از پورتفوی خودتان را به آن اختصاص ندهید. اگر به تازگی وارد دنیای رمز ارزها شده‌اید، پیشنهاد می‌شود به جای اینکه یک مرتبه شیرجه بزنید، اول کمی پاهایتان را خیس کنید!

همچنین توجه به این نکته هم حائذ اهمیت است که اگر داشتن بیت‌کوین یا هر نوع رمز ارز دیگری برای شما هیجان‌انگیز نیست، می‌توانید پورتفوی خودتان را با سرمایه‌گذاری بر روی دارایی‌های دیگری مثل طلا یا ملک تنوع ببخشید، که آنها هم الزاما کارایی‌شان ارتباطی با بازار سهام ندارد.

۳. آیا درباره رمز ارزهای دیگر تحقیق کرده‌ام؟

بیت‌کوین انتخاب جذابی برای سرمایه‌گذارانی است که می‌خواهند وارد دنیای کریپتوکارنسی‌ها شوند، چرا که اولین رمز ارزی بوده که معرفی شده است. همچنین با توجه به اینکه بیت‌کوین عمر بیشتری هم دارد، برای برخی افراد سرمایه‌گذاری بر روی آن راحت‌تر از انواع رمز ارزهای جدید است.

اما این دلایل باعث نمی‌شود که بیت‌کوین انتخاب صحیحی برای شما باشد. از طرفی هیچ ضمانتی هم نیست که بیت‌کوین همچون گذشته با همان سرعت و شیب به مسیر رشدش ادامه دهد. پس پیشنهاد می‌کنیم قبل از اینکه روی بیت‌کوین بخوابید تا برایتان جوجه کند، در مورد رمز ارزهای دیگر هم تحقیق کنید. درست است که بازار بیت‌کوین الان داغ است، اما این به معنای این نیست که جای درستی برای پول شماست، مخصوصا اگر بخاطر اخبار و حواشی جامعه به فکر خرید آن افتاده‌اید.

یادتان نرود که شما بعنوان یک سرمایه‌گذار، راه‌های زیادی برای کسب درآمد دارد دارید، حتی خارج از دنیای بیت‌کوین و بقیه کریپتوکارنسی‌ها. پس تنها زمانی بیت‌کوین بخرید که واقعا درباره خریدتان هیجان‌زده و البته مطلع هستید.

بسیار خب، حالا نوبت شماست تا چیزی که به آن فکر می‌کنید را با ما و بقیه خواننده‌ها به اشتراک بگذارید. نظر شما برای ما اهمیت دارد. سرمایه‌گذاری خوبی داشته باشید!

نظر شما چیست؟

برای ارسال نظرتان اینجا کلیک کنید