خبرنامه ایمیلی

درآمد

حقایق و افسانه‌هایی درباره بازاریابی شبکه‌ای

بازاریابی شبکه‌ای

در حال حاضر بازاریابی شبکه‌ای در بهترین حالت، یک کسب‌وکار ناچیز مناسب مادرها، یا کاری که جوانکها برای ثروتمند شدن انجام می‌دهد در نظر گرفته می‌شود؛ و در بدترین حالت، شبکهای سرشار از فروشندگان حریص و هنرمندان کلاه‌برداری!

البته شاید نوع نگرش و رفتار نامناسب خود فعالین بازاریابی شبکهای باعث بوجود آمدن چنین نگرشی شده باشد، که قابل تامل است.

از سوی دیگر بعضی معتقدند بازاریابی شبکهای راهی مناسب برای شروع یک کسب‌وکار خانگی پاره وقت است. در حقیقت، میتوان گفت که هیچ نوع کسبوکار خانگی بیشتر از بازاریابی شبکه‌ای یا به قول دیگر بازاریابی چند سطحی (MLM) اشتباه فهمیده نشده است.

اگر تصمیم دارید بازاریابی شبکه‌ای را امتحان کنید، باید چند باور غلط رایج در مورد آن را بدانید. این مقاله از واگویه را بخوانید تا با حقایق و افسانههایی درباره این صنعت آشنا شوید.

بازاریابی شبکه‌ای یک طرح هرمی و غیرقانونی است

باید بدانید در تست هرم غیرقانونی، شکل سازمان، تعیین‌کننده مشروعیت آن نیست. اگر این مساله درست بود، بیشتر کسب‌وکارها و سازمان‌ها، از جمله دولت، غیرقانونی می‌بودند، زیرا همگی ساختاری هرمی دارند!

یک طرح هرمی غیرقانونی، هیچ محصول یا خدماتی فراهم نکرده و پرداخت آن صرفا بر اساس تعداد اعضای جدید است.

اما برنامه‌های بازاریابی شبکه‌ای، محصولات یا خدمات باکیفیتی فراهم می‌کنند که به مشتریان فروخته می‌شوند. و به کار گرفتن اعضای جدید، موجب افزایش درآمد بر اساس حجم فروش می‌شود.

در نتیجه، عامل مهم در محاسبه درآمد، حجم فروش تیم است و نه تعداد افراد جدید به کار گرفته شده. شرکت‌های بازاریابی شبکه‌ای مشروع، باید از قوانین خاصی پیروی کنند، از جمله انتشار آمار درآمد متوسط، نداشتن الزامات موجودی و امکان استرداد محصولات.

فقط فردی که در بالا قرار دارد پول درمی‌آورد

این استدلال، یک شغل استاندارد را توصیف می‌کند! هر چند وقت یک بار کارگری که حداقل دستمزد را می‌گیرد به مدیرعامل تبدیل می‌شود؟ بسیاری از کارمندان با کیفیت، هرگز پاداش مالی و ارتقای رتبه‌ای که به خاطر کار باکیفیت سزاوار آن هستند را دریافت نمی‌کنند.

بر اساس این استدلال، احساس میشود در بازاریابی شبکهای، فقط افرادی که خیلی زود وارد میدان شده‌اند پول درمی‌آورند، که درست نیست. بسیاری از کارمندان اولیه سودی بدست نمی‌آورند، در حالیکه برخی دیگر سال‌ها بعد وارد شده و ثروتمند می‌شوند.

حقیقت این است که در شرکت‌های بازاریابی شبکه‌ای خوب، اعضا می‌توانند صرف‌نظر از جایگاه خود در سازمان هر میزان پولی بدست آورند. درآمد، مرتبط با تلاش است و نه جایگاه.

علاوه بر این، در حالیکه اعضای شرکت‌های بازاریابی چند سطحی می‌توانند بر اساس تلاش خود درآمد و پاداش بیشتر کسب کنند، تغییر جایگاه نمی‌دهند، مگر اینکه افراد مافوق آنها سازمان را ترک کنند. این بدان معناست که صرف نظر از زمان ملحق شده به سازمان یا جایگاهی که در آن دارید، در صورت تلاش کردن شانس برابر موفق شدن دارید.

در نهایت، برنامه اشباع می‌شود

اشباع غیرممکن است، زیرا تعداد انسان‌ها محدود نیست. هر روز افراد جدیدی متولد شده یا ۱۸ ساله می‌شوند، در نتیجه بازاریابان شبکه‌ای بالقوه، به مجموعه چشم‌اندازها اضافه می‌شوند.

تیم سیلز در کتاب زیگ زیگلار با عنوان بازاریابی شبکه برای احمق‌ها، بهترین استدلال علیه افسانه اشباع را ارائه کرده است. او می‌پرسد: آیا کسی را می‌شناسید که یخچال نداشته باشد؟ نه؟ با این حال این مانع فروش بیشتر توسط سامسونگ نمی‌شود.

بازاریابی شبکه‌ای کارآمد نیست

بر اساس گزارش انجمن فروش مستقیم، صنعت فروش مستقیم که بازاریابی شبکه‌ای بخشی از آن است، ۳۵.۴ میلیارد دلار درآمد ناخالص فروش در ایالات متحده در سال ۲۰۱۸ کسب کرد.

علاوه بر این، بیشتر از ۶.۲ میلیون نفر در ایالات متحده در فروش مستقیم مشارکت دارند. این اعداد نشان می‌دهند که بازاریابی شبکه‌ای کار می‌کند. موفقیت یا شکست، ارتباط کمتری با خود بازاریابی شبکه داشته و در عوض با میزان تلاش فرد تعیین می-شود.

هیچ کس با بازاریابی شبکه‌ای ثروتمند نمی‌شود

درست است که همه در بازاریابی شبکه موفق نمی‌شوند. ۲ تا ۱۰ درصد از بازاریابان شبکه‌ای با درآمد بالا، همان ۲ تا ۱۰ درصدی هستند که مدام در کسب‌وکارهای خود در حال کار کردن هستند. ولی ثروتمند شدن نباید لزوما محور قضاوت کردن بازاریابی شبکه‌ای باشد (قابل ذکر است که ثروتمند یک مفهوم نسبی است).

در عوض، بازاریابی شبکه‌ای باید با تعداد افرادی که به اهداف خود می‌رسند اندازه‌گیری شود. بسیاری از افرادی که در بازاریابی شبکه‌ای هستند، وقتی پول کافی کسب می‌کنند تا بتوانند در خانه کنار فرزندانشان باشند یا بدهی‌هایشان را پرداخت کنند، خود را موفق در نظر می‌گیرند.

بازاریابی شبکه‌ای یک فرقه است

چند بازاریابی شبکه‌ای بسیار متعصب وجود دارد، ولی آدمهای متعصب هر جایی به چشم می‌خورند نه فقط در بین بازاریابان شبکهای. این شرکتها نیازمند طرف‌داری و تعصب نیستند. در حقیقت بیشتر آنها تلاش می‌کنند حقایق و ارقام کافی در اختیار نمایندگان خود قرار دهند.

بازاریابی شبکه‌ای مشکلات خود را دارد، ولی بسیاری از آنها ناشی از اطلاعات نادرست و گمراه‌کننده است. متخصصین مالی، در کتاب‌های خود بازاریابی شبکه‌ای و فروش مستقیم را توصیه می‌کنند. آنها معتقدند بازاریابی شبکه‌ای کم کم در حال پیدا کردن یک جایگاه مورد احترام در جهان کسب‌وکار اصلی است.

اگر از اشتباهات رایج MLM اجتناب کنید، درک درستی از صنعت بدست آورید، یک شرکت را با دقت انتخاب کنید، یک حامی مالی باکیفیت پیدا کنید و زمان و تلاش خود را به کسب‌وکار اختصاص دهید می‌توانید در بازاریابی شبکه‌ای به موفقیت دست پیدا کنید.

شما درباره بازاریابی شبکهای چه میدانید؟ آیا تابحال فعالیت در این نوع شرکتها را تجربه کردهاید؟ لطفا تجربیات خودتان را با ما و خوانندگان دیگر به اشتراک بگذارید.

 

نظر شما چیست؟

برای ارسال نظرتان اینجا کلیک کنید