خبرنامه ایمیلی

بیوگرافی

راکفلر کیست؟ با ثروتمندترین مرد تاریخ آشنا شوید

جان دیویس راکفلر

تاریخچه خاندان راکفلر از یک حسابدار ۱۶ ساله در کلیولند اوهایو شروع شد. بزرگ‌ترین آرزوی این نوجوان این بود که ۱۰۰ هزار دلار پول در بیاورد و تا ۱۰۰ سالگی هم زنده بماند! آموزش کسب‌وکار رسمی او شامل یک کلاس ده هفته‌ای حسابداری و همچنین یک پدر حقه‌باز بود که می‌گفت: هر فرصتی که داشته باشم پسرانم را فریب می‌دهم، چون می‌خواهم آنها را باهوش کنم!

جان دیویس راکفلر که بود؟

این مرد جوان جان دیویس راکفلر در سال ۱۸۵۵ بود که در بیست و پنج سالگی به ثروتمندترین مرد زمان خود و شاید حتی کل تاریخ تبدیل شد! او امتیاز انحصاری بیش از ۹۰ درصد از نفت آمریکا را در دست داشت.

شرکت پرچمدار او Standard Oil، در سال ۱۹۱۱ توسط لایحه ضد انحصار شرمن از هم پاشید، ولی میراث بزرگ او (خانواده‌اش) همچنان ادامه داشته و بر اساس لیست ثروتمندترین خانواده‌های آمریکایی منتشر شده توسط فوربز، بیش از ۲۰۰ بازمانده این خاندان ارزش خالص جمعی ۱۰ میلیارد دلاری دارند.

از آسمان‌خراش‌های منهتن تا سواحل خلیج فارس، نفوذ خاندان راکفلر کاملا مشهود است. یکی از مهمترین تاثیرات جان دیویس، بنیان‌گزاری دانشگاه شیکاگو بود. وی که قصد داشت اولین دانشگاه بپتیست (فرقه‌ای از مسیحیت) بزرگ را ایجاد کند، ۸۰ میلیون دلار به این موسسه کمک کرد که معادل ۲ میلیارد دلار امروزی است. پسر او، جان دیویس جونیور، در رتبه دوم قرار دارد و مرکز راکفلر را بنیان‌گذاری کرد که شامل ۱۹ آسمان‌خراش تجاری در مرکز منهتن است.

امروزه اعضای این خاندان، ریاست پرچمدار Robber baron، یعنی بنیاد راکفلر را بر عهده دارند که ارزش آن بیشتر از ۳.۵ میلیارد دلار است. با این حال، تاثیرگذارترین میراث راکلفرها در حوزه بشردوستی نبوده، بلکه در زمینه کسب‌وکار است!

بعد از فروپاشی Standard Oil توسط دولت فدرال، بسیاری از شرکت‌های مشتق شده از آن به قدرتمندترین شرکت‌های نفتی امروزی تبدیل شدند، از جمله ConocoPhillips، BP، Chevron و Exxon-Mobil.

برادران راکفلر
برادران راکفلر

نزول رتبه در لیست ثروتمندترین‌ها

علی‌رغم ثروت بسیار زیاد، راکلفرها دیگر در صدر ثروتمندترین‌های آمریکا نیستند. این خاندان با ۱۰ میلیارد دلار در رتبه بیست و چهارم لیست فوربز قرار گرفته که فاصله زیادی با دوران اوج جان دی راکلفر دارد که در سال ۱۹۱۶ با معادل ۳۰ میلیارد دلار امروزی تعدیل شده بر اساس تورم به اولین میلیاردر جهان تبدیل شد.

این مساله تا حدودی ثروت او را کمتر نشان می‌دهد. دارایی‌های او در زمان مرگش در سال ۱۹۳۷ چیزی حدود ۱.۵ درصد از کل خروجی اقتصادی آمریکا بود. برای در دست داشتن سهم مشابه در حال حاضر به ارزش خالص ۳۴۰ میلیارد دلاری نیاز داریم که بیشتر از چهار برابر ثروت بیل گیتس است.

همه خاندان راکفلر تاثیرگذار و در عین حال مرموزند و بیشتر آنها موفق شده‌اند از دید عموم مخفی بمانند. با این وجود، راکفلرهای زیادی بوده‌اند که موفقیت‌شان به صورت مستقل حتی باعث افتخار Gilded Age oil baron نیز شده است.

اگر کنجکاوید تا فهرست ثروتمندترین افراد جهان را ببینید اینجـا کلیک کنید.

خانواده راکفلر و شراکت آنها در سیاست

ثروتمندترین عضو خانواده، دیوید است که مدیرعامل بانک Chase National بوده و ثروتی معادل ۳ میلیارد دلار دارد. دیوید راکفلر که ارتباطات سیاسی خوبی داشت پیشنهاد نقش وزیر خزانه و رئیس ذخیره فدرال را رد کرد.

بسیاری از اعضای این خاندان تاثیرات زیادی روی سیاست گذاشته‌اند و در مجموع مقام‌های کافی برای رقابت با یک خاندان اشراف‌زاده آمریکایی دیگر یعنی کندی‌ها را دارند. معروف‌ترین نام سیاسی در این خانواده نلسون راکفلر، برادر دیوید است که معاون رئیس جمهور در دوره جرالد فورد بود.

یکی دیگر از برادران دیوید، وینتروپ آلدریچ، اولین فرماندار جمهوری‌خواه آرکانزاس از زمان بازسازی آن بود. پسر او، وینتروپ پاول راکفلر هم میراث پدرش را با خدمت کردن به عنوان معاون فرماندار ایالتی تا زمان مرگ خود در سال ۲۰۰۶ ادامه داد.

تنها سیاست‌مدار زنده خاندان راکفلر پسرعموی وینتروپ پاول، جان دیویسن راکفلر چهارم است که در حال حاضر به عنوان سناتور ویرجینیای غربی فعالیت می‌کند.

نظر شما چیست؟

برای ارسال نظرتان اینجا کلیک کنید