جدیدترین‌ها

جف بیزوس کیست؟ با ثروتمندترین فرد جهان آشنا شوید

جف بیزوس نامی مترادف با نوآوری و عزم تزلزل...

با شرکت مورگان استنلی آشنا شوید

مورگان استنلی نام مشترکی با شرکت خدمات مالی جی...

با ثروتمندترین‌ها آشنا شوید: ۱۰ میلیاردر برتر سال ۲۰۲۳

احتمالا می‌دانید که فوربس به صورت مستمر فهرستی به‌روز...

معامله‌گر کیست و چه وظایفی دارد؟

معامله‌گران افراد یا نهادهایی هستند که ابزارهای مالی مانند...

بورس کالا چیست؟

در دنیای اقتصادی امروزی، بورس‌ها و بازارهای مالی به...

هنری فورد کیست و چگونه ثروتمند شد؟

هنری فورد در ۳۰ جولای سال 1863 یعنی حدود ۱۵۷ سال پیش در میشیگان متولد شد. او بنیان‌گزار شرکت فورد موتور بود، شرکتی که در صنعت اتومبیل انقلاب ایجاد کرد و امروزه اتومبیل‌های پیشرفته و فوق‌العاده راحت آن در سراسر دنیا فروخته می‌شوند.

هنری اولین فرزند مری و ویلیام فورد از بین چهار پسر و دو دختر بود. پدر هنری متولد ایرلند بود که در سال 1847 به ایالات متحده آمده و در مزرعه‌ای واقع در وین کانتی ساکن شده بود.

هنری از همان ابتدا به مکانیک علاقه داشت. او در 12 سالگی بیشتر اوقات فراغتش را در یک مکانیکی کوچک که خودش تجهیز کرده بود سپری می‌کرد و در 15 سالگی توانست اولین ماشین بخار خودش را بسازد!

مسیر شغلی هنری فورد

او سپس در مغازه‌های جیمز فلوور و برادران، و کارخانه the Detroit Dry Dock کارآموز تعمیر ماشین شد و بعد از تکمیل کارآموزی در سال 1882، یک سال به راه‌اندازی و تعمیر موتورهای بخار واشنگتن هاوس در جنوب میشیگان مشغول شد.

در جولای سال 1891، به عنوان یک مهندس در شرکت Edison Illuminating دیترویت که توسط توماس ادیسون راه افتاده بود استخدام شد. و در ششم نوامبر سال 1893 به مهندس ارشد ارتقا پیدا کرد. از آنجا بود که توماس ادیسون به مربی و دوست همیشگی هنری فورد تبدیل شد.

هنری فورد و توماس ادیسون
هنری فورد و توماس ادیسون رابطه کاری و همچنین رفاقتی طولانی مدت باهم داشتند.

در 11 آپریل سال 1888، هنری با کلارا جین برایانت از گرینفیلد میشیگان، دختر مارتا (بنچ) و ملوین برایانت، یک کشاورز در وین کانتی ازدواج کرد. کلارا در 29 سپتامبر سال 1950 در 84 سالگی درگذشت. آنها یک فرزند پسر به نام ادسل برایانت فورد داشتند که در ششم نوامبر 1893 متولد شد.

آغاز به فعالیت حرفه‌ای در زمینه اتومبیل

حرفه هنری فورد به عنوان سازنده اتومبیل از زمستان سال 1893 شروع شد. در این زمان علاقه او به موتورهای احتراق داخلی باعث شد یک مدل اتومبیل بنزینی و تک سیلندر کوچک بسازد. اولین موتور فورد روی یک میز چوبی در آشپزخانه منزل او در خیابان 58 Bagley در دیترویت ساخته شد!

نسخه بعدی این موتور در اولین اتومبیل او به کار گرفته شد که اساسا یک اتاقک مجهز به چهار چرخ بود. اولین ماشین فورد هم، چهارچرخه (Quadricycle) در ژوئن سال 1896 تکمیل شد.

در 19 آگوست 1899، هنری از شرکت Edison Illuminating استعفا داد و با کمک دیگران شرکت خودروی دیترویت را راه‌اندازی کرد که تقریبا 18 ماه بعد ورشکسته شد. در همین حین، هنری فورد چند ماشین مسابقه طراحی و تولید کرد. او با یکی از این ماشین‌ها به نام Sweepstakes، الکساندر وینتون را در دهم اکتبر سال 1901 در مسیر Grosse Pointe میشیگان شکست داد.

اتومبیل‌های شرکت فورد موتور
اتومبیل‌های شرکت فورد موتور

تاسیس شرکت فورد و آغاز یک انقلاب در صنعت خودرو

یک ماه بعد، هنری فورد برای دومین بار روی دنیای خودروسازی سرمایه‌گذاری کرد و شرکت هنری فورد را تاسیس نمود! وی این شرکت را که در ادامه به شرکت اتومبیل Cadillac Motor تبدیل شد در اوایل سال 1902 ترک کرد.

هنری در 12 ژانویه 1904 با یکی دیگر از ماشین‌های مسابقه خود به نام 999 مسافت یک مایل را روی یخ دریاچه سنت کلیر در 39.4 ثانیه طی کرده و رکود جهانی را به خود اختصاص داد!

در 16 ژوئن سال 1903، هنری و 12 نفر دیگر 28000 دلار سرمایه‌گذاری کرده و شرکت فورد موتور را راه‌اندازی کردند. اولین خودرو تولید شده توسط این شرکت در 15 جولای 1903 به فروش رفت. هنری مالک 25.5 درصد از سهام این شرکت جدید بود.

او در سال 1906 به رئیس و مالک آن کمپانی تبدیل شد. هنری، کلارا و ادسل فورد در سال 1919 سهام تمامی سهامداران خرد را به مبلغ 105,820,894 دلار خریداری کرده و مالک کل شرکت شدند. ادسل که در سال 1919 جانشین پدر خود شد تا زمان مرگش در سال 1943 در این مقام باقی‌ ماند و سپس هنری فورد دوباره جای او را پر کرد.

در سپتامبر سال 1945، هنری فورد برای بار دوم از مقام ریاست استعفا داد و نوه‌اش هنری فورد دوم را برای جانشینی خود پیشنهاد کرد. هیئت مدیره از توصیه او پیروی کردند.

هنری فورد چگونه ثروتمند شد؟

هنری فورد فرد ثروتمندی بود. در واقع او به عنوان یکی از ثروتمندترین و با نفوذترین صنعتگران در تاریخ آمریکا شناخته می شود. ثروت فورد اساساً از نوآوری‌های او در صنعت خودرو و تأسیس شرکت فورد موتور در سال 1903 سرچشمه گرفته بود. روش‌های او در تولید انبوه، به‌ویژه راه‌اندازی خط مونتاژ، تولید را متحول کرد و خودروها را برای جمعیت وسیع‌تری مقرون به صرفه ساخت. موفقیت فورد منجر به انباشت ثروت قابل توجهی شد و او در شرایط امروزی میلیاردر شد. موفقیت مالی، او را قادر ساخت تا در طول زندگی خود در سرمایه گذاری های مختلف و اهداف بشردوستانه سرمایه گذاری کند.

اوج‌گیری تلاش‌های فورد با عرضه مدل T در سال 1908 اتفاق افتاد. این خودروی ساده، بادوام و مقرون به صرفه در ایالات متحده و فراتر از آن بسیار محبوب شد. موفقیت مدل T بی سابقه بود و به سرعت به نمادی از نوآوری و پیشرفت آمریکا تبدیل شد. تعهد فورد به در دسترس ساختن خودروها برای اکثریت، در تلاش او برای کاهش مداوم قیمت مدل T مشهود بود. او سعی می‌کرد تا این مدل را برای طیف وسیع‌تری از مصرف‌کنندگان مقرون به صرفه‌تر سازد.

تلاش بی وقفه هنری فورد برای در دسترس ساختن خودروها برای افراد معمولی، همراه با تکنیک های نوآورانه تولید، گسترش جهانی و استراتژی تجاری او، در نهایت به ثروت عظیم او منجر شد. مشارکت های او نه تنها صنعت خودروسازی را متحول کرد، بلکه میراثی ماندگار در حوزه کسب و کار و نوآوری به جا گذاشت.

دستاوردهای هنری فورد

در سال 1946، هنری فورد به خاطر کمک‌هایی که به صنعت خودروسازی کرده بود درAutomotive Golden Jubilee مورد تمجید قرار گرفت. در جولای همان سال، پنجاه هزار نفر تولد 83 سالگی او را در دیربورن جشن گرفتند. و در ادامه همان سال، موسسه نفت آمریکا یک مدال طلا به دلیل کمک‌های برجسته به رفاه بشریت به هنری فورد اهدا کرد.

هنری فورد

دولت ایالات متحده نیز در سال 1965 یک مجموعه تمبر با پیکر شبیه به او را در مجموعه‌های آمریکایی برجسته قرار داد. در سال 1999، مجله Fortune هنری فورد را تاجر قرن معرفی کرد.

هنری فورد با همکاری ساموئل کروتر کتاب‌های زندگی و کار من (1922)، امروز و فردا (1926) و پیش به جلو (1930) را به رشته تحریر درآورد که توسعه شرکت فورد موتور و نظریه‌های صنعتی و اجتماعی او را شرح می‌دهند.

وی همچنین با همکاری همین شخص کتاب ادیسون، همان طور که من او را شناختم (1930) را نوشت. دانشگاه میشیگان و کالج ایالتی میشیگان هم مدرک دکترای مهندسی را به او اعطا کردند. هنری فورد همچنین مدرک دکترای حقوق افتخاری از دانشگاه کولگیت را نیز دریافت کرده است.

هنری فورد ساعت 11:40 دوشنبه، هفتم آپریل سال 1947 به دلیل خون‌ریزی مغزی در منزل شخصی‌اش درگذشت. وی در هنگام مرگ 83 سال داشت. کلارا فورد و کارکنان خانه در کنار او بودند. در زمان مرگ او سیل رودخانه روژ که روی Fair Lane جاری است باعث شده بود برق قطع شود و تنها روشنایی خانه لامپ‌های نفتی قدیمی و شمع بود که باعث شده بود صحنه مرگش شبیه به صحنه تولدش در همان ایالت باشد.

مراسم تشییع جنازه در کلیسای جامع سنت پاول در دیترویت میشیگان برگزار شد و هنری فورد در گورستان خانوادگی‌اش در کلیسای سنت مارتا به خاک سپرده شد.