خبرنامه ایمیلی

کسب و کار

۳ نوع مشارکت تجاری که به موفقیت شما کمک می‌کنند

مشارکت‌های شغلی و روابط کاری

دوستی ساده‌‌‌، رابطه عاشقانه یا ازدواج، انواع مشارکت تجاری هستند که موفقیت شما را تضمین می‌کنند. در این مطلب از واگویه با کارکرد هر کدام از آنها آشنا می‌شوید.

یک ذهنیت زیرکانه وجود دارد که باعث می‌شود به جای تلاش بیشتر، هوشمندانه‌تر کار کنید و مولفه کلیدی آن هم مشارکت است! در حقیقت، کار کردن با دیگران برای انجام دادن کار بیشتر، اهمیت زیادی دارد. «تنهایی انجامش نده» خیلی ساده به نظر می‌رسد، ولی واقعا چطور می‌توان آن را در کسب‌وکار رعایت کرد؟

تمامی جنبه‌های کسب‌وکارتان را برای پیدا کردن فرصت‌های مشارکت بررسی کنید. آیا می‌توانید همراه با دیگران محتوا ایجاد کنید؟ این همان مشارکت است! آیا می‌توانید با نمونه‌ها یا تخصص‌ها به مخاطبان مشابه خدمات رسانی کنید؟ این فرصت مناسبی برای ایجاد مشارکت است.

وقتی راه‌های مشارکت را پیدا کردید باید شرکای مناسب را پیدا کنید. بهترین راه برای این کار یک تغییر ذهنیت ساده است: به جای گرفتن، اول بدهید! همیشه سعی کنید اول یک چیز با ارزش ارائه کنید و اطمینان حاصل کنید که «برد» برای فرد یا برند دیگر بلافاصله مشهود باشد.

همان طور که زندگی سرشار از روابط متنوع است، انواع مختلفی از مشارکت نیز وجود دارد که هر کدام برای نیازهای متفاوت هستند. ترجیح می‌دهم مشارکت‌های کاری را از نوع ازدواج، رابطه عاشقانه یا دوست معمولی در نظر بگیرم.

احتمالا همین حالا هم درست حدس زده باشید. مثل یک زندگی اجتماعی پویا، داشتن ترکیبی از روابط کاری مختلف بهتر است. در ادامه نحوه استفاده از قدرت انواع مشارکت در تجارت را باهم بررسی کنیم.

مدل مشارکت اول: دوست معمولی

درست مثل زندگی واقعی، بسیاری از مشارکت‌های تجاری با یک مکالمه ساده بین دوستان شروع می‌شوند و شروع به رشد می‌کنند. اول با ایده چیزی که می‌توانید با آن مشارکت ایجاد کنید شروع کنید (یا اگر خیلی بزرگ است اول روی یک بخش آن تمرکز کنید). بعد مکالمه را با تمرکز روی فایده این ایده مشارکت برای فرد یا برند دیگر شروع کنید.

استراتژی انتخابی من: یک ایده را به صورت مختصر به اشتراک بگذارید، بعد بپرسید موفقیت در این زمینه برای شما چطور به نظر می‌رسد؟ مرحله بعدی سخت‌ترین مرحله است: به آنچه می‌گویند گوش کنید و یک طرح برد-برد برای پیشروی پیدا کنید.

برنامه ریزی برای روابط کاری و مشارکت تجاری

برای مثال، شرکت من برای رویدادهایی مثل مراسم عروسی، کارت‌های راهنمایی برای مهمانان درست می‌کند و اخیرا با برندهای دیگر بابت یک مهمانی آنلاین مجازی مشارکت کردیم. ما اداره کردن تمامی تدارکات و فناوری را پیشنهاد کردیم (و تصاویری که قابلیت اشتراک‌گذاری در رسانه‌های اجتماعی داشتند را ساختیم). چند هفته بعد از مکالمه ابتدایی، همراه با چهار برند دیگر میزبان رویداد شدیم! کل کار تیم من؟ تقریبا ۱۰ ساعت. نرخ مشاهده کلی مهمانی؟ یک و نیم میلیون نفر!

این یعنی هوشمندانه‌تر کار کردن به جای سخت‌تر کار کردن.

مشارکت تجاری از نوع دوستی ساده باعث می‌شود در جزئیات غرق نشوید. مشارکت باید سریع حرکت کند و از آنجایی که آزمایش ریسک کمی دارد، احتمالا خیلی زود به نتیجه می‌رسید.

اگر برای یک تبلیغ ساده مشارکت می‌کنید (و هیچ پولی رد و بدل نمی‌شود)، از قرارداد و هر چیزی که باید تایید سطح بالا داشته باشد اجتناب کنید؛ یک ایمیل دوستانه در مورد توافقی که با حرف زدن به آن رسیده‌اید کافی است.

مدل مشارکت دوم: رابطه عاشقانه

اگر می‌خواهید مشارکت تجاری را در طول زمان ادامه دهید – یا چیزهای بیشتری بسازید یا دوشادوش هم حرکت کنید – فرض کنید رابطه عاشقانه دارید. در این شرایط باید زمان، پول یا حسن نیت قابل توجهی در یک پروژه سرمایه‌گذاری کنید.

برای مثال، یک مجموعه اقامتی بزرگ به زوج‌هایی که عروسی رزرو می‌کنند یک جعبه کادو شامل نمونه‌ای از کتابچه‌های ما می‌دهد. در مقابل، طراحان ما صفحات خاص برای این اقامتگاه ایجاد کرده‌اند که زوج‌ها می‌توانند از طراحی‌های آن برای مراسم‌شان استفاده کنند. اقامتگاه می‌تواند یک جایزه خاص به مشتریانش ارائه کند و ما هم به این مشتریان وصل می‌شویم. برد-برد!

به همین شکل، یک بار میزبان رویدادی شاد و رایگان بودم که برای معرفی کردن مالکان کسب‌وکارهای متمرکز روی غذا به جامعه بود. وقتی این ایده به ذهنم رسید آن را با اتاق بازرگانی در میان گذاشتم. از آنجایی که ایده من با ماموریت آن همراستا بود، شش ماه به صورت غیررسمی مشارکت کردیم و هر کدام مهارت‌ها و شبکه‌های کاملا متفاوت فراهم کردیم. نتیجه: یک تاثیر بزرگ بدون تعهد زمانی زیاد.

مدل مشارکت سوم: ازدواج

این نوع مشارکت تجاری معمولا رابطه بنیان‌گذاری مشترک سنتی است. یعنی دو یا چند نفر تمام تلاش و منابع خود را برای ساخت یک کسب‌وکار به کار می‌گیرند.

البته مشارکت نوع ازدواج می‌تواند پروژه محورتر باشد. برای مثال، من با شریک کسب‌وکارم «سمیرا» ازدواج کرده‌ام و هر دو در تمامی جنبه‌های کسب‌وکارمان اختیار کامل و مالکیت محصول و ماموریت برابر داریم! با این حال، هر کدام شرکت‌های دیگری نیز داریم. این نوع شریک‌ها ممکن است برای یک پروژه به هم ملحق شوند (مثلا یک کتاب یا محصول)، ولی همزمان کار کردن روی پروژه‌های خودشان را ادامه دهند.

چیزی که در تمامی مشارکت تجاری از نوع ازدواج مشترک است، رسمیت و استفاده از قراردادها و توافق‌نامه‌ها است. بهترین راه برای داشتن یک مشارکت ازدواجی خوب؟ آن را مثل زندگی شخصی در نظر بگیرید: اول با دوستی یا رابطه عاشقانه شروع کنید!

بنظر شما چه روابط شغلی دیگری می‌تواند شکل بگیرد؟ شما کدام نوع از این مشارکت‌ها را تا حالا تجربه کرده‌اید؟ لطفا نظرات و دیدگاه خودتان را برای ما کامنت کنید.

نظر شما چیست؟

برای ارسال نظرتان اینجا کلیک کنید