خبرنامه ایمیلی

کسب و کار

با شغل خیاطی و ۲۵ مهارت پایه‌ای آن آشنا شوید

مهارت‌های خیاطی

خیاطی ممکن است دشوار به نظر برسد، ولی تسلط پیدا کردن روی مهارت‌های پایه خیاطی، زندگی را برایتان راحت‌تر می‌کند! وقتی شروع به یادگیری خیاطی کردم اول با کوک‌های دستی پایه شروع کردم. بیشتر روی الگوهای خیاطی مبتدی متمرکز بودم و طبق توصیه مادرم همان طور که ادامه می‌دادم یاد می‌گرفتم. با گذشت زمان دیگر می‌توانستم روی پروژه‌های پیچیده و ظریف کار کنم.

پس برای این که شما را به سمت این مسیر بکشانم فهرستی از مهارت‌های پایه‌ای خیاطی برای شروع را معرفی کرده‌ام! با ما همراه باشید.

زبان خیاطی را یاد بگیرید!

این ضرب‌المثل را شنیده‌اید که “قبل از دویدن اول راه برو؟” خب به نظر من هم قبل از شروع خیاطی اول واژگان خیاطی آن را یاد بگیرید! درست است که می‌توانید این اصطلاحات را موقع کار کردن یاد بگیرید، اما استفاده از لغت‌نامه موقع تکمیل یک پروژه سخت نیست؟ اگر واقعا می‌خواهید مهارت‌هایتان را بهبود ببخشید، می‌توانید از یک کلاس آنلاین استفاده کنید، و اول از همه زبان خیاطی را یاد بگیرید.

۱. راحت باشید

پروژه‌های خیاطی ممکن است ساعت‌ها طول بکشند، حتی روزها! این پروژه‌ها برای تازه‌کاری که در حال یاد گرفتن مهارت‌های خیاطی پایه است ریخت‌وپاش زیادی ایجاد می‌کنند. بهتر است یک فضای مشخص در خانه برای لذت بردن از این سرگرمی داشته باشید و با کارتان احساس راحتی کنید.

۲. بهترین دوست‌تان را انتخاب کنید: چرخ خیاطی!

چرخ‌های خیاطی اندازه‌ها و مشخصات مختلفی دارند. هر مدل مناسب نیازهای منحصر به فرد یک گروه از خیاط‌ها است. باید چرخ خیاطی که برایتان مناسب است را بشناسید، چرا که این چرخ خیاطی قرار است همراه دائمی شما در مسیر خیاطی باشد.

۳. نحوه کار کردن با چرخ خیاطی

حالا که چرخ خیاطی دارید باید کار کردن با آن را یاد بگیرید. وقتی نحوه کار کردن با این دستگاه را بلد باشید، می‌توانید مهارت‌های مربوط به خیاطی خودتان را بهبود ببخشید.

۴. نحوه وارد و خارج کردن سوزن چرخ خیاطی

فرو رفتن سوزن خیاطی در انگشت یکی از تجربه‌های مشترک همه خیاط‌ها است. من هم موقع تعویض سوزن چرخ خیاطی چند بار دچار حادثه شده‌ام. برای اجتناب از این اتفاق بهتر است نحوه وارد و خارج کردن این سوزن‌ها را خیلی زود یاد بگیرید.

۵. نحوه تنظیم کردن تنش چرخ خیاطی

تنش چرخ خیاطی شکل کوک‌ها رو مشخص می‌کند. تنش نادرست چرخ خیاطی باعث می‌شود کوک‌ها بیش از حد شل یا سفت باشند که چنین چیزی را نمی‌خواهیم.

۶. روش نخ کردن چرخ خیاطی

نخ کردن چرخ خیاطی پیچیده به نظر می‌رسد، مخصوصا برای کسانی که در حال یاد گرفتن مهارت‌های خیاطی پایه هستند. ولی خبر خوب این است که این کار را با استفاده از چند دستورالعمل ساده می‌توانید انجام دهید! بعضی از چرخ‌های خیاطی قطعات شماره‌گذاری شده دارند که راهنمایی‌تان می‌کند.

چرخ خیاطی

۷. انتخاب صحیح سوزن خیاطی

سوزن‌ها هم مانند چرخ‌های خیاطی انواع مختلفی دارند و هر کدام مناسب نوع خاصی از دوخت هستند. برای مثال، نمی‌توانید از یک سوزن معمولی برای دوختن لحاف استفاده کنید چون می‌شکند! پیدا کردن سوزن شکسته زیر انبوهی از تکه‌های پارچه هم هیچ وقت خوشایند نیست.

۸. انتخاب صحیح نخ

بعضی از ترکیبات بهتر از بقیه کار می‌کنند، در حالیکه برخی فقط دیگر فقط با همدیگر قابل استفاده هستند. همین مساله در مورد انتخاب نخ درست برای انواع مختلف پارچه صدق می‌کند. بهتر است انواع نخ‌ها را یاد بگیرید تا کل روز را با کار کردن با نخ کتانی روی پارچه سیلک هدر ندهید!

۹. توانایی خیاطی با دست

قبل از این که چرخ خیاطی بخرم همه پروژه‌ها را با دست انجام می‌دادم. یاد گرفتن گام به گام خیاطی با دست سخت بود و نیاز به توجه بیشتری به جزئیات داشت. بله این کار بسیار خسته‌کننده است، ولی یکی از مهارت‌های پایه‌ای خیاطی است که هر خیاطی باید بلد باشد!

۱۰. تکنیک‌های خیاطی با دست

خیاطی با دست خیلی دشوار به نظر می‌رسد، ولی خبر خوب این است که چند تکنیک خیاطی با دست وجود دارد که این کار را راحت‌تر می‌کند. برای مثال، آیا می‌دانستید که می‌توانید برای بهتر نخ کردن سوزن روی نخ اسپری مو بزنید؟

۱۱. کوک‌های پایه بزنید

دو نوع کوک پایه داریم: کوک‌های دستی و کوک‌های چرخ خیاطی. با مطالعه این دو نوع کوک می‌توانید مهارت‌های خیاطی پایه را یاد بگیرید؛ مثلا کوک ریز تا کوک درشت. همه این موارد به شما کمک می‌کنند اولین پروژه‌تان را شروع کنید (و تکمیل کنید).

۱۲. یک کوک صاف بزنید

می‌توانید با چرخ خیاطی کوک‌های صاف بزنید. این یکی از ابتدایی‌ترین و ساده‌ترین کوک‌ها است. ولی اجازه ندهید سطح دشواری این نوع کوک گولتان بزند، چون یکی از همه‌کاره‌ترین و به در بخورترین کوک-ها است.

۱۳. یک کوک زیگ‌زاگ بزنید

این یک نوع کوک دیگر است که با چرخ خیاطی انجام می‌شود. کوک‌ زیگ‌زاگ اغلب برای تزئین کردن به کار می‌رود، با این حال خیلی محکم است و ممکن است پارچه را تا کند. می‌خواهید از باز نشدن درز مطمئن شوید؟ از این کوک استفاده کنید.

انواع کوک خیاطی

۱۴. نحوه چین دادن به پارچه

چین دادن یکی از تکنیک‌هایی است که بعد از پروژ دامن چین‌دار عاشقش شدم. این کار با دست راحت-تر است، ولی یاد گرفتن انجام دادن آن با چرخ خیاطی یک مهارت پایه دیگر است باید آن را یاد بگیرید!

۱۵. یک زیپ بدوزید

زیپ‌ها بخشی جدانشدنی از انواع لباس و لوازم جانبی هستند. زیپ‌ها در انواع مختلف لباس‌ها مثل پیراهن، شلوار و حتی کیف به کار می‌روند. پس نمی‌توانیم یاد گرفتن دوختن زیپ را نادیده بگیریم. درست دوختن زیپ هم اهمیت زیادی دارد. هیچ کس نمی‌خواهد زیپ لباسش درست کار نکند، این طور نیست؟

۱۶. یک دکمه بدوزید

مثل زیپ، هر خیاطی باید هنر دکمه دوختن را بلد باشد. دکمه‌ها همه جا هستند – شلوار، پیراهن و بلوز! با استفاده از نخ‌های رنگی و جالب دکمه دوختن را سرگرم‌کننده کنید.

۱۷. یک درز فرانسه بدوزید

ممکن است به نظر برسد که این مورد برای کسی است که مهارت‌های خیاطی پیشرفته دارد، ولی این دوخت به معنای تا زدن انتهای خام و ساییده شده پارچه به سمت داخل و دوختن آن است. دوخت درز فرانسه باعث می‌شود کارتان تمیز و کلاسیک به نظر برسد.

۱۸. گوشه‌های عمود بر هم بدوزید

گوشه‌های عمود بر هم مثل لوله‌‌های مسطح هستند ولی مسطح‌تر و عریض‌تر. این نوع دوخت برای پروژه‌های مربعی یا مستطیلی عالی است. این دوخت باعث می‌شود که کار تمیزتر و سطح بالاتر به نظر برسد. این نوع دوخت را در یک پروژه رومیزی امتحان کنید.

۱۹. لبه حلزونی بدوزید

لبه‌های حلزونی خیلی دوست‌داشتنی هستند! دخترم عاشق دامن لبه حلزونی است که کریسمس سال گذشته برایش دوختم. این تکنیک برای اضافه کردن زنانگی بیشتر به پروژه عالی است.

۲۰. استفاده از الگوی خیاطی

هنوز هم گاهی اوقات برای خیاطی از الگو استفاده می‌کنم. الگو برای مبتدیانی که می‌خواهند پروژه‌های جدید را امتحان کنند راحت و عالی است. فقط کافی است از دستورالعمل‌ها پیروی کنید و خیلی زود می-توانید خودتان الگو بسازید! وقتی با این روش بیشتر آشنا شدید می‌توانید از الگوهای خیاطی پیچیده‌تر استفاده کنید.

خیاطی در خانه

۲۱. نحوه گلدوزی

بر اساس تجربه من، گلدوزی یکی از سخت‌ترین انواع کار با سوزن است. این مدل کوک قبلا مرا می-ترساند. ولی وقتی آن را یاد گرفتم متوجه شدم خیاطی و گلدوزی نقاط مشترک زیادی دارند. تمرین و صبر کلیدهای موفقیت در گلدوزی هستند.

۲۲. کوک لحاف را امتحان کنید

این مثل کوک لحاف مورد استفاده در خیاطی است. یک کوک گلدوزی لحاف در لبه پارچه بزنید تا آن را قاب بگیرد و پارچه مرتب به نظر برسد.

۲۳. کوک ضربدری

بعضی‌ها معتقدند کوک ضربدری یک نوع زیرمجموعه خیاطی است. ولی کوک پایه آن در گلدوزی یا حتی خیاطی سنتی هم به کار می‌رود. بهتر است این نوع کوک را یاد بگیرید، چون شاید در یک پروژه به آن نیاز پیدا کنید.

۲۴. کوک چپ و راست

اگر به بافندگی بیشتر از گلدوزی علاقه دارید، یاد گرفتن کوک چپ و راست برای شما ضروری است! این پرکاربردترین کوک در بافندگی است، تا حدودی چون به راحتی قابل یاد گرفتن است و اگر درست انجام شود خیلی خوب به نظر می‌رسد.

۲۵. خیاطی بدون الگو

گاهی اوقات باید یک لباس را بدون الگو بدوزید. برای مثال، وقتی یک لباس خوب می‌بینید ولی سایزتان نیست. اگر خیاطی بدون الگو را تا حدی بلد باشید، این مشکل دیگر اذیت‌تان نمی‌کند.

حالا که مهارت‌های پایه‌ای خیاطی را متوجه شدید، زمان آن رسیده که گوشه دنجی را پیدا کرده و تمرین خیاطی را شروع کنید! روی هم رفته، تمرین باعث پیشرفت می‌شود. برای کسانی که مهارت‌های خیاطی پیشرفته دارند هم امیدوارم این مقاله خاطرات خوشی را برایشان زنده کرده باشد!

نظر شما چیست؟

برای ارسال نظرتان اینجا کلیک کنید