خبرنامه ایمیلی

سرمایه گذاری

۴ مورد مهم درباره سرمایه‌گذاری بر روی بیت‌کوین

سرمایه گذاری روی بیت‌کوین

اشتیاق به بیت‌کوین، بر چهار نکته مهم در مورد سرمایه‌گذاری اشاره دارد که در این مطلب می‌خواهیم درباره آنها صحبت کنیم.

تماشای چرخه اشتیاق مردم به خرید بیت‌کوین در سال گذشته اطلاعات زیادی حاصل کرده است. این اشتیاق، تاکیدی بر چهار نکته مهم دارد که بیشتر ما باید در رابطه با سرمایه‌گذاری به آنها توجه داشته باشیم.

۱. تبدیل پول به بیت‌کوین بیشتر سفته‌بازی است تا سرمایه‌گذاری

سفته‌بازی به این معناست که عوامل نامشخص بسیاری وجود دارد و در نتیجه نمی‌توان در مورد رشد ارزش یک دارایی مطمئن بود و ریسک از دست دادن کل سرمایه هم وجود دارد. در مقابل، سرمایه‌گذاری‌ مثل صندوق‌های مشترک، داده‌های عملکرد مربوط به چند دهه دارد، مسیر مشابه بازار سهام دارد و از الگوهای خاص پیروی می‌کند.

البته ارزش این نوع صندوق‌های سرمایه‌گذاری دچار نوسان می‌شود، ولی در طول یک دوره ده ساله می‌توان بازده کلی آنها را تخمین زد. این شرایط را با سفته‌بازی در cryptocurrency مقایسه کنید که مثل سرمایه‌گذاری angel investor ها روی استارت‌آپ دیگران است! امیدوارید سود قابل‌توجهی کسب کنید، ولی این احتمال هم وجود دارد که همه چیزتان را از دست بدهید.

۲. رشد گذشته به معنای رشد آتی نیست

احتمالا قبلا درباره سهام اپل، آپارتمان‌های نیویورک، طلا، املاک اجاره‌ای Airbnb و حالا هم درباره cryptocurrency شنیده‌اید. ولی همیشه این تعریف‌های مبالغه‌آمیز را باور نکنید! البته بسیاری از این سرمایه‌گذاری‌ها زمانی عالی بوده‌اند یا حداقل برای افراد خوش‌شانسی که دوست دارند لاف بزنند سود خوبی حاصل کرده‌اند.

ولی هیچ چیزی دائمی و مطلق نیست! عملکرد گذشته لزوما نشان دهنده رشد آتی نیست. با این حال، اگر واقعا دوست دارید این کار را امتحان کنید قابل درک است. به خاطر داشته باشید که باید تمامی عوامل تاثیرگذار روی عملکرد آتی سرمایه‌گذاری را بررسی کنید، و خواهش می‌کنم میزان ریسکی که تحمل آن را دارید در نظر داشته باشید.

۳. ایجاد تنوع باعث تقویت سرمایه‌گذاری شما می‌شود

سال گذشته وقتی شنیدم چند نفر در حال بیرون کشیدن پول‌های خود از صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک و سرمایه‌گذاری روی cryptocurrency ها هستند خیلی ناراحت شدم. من به هزاران فرد چیزهایی که برای اطمینان از رشد امن و پایدار پولشان نیاز دارند را یاد داده‌ام، مثل در نظر گرفتن جریان‌های رو به بالا و پایین طبیعی بازار.

یکی از چیزهایی که بسیار اهمیت دارد تنوع بخشی است. روی انواع مختلفی از سرمایه‌ها سرمایه‌گذاری کنید: بورس، اوراق بهادار، صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک، ETF‌ها، املاک و مستغلات، طلا و غیره. حتی می‌توانید کمی بیت‌کوین خریداری کنید. فقط حواستان باشد کل زندگی‌تان را روی یک چیز سرمایه‌گذاری نکنید.

۴. کورکورانه به متخصصین مالی اطمینان نکنید

در طول هرج و مرج مربوط به بیت‌کوین در سال گذشته صفحه فیسبوکم پر از کسانی بود که از دیگران در مورد سرمایه‌گذاری نظرخواهی می‌کردند. و بسیار برایم جالب بود که خیلی از به اصطلاح متخصصان سرمایه‌گذاری اطلاعات نادرست ارائه می‌کردند!

واضح بگویم: هیچکس، حتی یک متخصص یا مشاور مالی، نمی‌تواند با قطعیت بگوید ارزش یک سرمایه‌گذاری قرار است افزایش یا کاهش پیدا کند. اگر چنین ادعایی کردند راهتان را از راه آنها جدا کنید. اول با مبانی آشنا شوید، هیجان‌تان را کنترل کنید و بعد برای خودتان و سرمایه‌ای که دارید بهترین تصمیم را بگیرید.

نظر شما چیست؟

برای ارسال نظرتان اینجا کلیک کنید