خبرنامه ایمیلی

سبک زندگی

۵ راه برای تغییر دکور بدون هزینه

تغییر دکور بدون هزینه

با توجه به این که این روزها به دلیل شیوع ویروس کرونا زمان بیشتری را در خانه سپری می‌کنیم، احتمالا به سرعت دچار کسالت خواهیم شد. تغییر دکور یک فعالیت ساده است که می‌تواند به از بین بردن یکنواختی کمک کند، باعث تمدد اعصاب شود و مانعی در برابر ملالت باشد و چه بهتر که بدون هزینه هم باشد!

تغییر دکور لزوما نباید هزینه بردار باشد. در حقیقت کوچک‌ترین هزینه‌ای هم لازم نیست! در این مطلب چند نکته برای تغییر آسان و بدون هزینه دکوراسیون به شما خواهیم گفت تا بتوانید فضای خانه خود را تازه کنید.

۱. جای تابلوهای دیواری را عوض کنید

یک اتاق، بسته به تابلوهایی که به دیوار آویزان می‌کنید می‌تواند بسیار متفاوت به نظر برسد. پس اگر می-خواهید انرژی یک اتاق را تغییر دهید، جای تابلوهای یک اتاق را عوض کنید. در حالت ساده‌تر می‌توانید به سادگی عکس‌های داخل قاب‌های عکس را عوض کنید.

بسته به اتاق، می‌توانید با تغییر نقطه کانونی، یک تغییر چشمگیر ایجاد کنید. نقطه کانونی اتاق به بیان ساده اولین چیزی است که به محض وارد شدن به اتاق به چشم می‌خورد. این فضایی است که چشم‌ها به صورت طبیعی به سمت آن کشیده می‌شوند، برای مثال شومینه یا یک پنجره بزرگ.

نقطه کانونی را می‌توانید با تقارن تقویت کنید. برای مثال، شمع‌های باریک در دو طرف شومینه کمک می-کند به نقطه کانونی تبدیل شود. حتی اگر فضایتان کوچک باشد، چند راهکار برای ایجاد نقطه کانونی با استفاده از یک مبل، کاناپه، میز، تخت و یا هر آیتم زیبای دیگر وجود دارد.

اول از همه، آیتم را در جایی قرار دهید که چشمان‌تان به صورت طبیعی آن را پیدا کند، بعد وسایل دیگر را دور آن مرتب کنید. شاید بدیهی به نظر برسد، ولی اگر می‌خواهید چیزی نقطه کانونی باشد، نباید آن را در یک گوشه اتاق قایم کنید.

در هر صورت، چند نقطه کانونی را امتحان کرده و هر کدام را جداگانه تزیین کنید. بدترین چیزی که قرار است اتفاق بیفتد چیست؟ در نهایت می‌توانید همه چیز را سر جای اولش قرار دهید. پس از جابجایی وسایل نگران نباشید.

۲. فرش‌ها را جابجا کنید

یک روش دیگر برای تغییر سریع دکور اتاق جابجا کردن فرش است. برای مثال فرش‌های اتاق و هال را باهم عوض کنید. به همین شکل می‌توانید جای فرش‌ها را نیز عوض کنید. اگر فرش‌تان همیشه در مرکز اتاق پذیرایی بوده، برای مثال می‌توانید یک سوم آن را زیر کاناپه قرار دهید.

البته چند قاعده کلی برای محل قرار گرفتن فرش بر اساس اندازه مبلمان و خود فرش وجود دارد، ولی حتی اگر از این قاعده‌ها پیروی کنید باز هم چند گزینه مختلف برای تغییر دکوراسیون در دسترس شماست.

۳. نورپردازی را تغییر دهید

نورپردازی درست، می‌تواند کل حس و حال یک اتاق را تغییر دهد. چند منبع روشنایی در فضا قرار دهید. برای مثال، اگر در حال حاضر روشنایی روی سقف قرار گرفته، می‌توانید چند آباژور اضافه کنید. همچنین می‌توانید جای لوسترها را عوض کنید و ببینید در هر اتاق چطور به نظر می‌رسند.

برای مثال، اگر یک آباژور قدی کنار پنجره دارید، آن را کنار یک مبل قرار دهید تا یک فضای مطالعه ایجاد شود. اگر یک آباژور کوچک روی پاتختی دارید، آن را روی میز کار کنار لپ‌تاپ بگذارید. اگر خوب نشد، می‌توانید آن را سر جای اولش برگردانید.

۴. از وسایل تزئینی‌تان استفاده کنید

در نهایت، مجسمه‌ها، گلدان‌ها، شمع‌ها و قاب‌های عکس‌ را جابجا کنید. سعی کنید تزئینات متفاوت در فضای خانه ایجاد کنید. اگر علاقه‌مند به یک پروژه بزرگ هستید، از صفر شروع کنید. کل وسایل را در یک نقطه جمع کرده و دوباره آنها را در خانه جاگذاری کنید.

یک ترفند ساده در مورد دکور خانه: از قانون «سه» برای ایجاد جذابیت بصری استفاده کنید. این قانون می‌گوید تعداد آیتم‌هایی که برای دکوراسیون استفاده می‌کنید باید فرد باشد.

اگر کمی بی‌قرار هستید، می‌توانید محیط پیرامون‌تان را تغییر دهید تا سرتان گرم شود و یک فعالیت برای انجام دادن داشته باشید. مهم‌تر از همه، همزمان با کمک به صاف کردن منحنی شیوع بیماری کرونا ویروس، می‌توانید از فضای نسبتا جدیدی که ساخته‌اید لذت ببرید.

شما چه راه‌های دیگری برای تغییر دکور بدون هزینه به ذهنتان می‌رسد؟ لطفا تجربیات و نظرات خودتان را با ما در میان بگذارید.

۱ دیدگاه

برای ارسال نظرتان اینجا کلیک کنید