خبرنامه ایمیلی

کسب و کار

معایب و مزایای کار در منزل چیست؟

کار در منزل

کار در منزل از آن دست کارهاییست که در بین برخی افراد طرفداران زیادی دارد. شاید به خاطر مزیت هایی که دارد خیلی ها آن را دوست دارند. البته به جز خوبی هایش، عیب هایی هم دارد که در ادامه به آنها اشاره می کنیم. اگر به تمام جنبه های کار در منزل واقف باشید و از سیر تا پیاز این کار را همراه با بالا و پایینش بلد باشید، آن وقت میتوانید تصمیم بگیرید که این سبک کار به درد شما می خورد یا نه. در ادامه با مجله واگویه همراه باشید تا نکات مثبت و منفی ای که کار در منزل دارد را با هم بخوانیم.

مزایای کار در منزل

آزادی

یکی از بزرگ ترین مزایایی که کار در منزل دارد، این است که شما برای همه جور مدل کاری آزاد هستید. اینکه در چه ساعتی کار کنید، فاصله ی زمانی بین کارتان چقدر باشد، صبح مشغول کار باشید یا شب و …

شما میتوانید هر جایی از خانه که راحتترید یا دوست دارید کار کنید. می توانید وسایل و ابزارتان را طبق سلیقه ی شخصی خودتان روی میز کار بچینید. می توانید در حین کار کردن به موسیقی مورد علاقه تان گوش دهید. حتی بعضی از مادرانی که دوست دارند با فراغ خاطر و در نهایت آرامش کار کنند می توانند زمانی که بچه ها مدرسه هستند را انتخاب کرده و آن ساعت را برای کارشان قرار دهند.

آسایش و راحتی

اگر شما فردی طرفدار راحتی هستید باید بدانید که کار در منزل خیلی برایتان خوب است! چون می توانید در نهایت آسایش لباس راحتی به تن کنید و دمپایی روفرشی همیشگی تان را بپوشید. در واقع شما موقع کار آزادید هر طور که می خواهید باشید، هر لباسی که می خواهید بپوشید با هر قیافه ای که دلتان می خواهد.

اگر زمانی قصد داشتید با مشتریانتان ملاقات و یا کنفرانس های ویدیویی آنلاین داشته باشید مجبورید لباس رسمی و یا مناسبی به تن کنید. همچنین می توانید هر جای خانه که خواستید بنشینید و یا حتی کف زمین دراز بکشید. در این سبک کار کردن هیچ کس و هیچ چیز نمی تواند جلوی آزادی شما را بگیرد.

وقت و انرژی

می دانید که رفت و آمد کردن چه برای سرکار رفتن و چه در مواقع دیگر، سختی بسیاری دارد. با این حجم از ترافیک و آلودگی هوا آن هم در کلانشهر های بزرگ معلوم است که هر کسی دلش می خواهد از سرکار رفتن فرار کند. این شرایط علاوه بر سختی ای که دارد باعث به هدر رفتن وقت و انرژی شما و ایجاد خستگی و استرس هم می شود.

پس کار در منزل به شما این امکان را می دهد که از تمام این رفت و آمدها و مشکلات فرار کنید و از طرفی هم بتوانید وقت و انرژی خود را ذخیره کنید. برای اینکه بیشتر در این زمینه موفق باشید می توانید کمی حجم کاریتان را بالا برده و به طور مثال پروژه های زیادی برای انجام دادن بگیرید. باز هم اگر وقت اضافه آوردید که قطعا این طور است هیچ نگران نباشید. در این صورت می توانید وقت بیشتری را با خانواده تان بگذرانید و یا به تفریحات و سرگرمی های گوناگون و یا ورزش کردن بپردازید.

غذا

کار در منزل به شما این امکان را میدهد که در خانه خودتان و به راحتی غذای گرم و تازه و سالم بخوریدو و در هزینه هایتان نیز صرفه جویی می شود. این مورد در مقایسه با خوردن غذاهای فست فود بیرون که از سالم بودنشان مطمئن نیستید، از اهمیت بالایی برای سلامت شما برخوردار است.

معایب کار در منزل

موارد مختل کننده

گاهی دقیقا زمانی که شما تصمیم میگیرید کارتان را شروع کنید یک اتفاقی که نباید میفتد. فرض کنید تا می خواهید دفتر کارتان را باز کرده و کارهای آن روز را بنویسید و یا لبتابتان را روشن می کنید، کسی پشت سر هم زنگ خانه تان را می زند؛ ویا دوست و فامیلی سرزده به دیدنتان می آید؛ و یا مجبور می شوید به تماس های مکرر تلفنی پاسخ دهید. ممکن است هر بار که می خواهید دوباره کارتان را شروع کنید، یک عامل مختل کننده ی دیگری پیش بیاید. در این صورت دائما حواستان پرت شده و از انجام کارتان به طور صحیح باز می مانید.

مشکلات آنی و اتفاقی

فرض کنید دقیقا زمانی که یک جلسه ی ملاقات مهم و یا کنفرانس آنلاینی دارید، اینترنتتان قطع شده و یا شارژ لبتابتان تمام و خاموش می شود. حتی گاهی شرایط بدتر هم میشود مانند اینکه ناگهانی فیوز منزل می پرد و برق های منزل قطع می شود. باید به اتفاق افتادن این موارد واقف باشید و خودتان را برای هر کدامش که ممکن است رخ دهد آماده کنید؛ چرا که کار در منزل با تمام این چالش ها همراه است.

موراد وسوسه کننده

وقتی منزل شما محل کارتان هم باشد، موارد بسیاری هستند که شما را وسوسه می کنند تا کارتان را انجام ندهید و یا آن را به تاخیر بیندازید. از مهم ترین مواردی که شما را به طور دائم وسوسه می کند، وجود شبکه های اجتماعی جذاب و البته گول زننده است. شما در طول مدتی که بر سر پروژه تان نسشته اید ممکن است دائما اینستاگرام و یا تلگرام خود را چک کنید؛ مخصوصا اینکه فرد مافوقی هم بالاسرتان نیست تا روند کاری تان را زیر نظر داشته باشد. علاوه بر اینها ممکن است به کارهای جذاب دیگری بپردازید.

مانند رفتن به تفریح با دوستان دوران دبستان و یا رفتن به آرایشگاه و انجام جدیدترین مدل های مو و میکاپ! باید بدانید هر کاری که از انجام شغلتان جذاب تر و وسوسه کننده تر به نظر برسد را باید تعادل ببخشید و سعی کنید زمان بیشتری را برای کارتان بگذارید.

مسئولیت ها و وظایف فردی

اگر شما بچه کوچک و یا حتی نوزاد داشته باشید که خیلی کارتان سخت است. اولا اینکه فرزند دائما برای شما وظایفی به وجود می آورد که ناچارا باید در تمام ساعات شبانه روز برایش وقت بگذارید. ثانیا اینکه فرض کنید نوزاد شما با جیغ و گریه از شما می خواهد او را در آغوش بگیرید. شما یا ناچارید که کارتان را نصفه کاره رها کرده و به او رسیدگی کنید و یا اینکه یک پرستار کودک استخدام کنید. البته اگر هزینه های سرسام آور پرستار برایتان قابل تحمل باشد.

داشتن نظم فردی

بر خلاف باور بسیاری از مردم که فکر می کنند کار در منزل بسیار راحت است و هیچ سختی ای ندارد، اما بر عکس به نظم و انضباط بیشتری هم احتیاج است.چرا که یک مادری که در خانه مشغول است و پروژه های فراوانی در دست دارد، هم باید به کارهای خانه رسیدگی کند و هم به کار خودش. تمام اینها مستلزم این است که فرد با برنامه و نظم پیش رود تا به خوبی و به طور صحیح هر کار را در جای خود انجام دهد.

شما درباره ی مزایا و معایب کار در منزل چه فکر می کنید؟ لطفا نظرات و تجربیات خودتان را با ما و خوانندگان دیگر در میان بگذارید.

نظر شما چیست؟

برای ارسال نظرتان اینجا کلیک کنید