خبرنامه ایمیلی

کسب و کار

یک کارآفرین کیست و چه خصوصیاتی دارد؟

کارآفرین

اخیرا ممکن است واژه ی کارآفرین را بسیار زیاد شنیده باشید. چه در روزنامه و مجلات چه در رسانه های گوناگون و احتمالا بیشتر در اینترنت و فضاهای مجازی! هر کس بنابر نظر و عقیده ی خودش کارآفرینی را معنی می کند. برخی منظورشان از کارآفرینی، افراد موفق در ایجاد کارهای جدید هست و برخی دیگر به مدیران و سرمایه داران و سرمایه گذاران و تاجران، اشاره می کنند. ممکن است که هر کدام از این افراد بتوانند کارآفرین باشند اما هیچ کدامشان نمی توانند به درستی و به طور کامل این مفهوم را مورد پوشش قرار دهند.

اما واقعا کارآفرین به چه کسی می گویند؟ مگر آنها چه ویژگی ها و مشخصات خاصی دارند که از دیگر افراد جامعه در حوزه  اقتصادی، متمایز شده اند؟ باید به سیر فعالیت های آنان و مبدا و منشا کارشان نگاهی بیندازیم تا متوجه این قضیه شویم. در ادامه با واگویه همراه باشید تا با هم بیشتر درباره ی کارآفرینها و ویژگی هایشان بخوانیم.

نکته ی مهمی که وجود دارد این است که فرد کارآفرین، یک فرد با آرزوهاییست که مطمئن است می تواند به آنها دست یابد. بیشتر افراد برای خود رویاها و آرزوهایی دارند. اما برای عموم مردم رویاهایشان به مرحله ی انجام نمیرسد و راهی برای دستیابی به آن ندارند. اما فرد کارآفرین رویایش را به واقعیت بدل کرده و آن را به خود بسیار نزدیک می بیند. آنچه که باعث می شود او مسیر را برای خودش هموار کرده و به آن قدم بگذارد، به درون او و اراده اش برمیگردد. او در درون خودش کنترل دارد و می تواند عزمش را برای حرکت و کسب آرزوهایش، جزم کند.

فرد کارآفرین برای اینکه بتواند تمام آنچه در ذهنش است و به طور ایده وجود دارد را عملی کرده و عینیت بخشد، باید به طور کاملا مستقل عمل کرده وسعی کند کارفرمای خودش باشد.

یکی دیگر از ویژگی های که کارآفرین دارد، خلاقیت است. اصلا اگر خلاق نباشد که نمی تواند کارآفرین شود! ذهن او همه قانون ها را بر هم زده و برای عملی کردن ایده هایش حاضر است دست به هر کاری بزند. او به چیزهایی فکر میکند که دیگران به آنها فکر نمی کنند و همین نکته ایست که منجر به ایجاد خلاقیت در وی می شود.

زمانی که فرد کارآفرین موفق می شود ایده ای را از ذهنش به مرحله ی اجرا درآورد، در این صورت یک نوآوری جدیدی شکل میگیرد که تا به حال وجود نداشته؛ به این معنا که چیزی اتفاق میفتد که تا به حال کسی آن را امتحان نکرده است. فردی که برای اولین بار راهی جدید و تازه را می رود، قطعا در مسیرش با خطرات و مشکلاتی مواجه می شود.

این بدین معناست که فرد کارآفرین خطرپذیر است و می تواند در آینده دیگران را نیز از این مخاطرات باخبر سازد. او به جای اینکه منتظر دیگران بماند تا چنین مسیری را به وی نشان دهند، خودش دست به کار شده و ر. به جلو حرکت می کند. او آمادگی مواجه با هر نوع مشکل و خطری را در خود ایجاد می کند و برای اینکه به هدف و نتایج خوبی دست یابد هر کاری میکند. در واقع فرد کارآفرین، فردیست که منفعل نمی باشد و دائما در حال اجرای ایده های جدیدش می باشد.

البته نکته ای که وجود دارد این است که کارآفرین خودش را برای شکست های احتمالی نیز آماده می کند. چرا که در اینکه آیا پایان کار واقعا نتیجه بخش است یا نه ابهام وجود دارد. پس کارآفرین باید قدرت تحمل اینگونه ابهامات را نیز داشته باشد. در این مسیر سخت و طاقت فرسا او باید سعی می کند در تمام مدت کارآیی و بهره وری خود را حفظ کند.

باید دقت داشته باشید که تا اینجا توصیفاتی که راجع به یک فرد کارآفرین گفته ایم، الزاما در همه ی آنها وجود ندارد. اینها را فقط کارآفرینهای ایده آل دارا هستند؛ البته در تحقیقاتی که انجام شده ویژگی های دیگری برای کارآفرینان به دست آمده که شامل موارد زیر می شود:

کارآفرین انگیزه‌ای بالا دارد

از مهمترین ویژگی هایی که یک کارآفرین باید دارای آن باشد، داشتن انگیزه و نیاز به خودشکوفای او می باشد. او باید برای این که به درستی در مسیر هدفش قرار بگیرد، همه ی چیزهای بی اهمیت در مقایسه با هدف و انگیزه اش را در پایینترین اولویت قرار داده و از تمام موارد وسوسه کننده ی دیگر چشم پوشی کند. حتی گاهی ممکن است پروژه هایی با سوددهی بالا انگیزه ی کارآفرین را اغوا کند، اما او به خوبی میداند که نتیجه ی تمام زحماتی که در طول مسیرش باید بکشد، با هیچ پولی قابل قیاس نیست. بنابراین سعی می کند انیگزه اش را برای ادامه مسیر حفظ کرده و به چیز دیگری توجه نکند.

یک کارآفرین مصمم است

همان طور که در بالا هم اشاره کردیم، فرد کارآفرین باید عزم راسخی داشته باشد. اصلا همین عزم و اراده ی محکمشان است که انرژی و تعهدات لازم برای رسیدن به موفقیت را در آنها ایجاد می کند. کارآفرینی مصمم است که به کارهای دیگر توجهی نکرده و پیشنهادهای متونع شغلی را رد کرده و در این میان فقط و فقط به ایده ی خودش پایبند باشد. این قطعیتی که او به آن معتقد است منجر می شود در طول مسیر از هر شک و تردیدی دور مانده و به مخالفت ها و احیانا تمسخرات دیگران توجهی نکند. او بای آنقدر از خودش اراده ای قوی نشان دهد که حتی اطرافیان دیگر نتوانند نظری راجع به کارهای او داده و یا با او مخالفت کنند.

کارآفرین باید مدبر باشد

فرد کارآفرین باید بتواند آینده را تا حدی پیش بینی کند و همچنین برای هدفی داشته باشد. این هدف باید آنقدر روشن و واضح بوده که بتواند آنها را با دیگران هم در میان بگذارد. در این صورت است که او می تواند در طول مسیرش دچار سردرگمی نشده و مستقیم به سوی هدف حرکت کند. ارگ دیگران که با همراهند بتوانند به خوبی او و ایده هایش را درک کنند، می توانند در راهش کمک حال او بوده و موثر واقع شوند.

در کارش تمرکز دارد

اگر کارآفرین بخواهد تمام ایده ها و برنامه هایش را با موفقیت پشت سر بگذارد، باید بتواند به خوبی تمرکز کرده و حواسش را با دیگر موارد موجود در راهش پرت نکند. دقیقا مانند یک دکتر که در حین انجام یک عمل جراحی بسیار حساس نباید چشم از بدن بیمار بردارد، کارآفرین هم باید سعی کند در تمام لحظات وقت و توجه و انرژی اش را روی هدفش بگذارد.

و در نهایت از خودگذشتگی به خرج می‌دهد

از ویژگی های بارز کارآفرینان این است که تمام زندگی خود را وقف کارشان می کنند.آنها علاوه بر اینکه اراده ای قوی و محکم دارند، دارای پشتکار فراوان و سختکوشی بالایی هم هستند. در واقع همین ویزگی های مثبتشان است که باعث می شود سختی های راه را تحمل کرده و از کار کردن در راستای اهدافشان لذت ببرند. امیدواریم که این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد. لطفا نظرات و تجربیات خودتان را در این زمینه با ما و دیگر خوانندگان مجله واگویه در میان بگذارید.

۲ دیدگاه

برای ارسال نظرتان اینجا کلیک کنید

  • ایا برای ساخت یک انیمیشن در ایران وجود دارد .که یک عشق مثلثی را بسازد .که از فلسفه علم لدنی باشد .که اسطوره ای وعرفانی باشد .از یک رویا وروح