خبرنامه ایمیلی

سبک زندگی

هر آنچه باید درباره ویژگی‌ها و صفات رهبر بدانید

صفات رهبر

رهبری موثر مجموعه‌ای از صفات و مهارت‌ها است. رهبران مختلف، شخصیت متفاوت، قدرت‌های متفاوت، و چالش‌های متفاوتی دارند؛ اما ویژگی‌های خاصی وجود دارد که در نهاد تمام رهبرها نهفته است، ویژگی‌هایی که تمام رهبران بزرگ آنها را دارا هستند.

توسعه مهارت‌هایی که یک رهبر می‌سازد، پروسه‌ای مادام‌العمر است. با این اصول شروع کنید، و همانطور که در زمینه رهبری رشد می‌کنید، خصوصیات دیگر را هم اضافه کنید. سپس در بازه‌های زمانی مشخص بررسی کنید و ببینید که در هر زمینه‌ای چقدر خوب رشد کرده‌اید. بدین ترتیب خواهید توانست برای بهتر شدن و ادامه‌ی رشدتان برنامه ریزی کنید.

با واگویه همراه باشید تا شما را با ۱۶ صفت و مهارت که جزو بایدهای یک رهبر بزرگ است آشنا کنیم.

۱. اهداف خود را روشن کنید

بهترین رهبرها، باید به کسانی که رهبری‌شان می‌کنند نشان دهند که تصمیمات آنها چگونه با اصول، چشم‌انداز، و اهداف سازمانشان در یک راستا است. لازمه‌ی موفقیت داشتن یک هدف واحد است، و رهبران بزرگ نه تنها خودشان چنین چیزی را دنبال می‌کنند، بلکه دیگران را نیز تشویق می‌کنند تا همه‌ی تصمیمات و اقداماتشان در راستای هدف واحد سازمان باشد.

۲. وظایف را مشخص کنید

با انسجام و با روشنی کارهایی که باید انجام شوند را مشخص کنید. زمانی که کارها مشخص شدند، به افراد با استعدادی که استخدام کرده‌اید اختیار عمل بدهید و اعتماد کنید که کار مورد نظر شما انجام خواهد شد. بدترین کاری که یک رهبر می‌تواند انجام دهد، کنترل جزئی و دقیق افراد با استعدادی است که استخدام او هستند. به کارمندان خود اجازه دهید تا کاری که در آن برتری دارند را انجام دهند.

۳. روی دریافت نتیجه تمرکز کنید

چشم انداز کسب و کار یا پروژه را دقیقا بشناسید و همیشه آنرا مهم بشمارید. بعنوان یک رهبر، باید روی اهداف خود تمرکز کنید، اولویت بندی کنید، و به سمت آنها پیش بروید. برای دستیابی به اهدافتان مایه بگذارید تا نتیجه حاصل شود.

۴. قاطعانه عمل کنید

رهبرهای قاطع از رکود کار و دو دلی در کار پیشگیری می‌کند. باید بدانید که چگونه به کارمندان خود انگیزه دهید تا در کار خود پیش روند، و در مورد وظایفشان مسئولیت پذیر بوده و با تغییرات و اطلاعات جدید خود را وفق دهند.

۵. اعتماد به نفس خود را نمایش دهید

بهترین رهبرها (آنهایی که مردم برایشان احترام قائلند) بلدند که چگونه با اعتماد به نفس رهبری کنند. آنها سنگینی چالش‌های جدید را به دوش می‌کشند، در حالی که به دیگران نشان می‌دهند از پروژه جدید یا نقش تازه‌ای که برایشان بوجود آمده هراسی ندارند.

۶. نگرش مثبت داشته باشید

نگرش مثبت در مقایسه با حالت برعکسش، در موقعیتی که قرار دارید به شما قدرت می‌دهد. رهبر بودن سخت است، پس داشتن یک نگرش مثبت موجب یک واکنش زنجیره وار از افکار و اتفاقات مثبت می‌شود. بهترین لیدرها می‌توانند تفکرات و احساساتشان را کنترل کنند.

۷. راه حل محور باشید

هر کسب و کار، بازار، یا صنعتی مشکلات و چالش‌های خاص خودش را دارد. بهترین رهبران روی راه‌حل‌ها تمرکز می‌کنند. آنها گرفتار جزئیات نمی‌شوند و دیگران را هم سرزنش نمی‌کنند. زمانی که چیزی کار نمی‌کند، آنها روی آن کار تمرکز می‌کنند و به این فکر می‌کنند که برای اینکه کار به درستی ادامه یابد باید چه کار کنند.

۸. پاسخگو باشید

همراه با قدرت، پاسخگویی هم ارتقا پیدا می‌کند. رهبران بزرگ می‌دانند که همیشه شکست و اشتباه وجود دارد. آنها همیشه در برابر اشتباهات یا شکست‌های خودشان یا تیمشان پاسخگو هستند. وقتی شما در برابر همه چیز پاسخگو بودید، می‌توانید همه چیز را هم تغییر دهید.

۹. بازخوردهای صادقانه را بپذیرید

مردم باید بتوانند صحبت کنند، و حس کنند که رهبرشان می‌داند آنها چه فکری می‌کنند. بهترین رهبرها در برابر مخالفت دیگران تسلیم نمی‌شوند، اما در عین حال اهمیت صحبت کردن و مشارکت در کارها را درک می‌کنند.

۱۰. متواضع باشید

یک رهبر متواضع بودن، بدین معنی نیست که دستاوردهای خود را از دیگران مخفی کنید که مبادا ریا شود. متواضع بودن یعنی اینکه عین هر انسان دیگری در صورتی که مرتکب اشتباهی شدید، به اشتباهات و شکست‌های اجتناب ناپذیر خود اعتراف کنید و دیگران را هم تشویق کنید که همین طور باشند.

۱۱. ارتباط موثر داشته باشید

زمانی که یک رهبر در هماهنگی با ارزش‌های شرکت شفاف و باز عمل کند، تضمین خواهد کرد که ارتباط با او همیشه پایدار و بدون مخالفت خواهد بود. چه ارتباط با مدیران ارشد، چه ارتباط با سلسله مراتب اداری پایین‌تر از او.

۱۲. خطرپذیر باشید

رهبران بزرگ اجازه نمی‌دهند که ترس از عواقب کاری که می‌خواهند انجام دهند، آنها را از دنبال کردن غرایزشان باز دارد. آنها می‌دانند که خلاقیت یعنی تجربه، رشد، اشتباه کردن، و هدایت دیگران به سمت جلو.

۱۳. موفقیت دیگران را رسانه‌ای کنید

خیلی مهم است که نشان دهید در مورد تیمتان، و موفقیت آنها بعنوان یک گروه اهمیت می‌دهید. زمانی که کارمندان شما کارشان را خوب انجام می‌دهند، آنرا تشخیص دهید و از آنها قدردانی به عمل آورید. اعلام این موفقیت‌ها به بقیه‌ی تیم، مدیران بالا سری، و اگر مقدور بود به مشتریانتان، کمک می‌کند تا کارمندان شما نیرو بگیرند و برای پیشرفت خود مدلی داشته باشند.

۱۴. فعالانه گوش کنید

اکثر رهبران عاشق این هستند که به حرف‌های خودشان گوش دهند، اما رهبران بزرگ با توجه کردن به فردی که در حال حرف زدن است به دیگران احترام می‌گذارند. آنها با تکرار اطلاعاتی که دریافت کرده‌اند، تایید می‌کنند که بطور موثر گوش می‌دهند، و با تکان دادن سرشان، خندیدن، و درخواست اطلاعات بیشتر، می‌خواهند تا کارمندان به صحبتشان ادامه دهند.

۱۵. به دیگران انگیزه دهید

برای اینکه به دیگران انگیزه بدهید، باید آنها را جذب کنید، نه فقط فکر و ذهنشان را، بلکه قلبشان را جذب کنید. رهبران بزرگ می‌دانند که موفقیت تنها این نیست که در زندگی خود چه کرده‌اید، بلکه درباره این است که دیگران را به چه سمت و سویی هدایت کرده‌اید.

۱۶. الگوی خوبی باشید

رهبران بزرگ، الگوهای بزرگی هم هستند. آنها می‌دانند که اگر بخواهند به چیز بزرگی دست پیدا کنند، اول باید آنرا در خودشان پدیدار کنند، آنوقت زمانی که حرفشان با عملشان یکی شد، دیگران تمایل پیدا می‌کنند تا از آنها تقلید کنند.

رهبری، در بهترین حالتش در مورد ارتباطات، اعضای تیم، شراکت‌ها، و انگیزه دادن به افراد برای ادامه مسیر است. خلاقیت و تعالی را پرورش دهید. گوش کنید، به دنبال ایده‌ها و مشورت‌های جدید باشید. و مطمئن باشید که ذات رهبری همین است.

نظر شما چیست؟ آیا شما هم موافقید که همه‌ی رهبرها در این خصوصیات مشترک هستند؟ آیا می‌توانید به فهرست ما موردی را اضافه کنید؟ لطفا نظرات خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

نظر شما چیست؟

برای ارسال نظرتان اینجا کلیک کنید