خبرنامه ایمیلی

سبک زندگی کسب و کار

شاخص‌های بهره‌وری را بهتر بشناسید

بهره‌وری

ما برخی روزها از خواب بیدار می‌شویم و دست به کارهای موفقیت‌آمیز بزرگی می‌زنیم؛ اما برخی دیگر از روزها کمتر در کارهای خود موفق هستیم یا اصطلاحا بهره‌وری پایین‌تری داریم.

شاید داشتن انگیزه و کارایی در برخی روزها اتفاقی به نظر برسد، اما شماری از عادت‌ها وجود دارند که بر بهره‌وری ما تأثیر گذاشته و دانستن آن‌ها به ما در رسیدن به حداکثر کارایی کمک می‌کند. مجله واگویه نگاهی به برخی از این عادت‌های مهم انداخته است.

شاخص بهره‌وری: استراحت

بسیاری از مردم تصور می‌کنند که اگر کمی در بین کار استراحت کنند، وقتشان را هدر داده‌اند، اما آن‌ها با این کار به مغز خود استراحت داده و آن را همچنان کارآمد نگه می‌دارند.

پنی زَنکر، متخصص بهره‌وری، می‌گوید: «بدن ما برای نشستن طولانی‌مدت در جایی ساخته نشده است. مغز ما نیاز به اکسیژن و تحرک برای فعال بودن دارد. بلند شدن از جای خود و اندکی قدم زدن باعث می‌شود تا خون در بدن به جریان افتد. کسب انرژی با میان وعده‌های ساده نیز به افزایش تمرکز و بهره‌وری ما در کار کمک می‌کند.»

شاخص بهره‌وری: خواب

برخی از افراد سعی دارند تا دیروقت بیدار مانده و بیشتر از وقت خود استفاده کنند؛ اما حتی استفاده از راه‌های مختلف برای بیدار ماندن هم نمی‌تواند تأثیری بر بهره‌وری شما بگذارد. کلر کومار، متخصص بهره‌وری، می‌گوید: «اکثر افراد با کمبود خواب روبرو هستند و نمی‌دانند که این مسئله برای آن‌ها چقدر حیاتی است.

اگر شما به‌زور از خواب بیدار شوید، این موضوع بر توانایی‌های شما در تصمیم‌گیری تأثیر گذاشته و قدرت اراده شما را کاهش می‌دهد. زمان کافی برای خواب خود اختصاص دهید. این زمان می‌تواند بین ۷ تا ۸ ساعت در روز باشد.»

شاخص بهره‌وری: رژیم غذایی

با فرارسیدن بعدازظهر، خوردن یک شکلات بزرگ بسیار وسوسه کننده می‌شود، اما خوردن شکر می‌تواند میزان قند خون ما را به‌شدت دچار نوسان کند. همین امر سبب کاهش انرژی بدن و از کار افتادن مغز می‌شود. بهتر است تا به‌جای شکر از چربی‌های سالم و پروتئین‌ها در طول روز استفاده کرد. به‌علاوه نوشیدن آب کافی نیز باید در رژیم غذایی شما جای بگیرد. طبق مطالعه مجله تغذیه آمریکا، کم‌آبی بدن می‌تواند سبب خستگی و مشکلاتی در تمرکز افراد شود.

شاخص بهره‌وری: نور محیط

شما احتمالاً توجه زیادی به نور محیط خانه یا دفتر کار خود نمی‌کنید، اما قرار دادن خود در معرض نور کافی در طول روز، می‌تواند سطح انرژی بدن را بالا نگه دارد. خارج شدن از خانه هنگام صبح می‌تواند باعث توقف تولید ملاتونین شده (هورمون خواب‌آور) شده و انرژی شما در طول روز را حفظ کند. اگر نمی‌توانید از خانه بیرون بروید، خود را در معرض نور قرار دهید.

شاخص بهره‌وری: فرهنگ کاری

به فرهنگ کاری در دفتر خود توجه کنید: آیا شما تحت تأثیر جو مثبت یا منفی همکاران خود در دفتر قرار می‌گیرید؟ برگزار نشدن جلسات کاری در زمان مقرر یا مراجعه دیرهنگام فردی به شما برای انجام کاری، می‌تواند چالش‌برانگیز باشد.

شما تنها می‌توانید کاری که خودتان انجام می‌دهید را کنترل کنید، پس سعی کنید تا به یک الگو در ارتباطات تبدیل شوید. با این کار، شما احترام بیشتری کسب می‌کنید و حتی این رفتار می‌تواند به بهبود فرهنگ کاری در سازمان شما منجر شود.

شاخص بهره‌وری: فهرست کارهای روزانه

نوشتن وظایف و اهداف روزانه می‌تواند در تکمیل کردن آن‌ها مفید باشد، اما باید مطمئن شوید که این فهرست به‌اندازه‌ای طولانی نیست که شما را از انجام کارها خسته کند. اینکه هر چیزی که به ذهن ما می‌آید را وارد فهرست کنیم خوب است، اما بهتر است تا همیشه فهرستی کوچک و عملی‌تر تهیه کرد.

یک فهرست روزانه تهیه کرده و برای هر وظیفه اولویتی تعیین کنید. مشخص کنید که کدام کار باید اول انجام شود و آن‌ها را در فهرستی مجزا قرار دهید. هرچه فهرست شما کوچک‌تر باشد، شانس شما در تکمیل آن در پایان روز بیشتر خواهید بود. این امر اعتمادبه‌نفس شما را تقویت می‌کند.

شاخص بهره‌وری: انجام هم‌زمان چند کار

مارسی رادِر، متخصص سلامت و بهره‌وری، می‌گوید: «مالتی‌تسکنیگ به‌ هیچ‌وجه کارگشا نیست. مطالعات نشان می‌دهد که تلاش برای انجام هم‌زمان کارها می‌تواند زمان کاری شما را تا ۴۰ درصد افزایش دهد. بهتر است تا بر روی یک کار تمرکز کرده و آن را سریع‌تر و هوشمندانه‌تر انجام دهید، نه سخت‌تر و طولانی‌تر.»

نظر شما چیست؟

برای ارسال نظرتان اینجا کلیک کنید