خبرنامه ایمیلی

سبک زندگی

بیمه سلامت چیست و چرا به آن نیاز داریم؟

اهمیت و ضرورت بیمه‌ی خانه و بیمه‌ی ماشین بر کسی پوشیده نیست، اما بیشتر افراد نمی‌دانند چرا باید به بیمه سلامت اهمیت زیادی داد.

چرا باید بیمه سلامت داشته باشیم؟

بیمه سلامت، که به آن بیمه درمان خصوصی نیز می‌گویند، به این منظور طراحی شده تا اگر روزی به درمان پزشکی نیاز پیدا کردید معطل فهرست انتظار خدمات سلامت همگانی نشوید یا هزینه‌ای برای درمان پرداخت نکنید. اگر درمان شما به صورت خصوصی انجام می‌شود، بیمه سلامت همه یا بخشی از هزینه‌ را تقبل می‌کند.

به این صورت بیماری شما به سرعت تشخیص داده شده و جلسات درمانی آغاز می‌شوند و علاوه بر آن، خیلی سریع شما را نزد یک پزشک مشاور می‌فرستند و می‌توانید در زمان مناسب به بیمارستان خصوصی مورد نظرتان ارجاع داده شوید.

در صورت برخورداری از بیمه سلامت می‌توانید یکی از بیمارستان‌های خصوصی موجود در فهرست شرکت بیمه خود را انتخاب کنید – بیشتر بیمارستان‌ها اتاق‌های خصوصی و سوئیت مانند به همراه تلویزیون در اختیار بیماران قرار می‌دهند. غذا هم به انتخاب خودشان است. در صورتی که بیمه نشده باشید چنین امتیازاتی را دریافت نخواهید کرد.

در کل مزایای عمده بیمه سلامت خصوصی عبارتند از:

  1. زمان‌های انتظار کوتاهتر برای درمان در خدمات سلامت همگانی
  2. امکانات بهتر
  3. تشخیص سریع‌تر
  4. انتخاب امکانات خصوصی
  5. انتخاب زمان مناسب برای ارجاع به پزشک و جلسات درمانی

چه مواردی تحت پوشش بیمه سلامت هستند؟

بیمه سلامت چندین مورد را تحت پوشش قرار می‌دهد از جمله داروهای انحصاری، اقامت در بیمارستان، تصویربرداری و عمل‌های جراحی. بستری شدن در بیمارستان یعنی زمانی که باید تختی در بیمارستان به شما اختصاص داده شود که این مساله تحت پوشش بیشتر طرح‌ها است.

درمان سرپایی اصطلاحا به این معناست که شما از متخصص خود نوبت گرفته، به بیمارستان مراجعه می‌کنید و پس از گذراندن جلسه درمانی به خانه خود برمی‌گردید. چنین چیزی معمولا با بیمه‌نامه‌های گران‌تری در دسترس خواهد بود. طرح‌های متفاوت گزینه‌های متفاوتی نیز دارند.

مواردی که معمولا تحت پوشش بیمه قرار نمی‌گیرند عبارتند از مشکلات مزمن پزشکی، ارجاع به بخش تصادف و اورژانس (A & E)، سو‌مصرف مواد، پیوند اعضا، بارداری طبیعی و اعمال زیبایی غیر ضروری.

البته در نظر داشته باشید، اینکه بیمه سلامت خود را از چه شرکتی تهیه کنید، پوشش خدمات درمانی متفاوتی را دریافت خواهید کرد.

انواع مختلف بیمه سلامت کدام هستند؟

بیمه سلامت خصوصی دو نوع پوشش‌دهی دارد: بیمه گری مهلت قانونی و بیمه گری درمانی کامل. با بیمه گری مهلت قانونی فقط باید اطلاعات محدودی به فراهم کننده بدهید. بیمه کننده شما را به خاطر هر گونه شرایطی که در چند سال گذشته تجربه کرده‌اید تحت پوشش قرار نمی‌دهد؛ به شما اطلاع می‌دهند تا چند سال پیش.

شاید این شرایط شامل جلسات درمانی که دریافت کرده، دارویی که برای درمان مصرف کرده‌اید و یا حتی ویزیتِ یک پزشک عمومی باشد. پس از آن گذشت مدت زمانی شرکت بیمه شرایط شما را بر اساس طرحی که انتخاب کرده‌اید مورد پوشش قرار می‌دهد.

با صدور بیمه نامه کامل پزشکی، به عنوان بخشی از فرایند تقاضا باید اطلاعات کاملی از سابقه پزشکی خود ارائه کنید. شاید تحت پوشش بیشتری قرار بگیرید ولی احتمالا باید هزینه بیشتری هم پرداخت نمایید.

ممکن است شرکت بیمه، با موافقت خود شما، برای دکترتان نامه‌ای بنویسد تا در صورت لزوم اطلاعات بیشتری از موقعیت شما به دست بیاورد. بیشتر شرکت‌های بیمه تنها صدور بیمه کامل پزشکی را برای متقاضیانی با سن بالای ۷۵ سال ارائه می‌دهند.

چندین بیمه نامه ویژه نیز موجود هستند از جمله بیمه نامه‌های مخصوصِ افرادِ بالای ۵۵ سال یا افرادی با تمرکز بر یک بیماری خاص. بیمه نامه‌های دیگر تنها در صورتی که مجبور باشید بیشتر از شش هفته برای دریافت درمان از سوی خدمات سلامت همگانی صبر کنید شما را تحت پوشش قرار می‌دهند.

چه جایگزین‌هایی برای بیمه سلامت وجود دارند؟

در حالی که بیشتر افراد به طور کلی تنها خدمات سلامت همگانی را به عنوان جایگزینی برای بیمه سلامت در نظر می‌گیرند اما گزینه‌های دیگری هم وجود دارند. پوشش بیماری‌های بحرانی را می‌توان به منظور دریافت جلسات درمان برای مشکلات حاد سلامتی مورد استفاده قرار داد.

طرح نقدی بهداشت و درمان، هزینه درمان شما و یا یکی اعضای خانواده‌تان را به صورت یک طرح ماهانه تحت پوشش قرار می‌دهد. چنین طرح‌هایی اغلب دربردارنده مزایایی دیگر از جمله چک آپ‌های منظم و برگرداندن هزینه دندانپزشکی به شما هستند.

نظر شما چیست؟

برای ارسال نظرتان اینجا کلیک کنید