خبرنامه ایمیلی

سبک زندگی

سخت‌کوشی کلید رسیدن به موفقیت است

سخت‌کوشی

فکر می‌کنید سخت‌کوشی چقدر در رسیدن به موفقیت اهمیت داشته باشید؟ اگر درباره‌ی کلیدهای رسیدن به موفقیت یک جستجوی سریع انجام دهید، منابع بسیار زیادی پیدا خواهید کرد. بعضی‌ها راز دستیابی به موفقیت را تنها یک چیز می‌دانند. بعضی دیگر هم سلسله موارد، عناصر متعدد، و مراحل مختلفی را برای رسیدن به موفقیت می‌شمارند.

اما حقیقت این است که اگر می‌خواهید در هر جنبه‌ای از زندگی به موفقیت دست یابید، یک چیزی هست که بدون آن نخواهید توانست ادامه دهید، و آن تلاش و سخت کوشی است.

ما درباره کاری متمرکز و مستمر صحبت می‌کنیم. این بدین معنی است که باید در دراز مدت حواس پرتی نداشته باشید، دنبال یک شبه نتیجه گرفتن نباشید، در عین حال صبوری کنید و به فرایند کارتان باور داشته باشید، رویکرد و استراتژی‌هایتان را تغییر دهید، و با وجود اینکه پایبند به چشم انداز خودتان هستید چیزهای جدید را نیز امتحان کنید.

موفقیت شانسی اتفاق نمی‌افتد. بلکه نیازمند کارهایی استراتژیک و در جهت صحیح است تا شما را به موفقیت برساند. همچنین یک شبه اتفاق نمی‌افتد. در طول این مسیر شکست‌هایی رخ می دهد که مردم اصلا انتظار آنها را ندارند؛ چرا که همه دوست دارند یک شبه به موفقیت برسند، و کسی چشم انتظار شکست نیست.

در پایان روز، همه چیز به این بر می‌گردد که چقدر روی چیزهای صحیح سخت کار کرده‌اید، چیزهایی که شما را به هدفتان نزدیک‌تر می‌کند. اما برای اینکه بتوانید زمان ارزشمند، انرژی و تمرکز خودتان را برای سخت کار کردن خرج کنید، باید بدانید که چرا سخت کوشی اهمیت دارد. دلایل اصلی اهمیت سخت کوشی را در ادامه می‌خوانید:

۱. این بهایی است که برای بدست آوردن آنچه می‌خواهید باید بپردازید

اگر موفقیت رایگان بود، همه آن را داشتند. اما افراد معدودی موفق هستند، و همه آنها هم پیش از اینکه چیزی بدست بیاورند به اندازه کافی کار پربار انجام داده‌اند. پس سخت کار کردن اهمیت دارد، و در عین حال معامله‌ای عادلانه هم هست. وقتی بر روی آنچه که به آن اعتقاد دارید سخت کار می‌کنید، ارزش واقعی آنرا هم درک خواهید کرد.

شما به نفس کار، به خروجی‌های با کیفیتی که در طول مسیر تولید می‌شود، و به درس‌ّای مهم زندگی که در حین سخت کار کردن آنها را می‌آموزید احترام خواهید گذاشت.

۲. سخت کوشی به شما کمک می کند منظم شوید

در ابتدا شما آماده این نیستید که موفقیت و تمام مسئولیت‌هایی که به همراه خود دارد را کنترل کنید. اما کسب کردن آن، با تمام خوشی‌ها و سختی‌هایش، شما را برای آن آماده می‌کند. اجازه بدهید چند مثال بزنیم.

حقیقتا هیچ قهرمانی قبل از اینکه سال‌ها آموزش ببیند، قبل از اینکه بدنش را برای تحمل فشار مسابقه آماده کند، قبل از اینکه به کیفیت لازم برای قهرمان شدن دست یابد و قبل از اینکه ذهنیت یک برنده را در خود بپروراند، مستحق کسب مدال نیست. مشابه همین که گفته شد در مورد زندگی شما نیز کاربرد دارد، فرقی نمی‌کند که زندگی کاری شما باشد، یا زندگی شخصی‌تان.

اگر کارآفرینان از صفر شروع نکرده و مرحله به مرحله رشد نمی‌کردند، نمی‌توانستند کارمندهایشان را به خوبی مدیریت کنند، محصولاتی بسازند که مردم دوستش دارند، یک کمپانی بزرگ ایجاد کنند، به خوبی زمانشان را مدیریت کنند و با پول‌های هنگفت کار کنند.

همچنین میلیونرها هم در کنترل پولشان، سرمایه گذاری هوشمندانه و شبکه سازی خوب نبودند. اینکه آنها در این چیزها خوبند، سال‌ها وقتشان را گرفته، سعی و خطا کرده‌اند، و صبر داشته‌اند تا توانسته‌اند ثروت بسازند. پس سخت کوشی، همراه با زمانی که لازم دارد، برای طی مسیر به سمت موفقیت لازم و ضروری‌اند. این سخت کوشی و صبوری، شما را به آدمی تبدیل خواهد کرد که بتواند آن زندگی بهتری که منتظرش هستید را زندگی کند.

سخت‌کوشی

بعلاوه هرچقدر سخت‌تر روی رویاهایتان کار کنید، اعتماد به نفستان هم بیشتر خواهد شد. آنهایی که عزت نفس پایینی دارند، عزم و اراده‌ی پایینی هم دارند، پس در نتیجه امیدشان را از دست داده و تسلیم خواهند شد. اما با صرف انرژی کافی و سخت کوشی مستمر روزانه، بیشتر به خودتان باور پیدا خواهید کرد، شما قطعا پیروز خواهید شد، و به حمایت دیگران نیازی نخواهید داشت، و هیچکس هم نخواهد توانست شما را پایین بکشد.

۳. سخت‌کوشی ارزش‌ها را به شما می‌آموزد

با سخت‌کوشی خواهید آموخت که ثابت قدم باشید، و بتوانید راه‌هایی پیدا کنید که قدردان داشته‌هایتان باشید. اما همچنان می‌خواهید رشد کنید؛ می‌خواهید بجای اینکه منتظر موفقیت بنشینید، بروید سراغش و خلقش کنید، و می‌خواهید که بهانه آوردن را کنار بگذارید و مسئولیت هر چیزی که در زندگی‌تان دارید یا ندارید را بر عهده بگیرید.

سخت‌کوشی به شما هدف می‌دهد، کمک می‌کند بر تنبلی، بر عقب انداختن کارها، بر دو دلی‌هایتان، بر ترس از شکست، و بر عادات بدتان غلبه کنید.

۴. با سخت‌کوشی شانس خودتان را می‌سازید

خیلی‌ها دست روی دست می‌گذارند تا همه چیز خودش درست شود! آنها برای عقب انداختن کارها به تعداد نامحدودی بهانه می‌آورند، و همیشه هم پریشان هستند. از طرف دیگر، افرادی که هدف دارند، کاری را بصورت مستمر انجام می‌دهند و برای اینکه به جلو پیش روند چیزهای جدیدی را تجربه می‌کنند. بدین طریق فرصت بوجود می‌آورند.

قانونی هست که می‌گوید هر چه بیشتر روی چیزی تمرکز کنید و کارهای مرتبط با آنرا انجام دهید، درب‌های بیشتری را باز خواهید کرد، و زندگی هم شانس‌های بیشتری به شما می‌دهد تا به اهداف و چشم‌اندازهایتان نزدیک‌تر شوید. یکی از فواید سخت‌کوشی همین جذب و خلق فرصت‌ها است. روی واقعی شانس یعنی همین.

۵. سخت‌کوشی نتیجه بخش خواهد بود

بهترین مقیاس اندازه گیری هرچیزی، پیشرفت در آن است. و هیچ چیزی هم مثل سخت‌کوشی نمی‌تواند نتایج بیشتری برای شما به بار بیاورد. همین که روی هدفتان کار کنید، خودش عامل انگیزه‌ای خواهد بود تا به سمت جلو پیش بروید، و دست رد به سینه حواس پرتی‌های روزانه زندگی بزنید.

دیدن نتایج این حس را به شما می‌دهد که همه چیز دارد درست پیش می‌رود، و از کارتان راضی خواهید بود. بدین ترتیب کل فرآیند لذت بخش شده و شما توانایی این را پیدا می‌کنید که در ادامه مسیر ثابت قدم بمانید. حالا که همه چیز را متوجه شدید، دیگر هیچ فکر منفی نسبت به سخت کوشی نباید در ذهنتان وجود داشته باشد. هیچوقت در قدرت و اثربخشی سخت کار کردن شک نکنید.

در عوض این فکر و خیال‌ها، استراتژی خودتان را بسازید، یک برنامه مرحله به مرحله درست کنید، و همین امروز اولین قدم به سمت موفقیت را بردارید، همین امروز. مطمئن باشید هرگز پشیمان نخواهید شد.

نظر شما درباره سخت کوشی چیست؟ بنظر شما سخت کار کردن مهم‌تر است یا هوشمندانه کار کردن؟ کدام یک می‌توانند سریع‌تر ما را به موفقیت برسانند؟ لطفا این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید. همچنین پیشنهاد می‌کنیم که ۱۰ نقل درباره سخت‌کوشی را هم بخوانید.

نظر شما چیست؟

برای ارسال نظرتان اینجا کلیک کنید