خبرنامه ایمیلی

سبک زندگی پس انداز

به چه دلایلی باید بودجه بندی کنیم؟

بودجه بندی

بودجه‌بندی یکی از بزرگ‌ترین کلیدهای مدیریت سرمایه شما است. افراد بسیاری با عبارت ساده‌ی بودجه‌بندی بیگانه‌اند و آن را با محدودیت‌ها و دردسرهای زیادی ارتباط می‌دهند. ممکن است احساس کنند که پول آنها برای بودجه‌بندی کافی نیست و یا بهانه‌ها یا دلایل دیگری برای عدم انجام آن دارند. بااین‌حال، بودجه‌بندی می‌تواند در مخارج و هزینه‌های شما صرفه‌جویی کند و با کمک در ایجاد پول بیشتر، امکان خرج کردن بیشتر را برای شما فراهم می‌کند. سبک بودجه‌بندی شما می‌تواند میزان موفقیت شما در بودجه‌بندی را تعیین کند.

این پنج مورد به شما کمک می‌کند تا از زاویه‌ی جدیدی به بودجه‌بندی نگاه کنید. همچنین ممکن است مایل به‌ بررسی این دلایل برای شروع بودجه‌بندی پول خود باشید.

۱. از ولخرجی ممانعت می‌کند

غالباً افرادی که پول خود را بودجه‌بندی نمی‌کنند، هرماه بیش‌ازحد هزینه می‌کنند. این امر باعث می‌شود که قدرت خرید آن‌ها در آینده محدود شود زیرا بیشتر حقوق آن‌ها باید صرف پرداخت بدهی‌ها شود. اگر نگران محدود شدن مخارج خود هستید، این مورد را در نظر داشته باشید که استفاده از میزان بالایی از حقوق ماهیانه برای پرداخت کارت‌های اعتباری، چه احساسی در شما ایجاد می‌کند. استرس یافتن راهی برای پرداخت هزینه‌های بالارونده بنزین و غذا زمانی می‌تواند نجومی باشد که بیشتر حقوق ماهیانه شما قبلاً برنامه‌ریزی‌شده باشد.

 • پول و سرمایه خود را بودجه‌بندی کنید تا در تعیین زمان متوقف کردن مخارج به شما کمک کند.
 • یک سیستم انولپ (envelop system) یا یک نرم‌افزار بودجه‌بندی می‌تواند روند کار را آسان‌تر کند.

۲. شما را در رسیدن به اهدافتان یاری می‌کند

 بودجه‌بندی طرحی است که به شما در اولویت‌بندی مخارجتان کمک می‌کند. با بودجه‌بندی می‌توانید پول خود را بر روی چیزهایی متمرکز کنید که برای شما مهم‌تر هستند. این ممکن است برای دادن بدهی‌ها، صرفه‌جویی برای خرید ‌خانه و یا شروع کسب‌وکاری جدید استفاده شود. بودجه‌بندی برنامه‌ای ایجاد کرده و به شما امکان می‌دهد تا آن را دنبال کنید و تضمین کند که شما به اهدافتان خواهید رسید.

 • هرماه در بودجه‌بندی پول خود مبلغ جداگانه‌ای را به اهداف خود اختصاص دهید.
 • بودجه‌بندی شما به محافظت از پولی که قبلاً پس‌انداز کرده‌اید کمک خواهد کرد.

۳. به شما در ایجاد پس‌انداز کمک می‌کند

افرادی که پول خود را بودجه‌بندی نمی‌کنند، نسبت به افرادی که این کار را انجام می‌دهند پول کمتری پس‌انداز می‌کنند. به این دلیل که وقتی شما پول خود را بودجه‌بندی می‌کنید آن را به انجام کارهای مشخصی اختصاص می‌دهید. این به شما امکان می‌دهد تا هرماه به‌صورت خودکار پولی را در حساب پس‌انداز یا سرمایه‌گذاری قرار دهید. بودجه‌بندی می‌تواند به شما کمک کند هرماه از کاهش پس‌انداز خود جلوگیری کنید. با انجام این کار، شروع به جمع کردن پول خواهید کرد که باعث آزادی مالی حقیقی شما در آینده خواهد شد.

 • پول خود را بودجه‌بندی کنید تا هرماه آن را به پس‌انداز خود انتقال دهید.
 • بودجه‌بندی به شما کمک می‌کند تا با برنامه‌ریزی برای مخارج خود، از کاهش وجوه پس‌انداز یا وجوه اضطراری خود جلوگیری کنید.

۴. موجب کاهش نگرانی شما می‌شود

بیشتر افراد محدودیت‌هایی که داشتن بودجه‌بندی برای آن‌ها ایجاد می‌کند را دوست ندارند. بااین‌حال، این شمایید که تصمیم می‌گیرید که برای هر مقوله چقدر هزینه کنید؛ بنابراین اگر مایلید بخش بزرگی از پول خود را صرف اوقات فراغت خود کنید تا زمانی که پس‌انداز می‌کنید و سایر نیازهای خود را برآورده می‌کنید، نباید احساس بدی نسبت به آن داشته باشید. بااین‌حال، باید با محدودیت‌ها کنار بیایید. اگر این کار را نمی‌کنید، احتمالاً دارای یک ضعف بودجه‌بندی هستید که باید آن را شناسایی کنید. بودجه‌بندی به معنای محدود کردن سرگرمی در زندگی شما نیست بلکه افزایش فرصت‌ها و پول برای داشتن تفریحات ​​بیشتر است. نکته مهم این که گنجاندن این مقوله‌ها در بودجه‌بندی خود را به خاطر داشته باشید.

 • شما می‌دانید که برای هر مقوله چقدر باید هزینه کنید.
 • هنگامی‌که پول بیشتری در دسترس ندارید، می‌توانید خرج کردن را متوقف کنید.

۵. امکان منعطف بودن را برای شما فراهم می کند

بودجه‌بندی می‌تواند انعطاف‌پذیر باشد. شما می‌توانید در طول ماه پول را بین دسته‌ها جابجا کنید. به‌طورکلی، باید از دست زدن به پولی که برای پس‌انداز کنار گذاشته‌اید اجتناب کنید، اما می‌توانید مبلغی که برای هر دسته تعیین کرده‌اید را هر طور مایلید با نیازهای دیگر تطبیق دهید. این یک روش دیگر است که می‌توانید از ولخرجی اجتناب کنید. همچنین این امکان را به شما می‌دهد تا مسائل و اهداف را تشخیص داده و بودجه خود را بر اساس آن تنظیم کنید تا در پایان ماه مجبور به خوردن غذای ساده نباشید.

 • بودجه‌بندی این امکان را به شما می‌دهد تا قادر به تأمین مخارج غیرمنتظره باشید.
 • نحوه انتقال پول بین دسته‌ها در نرم‌افزار بودجه‌بندی را یاد بگیرید.

۶. بودجه‌بندی دخل‌وخرج شما را کنترل می‌کند

اگر احساس می‌کنید که کنترلی بر دخل‌وخرج پول خود ندارید و مرتباً متعجب هستید که پول شما کجا رفت و چه اتفاقی برای آن افتاد، بودجه‌بندی می‌تواند دخل‌وخرج شما را تحت کنترل قرار دهد. بودجه‌بندی به شما این امکان را می‌دهد تا مخارج خود را اولویت‌بندی کنید، نحوه انجام کار را دنبال کرده و زمان نیاز به توقف مخارج را تشخیص دهید. بودجه‌بندی برنامه‌ی مستحکمی را طراحی می‌کند که به‌راحتی جریان می‌یابد و این فرصت را برای شما فراهم می‌کند که برای آینده برنامه‌ریزی کرده و آماده‌باشید. این بزرگ‌ترین ابزاری است که شما باید از طریق آن آینده مالی خود را تغییر دهید و این قدرت را به شما می‌دهد تا این تغییر را از امروز شروع کنید.

 • بررسی بودجه در هرروز به شما کمک می‌کند تا بر آن نظارت داشته باشید و از برداشت اضافه ممانعت کنید.
 • تصمیم‌گیری در ابتدای ماه، مدیریت پول شما را آسان‌تر می‌کند.

۷. بودجه‌بندی می‌تواند ساده باشد

بودجه‌بندی می‌تواند ساده باشد. شما می‌توانید با استفاده از درصدی از درآمد خود برای تأمین هزینه‌های مشخص، پس‌انداز و مخارج خود، این فرآیند را تسهیل کنید. سپس همان‌طور که پول را خرج می‌کنید به‌سادگی آن را ردیابی می‌کنید. این بدان معناست که دسته‌بندی‌های کمتر و انعطاف‌پذیری بیشتری وجود دارد. شاید تصمیم بگیرید که به سراغ یک سیستم انولپ بروید، این امر نیاز به پیگیری هزینه‌ها را برای شما برطرف می‌کند.

 • به کار خود ادامه دهید – چند ماه اول بودجه‌بندی کمی دشوارتر است زیرا باید دسته‌‌بندی‌های خود را تنظیم ‌کنید تا مبالغی را پیدا کنید که برای وضعیت شما عمل کند.
 • موجودی می‌تواند به تسهیل نرم‌افزار بودجه‌بندی کمک کند. اگر متأهل هستید جلسات بودجه‌بندی با همسرتان می‌توانید رسیدگی به به امور مالی شما را بسیار آسان‌تر کند.

نظر شما چیست؟

برای ارسال نظرتان اینجا کلیک کنید