خبرنامه ایمیلی

سرمایه گذاری

همه چیز درباره سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت

سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت

داشتن درآمد ثابتی که با استفاده از آن بتوان بدون نیاز به تلاش اضافی زندگی کرد، رویای بسیاری از سرمایه‌گذاران خصوصی و شهروندان شاغل است. این رویا با سرمایه‌گذاری درست می‌تواند به واقعیت تبدیل شود. در واقع، با داشتن درآمد ثابت از لحاظ مالی به اندازه کافی مطمئن می‌شوید و دوران بازنشستگی‌تان را با آسودگی سپری می‌کنید.

رویای درآمد ثابت

در اصطلاح مالی، “درآمد ثابت” در واقع یک استراتژی سرمایه‌گذاری در نظر گرفته می‌شود که هدف آن ایجاد یک جریان ثابت درآمد با سطح ریسک پایین است. هدف این استراتژی ایجاد یک بازدهی کلان نیست زیرا این نوع بازده معمولا با مقدار قابل‌توجهی ریسک همراه است. اگر به دنبال درآمد ثابت هستید، ریسک بالا چیزی نیست که می‌خواهید.

پرتفوی درآمد ثابت معمولا شامل سرمایه‌گذاری‌هایی است که مقدار ثابتی پول را در فواصل زمانی منظم و با کمترین نوسان به شما پرداخت می‌کند. بازدهی‌ها معمولا به صورت پرداخت سود است. هدف اوراق بهادار با درآمد ثابت نیز معمولا بازپرداخت اصل پول است، به این معنی که پولی که سرمایه‌گذاری کرده اید را به طور کامل برمی‌گردانند.

این برخلاف بسیاری از مدل‌های استاندارد سرمایه‌گذاری دیگر است. به عنوان مثال، اگر در مشتقات مالی با بازده بالا سرمایه‌گذاری کنید، به طور کلی سرمایه‌گذاری‌تان با خطر سقوط کامل همراه است. در بدترین حالت، ممکن است تمام پولی را که سرمایه‌گذاری کرده‌اید از دست بدهید.

اگر در بازار سهام سرمایه‌گذاری می‌کنید، خطر از دست دادن همه چیز تا حدودی کمتر است. با این حال، پرداخت سود سهام نیز ممکن است در طول زمان تغییر کند زیرا ارزش سهام تغییر می‌کند یا شرکت سهام جدیدی را منتشر می‌کند که سهم کلی شما را کاهش می‌دهد.  

هدف من از سرمایه‌گذاری چیست؟

در حالی که سرمایه‌گذاری‌های با درآمد ثابت به ندرت به اندازه سایر استراتژی‌های سرمایه‌گذاری سود ایجاد می‌کنند، منبع درآمد قابل اعتمادی هستند. این باعث می‌شود اوراق بهادار با درآمد ثابت به عنوان راهی ایده‌آل برای بدست آوردن درآمد پایه باشند. این درآمد یا به شما آزادی مالی برای سرمایه‌گذاری در محصولات پرخطرتر را می‌دهد یا مکملی برای حقوق یا حقوق بازنشستگی معمولی‌تان خواهد بود.

بنابراین اگر به دنبال یک درآمد قابل اعتمادی هستید که شما را قادر سازد در صندوق‌هایی با حداقل خطر برای رفاه مالی‌تان سرمایه‌گذاری کنید یا اگر صرفا به دنبال افزایش درآمد عادی خود هستید، صندوق‌های سرمایه‌گذاری درآمد ثابت می‌توانند بهترین گزینه برای شما باشند.  

صندوق‌های درآمد ثابت چقدر ایمن هستند؟

چه در حال سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک، صندوق‌های ETF یا محصولات مالی مانند اوراق قرضه باشید که هدفشان ارائه یک جریان درآمد ثابت است، اگر ابزار سرمایه‌گذاری مناسبی را انتخاب کنید، می‌توانید بیشتر ریسک‌های رایج سرمایه‌گذاری‌ را به حداقل برسانید. اگرچه هرگز نمی‌توانید ریسک ذاتی هر سرمایه‌گذاری را به طور کامل از بین ببرید، صندوق‌های با درآمد ثابت از امن ترین گزینه‌های سرمایه‌گذاری هستند.

سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت چگونه است؟

کلید این استراتژی یافتن فرصت‌های سرمایه‌گذاری است که پرداخت‌های قابل اعتماد با حداقل سطح ریسک ارائه می‌کنند. به همین دلیل است که صندوق‌های با درآمد ثابت یا سرمایه‌گذاران شخصی معمولا پول خود را در موارد زیر سرمایه‌گذاری می‌کنند:

  • اوراق قرضه: در این حالت شما به دولت (اوراق قرضه دولتی) یا یک شرکت (اوراق قرضه شرکتی) وام می‌دهید. سپس ناشر اوراق به طور منظم به شما سود پرداخت کرده و پس از سررسید اوراق، اصل وجه را بازپرداخت می‌کند.
  • گواهی سپرده: این روش راهی برای وام دادن به موسسات مالی است که امکان دریافت سود منظم و بازپرداخت اصل را برای شما فراهم می‌کند.

اوراق بهادار با درآمد ثابت معمولا دارایی‌هایی هستند که به دلیل پشتوانه یک سازمان قدرتمند و قابل اعتماد، ریسک کمی دارند. از این رو، احتمال از دست دادن بخش بزرگی از سرمایه‌گذاری بسیار کم است.

توجه داشته باشید که این مساله ممکن است در سراسر جهان صادق نباشد. به همین دلیل است که نمی‌توانیم بگوییم اوراق قرضه دولتی همیشه قابل اعتماد هستند. میزان قابل‌ اعتماد بودن بستگی به دولت مورد نظر دارد.

ریسک سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت

همانطور که اشاره کردیم، اوراق بهادار با درآمد ثابت کاملا بدون ریسک نیستند. با این حال، ماهیت دقیق ریسک‌ آنها در مقایسه با سایر گزینه‌های سرمایه‌گذاری کمی متفاوت است:‌

  • ریسک تورم: درآمد ثابت حاصل از سرمایه‌گذاری در برابر تورم محافظت نمی‌شود، یعنی ممکن است بخشی از ارزش خود را به دلیل اثرات تورم از دست بدهد.
  • ریسک نرخ بهره: اوراق قرضه به طور خاص به نرخ بهره گره خورده است. با افزایش نرخ بهره، اوراق قرضه ارزش خود را از دست می‌دهند و سود دریافتی شما از آن کاهش می‌یابد.
  • ریسک اعتبار: این ریسک به خطر از دست دادن پول سرمایه‌گذاری شده در اوراق قرضه شرکتی در صورت عدم پرداخت‌ توسط شرکت اشاره می‌کند.
  • ریسک نقدینگی: این ریسک مربوط به سرمایه‌گذاری های بلندمدت غیر نقدشونده است. به عنوان مثال، اگر اوراق قرضه خریده‌اید و خیلی ناگهانی به سرمایه نقد نیاز دارید، این خطر وجود دارد که نتوانید در مدت کوتاهی برای اوراق‌تان خریدار پیدا کنید.

موانع سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت چیست؟

یکی از دلایل اصلی عدم سرمایه‌گذاری برخی از سرمایه‌گذاران خصوصی در دارایی‌های با درآمد ثابت این است که ابزار لازم برای انجام این کار را ندارند. اوراق قرضه اغلب با الزامات سرمایه‌گذاری اولیه و کارمزد معاملات بالا همراه هستند. در مجموع، اوراق قرضه یک گزینه سرمایه‌گذاری ایده‌آل برای سرمایه گذاران در مقیاس کوچک است زیرا ریسک واقعی سرمایه‌گذاری آن‌ها بسیار کم می‌باشد. به همین دلیل است که صندوق‌های اوراق قرضه به شدت محبوب شده‌اند.

استفاده از درآمد ثابت به عنوان ابزار متنوع‌سازی

سرمایه‌گذاری‌های با درآمد ثابت فقط برای سرمایه‌گذاران ریسک‌گریز که به دنبال بهبود صندوق بازنشستگی خود هستند ایده‌آل نیست. در واقع، سرمایه‌گذاران پرریسک نیز می‌توانند از آنها برای تنوع بخشیدن به سبد خود استفاده کنند. اجازه دهید یک مثال را بررسی کنیم:

تصور کنید هدفتان از سرمایه‌گذاری این است که تا حد امکان از پولتان بهره ببرید. به عبارت دیگر، می‌خواهید بدون توجه به خطرات، تا حد ممکن درآمد کسب کنید. ممکن است تصمیم بگیرید همه چیزهایی را که دارید در صندوق‌های سهامی با بازدهی بالا سرمایه‌گذاری کنید.

بسته تصمیماتی که در رابطه با سرمایه‌گذاری گرفته‌اید و تاثیر رویدادهای اقتصادی در مقیاس کلان بر اقتصاد جهانی، ممکن است در نهایت درآمدی داشته باشید که درگیر نوسان است. تصور کنید هر سال مقدار مشخصی سرمایه از سرمایه‌گذاری‌های صندوق‌های سهامی دریافت می‌کنید، بنابراین امور مالی‌تان را با در نظر گرفتن آن مقدار برنامه‌ریزی کرده‌اید. ناگهان، همه‌گیری کووید ۱۹ به طور غیرمنتظره‌ای رخ می‌دهد. اقتصاد ضعیف می‌شود و سرمایه‌گذاری شما نسبت به سال‌های گذشته بازدهی قابل‌توجهی کمتری دارد. این مساله ممکن است بسته به تعهدات مالی که دارید مشکل‌زا شود.

به همین دلیل برخی از سرمایه‌گذاران ترجیح می‌دهند مقدار مشخصی از پول‌ خود را در اوراق بهادار با درآمد ثابت سرمایه‌گذاری کنند تا مبنای مالی قابل‌اعتمادی داشته باشند و تاثیر بازده نوسانات  سایر اشکال سرمایه‌گذاری را به حداقل برسانند.

یکی دیگر از استراتژی‌های بسیار محبوب برای استفاده حداکثری از محصولات با درآمد ثابت و در عین حال کاهش جنبه‌های منفی آنها «تکنیک نردبانی» است. به عبارت دیگر، در اوراق قرضه با افق زمانی متفاوت سرمایه‌گذاری می‌کنید. به عنوان مثال، ممکن است سرمایه خود را در چهار نوع مختلف اوراق قرضه قرار دهید که به ترتیب پس از یک، دو، سه و چهار سال سررسید می‌شوند. این یعنی شما پرداخت‌ها را به صورت منظم طی چهار سال دریافت می‌کنید، اما هر سال اصل پول‌تان را نیز پس می‌گیرید.

این بدان معناست که پول شما نقدتر از حالتی است که تمام آن را در یک اوراق قرضه چهار ساله سرمایه‌گذاری کنید (زیرا فقط پس از سررسید اوراق، اصل پول را پس می‌گیرید). همچنین، هر بار که سررسید یکی از اوراق قرضه از راه می‌رسد، می‌توانید دوباره سرمایه‌گذاری کنید. می‌توانید این فرآیند را با سرمایه‌گذاری در صندوق اوراق قرضه‌ای که قبلا از تکنیک نردبانی استفاده می‌کند ساده کنید، تا هر بار نیازی به سرمایه‌گذاری مجدد نداشته باشید.  

نظر شما چیست؟

برای ارسال نظرتان اینجا کلیک کنید