خبرنامه ایمیلی

سبک زندگی

۷ ماده غذایی که برای افزایش هوش مفیدند

شکلات افزایش هوش

آیا می‌دانید افزایش هوش با چه کارهایی امکان‌پذیر است؟ شاید همین حالا بدانید که کارهایی مانند فعالیت بدنی یا خواب مناسب و کافی می‌تواند برای این منظور مفید باشد. اما شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید که یکی دیگر از کارهایی که می‌تواند شما را باهوش‌تر کند، مصرف مواد غذایی خاصی است.

از آنجایی که افراد باهوش، قدرت یادگیری و حافظه‌ی به مراتب بهتری نسبت به دیگران دارند، افزایش هوش چیزی است که واقعا برای همه ما وسوسه‌انگیز است. پس با واگویه همراه باشید تا شما را با ۷ ماده غذایی که برای افزایش هوش مفیدند آشنا کنیم.

شکلات

شکلات از موادی است که شما را باهوش‌تر می‌کند. همه عاشق شکلات هستند و محض اطلاع عشاق عزیز باید بگوییم که شکلات تلخ جریان خون‌رسانی به مغز را افزایش می‌دهد و خلق‌و‌خو و قدرت تفکر را بهبود می‌بخشد. چرا که فلاوانول موجود در کاکائو و وجود کافئین که به شکل طبیعی در دانه‌های شکلات موجود است، سرعت جریان خون در مغز را بالا می‌برند.

زیتون

زیتون از زوال عقل و پیری مغز جلوگیری می‌کند. این قابلیت به خاطر وجود چربی غیراشباع موجود در آن است. این چربی‌ها، اکسیژن‌رسانی به مغز را افزایش می‌دهند، اما چربی‌های اشباع مثل چربی گوشت، لبنیات و سرخ‌کردنی‌ها ارتباط میان سلول‌ها را سخت می‌کنند و در نتیجه فرایند اکسیژن‌رسانی کند یا مختل می‌شود.

تخم مرغ

کولین ماده‌ای مغذی است که در توسعه‌ی مرکز حافظه نقش مهمی ایفا می‌کند. توسعه‌ی مرکز حافظه فرایندی است که در ۶ سال اول زندگی صورت می‌گیرد. هر زرده‌ی تخم‌مرغ در حدود ۲۰۰ میلی‌گرم کولین دارد و این مقدار برای کودکان تا ۸ سال کافی است. مردان، روزانه به ۵۵۰ میلی‌گرم کولین نیاز دارند و این مقدار برای زنان ۴۲۵ میلی‌گرم است. تخم‌مرغ یکی از غنی‌ترین منابع کولین است و در کنار آن خاصیت‌های بی‌شمار دیگری نیز دارد.

افزایش هوش آووکادو

آووکادو

آووکادو سرشار از اسیدهای چرب امگا۳ است و جریان خون را تسریع می‌کند. هر چه سرعت گردش خون در مغز بیشتر باشد، مغز عملکرد بهتری خواهد‌ داشت. ترکیب آووکادو در سالاد به اضافه‌ی لیمو و اندکی نمک و سس مایونز، فوق‌العاده می‌شود. آووکادو در انواع غذاهای پختنی نیز خوشمزه است.

مغزها

مغزهایی چون گردو، بادام و… به سلامت مغز کمک می‌کنند. آنها سرشار از چربی‌های غیراشباع و ویتامین E هستند. از مغز در برابر بیماری‌هایی چون آلزایمر دفاع می‌کنند. این مواد قادرند رادیکال‌های آزاد را خرد کنند و به این ترتیب از زوال سلول‌ها جلوگیری می‌کنند. در واقع مغزها سرشار از ویتامین E هستند. ویتامین E دارای خواص آنتی‌اکسیدان است و رادیکال‌های آزاد را که احتمالا می‌توانند به سلول‌های مغز آسیب بزنند، مهار می‌کند.

ماهی افزایش هوش

ماهی

ماهی سرشار از خاصیت‌های مفید برای مغز شماست. قرار دادن ماهی در برنامه‌ی غذایی به طور هفتگی و مداوم حجم توده‌ی مغز را افزایش می‌دهد و روند پیری را کند می‌کند. ماهی سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳ است و همین ویژگی باعث افزایش تمرکز و حافظه می‌شود. اگر به ماهی حساسیت ندارید، سعی‌ کنید حتما ۲ بار در هفته یا حداقل ماهی یک بار در وعده‌های غذایی خود ماهی میل کنید. حتی مصرف آن چند ماه یک بار هم بهتر از کامل کنار گذاشتن آن است.

بلوبری

بلوبری یا زغال‌اخته آبی، سرشار از زردینه است. زردینه، رنگدانه‌ای است که در گیاهان و میوه‌ها موجب تقویت حافظه و یادگیری می‌شود و از پیری سلول‌های مغز جلوگیری می‌کند. زغال‌اخته آبی به خاطر طعم متفاوتی که دارد در انواع ترکیب‌های غذایی نظیر سالاد، نان، پن‌کیک، ماست و… استفاده می‌شود و در شکل‌های مختلف تازه، یخ‌زده و خشک قابل استفاده است.

بنظرتان مطلب جالبی بود؟ لطفا این مطلب را با دوستانتان هم به اشتراک بگذارید.

نظر شما چیست؟

برای ارسال نظرتان اینجا کلیک کنید