خبرنامه ایمیلی

سرمایه گذاری

بازار بورس چگونه کار می‌کند؟

بازار بورس - تالار معاملات

بازار بورس مثل مزایده‌ای است که در آن سرمایه‌گذاران، سهام خرید و فروش می‌کنند. سهام بخش کوچکی از مالکیت یک شرکت سهامی عام است. قیمت سهام هم معمولا منعکس کننده نظرات سرمایه-گذاران در مورد عایدی شرکت در آینده است.

تاجرانی که فکر می‌کنند شرکت عملکرد خوبی خواهد داشت قیمت بالا پیشنهاد می‌کنند، در حالیکه تاجرانی که معتقدند شرکت عملکرد ضعیف خواهد داشت قیمت پایین پیشنهاد می‌کنند. فروشندگان تلاش می‌کنند هر سهام را به بالاترین قیمت ممکن بفروشند و امیدوارند بیشتر از آنچه هنگام خرید سهم برای آن پرداخت کرده‌اند بدست آورند. خریداران هم تلاش می‌کنند سهام را با پایین‌ترین قیمت بخرند تا بتوانند در آینده آن را با قیمت بالاتر بفروشند.

نحوه سرمایه‌گذاری در بازار بورس چگونه است؟

سرمایه‌گذاران معمولی نمی‌توانند مستقیما در بازار بورس معامله کنند. در عوض، باید یک شرکت کارگزاری را به استخدام خود در آورده تا معاملات را به واسطه او انجام دهد.

بسیاری از سرمایه‌گذاران، سهام را کاملا به واسطه شرکت‌های سرمایه‌گذاری خریداری می‌کنند. این شرکت‌ها مجموعه‌ای از سهام‌ها را خریداری می‌کنند. سرمایه‌گذار به جای اینکه مالک سهام باشد، بخشی از مجموعه‌ی سهام‌های خریداری شده آن شرکت واسط را خریداری می‌کند، در نتیجه می‌تواند از تخصص تیم مدیریتی این شرکت بهره‌مند شود و با سود آنها سود کند.

به صورت قراردادی به این سهام‌ها صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک گفته می‌شود. صندوقی که توسط یک شرکت سرمایه‌گذاری مدیریت می‌شود، و خود شامل سهم‌هایی است که به فروش می‌رسد. ترکیب‌بندی پرتفوی صندوق‌ها معمولا مشخص است، اما اینکه چه سهام‌هایی و در چه زمان‌هایی و با چه میزانی خرید و فروش شود کاملا در اختیار مدیر صندوق می‌باشد.

بازار بورس کجاست؟

در ایران، اصلی ترین تالار معاملات بورس کشور، در تهران و در تقاطع جمهوری واقع شده است. ورود عموم مردم ه به داخل آن آزاد است. برای آشنایی با نحوه خرید و فروش سهام در بازار بورس می‌توانید با مراجعه به تالارهای معاملات بورس، مستقیما شاهد داد و ستدها باشید.

دو بازار بورس بزرگ جهان هم در ایالات متحده هستند. بازار بورس نیویورک شامل ۲۴۰۰ شرکت است. آنها همراه با هم تقریبا ۲۱ تریلیون دلار سرمایه دارند. این ارزش تمامی سهام‌ها است. NYSE در وال-استریت است. Nasdaq هم ۳۸۰۰ شرکت داشته و ارزش بازار آن ۱۱ تریلیون دلار است. Nasdaq در میدان تایمز است.

هر بورس خریداران را با فروشندگان تطبیق می‌دهد، ولی این کار را به شکل متفاوتی انجام می‌دهند. NYSE یک مزایده خانه واقعی است. این بورس بالاترین پیشنهاد را با پایین‌ترین قیمت فروش تطبیق می‌دهد. در Nasdaq، خریداران و فروشندگان به جای این که با یکدیگر معامله کنند با یک کارگزار معامله می‌کنند. این کار به صورت الکترونیکی انجام می‌‌شود، در نتیجه معاملات در کسری از ثانیه انجام می‌گیرند.

بورس سوم، بازار جهانی BATS، برای ایجاد یک فناوری کارآمدتر شکل گرفت است. هدف آن اجتناب از سقوط ناگهانی اوراق بهادار است، مانند موردی که در آگوست ۲۰۱۳ در NASDAQ رخ داد.

مزایای بازار بورس چیست؟

شرکت‌ها سهام می‌فروشند زیرا راهی خوب برای دستیابی به سرمایه‌ مالی است. با این حال، خود شرکت باید درآمد بالایی داشته باشد. روی هم رفته، هیچ حریم خصوصی وجود ندارد، زیرا سرمایه‌گذاران سود و استراتژی شرکت را هر سه ماه یک بار مرور می‌کنند.

یک راه دیگر برای دستیابی به منابع مالی خصوصی بوده و از طریق وام‌های شخصی یا سرمایه‌گذاران خصوصی یا از طریق اوراق قرضه است که وام‌های معامله شده عمومی هستند. مزیت سهام در مقایسه با اوراق این است که سهام مستلزم بازپرداخت بهره بصورت ماهانه نیست.

افراد از بازار بورس استفاده می‌کنند زیرا بازده آن به طور متوسط سریع‌تر از سرمایه‌گذاری‌های دیگر مثل اوراق یا کالا است. سرمایه‌گذاری در بازار بورس یک راه عالی برای اطمینان از این مساله است که سرمایه-گذاری‌هایتان بهتر از تورم عمل خواهند کرد.

تاثیر بازار بورس بر اقتصاد چیست؟

بازار بورس به اقتصاد کشورها کمک می‌کند. اگر سرمایه‌گذاران معتقد باشند اقتصاد در حال رشد است، روی سهام سرمایه‌گذاری خواهند کرد. دلیل این است که یک اقتصاد قوی به شرکت‌ها کمک می‌کند درآمد خود را افزایش دهند.

این بازار پررونق شناخته می‌شود و اغلب همراه با مرحله گسترش چرخه کسب‌وکار رخ می‌دهد. بیشتر کالاها نیز عملکرد خوبی دارند زیرا کسب‌وکارهای در حال گسترش به نفت، مس و سایر مواد طبیعی بیشتری نیاز خواهند داشت.

اگر سرمایه‌گذاران معتقد باشند اقتصاد در حال کند یا راکد شدن است روی اوراق سرمایه‌گذاری می‌کنند زیرا امن‌تر است. دلیل این است که اوراق در طول عمر وام یک بازده ثابت فراهم می‌کنند. اوراق در طول مرحله انقباض چرخه کسب‌وکار عملکرد خوبی دارند. وقتی اوراق عملکرد خوبی دارند، سهام ارزش‌ها ارزش خود را از دست می‌دهند.

اگر تهدیداتی برای اقتصاد جهانی وجود داشته باشد، سرمایه‌گذاران نیز به سمت طلا و سایر پناهگاه‌های امن می‌روند. این اغلب همراه با اصلاح بازار بورس رخ می‌دهد، یعنی زمانی که قیمت سهام ۱۰ درصد یا بیشتر کاهش پیدا می‌کند. این مساله در سقوط بازار بورس بسیار مشهود است، یعنی زمانی که سهام‌ها در عرض یک روز به شدت کاهش ارزش پیدا می‌کنند. یک سقوط بد حتی ممکن است منجر به رکود شود.

نظر شما چیست؟

برای ارسال نظرتان اینجا کلیک کنید