خبرنامه ایمیلی

سرمایه گذاری

۵ دغدغه اصلی برای ایجاد یک برنامه سرمایه‌گذاری موفق

برنامه سرمایه‌گذاری

برای ایجاد یک برنامه سرمایه‌گذاری قوی، باید بدانید که چرا در حال سرمایه‌گذاری هستید. هنگامی که هدف اصلی را دریابید، پیدا کردن یک فرصت سرمایه‌گذاری آسان‌ خواهد بود. ۵ سوال پیش‌رو به شما کمک خواهند کرد که یک برنامه سرمایه‌گذاری دقیق طراحی کنید که به آینده شما کمک شگرفی خواهد کرد.

به دنبال چه هدفی هستید؟

به صورت کلی می‌توان گفت که سه دلیل عمومی باید برای یک سرمایه‌گذاری وجود داشته باشد و این سه دلیل شامل: امنیت، درآمد یا رشد است. در ابتدای کار، باید مشخص کنید که کدام یک از این اهداف، اولویت بالاتری برای شما دارد. آیا به یک منبع درآمد برای سال‌های بازنشستگی خود نیاز دارید؟ آیا به دنبال رشد هستید تا بتوانید یک درآمد جدید در آینده ایجاد کنید؟ یا اینکه می‌خواهید برای دارایی فعلی خود امنیت لازم را تهیه کنید تا ارزش دارایی شما کاهش نیابد؟

در سنین مختلف، برنامه‌های سرمایه‌گذاری شما می‌تواند متفاوت باشد. اگر سن شما از ۵۵ سال گذشته است، قبل از برنامه‌ریزی یک سرمایه‌گذاری، بهتر است که برنامه‌ای برای درآمد بازنشستگی خود داشته باشید و یک درآمد بازنشستگی کسب کنید. برنامه بازنشستگی مشخص می‌کند که شما چقدر خرج و چقدر درآمد خواهید داشت. سپس می‌توانید مبلغ مشخص در اختیار خود را ببینید. پس از این مرحله، هنگامی که یک برنامه دقیق داشتید، امکان سرمایه‌گذاری کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت را خواهید داشت.

چه مبلغی را می‌توانید برای سرمایه‌گذاری کنار بگذارید؟

بسیاری از گزینه‌های سرمایه‌گذاری، یک حداقل قیمت مشارکت دارند. پس قبل از اینکه بتوانید برنامه سرمایه‌گذاری خود را مشخص کنید، باید متوجه شوید که باید چه مبلغی را خرج کنید. حالا سوال اینجا است که آیا یک حجم از نقدینگی کلی دارید یا اینکه قصد دارید ماهانه مشارکت کنید؟

در شرایط مختلف و نسبت به اقلیم سرمایه‌گذاری زمانه، حداقل مبالغ تغییر خواهد کرد. در برخی فرصت‌ها می‌توان یک مبلغ کلی شامل چند میلیون تومان را پرداخت و سپس به صورت ماهانه مقدار کمتری پرداخت کرد. از این طریق شما به صورت ماهانه مبلغ مشخص و کمی را پرداخت خواهید کرد و از این مسیر ریسک بازار کمتر خواهد شد و احتمال صدمه دیدن مالی شما کمتر خواهد بود.

اما اگر مبلغ بزرگ‌تری برای سرمایه‌گذاری دارید، پس طبیعتا گزینه‌های دیگری در دسترس شما خواهد بود. در چنین شرایطی، پیشنهاد ما این است که به گزینه‌های خود تنوع ببخشید تا از این طریق ریسک شکست را کاهش دهید. مهم‌ترین انتخاب، این است که چه مقدار از سرمایه خود را هزینه گزینه‌هایی همچون اوراق قرضه یا سهام بکنید. این تصمیمی است که در شرایط روز باید اتخاذ شود و صحبت با یک مشاور و کارگزار می‌تواند کمک شایانی به شما کند.

چه زمانی به این پول احتیاج خواهید داشت؟

باید یک جدول زمانی ایجاد کنید، چون این جدول از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. اگر برای خرید یک ماشین یا خانه یا هر چیز دیگری، یک تا دو سال آینده به پول خود نیاز خواهید داشت، مطمئنا باید یک برنامه سرمایه‌گذاری متفاوت ترتیب دهید. طبیعتا در چنین شرایطی نمی‌توان در مواردی همچون صندوق بازنشستگی سرمایه‌گذاری کرد چون پایه این نوع سرمایه‌گذاری برداشت در آینده دور است.

اگر شرایط شما به گونه‌ای است که در یک یا دو سال آینده به پول خود نیاز دارید، پس اولین اولویت شما امنیت است. نباید پول خود را قبل از خرید بزرگتان از دست بدهید. اما اگر به دنبال سرمایه‌گذاری برای بازنشستگی هستید، پس اهمیت نمی‌دهید که پول نقد شما تا چند سال در اختیار شما نباشد. همچنین برای چنین سرمایه‌گذاری باید زمان صرف کنید چون رشد اساسی حداقل تا ۵ سال رخ نخواهد داد و باید به حساب خود زمان بدهید.

چه میزان باید ریسک کنید؟

در دنیای سرمایه‌گذاری فعلی که بازارها شناور هستند و مردم اعتماد بالایی به شرایط ندارند، ریسک‌ها افزایش خواهد داشت. میزان ریسکی که متحمل می‌شوید به شرایط مالی شما بازمی‌گردد. اگر توانایی ریسک بالا را دارید و خواهان این میزان ریسک هستید پس مطمئنا در انتخاب خود مختارید. با این حال همانطور که همیشه گفتیم، ایجاد تنوع در دسته‌بندی سرمایه‌گذاری‌ها می‌تواند ریسک را کاهش دهد.

همچنان در چنین شرایطی ممکن است شاهد ضرر در سرمایه خود باشید، اما می‌توانید این خطر را به شکل قابل توجه کاهش دهید. اگر یک پورتفولیو متنوع داشته باشید، ریسک شما به زمان‌بندی بد و اتفاقات غیرمترقبه کاهش خواهد داشت.

همچنین مراقب یک سری سرمایه‌گذاری‌های پردرآمد باشید. در دنیای فعلی، هیچ مفهومی همانند سود بالا و ریسک کم وجود ندارد. سود بالا در برخی موارد همانند اوراق قرضه دولتی شاید عملی باشد که این نوع سرمایه‌گذاری هم گاها محدود است. بهتر است که سود میانه‌ای داشته باشید تا اینکه سرمایه خود را از دست بدهید. اگر به دنبال یک سرمایه‌گذاری پرخطر هستید، به خاطر داشته باشید که ممکن است محاسبات شما اشتباه باشد و پول خود را از دست بدهید.

در چه بخشی باید سرمایه‌گذاری کنید؟

بسیاری از مردم اولین گزینه‌ای که به آن‌ها پیشنهاد می‌شوند را خریداری و در آن بخش سرمایه‌گذاری می‌کنند. بهتر است که یک لیست از تمامی گزینه‌ها مشخص کنید و سپس ببینید که کدام به هدف شما نزدیک‌تر است. پس از آن، زمان صرف کنید و متوجه شوید که مزایا و معایب هر گزینه چیست. سپس گزینه‌ها را به مواردی که واقعا به آن‌ها اعتماد دارید محدود کنید.

برخی سرمایه‌گذاری‌ها برای درآمدزایی آینده‌نگرانه و درآمد بازنشستگی خوب هستند. برخی دیگر بر پایه حدس و گمان هستند. در مورد دوم پیشنهاد می‌کنیم که ابتدا کمی پول برای به دست آمدن بازار خرج کنید و تمامی سرمایه خود را صرف فرصت پیش‌رو نکنید.

جمع‌بندی کلی

تصور کنید که شما ۵۰ ساله هستید و حدودا ۱۰۰ یا ۲۰۰ میلیون پول در حساب خود دارید. گزینه‌های برنامه سرمایه‌گذاری شما باید شامل چنین مواردی باشد:

  • هدف: رشد تا ۶۵ سالگی و کسب درآمد بازنشستگی
  • میزان سرمایه‌گذاری: می‌توانید کل سرمایه را در ابتدا وارد بازار کنید و سپس سالانه چند میلیون به آن اضافه کنید.
  • جدول زمانی: این بستگی به نیاز مالی شما دارد، اما بهتر است که اولین برداشت شما همان ۶۵ سالگی باشد و آرام آرام پول را برداشت کنید.
  • میزان ریسک: توجه کنید که تا ده سال ابتدایی می‌تواند کمی ریسک بالاتر از حد نرمال باشد اما پس از آن باید میزان ریسک کمتر و کمتر شود.
  • در چه چیزی سرمایه‌گذاری کنیم: به دنبال مواردی باشید که سهم کمی از سود شما دریافت می‌کنند و همچنین امنیت بالایی را خواهند داشت.

هنگامی که برنامه خود را کاملا مشخص کردید، به آن ایمان داشته باشید و به آن اعتماد کنید. این کلید رسیدن به یک سرمایه‌گذاری خوب و موفق است. نظر شما چیست؟ آیا تا بحال برای سرمایه گذاری خودتان برنامه ریزی کرده‌اید؟

نظر شما چیست؟

برای ارسال نظرتان اینجا کلیک کنید