خبرنامه ایمیلی

سبک زندگی

چگونه انرژی بیشتری داشته باشیم؟

انرژی بیشتر - نوشیدن قهوه

آیا چند وقتی است که احساس می‌کنید که به انرژی بیشتری احتیاج دارید؟ اگر مدام در بدنتان احساس خستگی می‌کنید، پس پیشنهاد می‌کنیم این مطلب که چکیده‌ای از تحقیقات انجام شده در زمینه خواب، استرس و متابولیسم است را حتما مطالعه نمایید.

با واگویه همراه شوید، تا شما را با ۸ روش برای افزایش انرژی آشنا کنیم. روش‌هایی که به شما کمک می‌کنند صبح‌ها پر انرژی از خواب بیدار شوید، در طول روزها سرحال باشید، و شب‌ها هم آرام بخوابید.

۱. وعده‌های غذایی را سر وقت بخورید

اهمیت زیادی دارد که وعده‌های غذایی خود را سر ساعت مشخصی نوش جان کنید. دلیلش این است که بدن انسان، هر طور که با آن رفتار کنید به شرایط عادت می‌کند. بنابراین اگر هر روز ناهارتان را سر ساعت ۱ عصر بخورید، بدن شما به این روال عادت کرده و می‌تواند روزها تا قبل از موعد ناهار سطح انرژی خود را متعادل نگاه دارد.

اما اگر روی برنامه‌ی منظمی پیش نروید، و هر روز در هر ساعتی که موقعیتش پیش آمد غذا بخورید، امکان اینکه مدام دچار کاهش انرژی و خستگی و بی حوصلگی شوید افزایش پیدا خواهد کرد.

یک راه خوب برای اینکه بتوانید همیشه سر ساعت مشخص وعده‌های غذایی خود را داشته باشید و میل کنید، این است که از قبل غذاهای خود را آماده کنید.

۲. برای انرژی بیشتر مواد غذایی مغذی بخورید

مورد اول اینکه اگر اهل هله هوله خوردن هستید، تمام تلاش خود را به کار بگیرید تا خوردن خوراکی‌های غیر مغذی را به حداقل برسانید. آن چیزی که برای بدن شما انرژی فراهم می‌کند، مواد غذایی مغذی و ساده است، نه هله هوله.

اما موضوع مهم‌تر اینکه حتی از بین مواد غذایی سالم و ساده هم، سعی کنید پروتئین بیشتری در مقایسه با انواع مواد غذایی دیگر مصرف کنید. پروتئین یک ماده غذایی دیر هضم است. بنابراین با هضم تدریجی و آرام، کم کم انرژی خود را در بدن شما آزاد خواهد کرد.

اما اگر غذاهایی که می‌خورید متمرکز روی کربوهیدرات‌ها باشند، چنین اتفاقی نخواهد افتاد. چرا که کربوهیدرات‌ها سریع هضم هستند و باعث می‌شوند بلافاصله افزایش قند خون و یک بی حالی ناشی از مصرف کربوهیدرات زیاد را هم تجربه کنید. سریع انرژی می‌دهند و سریع هم انرژی‌شان تمام می‌شود.

انرژی بیشتر - نوشیدن قهوه

۳. انرژی بیشتری می‌خواهید؟ قهوه بنوشید

یک راه برای اینکه انرژی بیشتری داشته باشید، نوشیدن قهوه است. زمانی که نیاز داشتید برای انرژی بیشتر یک کاپ قهوه بنوشید. کافئین درون قهوه با مهار اثرات آدنوزین، شما را سر حال می‌کند. آدنوزین ماده‌ای شیمیایی در مغز است که تجمع آن در طول روز باعث احساس خستگی و خواب‌آلودگی در شما می‌شود.

۴. صبح‌ها سر ساعت مشخصی بیدار شوید

تلاش کنید تا صبح‌ها سر ساعت مشخصی از خواب بیدار شوید و در معرض نور آفتاب قرار بگیرید. این کار باعث می‌شود زمان بدن شما که با ساعت بیولوژیکی بدن‌تان در غده‌ی هیپوتالاموس تنظیم می‌شود، با ۲۴ ساعت شبانه روز تطابق پیدا کند.

حتی در روزهای تعطیل هم صبح‌ها از خواب بیدار شوید و ۳۰ دقیقه بدنتان را در معرض نور آفتاب قرار دهید. می‌توانید نیم ساعت قدم بزنید. حتی می‌توانید صبحانه‌تان را کنار یک پنجره آفتاب‌گیر میل کنید. اگر مجبورید قبل از روشن شدن هوا بیدار شوید، چراغ‌های داخل خانه را روشن کنید. همین مقدار نور هم می‌تواند مؤثر باشد.

۵. از افت انرژی بعد از ظهر جلوگیری کنید

اغلب در اواخر روز، انرژی بدن به میزان چشم‌گیری کاهش پیدا می‌کند. این افت انرژی مانند ساعت، دقیق است. اما شما در عوض به جای یک چرت کوتاه، کمی قدم بزنید. نور آخر روز، روند کاهش انرژی بعد از ظهر را کند می‌کند!

قدم زدن در نور خورشید به شما احساس شادابی و سر زندگی می‌دهد. حتی اگر نمی‌توانید از خانه یا محل کارتان خارج شوید، پنجره را باز کرده، پرده‌ها را کنار بزنید و به بیرون نگاه کنید. این پیشنهاد را ساده نگیرید، آنرا انجام دهید و اثراتش را ببینید!

انرژی بیشتر - مدیتیشن

۶. از شر استرس راحت شوید

کار دیگری که باعث جذب انرژی بیشتر می‌شود، مدیتیشن است. مدیتیشن به شما کمک خواهد کرد تا استرس‌های روز را از خود دفع کنید، و همان طور که می‌دانید استرس هم یکی از عوامل کاهش انرژی است.

وقت ندارید ۲۰ دقیقه مدیتیشن کنید؟ اصلا نیازی نیست که بصورت مستمر مدیتیشن کنید، چند نوبت مدیتیشن ۲-۳ دقیقه‌ای که به راحتی در برنامه‌ی روزانه شما می‌گنجد؟

جایی را پیدا کنید که کسی مزاحم‌تان نشود. آرام بنشینید و چشم‌ها را ببندید. در حالی‌که آهسته نفس می‌کشید به صدای دم و بازدم خود گوش دهید. در هنگام هجوم افکار، آنها را مانند ابرهایی مجسم کنید که در آسمان در حال عبور هستند.

سپس کسی یا چیزی را تصور کنید که شما را شاد و خوشحال می‌کند. این تصویر می‌تواند جایی باشد که تعطیلات را در آنجا خوش گذراندید، کسی که دوستش دارید، یا کاری که عاشق انجام دادنش هستید.

۷. قبل خواب از دنیای دیجیتال خداحافظی کنید

دانشمندان معتقدند نور ساطع شده از مانیتور کامپیوتر یا نمایشگر موبایل، چرخه‌ی خواب و بیداری بدن را مختل می‌کند. در عوض می‌توانید با تماشای تلویزیون ذهن خود را آرام و برای خواب آماده کنید.

اغلب افراد به اندازه کافی از تلویزیون فاصله می‌گیرند تا از نور آن تأثیر نپذیرند، با این حال بهتر است حتی به جای تلویزیون هم کتاب یا مجله بخوانید.

انرژی بیشتر - ورزش

۸. ورزش کنید و انرژی بیشتری بگیرید

یکی از راه‌های جالب توجه برای افزایش انرژی ورزش کردن است. اما اغلب اوقات آنقدر خسته و کوفته‌ایم که حوصله ورزش نداریم. برای اینکه دچار تله خستگی نشوید و بتوانید ورزش روزانه‌تان را انجام دهید، با همان حال نزار کفشتان را بپوشید، و هدفون خود را به همراه ببرید. گوش دادن به موسیقی باعث می‌شود تمرکز شما افزایش پیدا کند و حواستان از خستگی روزانه پرت شود.

بسیار خب، این هم از ۸ مورد پیشنهادی ما برای افزایش سطح انرژی. آیا شما هم راه‌هایی در مورد اینکه چگونه انرژی بیشتری داشته باشیم می‌شناسید؟ لطفا نظرات خود را با ما و دیگران به اشتراک بگذارید؛ و یادتان نرود که این مقاله را هم با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

نظر شما چیست؟

برای ارسال نظرتان اینجا کلیک کنید