خبرنامه ایمیلی

کسب و کار درآمد

پر درآمدترین شغل‌های علمی دنیا چه مشاغلی هستند؟

شغل پر درآمد فضانوردی

به نظر شما پر درآمدترین مشاغل علمی در دنیا کدام شغل‌ها هستند؟ جالب است بدانید که همیشه پول در دلالی یا تجارت نیست! بلکه برخی از شغل‌های علمی یا نسبتا علمی، در مقایسه با مشاغل روتین بازار، درآمدهای بالاتری دارند!

اگر کمی عمیق‌تر به آنچه در بازار می‌گذرد نگاه کنیم، حتی خواهیم دید که ثروت، بهتر از علم نیست! چرا که خلق کننده‌ی همان ثروت هم علم است. امروزه دیگر تجار هم «علم» را تجارت می‌کنند، و تکنولوژی که خروجی علوم پیشرفته است را می‌خرند و می‌فروشند. حتی دیگر سرمایه گذاری و املاک و مستغلات هم خودش به علم تبدیل شده و دیگر از آن حالت تجربی قدیم‌الایام خارج شده است.

با توضیحات مختصری که گفته شد، از شما دعوت می‌کنیم تا با واگویه همراه شوید تا با پر درآمدترین مشاغل علمی آشنا شویم.

شغل مهندس هسته‌ای

مهندس هسته‌ای می‌تواند مسئول راه اندازی ایمن و بهره‌ور نیروگاه‌های اتمی، بازفرآوری سوخت، مدیریت مواد زائد، انهدام نیروگاه‌های هسته‌ای قدیمی، و حفاظت و ایمنی باشد. در واقع مهندس هسته‌ای با تکنولوژی روز آشنا بوده و قدرت طراحی و بهینه‌سازی سیستم‌ها و نیز راه اندازی و نگهداری آن‌ها را دارد. درآمد این شغل حدودا ۴۷ هزار پوند در سال است!

شغل تحلیل‌گر داده

تحلیل گران داده، داده‌ها را جمع‌آوری، پردازش و تجزیه‌ و تحلیل آماری کرده و از بین آن‌ها روابط پنهان را کشف می‌کنند. به بیان ساده‌تر، وظیفه تحلیل‌گر داده، دریافت داده‌های خام و تبدیل آن‌ها به دانشی است که بتواند در اختیار مدیران مشاغل و کسب و کارهای مختلف قرار گیرد. تا این افراد با استفاده از دانش جدید بتوانند تصمیمات مناسب‌تری اتخاذ کرده و باعث کاهش هزینه‌ها و افزایش درآمد و در نتیجه سوددهی بیشتر کسب و کار شوند. درآمد یک تحلیل‌گر داده تقریبا به طور سالانه ۴۶ هزار و ۵۰۰ پوند است.

شغل مدیر تحقیق و توسعه

مدیریت تحیق و توسعه را می‌توان جایی تعریف کرد که در آن وظایف مدیریت نوآوری با وظایف مدیریت تکنولوژی برخورد می‌کند. این رشته، فعالیت‌هایی مانند تحقیقات اولیه، تحقیقات بنیادی، توسعه فناوری، توسعه پیشرفته، توسعه مفهوم، توسعه محصول جدید، توسعه فرایند، پیش نمونه سازی، انتقال فناوری و غیره است. درآمد این شغل به طور متوسط بالغ بر ۴۵ هزار پوند در سال است.

شغل مهندس برق

مهندسی برق زیرمجموعه‌ای از مهندسی است که به مطالعه و کاربردهای مرتبط با الکتریسیته، الکترومغناطیس و الکترونیک می‌پردازد. می‌توان مهندسی برق را به دو قسمت عمده تقسیم کرد: بررسی و طراحی سیستم‌های انتقال و تبدیل انرژی الکتریکی؛ یا بررسی و طراحی سیستم‌های الکترونیکی برای پردازش و انتقال اطلاعات، نظیر رایانه‌ها، سامانه‌های مخابراتی، مدارهای مجتمع، رادارها و نظایر آن. درآمد سالانه یک مهندس برق تقریبا ۴۳ هزار پوند در سال است و یکی از پردرآمدترین مشاغل علمی دنیا محسوب می‌شود.

شغل مهندس شیمی

مهندسی شیمی شاخه‌ای از علوم مهندسی است که با طراحی، ساخت و بهره‌برداری از فرایندها و کارخانجات مرتبط با صنایع شیمیایی درگیر است. منظور از صنایع شیمیایی آن دسته از صنایع هستند که در آن‌ها تغییری شیمیایی، فیزیکی یا بیولوژیک مواد خام را به محصولات با ارزش صنعتی تبدیل می‌کنند. حیطه اصلی مطالعات یک مهندس شیمی بر سه بخش، اختلاط، مهندسی واکنش و جداسازی تقسیم می‌شود. درآمد سالانه یک مهندس شیمی تقریبا ۴۴ هزار و ۵۰۰ پوند برآورد می‌شود.

شغل روانشناس

روانشناس کسی است که رفتار، شخصیت، روابط بین فردی، یادگیری و انگیزش را در انسان به شکل حرفه ای مورد بررسی قرار می دهد. روانشناس از یک طرف رابطه بین عملکرد مغز و رفتار را بررسی می کند و از سوی دیگر ارتباط بین محیط و رفتار. روانشناس، رفتار، انگیزه ها، افکار و احساسات افراد را بررسی کرده و به آنها در کنترل و غلبه بر مشکلاتشان کمک می‌کند. متوسط درآمد سالانه روانشناسان هم ۶۵ هزار پوند است.

شغل اقتصاددان

اقتصاددان، حرفه‌ای در دانش اجتماعی در زمینه اقتصاد است. اقتصاددانان، تعاریف، نظریه‌ها و متدلوژی اقتصاد را می‌دانند و توانایی تجزیه و تحلیل مسائل اقتصادی در حوزه کلان و خرد اقتصادی در سطح بنگاه و صنعت را دارند. به عبارت دیگر اقتصاددان به کسی گفته می‌شود که به مسائل اقتصادی عصر حاضر یک کشور آگاه باشد. این افراد در سال حدود ۵۳ هزار پوند درآمد دارند.

شغل پزشک

پزشکان ساعات طولانی کار می‌کنند، محیط حرفه‌ای‌شان پر استرس است و زحمات زیادی در طول تحصیل و کار متحمل می‌شوند اما این زحمات با کسب درآمد خوبی معادل ۶۵ هزار پوند در سال جبران می‌شود. ضمن اینکه از نظر معنوی و انسانی هم پاداش این کار بسیار زیاد است. پزشکی از گذشته تا کنون یکی از پردرآمدترین مشاغل علمی دنیا بوده است.

شغل میکروبیولوژیست

میکروبیولوژیست میکروارگانیسم هایی مانند باکتری ها، ویروس ها، قارچ ها و جلبک ها را در آزمایشگاه ها مطالعه می کند. او به شناسایی دقیق میکروارگانیسم ها پرداخته و راه های استفاده بهینه یا رفع ضررهای آنها را کشف می کند. حوزه کاری میکروبیولوژیست بسیار متنوع است از پزشکی و بهداشت گرفته تا کشاورزی و نفت. کار او در قسمت های مختلف مانند بخش های تحقیقاتی و یا بخش های نظارتی و کنترل کیفیت می باشد. این افراد، در سال حدود ۶۳ هزار پوند درآمد دارند، و شغلشان یکی از پردرآمدترین مشاغل علمی دنیا است.

شغل فضانوردی

احتمالا شما هم در دوران کودکی آرزوی رفتن به فضا در ذهن‌تان نقش بسته است اما تنها عده بسیار کمی از افراد هستند که می‌توانند با طی کردن مدارج علمی مختلف به سطح فضانوردی برسند. فضانوردان باید در رشته‌های مختلفی نظیر مهندسی برق، پزشکی و… دانش و آگاهی داشته باشند. این افراد که به بدنی آماده برای رهسپار شدن به فضا نیاز دارند در سال ۶۰ هزار پوند درآمد دارند.

شما چه مشاغل پر درآمد دیگری را می‌شناسید؟ تخصص شما چیست، و تابحال تجربه کار کردن در کدام یک از این شغل‌ها را داشته‌اید؟ لطفا تجربیات خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

نظر شما چیست؟

برای ارسال نظرتان اینجا کلیک کنید