خبرنامه ایمیلی

درآمد

در بخش اعضای ویژه سایت خود چه می‌توانید ارائه دهید؟

اعضای ویژه

تقریبا هر چیزی که فکر می‌کنید بتوانید آنرا به تنهایی به صورت یک محصول بفروشید، خواهید توانست آنرا در بخش اعضای ویژه سایت خود نیز ارائه کنید. در حقیقت هر نوع محتوایی را می‌توانید در آنجا جای دهید. مقاله، ویدئو، کتاب الکترونیکی و… با مجله واگویه همراه شوید تا در این مقاله اختصاصا درباره اینکه چه محتوایی را می‌توانید صرفا به اعضای ویژه وب‌سایت خود ارائه دهید صحبت کنیم.

من فکر می‌کنم افراد زیادی مخصوصا تازه کارها، وقتی صحبت از محصول برای ارائه می‌شود، سریع فکرشان به سمت کتاب الکترونیکی می‌رود. اما کتاب الکترونیکی یک مشکلی دارد، و آن هم اینکه امروزه خیلی‌ها به سمت آن روی برده‌اند، بنابراین از ارزشش کاسته شده است.

با توجه به صنعتی که در آن فعالیت دارید، کتاب‌های الکترونیکی خیلی زیادی صرفا بعنوان یک عامل محرک برای اینکه کاربران در وب‌سایت یا خبرنامه‌ی سایت‌ها عضو شوند بصورت رایگان ارائه می‌شود. بنابراین این کار از اعتبار کتاب‌های الکترونیکی کاسته است. خیلی از کاربران، هارد کامپیوترشان پر از کتاب‌های الکترونیکی جور وا جور است که هنوز خیلی‌هایش را نخوانده‌اند.

یک راه جایگزین برای ارائه مطالبتان بصورت کتاب‌های الکترونیکی، این است که در وب‌سایت خود یک بخش مخصوصا اعضای ویژه راه بیندازید. چیزی که خیلی‌ها ممکن است به آن توجه نکنند، این است که عضویت ویژه در یک وب‌سایت الزاما نباید بصورت ماهانه باشد. بلکه می‌تواند به صورت یک پرداخت برای همیشه باشد، آنگاه بجای اینکه شما یک کتاب الکترونیکی برای کاربر خود بفرستید، وی را عضو ویژه وب‌سایتتان می‌کنید.

کلید تولید محتوای مخصوص اعضای ویژه هم مشخص و ساده است: آن دسته از محتوا را باید کاربردی بنویسید، و طوری طراحی‌شان کنید که برای خواننده نتیجه بخش باشد. مخاطبین شما به دنبال هرچه که در صنعت شما هستند، آنرا در بخش اعضای ویژه سایت خود برایشان حل کنید!

یک سردرگمی رایج، رایگان در برابر پولی

به احتمال خیلی زیاد، بخش اعضای ویژه سایت شما هم مانند بخش بلاگ سایتتان، در یک زمینه فعالیت خواهند کرد. برنامه شما باید به این شکل باشد که از بخش بلاگ سایتتان برای تولید ترافیک و تبدیل خواننده‌های معمولی به اعضای ویژه‌ی سایتتان بهره بجویید. آنگاه کاربران را از بخش بلاگ به بخش عضویت ویژه ارجاعشان بدهید.

حالا سوالی که قطعا برایتان پیش خواهد آمد این است که: چه چیزهایی را رایگان بدهید، و چه چیزهایی را برای اعضای ویژه خود نگاه دارید؟

کارهای مختلفی می‌توانید انجام دهید. یک رویکرد متداول در اینباره این است که درباره‌ی «چرایی» بلاگ بنویسید، و درباره‌ی «چگونگی» در بخش اعضای ویژه وب‌سایتتان مطلب بگذارید.

روش دیگر این است که در بخش عمومی سایت‌تان مطالب «چگونه نامه» بنویسید، اما به خواننده‌ها بگویید که در بخش اعضای ویژه خودآموزهایی با جزئیات بیشتر، و یا شاید ویدئوهای آموزشی دارید. همچنین موضوع محتوای درون بلاگ‌ها معمولا بصورت تصادفی انتخاب می‌شوند، اما یکی دیگر از مزایای بخش مخصوص اعضای سایت می‌تواند این باشد که همه چیز دسته‌بندی شده، دارای ساختار، و ساده‌سازی شده است.

نکته دیگری که باید بخاطر بسپارید این است که وب‌سایت‌هایی که بخش مخصوص اعضا دارند، می‌توانند صرفا محدود به محتوا نباشند. در حقیقت، بهترین این نوع سایت‌ها فقط محتوایی نیستند. شما می‌توانید دسترسی اعضای ویژه به «خودتان» را بیشتر کنید، مثلا از طریق یک انجمن گفتگوی اختصاصی.

به ساختار محتوای خود بیندیشید

برخی اوقات بزرگ‌ترین محتوایی که در بخش اعضای ویژه سایت شما ارائه می‌شود، الزاما همان چیزی نیست که گفته‌اید. چگونه؟ بلاگ‌ها معمولا پر از حواشی حواس پرت کن هستند و سخت‌تر می‌توان بواسطه مقالات یک بلاگ چیزی یاد گرفت یا کاری انجام داد.

اما زمانی که شما مخصوص اعضای ویژه خود محتوا تولید می‌کنید، تمام تلاش خود را می‌کنید تا محتوایی قابل فهم و نتیجه بخش ساخته شود. ویدئو یک نوع محتوایی است که برای این منظور عالی جواب می‌دهد. من پیشنهاد می‌کنم تا محتوای خود را با انواع مختلفی ارائه دهید تا انواع سلیقه‌های خوانندگان خود را پوشش دهید. بعنوان مثال:

  • ویدئو
  • پادکست
  • نسخه PDF

انجام دادن چنین کاری، به کاربر این حس را القا خواهد کرد که واقعا به او بعنوان یک عضو ویژه ارزش بیشتری نهاده شده است، تا او هر نوع محتوایی که راه دستش است را انتخاب کند. همچنین این ارزش افزوده، هزینه‌ای که باید بابت عضویت پرداخت شود را هم قابل هضم خواهد کرد.

در آخر اینکه بصورت کلی محتوای خود را بررسی کنید و دنبال کردن مراحل و بخش‌های آنرا آسان نمایید. مطمئن شوید کاربران پس از عضویت در وب‌سایت شما برای آنچه به دنبالش هستد گیج نمی‌شوند. چند راه برای اینکه کاربر خود را به آسانی راهنمایی کنید این‌ها هستند:

  • ویدئوی راهنمای شروع
  • چک لیست‌هایی که می‌گوید چه کاری را چه زمانی انجام دهیم
  • ساختار دسته بندی شده

لطفا شما هم نظرتان را درباره سایت‌هایی که بخش مخصوصی برای اعضای ویژه دارند را با ما در میان بگذارید. آیا شما خودتان چنین وب‌سایتی دارید؟ آیا شما در حال حاضر عضو چنین وب‌سایت‌هایی هستید، یا اینکه تمایل دارید عضو بشوید؟ همچنین فراموش نکنید که این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

نظر شما چیست؟

برای ارسال نظرتان اینجا کلیک کنید