خبرنامه ایمیلی

پس انداز

۱۰ ترفند صرفه جویی برای رسیدن به اهداف مالی

صرفه جویی

وقتی روی رسیدن به اهداف مالی‌تان متمرکز هستید یادگیری نحوه صرفه جویی کردن و کاهش بودجه اهمیت زیادی دارد. هر چقدر بیشتر صرفه جویی و پس‌انداز کنید سریع‌تر به اهدافتان می‌رسید؛ برای مثال، پرداخت بدهی، خریدن اولین خانه، یا سرمایه‌گذاری.

۱۰ ترفندی که در ادامه معرفی شده‌اند به صرفه جویی در هزینه‌های روزانه کمک می‌کنند و در نتیجه برای رسیدن به اهداف مالی مفید هستند.

۱. از اپ‌های پس‌انداز استفاده کنید

احتمالا از تلفن همراه‌تان برای کارهای زیادی استفاده می‌کنید، چرا آن را برای پس‌انداز کردن به کار نبرید؟ اپ‌های زیادی برای خرید کردن وجود دارد که به صرفه جویی در هزینه کمک می‌کنند، برای مثال اپ target، Ebates یا Ibotta.

اگر خارج از ایران زندگی می‌کنید، و اگر به طور منظم از یک فروشگاه خرید کنید این اپ‌ها به شما جایزه می‌دهند و به صورت خودکار برای سفارش خریدتان کوپن می‌سازند. علاوه بر این، بعد از خرید هم کمک می‌کنند بخشی از پولتان را پس بگیرید و صرفه جویی کنید. در ایران هم ظاهرا تخفیفان به تازگی چنین برنامه‌ای را پیاده کرده که به شما کمک می‌کند بخشی از خریدهایتان را نقدا پس بگیرید!

۲. فقط از بودجه نقدی استفاده کنید

یک استراتژی دیگر برای صرفه جویی در پول، پرداخت هزینه‌های روزانه به صورت نقدی است. چرا؟ چون بسیاری از افراد وقتی از کارت بانکی استفاده می‌کنند به میزان پول خرج شده فکر نمی‌کنند و در نتیجه حتی ممکن است بیشتر خرج کنند.

علاوه بر این، پول نقد باعث می‌شود از میزانی که خرج می‌کنید باخبر باشید و به عنوان سپری در برابر خرج کردن بیش از حد عمل می‌کند، زیرا نمی‌توانید پولی که وجود ندارد را خرج کنید. ولی یادتان باشد که اگر می‌خواهید این رویکرد کاملا اثربخش باشد کلا نباید از کارت بانکی استفاده کنید. حتی بهتر است وقتی به خرید می‌روید کارت‌تان را همراه خودتان نبرید.

۳. از خریدهای راحت دوری کنید!

تفاوت قیمت اجناس در فروشگاه‌های مختلف می‌تواند بسیار زیاد باشد. اگر چیزی راحت باشد حتما هزینه بیشتری هم دارد! برای مثال، هزینه یک فنجان قهوه فرضا ۱۵ هزار تومان است، اما قیمت یک کیسه قهوه که ده‌ها فنجان قهوه به شما می‌دهد ۴۰ هزار تومان!

همین مساله در مورد بیرون از خانه غذا خوردن صدق می‌کند. خرید مواد اولیه و آشپزی غذاهای هیجان انگیز در خانه بسیار ارزان‌تر از رفتن به رستوران است. یکبار حساب کنید تا متوجه شوید!

۴. قبض‌های خدمات شهری را کاهش دهید

بسیاری معتقدند در رابطه با قبض‌های خدمات شهری کاری از دست‌شان ساخته نیست. ولی چند استراتژی صرفه جویی برای کاهش دادن هزینه این خدمات وجود دارد.

با نصب کردن سردوش و شیرهای آب جریان پایین شروع کنید. می‌توانید ترموستات را در زمستان روی درجه کمی پایین‌تر و در تابستان روی درجه کمی بالاتر تنظیم کنید. درز پنجره‌ها و درها را بپوشانید و…

۵. سود نپردازید تا صرفه جویی کنید!

یکی از بهترین کارهایی که می‌توانید برای رسیدن به اهداف مالی‌تان انجام دهید هدر ندادن پول بابت پرداخت سود است! اگر بدهی کارت اعتباری دارید، یا اگر وام گرفته‌اید، یک برنامه برای پس دادن آن تنظیم کنید. سپس تلاش کنید مبلغی که بابت سود می‌پردازید را کاهش دهید.

با شرکت مربوطه تماس بگیرید و بررسی کنید که تحت چه شرایطی می‌توانید نرخ سود پایین‌تری بپردازید. همچنین می‌توانید باقیمانده حساب را به یک کارت اعتباری بدون سود منتقل کنید تا همزمان با پرداخت بدهی بتوانید صرفه جویی کنید.

ریزحساب بانکی به شما نشان می‌دهد چقدر از پرداخت‌های ماهیانه‌تان بابت سود است. اگر فقط حداقل باقیمانده را پرداخت کنید، بیشتر پرداخت‌ ماهانه‌تان بابت سود است.

۶. یک بار در هفته وعده‌های غذایی‌تان را آماده کنید

بسیاری از افراد به این خاطر که برای برنامه‌ریزی و آماده کردن غذا در انتهای روز بیش از حد خسته هستند به رستوران می‌روند یا از بیرون غذا سفارش می‌دهند. یک استراتژی برای مقابله با این وضعیت آماده کردن وعده‌های غذایی کل هفته در یک روز است. این کار به معنی پختن و فریز کردن غذاها است. در نتیجه وقتی با خانه می‌رسید فقط باید آن را گرم کنید.

آرام‌پز غذا پختن را راحت‌تر می‌کند. می‌توانید از همین استراتژی برای پختن ناهارهای هفته در روز جمعه استفاده کنید تا در زمان و پول صرفه جویی کنید.

۷. تعمیرات و نگهداری را خودتان انجام دهید

یک راه دیگر برای صرفه جویی در پول این است که خودتان تعمیرات و نگهداری ماشین و خانه را انجام بدهید. با استفاده از اینترنت به راحتی می‌توانید ویدیوی هر کاری را پیدا کنید؛ از عوض کردن روغن ماشین تا تعمیر حوله خشک‌کن! حتی برای صرفه جویی می‌توانید قطعه‌ای که لازم هست را سفارش بدهید و خودتان کار تعمیر را انجام دهید. اگر توانایی‌اش را ندارید از کسی که این کار را بلد است سوال کنید تا راهنمایی‌تان کند یا حتی از دوستانتان کمک بگیرید.

احتمالا از ساده بودن آن تعجب‌زده می‌شوید. این صرفه جویی‌ها به سرعت جمع می‌شوند. برای مثال، اگر روغن ماشین را خودتان عوض کنید در سال چند صد هزار تومان صرفه جویی می‌کنید.

۸. اجناس دست دوم خریداری کنید

یک گزینه دیگر برای صرفه جویی در پول خرید اجناس دست دوم به جای نو است. این روش را برای هر چیزی نمی‌توانید به کار ببرید. شاید لازم باشد از یک جنس دست دوم به صورت موقت استفاده کنید تا بتوانید به اندازه کافی پول جمع کنید و مدل نویی که می‌خواهید را بخرید.

وب‌سایت‌هایی مانند دیوار یا شیپور برای پیدا کردن آیتم‌های دست دوم عالی هستند. فروش‌های خانگی و فروشگاه‌های اجناس دست دوم نیز گزینه‌های خوبی هستند.

۹. برای صرفه جویی صبر کنید تا قیمت پایین بیاید

اگر بخواهید هر چیزی را که به بازار عرضه شده همان روز اول خریداری کنید، احتمالا باید قیمت کامل آن را پرداخت کنید. اگر صبر کنید قیمت آیتم معمولا کاهش پیدا می‌کند. این استراتژی در رابطه با لوازم الکترونیکی و همچنین لباس‌های فصلی بسیار موثر است.

اگر عادت دارید لباس‌های مد روز یا جدیدترین آیتم‌های فناوری را داشته باشید این کار به تغییر زیادی نیاز دارد، ولی واقعا تفاوت زیادی در هزینه‌ها ایجاد می‌کند.

۱۰. از یک نفر بخواهید برایتان خرید کند

اگر به سختی می‌توانید طبق لیست خرید کنید یا جلوی خریدهای احساسی‌تان را بگیرید، می‌توانید از یک نفر بخواهید برایتان خرید کند تا بتوانید صرفه جویی کنید. این روش برای خرید خواروبار بسیار موثر است.

فروشگاه‌های زیادی به صورت رایگان یا با هزینه بسیار کم برایتان خرید می‌کنند و تنها کاری که باید بکنید تحویل گرفتن خریدها است. همچنین خدمات تحویل در منزل نیز وجود دارد که این خواروبار را به دست شما می‌رساند. مثلا می‌توانید برای خریدهای هفتگی یا ماهانه خود سری به فروشگاه‌های آنلاین خواروبار مانند اسنپ مارکت یا دیجیکالا بزنید.

 

نظر شما چیست؟

برای ارسال نظرتان اینجا کلیک کنید