خبرنامه ایمیلی

پس انداز

راهنمای کامل پس‌انداز و هر آنچه لازم است بدانید

راهنمای پس‌انداز

پسانداز یا “عادت پسانداز کردن” – همانطور که ناپلئون هیل چند سال قبل در کتاب معروف خود با عنوان بیندیشید و ثروتمند شوید بیان کرده بود – اساس تمامی موفقیتهای مالی است. پول پس‌انداز شده، ابزاری است برای بهرهجویی از موقعیت‌های مختلف، یا استفاده به موقع در روز مبادا! برای مثال، ادامه تحصیل در دانشگاه، راه-اندازی یک کسب‌وکار جدید یا خرید سهام هنگام سقوط بازار.

مقایسه پس‌انداز با سرمایه‌‌گذاری

تفاوت زیادی بین پس‌انداز کردن و سرمایه‌گذاری وجود دارد. هر دو جایگاه مهمی در زندگی دارند، ولی نقش آنها بسیار متفاوت است.

نحوه اداره کردن این دو، در نهایت پیامدهای بزرگی در رابطه با موفقیت مالی، سطح استرس و میزان ثروتمندی شما دارد. این مساله حتی می‌تواند باعث ترس زیاد در طول رکود یا کسادی شده یا باعث شود با اطمینان خاطر بخوابید و بدانید که نقدینگی کافی دارید.

پس‌انداز کردن، فرآیند نگهداری پول در حساب‌های بانکی امن یا خرید اوراق بهاداری است که در زمانی کوتاه قابل دسترسی یا فروش باشد.

سرمایه‌گذاری، فرآیند استفاده از پول یا سرمایه برای خرید هرگونه «دارایی» است که فکر می‌کنید ممکن است در طول زمان بازدهی امن و قابل‌قبولی داشته باشد – اگرچه برای مدتی هم ارزشش کاهش پیدا کند. سرمایهگذاری معمولا به معنای خرید سهام، اوراق قرضه و املاک و مستغلات است.

پس‌انداز چند صد هزار تومان هم واقعا مهم است

حتی اگر متعهد به پس‌انداز کردن باشید، باز هم ممکن است در دام خرج کردن ۵۰ یا ۱۰۰ هزار تومان از باقیمانده پولتان بیفتید و با خودتان فکر کنید: “پول آنچنانی که نیست، پس چه فرقی می‌کند خرجش کنم یا پسانداز؟” اما این مساله بسته به سن‌تان ممکن است یک اشتباه بزرگ باشد!

یکی از پایه‌های اساسی پس‌انداز کردن درک ارزش زمانی پول است، یعنی این مفهوم که ۱۰ هزار تومان امروز ارزشمندتر از ۱۰ هزار تومان سال آینده است. این نکته در رابطه با پس‌انداز کردن به شما کمک می‌کند بیلان ده سال آینده‌تان را تغییر دهید، زیرا پول بیشتری برای ذخیره کردن خواهید داشت!

به زبان دیگر، هر چقدر پول‌تان زمان بیشتری برای رشد داشته باشد بهتر است!

چقدر پول باید پس‌انداز کنید؟

همه می‌دانند که پس‌انداز کردن باید اولویت اصلی باشد. بیشتر افراد به اندازه کافی باهوش هستند و تلاش می‌کنند نکات پس‌انداز کردن را یاد بگیرند، ولی چند نفر می-دانند که چقدر باید پس‌انداز کنند؟ بیشتر افراد به اشتباه معتقدند پس‌انداز کردن پول بیشتر، بهتر و پس‌انداز کردن پول کمتر، بد است!

در حالیکه این مساله به معنای کلیاش درست است، اما بسته به نیازها، ترجیحات سبک زندگی و درآمدی که دارید، میزان پولی که باید پس‌انداز کنید تا در صورت بروز شرایط اضطراری یا به وجود آمدن یک فرصت طلایی در اختیار داشته باشید، می‌تواند با دوستان، خانواده و همسایگان‌تان بسیار متفاوت باشد!

قانون کلی این است که باید هزینه زندگی ۳ تا ۶ ماه را در حسابی که دسترسی به آن راحت است پس‌انداز داشته باشید.

چگونه پس انداز کنیم؟

کلید پس‌انداز کردن این است که اول برای خودتان خرج کنید!

بهترین روش برای شروع پس‌انداز کردن استفاده از تکنیک “اول برای خودت خرج کن” است. بارها و بارها ثابت شده که این تکنیک باعث می‌شود افراد رفتار خود را تغییر دهند!

این تکنیک به بیان ساده به معنای کنار گذاشتن یک میزان مشخص از هر حقوق در حساب پس‌انداز برای آینده و سپس پرداخت کردن سایر هزینه‌ها است.

روش‌هایی برای آسان‌تر کردن پس‌انداز

گاهی اوقات ممکن است پس‌انداز کردن دشوار باشد. زندگی، بیشتر اوقات سرشار از مشکلات است – رویدادهای غیرمنتظره‌ای که مانع پیروی از روتین و برنامه پس‌انداز میشوند.

اگر در مسیر رسیدن به آزادی مالی مشکل دارید، چند روش برای آسان‌تر کردن پس‌انداز و سرمایه‌گذاری وجود دارد.

پیدا کردن راه‌هایی برای ۱۰۰ هزار تومان کمتر خرج کردن در ماه را به یک بازی تبدیل کنید. می‌توانید به جای اینکه سوار اتوبوس شوید پیاده بروید. یا به جای چای یا قهوه آب سفارش بدهید.

انتقال خودکار پول از حساب جاری به یک حساب سرمایه‌گذاری یا پس‌انداز ایجاد کنید. همین کار را در رابطه با حقوق‌تان انجام دهید. پولی که هیچ وقت نمی‌بینیدش، بدون اینکه حس عذاب وجدان در شما ایجاد کند خود به خود انباشته می‌شود.

به خودتان پاداش بدهید و کارهایی که می‌خواهید بعد از دستیابی به سطح خاصی از پس‌انداز انجام دهید را برنامه‌ریزی کرده و مدام به آن فکر کنید.

روش‌هایی برای ایجاد نقدینگی به منظور پس‌انداز کردن

اگر می‌خواهید نحوه ثروتمند شدن را یاد بگیرید، تاریخ نشان داده که سرمایه‌گذاری روی کسب‌وکارهای خوب یک نقطه شروع مناسب است! با این حال، باید برای سرمایه‌گذاری در این کسب‌وکارها پول داشته باشید، که به معنای پس‌انداز است.

برای شروع کردن پس‌انداز باید عادت‌هایتان را عوض کنید.

اگر از کارت‌های اعتباری استفاده می‌کنید، ماهانه کل مبلغ آن را پرداخت کنید و کارتی پیدا کنید که امتیازهایی برای خرید، پاداش می‌دهد که می‌توانید از آنها برای پس گرفتن پول نقد استفاده کنید.

یک شغل دوم پیدا کنید و از درآمد آن برای سرمایه‌گذاری استفاده کنید. اینترنت روشهای زیادی برای فراهم کردن خدمات فریلنسری ارائه می‌کند.

بازپرداخت بدهی در مقایسه با پس‌انداز کردن

بدهی و وامها اغلب یک مانع بزرگ بر سر راه پس‌انداز کردن هستند. اگر وام یا اعتباری که دریافت کردهاید، به هنگام بازپرداختش باید ۱۵ درصد هم سود بدهید، و نقدینگی زیادی بعد از پرداخت هزینه‌های جاری زندگیتان هم ندارید، مشخص است که چرا پسانداز کردن برایتان دشوار است!

هنگام تصمیم‌گیری در مورد شروع پس‌انداز کردن یا دریافت قرض یا وام و پرداخت کردن بدهی به جای پسانداز، روی بازپرداخت بدهی که بهره هم دارد تمرکز کنید. ولی حتی اگر شده، ماهانه ۵۰ هزار تومان کنار بگذارید تا یک صندوق پول کوچک داشته باشید و برای تمامی شرایط اضطراری متکی به کارت اعتباری یا قرض گرفتن از دیگران نباشید.

دیدگاه شما درباره پسانداز و پسانداز کردن چیست؟ آیا تابحال چنین رویکردی در زندگی مالی خودتان داشتهاید یا نه؟ لطفا تجربیات خودتان را با ما و خوانندگان دیگر در میان بگذارید.

نظر شما چیست؟

برای ارسال نظرتان اینجا کلیک کنید