جدیدترین‌ها

جف بیزوس کیست؟ با ثروتمندترین فرد جهان آشنا شوید

جف بیزوس نامی مترادف با نوآوری و عزم تزلزل...

با شرکت مورگان استنلی آشنا شوید

مورگان استنلی نام مشترکی با شرکت خدمات مالی جی...

با ثروتمندترین‌ها آشنا شوید: ۱۰ میلیاردر برتر سال ۲۰۲۳

احتمالا می‌دانید که فوربس به صورت مستمر فهرستی به‌روز...

معامله‌گر کیست و چه وظایفی دارد؟

معامله‌گران افراد یا نهادهایی هستند که ابزارهای مالی مانند...

بورس کالا چیست؟

در دنیای اقتصادی امروزی، بورس‌ها و بازارهای مالی به...

چگونه برای یک خرید بزرگ پول جمع کنیم؟

پول جمع کردن برای اولین خرید بزرگتان واقعا سخت است، مخصوصا زمانی که نقدینگی شما هم محدود باشد؛ اما این مسئله غیر ممکن نیست. فقط کافیست تا کمی صبر و تحمل از خودتان نشان دهید.

در ادامه این مقاله با واگویه همراه باشید تا ایده‌های ساده‌ای را به شما نشان دهیم. ایده‌هایی که به شما کمک می‌کنند بتوانید چیزی که همیشه آرزویش را داشتید بخرید.

۱. مشخص کنید چقدر باید پول جمع کنید

آیا برای آخرین مدل تبلت بازار یا یک گیتار جدید حاضرید بمیرید؟! برای اینکه دقیقا بفهمید از کجا می‌توانید بهترین قیمت یا بهترین پیشنهاد خرید را بیابید، تحقیق کنید. بعد ببینید آیا امکانش هست که پدر مادرتان پولی به شما بدهند یا نه؟

آنوقت برایتان روشن خواهد شد که چقدر احتیاج دارید تا بتوانید محصول مورد نظرتان را بخرید. شما باید برای پس انداز مبلغی کمی بیشتر از آنچه مشخص شد خیز بردارید، چرا که ممکن است هزینه‌ی مالیات بر ارزش افزوده، یا لوازم جانبی مانند کاور محافظ یا کیف هم پیش رو داشته باشید.

نکته: اگر تصمیم دارید خرید بزرگ‌تری انجام دهید، مثلا تصمیم دارید برای اولین بار ماشین بخرید، از پدر مادر خود بخواهید که در این کار مشارکت داشته باشند، آنها می‌توانند حساب پس انداز شما را حسابی شارژ کنند. مزیت دیگر این خواسته‌ی شما این است که نشان می‌دهد شما برای رسیدن به اهدافتان جدی هستید، که خودش چراغ سبزی برای خانواده‌ی شماست.

۲. بدانید که چقدر باید کنار بگذارید

هزینه‌ای که برای خریدتان در نظر گرفته اید را مورد توجه قرار دهید، و هر مقدار پس‌اندازی که تاکنون جمع کرده‌اید را از آن کم کنید. سپس، با توجه به زمانی که می‌خواهید خریدتان را انجام دهید، مقدار باقیمانده را بر هفته‌هایی که تا زمان خریدتان باقی مانده، تقسیم کنید. عدد به دست آمده نشان می‌دهد که هر هفته باید چه مقدار پول کنار بگذارید تا مبلغ مورد نیاز برای انجام خریدتان را بدست آورید.

اگر که امکان کنار گذاشتن این مقدار پول در هفته را نداشتید، می‌توانید زمانی که تعیین کرده بودید را افزایش دهید، یا اینکه به دنبال مشارکت بیشتر والدین خود باشید.

نکته: عکسی از آنچه تصمیم دارید بخرید را روی صفحه پس زمینه گوشی موبایل یا روی دیوار اتاقتان نصب کنید تا دائم جلوی چشم‌های شما باشد. این کار، و شوق دستیابی به هدف، پول جمع کردن را برایتان ساده‌تر می‌کند. شاید این کار مسخره بنظر برسد، اما وقتی خرید یک محصول جذاب مانند یک بازی کامپیوتری جدید یا یک برق لب خوش رنگ پیش رویتان قرار می‌گیرد، به شما کمک می‌کند که همچنان بتوانید طبق برنامه پولتان را پس انداز کنید، نه خرج.

۳. فکر نکنید، فقط پول جمع کنید

اگر هنوز یک حساب بانکی ندارید، زمان خوبی است که یک حساب جدید در بانک مورد نظرتان افتتاح کنید. حتی می‌توانید از آنها درخواست کنید تا کمک هزینه‌ی شما را در آن حساب برایتان واریز کنند. در چنین شرایطی، اگر زمانی هم تصمیم بگیرید از پس اندازتان کمی پول کش بروید، باید چند مرحله‌ی پیاپی را طی کنید. چرا که بهرحال با گذشت زمان، خریدهایی پیش روی خودتان خواهید داشت که وسوسه انگیزند؛ مثلا یک جفت کفش جدید که در حراج قرار دارد، یک هدبند باحال، یا هر چیز دیگری.

۴. برخی از مخارج غیر ضروری‌تان را کم کنید

برای اینکه بتوانید روی اینکه پولتان را کجا خرج می‌کنید کنترل داشته باشید، باید یکی دو ماه مخارجتان را بنویسید. خیلی ساده است، هر چه می‌خرید و هر هزینه‌ای که می‌کنید، بنویسید! برای این کار هم می‌توانید از یک دفترچه استفاده کنید، هم از اپ‌های گوناگونی که برای همین کار ساخته شده‌آند. همین که شروع به انجام این کار کنید، برایتان عین روز روشن خواهد شد که پول‌هایتان را کجاها خرج می‌کنید.

همچنین برایتان محقق خواهد شد که پول‌های خردی که هزینه می‌کنید چگونه روی هم انباشت می‌شوند و یک خرج بزرگ برایتان می‌تراشند. حالا چیزهایی که هر ماه برایش هزینه می‌کنید را بررسی کنید، و ببینید که آیا می‌توانید مواردی را پیدا کنید که در مقایسه با هدف بزرگ شما کمتر مهم باشند؟ و آیا می‌توانید آنها را از لیست خرج‌هایتان کم کنید؟ یا حتی اینکه کمتر برایش خرج کنید؟

نکته: هر زمانی که احساس کردید نیاز دارید انگیزه‌تان بیشتر شود، به عکس هدفتان نگاه کنید، یا اینکه به بهترین دوستتان، یا حتی مادرتان یک sms ارسال کنید و بخواهید که به شما دلگرمی بدهند.

۵. به دنبال راه‌هایی باشید که بیشتر پول در بیاورید

هرچند هفته، پیشرفتتان را بررسی کنید. اگر به آن مقداری که دوست داشتید نتوانستید پول جمع کنید، باید این کارها را انجام دهید:

  • از مسئول مستقیم خودتان بخواهید که برای دریافت مبلغ اضافه کاری، بیشتر کار کنید.
  • به دنبال کارهای دیگری باشید که برایتان درآمد دارند. مثلا گاراژ یکی از همسایه‌ها را تمیز کنید یا اینکه یک پروژه بگیرید و در خانه انجام دهید.
  • به دنبال یک کار پاره وقت باشید. مثلا در زمان‌های بی کاری‌تان از حیوان خانگی دیگران مراقبت کنید.

هدفتان هر چه که باشد، اگر خودتان به تنهایی بتوانید به آن دست یابید، خیلی برایتان شیرین‌تر خواهد شد. بعلاوه پس از چنین تجربه‌ای، کلی عادت هوشمندانه خواهید آموخت که تا آخر عمرتان می‌توانید از آنها بهره ببرید، این خوب نیست؟

آیا شما تا بحال تجربه‌ی پول جمع کردن برای یک خرید بزرگ را داشته اید؟ آیا توانسته‌اید در آن موفق شوید؟ لطفا تجربیات خودتان را با ما در میان بگذارید.