خبرنامه ایمیلی

پس انداز

چگونه برای یک خرید بزرگ پول جمع کنیم؟

پول جمع کردن

پول جمع کردن برای اولین خرید بزرگتان واقعا سخت است، مخصوصا زمانی که نقدینگی شما هم محدود باشد؛ اما این مسئله غیر ممکن نیست. فقط کافیست تا کمی صبر و تحمل از خودتان نشان دهید.

در ادامه این مقاله با واگویه همراه باشید تا ایده‌های ساده‌ای را به شما نشان دهیم. ایده‌هایی که به شما کمک می‌کنند بتوانید چیزی که همیشه آرزویش را داشتید بخرید.

۱. مشخص کنید چقدر باید پول جمع کنید

آیا برای آخرین مدل تبلت بازار یا یک گیتار جدید حاضرید بمیرید؟! برای اینکه دقیقا بفهمید از کجا می‌توانید بهترین قیمت یا بهترین پیشنهاد خرید را بیابید، تحقیق کنید. بعد ببینید آیا امکانش هست که پدر مادرتان پولی به شما بدهند یا نه؟

آنوقت برایتان روشن خواهد شد که چقدر احتیاج دارید تا بتوانید محصول مورد نظرتان را بخرید. شما باید برای پس انداز مبلغی کمی بیشتر از آنچه مشخص شد خیز بردارید، چرا که ممکن است هزینه‌ی مالیات بر ارزش افزوده، یا لوازم جانبی مانند کاور محافظ یا کیف هم پیش رو داشته باشید.

نکته: اگر تصمیم دارید خرید بزرگ‌تری انجام دهید، مثلا تصمیم دارید برای اولین بار ماشین بخرید، از پدر مادر خود بخواهید که در این کار مشارکت داشته باشند، آنها می‌توانند حساب پس انداز شما را حسابی شارژ کنند. مزیت دیگر این خواسته‌ی شما این است که نشان می‌دهد شما برای رسیدن به اهدافتان جدی هستید، که خودش چراغ سبزی برای خانواده‌ی شماست.

۲. بدانید که چقدر باید کنار بگذارید

هزینه‌ای که برای خریدتان در نظر گرفته اید را مورد توجه قرار دهید، و هر مقدار پس‌اندازی که تاکنون جمع کرده‌اید را از آن کم کنید. سپس، با توجه به زمانی که می‌خواهید خریدتان را انجام دهید، مقدار باقیمانده را بر هفته‌هایی که تا زمان خریدتان باقی مانده، تقسیم کنید. عدد به دست آمده نشان می‌دهد که هر هفته باید چه مقدار پول کنار بگذارید تا مبلغ مورد نیاز برای انجام خریدتان را بدست آورید.

اگر که امکان کنار گذاشتن این مقدار پول در هفته را نداشتید، می‌توانید زمانی که تعیین کرده بودید را افزایش دهید، یا اینکه به دنبال مشارکت بیشتر والدین خود باشید.

نکته: عکسی از آنچه تصمیم دارید بخرید را روی صفحه پس زمینه گوشی موبایل یا روی دیوار اتاقتان نصب کنید تا دائم جلوی چشم‌های شما باشد. این کار، و شوق دستیابی به هدف، پول جمع کردن را برایتان ساده‌تر می‌کند. شاید این کار مسخره بنظر برسد، اما وقتی خرید یک محصول جذاب مانند یک بازی کامپیوتری جدید یا یک برق لب خوش رنگ پیش رویتان قرار می‌گیرد، به شما کمک می‌کند که همچنان بتوانید طبق برنامه پولتان را پس انداز کنید، نه خرج.

۳. فکر نکنید، فقط پول جمع کنید

اگر هنوز یک حساب بانکی ندارید، زمان خوبی است که یک حساب جدید در بانک مورد نظرتان افتتاح کنید. حتی می‌توانید از آنها درخواست کنید تا کمک هزینه‌ی شما را در آن حساب برایتان واریز کنند. در چنین شرایطی، اگر زمانی هم تصمیم بگیرید از پس اندازتان کمی پول کش بروید، باید چند مرحله‌ی پیاپی را طی کنید. چرا که بهرحال با گذشت زمان، خریدهایی پیش روی خودتان خواهید داشت که وسوسه انگیزند؛ مثلا یک جفت کفش جدید که در حراج قرار دارد، یک هدبند باحال، یا هر چیز دیگری.

۴. برخی از مخارج غیر ضروری‌تان را کم کنید

برای اینکه بتوانید روی اینکه پولتان را کجا خرج می‌کنید کنترل داشته باشید، باید یکی دو ماه مخارجتان را بنویسید. خیلی ساده است، هر چه می‌خرید و هر هزینه‌ای که می‌کنید، بنویسید! برای این کار هم می‌توانید از یک دفترچه استفاده کنید، هم از اپ‌های گوناگونی که برای همین کار ساخته شده‌آند. همین که شروع به انجام این کار کنید، برایتان عین روز روشن خواهد شد که پول‌هایتان را کجاها خرج می‌کنید.

همچنین برایتان محقق خواهد شد که پول‌های خردی که هزینه می‌کنید چگونه روی هم انباشت می‌شوند و یک خرج بزرگ برایتان می‌تراشند. حالا چیزهایی که هر ماه برایش هزینه می‌کنید را بررسی کنید، و ببینید که آیا می‌توانید مواردی را پیدا کنید که در مقایسه با هدف بزرگ شما کمتر مهم باشند؟ و آیا می‌توانید آنها را از لیست خرج‌هایتان کم کنید؟ یا حتی اینکه کمتر برایش خرج کنید؟

نکته: هر زمانی که احساس کردید نیاز دارید انگیزه‌تان بیشتر شود، به عکس هدفتان نگاه کنید، یا اینکه به بهترین دوستتان، یا حتی مادرتان یک sms ارسال کنید و بخواهید که به شما دلگرمی بدهند.

۵. به دنبال راه‌هایی باشید که بیشتر پول در بیاورید

هرچند هفته، پیشرفتتان را بررسی کنید. اگر به آن مقداری که دوست داشتید نتوانستید پول جمع کنید، باید این کارها را انجام دهید:

 • از مسئول مستقیم خودتان بخواهید که برای دریافت مبلغ اضافه کاری، بیشتر کار کنید.
 • به دنبال کارهای دیگری باشید که برایتان درآمد دارند. مثلا گاراژ یکی از همسایه‌ها را تمیز کنید یا اینکه یک پروژه بگیرید و در خانه انجام دهید.
 • به دنبال یک کار پاره وقت باشید. مثلا در زمان‌های بی کاری‌تان از حیوان خانگی دیگران مراقبت کنید.

هدفتان هر چه که باشد، اگر خودتان به تنهایی بتوانید به آن دست یابید، خیلی برایتان شیرین‌تر خواهد شد. بعلاوه پس از چنین تجربه‌ای، کلی عادت هوشمندانه خواهید آموخت که تا آخر عمرتان می‌توانید از آنها بهره ببرید، این خوب نیست؟

آیا شما تا بحال تجربه‌ی پول جمع کردن برای یک خرید بزرگ را داشته اید؟ آیا توانسته‌اید در آن موفق شوید؟ لطفا تجربیات خودتان را با ما در میان بگذارید.

۱۳ دیدگاه

برای ارسال نظرتان اینجا کلیک کنید

 • من ۱۳سالمه یک گوشی مدل پایین هواوی دارم تصمیم گرفتم گوشیa50بخرم هر روز از بابام ۵هزار میگرفتم و توی قلکم انداختم و با پول عیدی و تولد فروش گوشم در ارز۷ماه گوشیو خریدم
  ۱۳۹۹رضایی

 • سلام.
  توصیه ای داشتم نوجوانان و جوانان که میخوان پول جمع کنن تا مثلا کالایی با ارزش مثل گوشی یا لب تاپ و غیره رو خریداری کنن.
  ۱.سعی کنن از ولخرجی های الکی مثل غذاخوردن خارج از خانه,گیم نت و غیره اجتناب کنن.
  ۲.صبر داشته باشن و اصلا نا امید نشن, فشار زیاد به خانواده نه تنها دردی دوا نمیکنه بلکه باعث سرافکندگی اعضا خانواده هم میشه.
  ۳.سعی کنن تو ایام تعطیل مثل همین تابستان دنبال کاری مناسب باشن, حتی در صورت امکان میتونن به پدر یا یکی از اعضا فامیل در کارها کمک کنن و در قبال از اون ها درخواست پول کنن. البته که این کار حتما نیاز به پشتکار داره و باید این رو در نظر داشته باشن که برای چی دارن زحمت میکشن تا ناامیدی به سراغشون نیاد.
  ۴.در آخر ازتون خواهش میکنم تا برای پیشرفت در تمام دوره های زندگی کار های آدم ها معمولی رو کنار بزارن و یک ذهن ثروتمند رو تربیت کنن.
  کارهایی که در اول راه باید انجام بدید:
  +تلویزیون دیدن ممنوع
  +خوندن کتاب حداقل ۱ ساعت در روز
  +خوابیدن در شبانه روز بیش از ۷ ساعت ممنوع
  +سعی کنن از هر طریقی که واسشون ممکنه تلاش کنن تا زبان دوم خودشون رو تقویت کنن(زبان هایی از جمله انگلیسی و آلمانی و….)

  امیدوارم که تونسته باشم اطلاعات خوبی بهتون داده باشم.
  اگر سوالی داشتید یا راهنمایی نیاز داشتید در تلگرام به آیدی
  @Mr_parsley
  پیام بدید.

  دوستدار همه mr_parsley

 • سلام من ۱۵ سالمه زن عموم به من بدهکاره پولمو مامان و بابام میگن زشته بگیری چون اسکیت بردم رو شکسته پول میخوام ازش حالا هم تصمیم گرفتمps4بخرم برای همین از گوشی خودم به شماره زن عموم شماره کارت و مبلغ بدهیش رو فرستادم و میخوام تا پول یه ps4پولامو جمع کنم برام آرزوی موفقیت کنید??

 • سلام من امیر ۱۶ ساله از تهران هستم میخوام یه دستگاهps4بخرم برای همین پولامو باید جمع کنیم قیمتش از ۷ به بالا هستش تا الان که با این روش سایت واگویه عالی پیش رفتم شماهاهم اگه چیزی میخواید بخرید از این روش استفاده کنید من تا الان با این روش یک گیتار اصل اسپانیا خریدم و برای ps4تا الان سه میلیون و ۲۵۵ هزار تومان در ارز ۵ ماه جمع کردم با آرزوی موفقیت برای همه شما????

 • من میخواغم یه کامپیوتر بگیرم که سیستمش خوبه اما یه قرون هم در بساط ندارم قیمت کیس مورد نظر من ۱۰میلیون تومن است.روزی هم ۱۰تومن از پدرم میگیرم اما تا ۱۰ سال دیگه هم نمیتونم بگیرم اگه قیمتا روز به روز تغیر کنه.

 • من برا لپ تاپ پول جمع می کنم خوب پیش رفتم تو یک ماه واگویه خیلی کمکم کرد چون برای لوازم جانبیش هم پول جمع کنم حواسم نبود
  ممنون ممنون

 • من برا لپ تاپ پول جمع می کنم خوب پیش رفتم تو یک ماه واگویه خیلی کمکم کرد چون برای لوازم جانبیش هم پول جمع کنم حواسم نبود
  ممنون