خبرنامه ایمیلی

کسب و کار

با شرکت مورگان استنلی آشنا شوید

مورگان استنلی

مورگان استنلی نام مشترکی با شرکت خدمات مالی جی ‌پی مورگان چیس دارد و این تصادفی نیست. “مورگان” در مورگان استنلی، نوه جی پی مورگان، هنری است. این شرکت توسط هنری اس. مورگان، هارولد استنلی و دیگران در سال ۱۹۳۵ تاسیس شد.

مورگان استنلی به عنوان یک بانک سرمایه‌گذاری ایجاد شد ولی در حال حاضر چیزی بیشتر از آن است. مورگان استنلی با دفاتری در ۴۲ کشور، یک شرکت خدمات مالی شناخته‌شده و معتبر جهانی است که طیف گسترده‌ای از خدمات بانکداری سرمایه‌گذاری، اوراق بهادار، مدیریت ثروت و مدیریت سرمایه‌گذاری را ارائه می‌دهد. مشتریان این شرکت را شرکت‌ها، دولت‌ها، موسسات و افراد تشکیل می‌دهند.

در واقع، بخش‌های پول‌ساز اصلی مورگان استنلی به عنوان اوراق بهادار سازمانی، مدیریت ثروت و مدیریت سرمایه‌گذاری برچسب‌گذاری شده‌اند. علاوه بر این، عملیات بانکداری تجاری مورگان استنلی با شرکت‌هایی مانندشرکت هلدینگ خدمات مالی و بانکداری ولز فارگو (WFC)، شرکت بانکورپ و سایر مراکز خرده‌فروشی رقابت می‌کند.

در سال مالی ۲۰۲۲، این شرکت ۵۳.۷ میلیارد دلار درآمد خالص گزارش کرد. البته این رقم نشان‌دهنده یک کاهش ۱۰.۲ درصدی در مقایسه با ۵۹.۸ میلیارد دلار درآمد گزارش شده در سال قبل بود. علاوه بر این، این شرکت ۹.۹ میلیارد دلار از سهام عادی موجود را بازخرید کرد.

هیئت مدیره مورگان استنلی سود سه ماهه هر سهم را ۰.۷۷۵ دلار، قابل پرداخت در ۱۵ فوریه ۲۰۲۳ اعلام کرد.

در ۱۹ آوریل ۲۰۲۳، این شرکت درآمد خالص ۱۴.۵ میلیارد دلاری را برای سه ماهه اول سال گزارش کرد، در حالی که این رقم در مدت مشابه سال قبل ۱۴.۸ میلیارد دلار بود.

علاوه بر این، درآمد خالص خود در این دوره را ۳.۰ میلیارد دلار گزارش کرد، در حالی که در مدت مشابه سال قبل ۳.۷ میلیارد دلار بود.

نکات کلیدی

  • مورگان استنلی یک بانک سرمایه‌گذاری جهانی و شرکت مدیریت ثروت است که بیش از ۸۲۰۰۰ کارمند در سراسر جهان دارد.
  • این شرکت بخش عمده‌ای از درآمد خود را از سه بخش به نام‌های اوراق بهادار سازمانی، مدیریت ثروت و مدیریت سرمایه‌گذاری می‌کند.
  • در سال ۲۰۲۲، مورگان استنلی ۵۳.۷ میلیارد دلار درآمد کسب کرد.
  • این شرکت در سه ماهه اول سال ۲۰۲۳، ۱۴.۵ میلیارد دلار درآمد داشته است.
  • درآمد خالص آن در سه ماهه اول سال ۲۰۲۳ نیز ۳ میلیارد دلار بود.

اوراق بهادار سازمانی

اوراق بهادار سازمانی معمولا پول‌سازترین بخش مورگان استنلی است. این بخش در سال مالی چالش‌برانگیز ۲۰۲۲ درآمد خالص ۲۴.۴ میلیارد دلاری به همراه داشت.

مشتریان اوراق بهادار سازمانی را شرکت‌ها، دولت‌ها، موسسات مالی و مشتریان با ارزش خالص بالا تا فوق‌العاده بالا تشکیل می‌دهند. این بخش تجاری خدماتی مانند بانکداری سرمایه‌گذاری، فروش و تجارت، وام شرکتی و غیره را ارائه می‌دهد.

در داخل اوراق بهادار سازمانی، بخش بانکداری سرمایه‌گذاری مورگان استنلی از طریق اخذ کارمزد خدمات مشاوره‌ای مانند پذیره‌نویسی و ادغام و تملک، درآمد کسب می‌کند.

در سال ۲۰۲۲، درآمد بانکداری سرمایه‌گذاری ۴۹ درصد نسبت به سال قبل کاهش داشت و به حدود ۵.۲۴ میلیارد دلار رسید. درآمد مشاوره در مجموع ۲.۹۴ میلیارد دلار بود. پذیره‌نویسی اوراق بهادار بالغ بر ۸۵۱ میلیون دلار و پذیره‌نویسی صندوق درآمد ثابت بالغ بر ۱.۴۳ میلیارد دلار بود.

در سطح جهانی، مورگان استنلی همواره در ادغام و اکتساب و عرضه اولیه عمومی (IPO) در رتبه بالایی قرار دارد. بعضی از تعهدات این شرکت شامل عرضه اوراق بهادار و سندیکای وام است. از نظر فروش و تجارت، مورگان استنلی با عمل به عنوان یک بازارساز برای خرید و فروش ابزارهای مالی توسط مشتریان، سود کسب می‌کند.

مدیریت ثروت

بخش مدیریت ثروت مورگان استنلی طیف وسیعی از خدمات و راه‌حل‌های مالی را به کسب‌وکارها و موسسات کوچک تا متوسط و سرمایه‌گذاران فردی ارائه می‌دهد. این گروه بیش از ۱۶۰۰۰ حرفه‌ای است که در سراسر دنیا مشغول تجارت هستند.  

آخرین گزارش سالانه موجود نشان می‌دهد که مورگان استنلی به حدود ۳.۵ میلیون نفر مشاوره می‌دهد و بیش از ۳.۹ تریلیون دلار دارایی مشتری تحت هدایت مشاوران را در اختیار دارد.

مورگان استنلی برای مشتریان مدیریت ثروت خود، محصولات و خدماتی را در زمینه کارگزاری و مشاوره سرمایه‌گذاری، برنامه‌های بازنشستگی، خدمات برنامه‌ریزی مالی و ثروت و موارد دیگر ارائه می‌دهد.

مورگان استنلی از مشتریان مبتنی بر کارمزد خود با گرفتن هزینه بر اساس درصد قراردادی دارایی‌های مربوط به حساب‌هایی که معمولا بر اساس طبقه دارایی نیستند، درآمد کسب می‌کند.

در سال ۲۰۲۲، بخش مدیریت ثروت درآمد خالص ۲۴.۴ میلیارد دلار (افزایش ۱ درصدی نسبت به سال قبل) با حاشیه قبل از مالیات ۲۷ درصد در سال ۲۰۲۲ یا ۲۸.۴ درصد با احتساب هزینه‌های یکپارچه‌سازی بدست آورد. علاوه بر این، این بخش ۳۱۱ میلیارد دلار دارایی خالص جدید اضافه کرد که رشد ۶ درصدی از ابتدای سال را نشان می‌دهد.

مدیریت سرمایه‌گذاری

مدیریت سرمایه‌گذاری کوچکترین بخش شرکت مورگان استنلی است که بیشتر کار خود را با سرمایه‌گذاران سازمانی انجام می‌دهد. این شامل موقوفات، نهادهای دولتی، صندوق‌های ثروت دولتی و شرکت‌های بیمه می‌شود.

در سال ۲۰۲۲، درآمد خالص بخش مدیریت سرمایه‌گذاری ۵.۴ میلیارد دلار بود که ۱۴ درصد نسبت به سال قبل کاهش داشت. این شرکت دارایی‌های تحت مدیریت ۱.۳ تریلیون دلاری را ثبت کرده است.

درآمد خالص در بخش مدیریت سرمایه‌گذاری از دو حوزه سرمایه‌گذاری و مدیریت دارایی بدست می‌آید. درآمد مبتنی بر عملکرد (سرمایه‌گذاری) برای سال پرچالش ۲۰۲۲، ۴۳ میلیون دلار بود که به شدت از ۶۴۴ میلیون دلار سال قبل کمتر است.

درآمد مدیریت دارایی ۵.۳ میلیارد دلار بود که نسبت به ۵.۵۷ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۱ کاهش داشت و به مقادیر کمتر دارایی و سقوط مداوم بازار نسبت داده شد.

ارزش خالص مورگان استنلی چقدر است؟

ارزش خالص معمولا به عنوان ارزش بازار یک شرکت در نظر گرفته می‌شود. با این معیار، تا می ۲۰۲۳، دارایی خالص مورگان استنلی تقریبا ۱۴۰.۹۰ میلیارد دلار بود.

مورگان استنلی چقدر ارزشمند است؟

بر اساس ارزش بازار، مورگان استنلی هشتاد و چهارمین شرکت باارزش جهان است.

آیا مورگان استنلی کارمندان خود را اخراج می‌کند؟

گزارش شده است که مورگان استنلی قصد دارد ۳۰۰۰ کارگر را در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۳ اخراج کند. این علاوه بر کاهش ۲ درصدی نیروی کار است که در دسامبر ۲۰۲۲ رخ داد.

سخن پایانی

مورگان استنلی برای چندین دهه نامی شناخته شده در جامعه سرمایه‌گذاری بوده است. تلاش‌های پول‌ساز این شرکت بر بخش‌های اوراق بهادار سازمانی، مدیریت ثروت و سرمایه‌گذاری متمرکز است. در دسامبر ۲۰۲۲، کل درآمد این شرکت ۵۳.۷ میلیارد دلار و درآمد خالص آن ۱۱.۰ میلیارد دلار بود.

نظر شما چیست؟

برای ارسال نظرتان اینجا کلیک کنید