خبرنامه ایمیلی

کسب و کار

اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟

اینفلوئنسر مارکتینگ

اینفلوئنسر مارکتینگ چیز جدیدی نیست. این موضوع از سال ها قبل وجود داشته است. اما اخیراً به یک موضوع داغ برای بازاریاب ها تبدیل شده است – احتمالاً به خاطر اینکه تازه متوجه قدرت آن، به ویژه به خاطر اینکه جایگزینی برای تبلیغات سنتی گران قیمت و ناکارآمد است شده ایم. مهم تر اینکه مشتریان تبلیغات را دوست ندارند و ارزش پیام های تبلیغاتی روز به روز کمتر می شود.

اینفلوئنسر کیست؟

یکی از بزرگترین تصورات اشتباه در مورد اینفلوئنسرها این است که آنها فردی با فالوورهای زیاد در شبکه های اجتماعی هستند. این طرز فکر در واقع تأثیر را با محبوبیت اشتباه می گیرد. تأثیرگذاری نیازمند یک نتیجه ی خاص است: تغییر در تفکر یا رفتار. بنابراین اینفلوئنسر کسی است که قدرت تأثیر گذاشتن بر درک دیگران یا وادار کردن آنها به انجام یک کار متفاوت را داشته باشد.

هنگام استفاده از این تعریف در بازاریابی، اینفلوئنسر کسی است که به دیگران کمک می کند تا از شما خرید کنند. چطور این کار را انجام می دهد؟ اینفلوئنسرها باید ترکیبی از سه فاکتور کلیدی را داشته باشند: دسترسی، اعتبار ضمنی و مهارت در فروشندگی. هرچه این سه فاکتور بیشتر باشند، پتانسیل تأثیر یک فرد بیشتر خواهد شد.

  • دسترسی: توانایی آنها برای انتقال یک پیام به تعداد زیادی از افرا. این افراد می توانند خوانندگان یک نشریه، مخاطبین یک مجری تلویزیونی یا فالوورهای شبکه های اجتماعی یک فرد باشند. دسترسی مهم است اما کافی نیست. کسانی که دسترسی کم اما اعتبار و مهارت فروشندگی زیادی دارند، میکرو اینفلوئنسر نامیده می شوند.
  • اعتبار ضمنی: میزان اعتماد و اعتباری که مخاطب بر اساس دانش و تخصص اینفلوئنسر در یک موضوع خاص به او دارد. یک آشپز مشهور اعتبار زیادی برای توصیه در مورد وعده های غذایی دارد اما به عنوان مثال در سیاست اعتبار چندانی ندارد.
  • مهارت در فروشندگی: وجود و سبک ارتباطاتی که به اینفلوئنسر توانایی درک و پذیرش یک نقطه نظر خاص را می دهند. برخی افراد هستند که قدرت خارق العاده ای برای قانع کردن افراد در مورد نقطه نظرات خود دارند. آنها می توانند مطالب را به شیوه ی قانع کننده ای توضیح دهند، پیام های خود را به صورت شفاف و نقطه نظرات خود را با اعتماد به نفس بیان می کنند.

نحوه ی استفاده‌ی صحیح از اینفلوئنسر مارکتینگ

ساده ترین راه برای کار با اینفلوئنسرها پرداخت پول به آنهاست. تبلیغ کنندگان تا چندین دهه از سلبریتی ها در کمپین های خود استفاده می کردند. بازاریاب ها در اصل از اعتبار و آشنایی آنها برای فروش یک محصول استفاده می کنند. این تاکتیک ممکن است نتیجه دهد، اما اینفلونسر مارکتینگ به حساب نمی آید – ما آن را تأییدیه سلبریتی می نامیم. مشتریان می دانند بازیگر یا ورزشکار برای تبلیغ محصول پول گرفته است، به همین خاطر اثرگذاری آن محدود خواهد شد.

یک راه دیگر برای کار کردن با اینفلوئنسرها، قرض گرفتن دسترسی آنهاست. امروزه بیشتر بازاریاب ها به این شکل از اینفلوئنسر مارکتینگ استفاده می کنند. آنها به دنبال کسانی هستند که فالوورهای زیادی در اینستاگرام داشته باشند و برای تبلیغ محصول خود به آنها پول پرداخت می کنند. این نوع تبلیغ در واقع اسپانسری است و فرصت های اینفلوئنسر مارکتینگ را به بالاترین سطح ممکن نمی رساند.

بهترین اینفلوئنسر مارکتینگ این نیست که جبران مالی را به دنبال داشته باشد. بلکه نیازمند درک این موضوع است که اینفلوئنسرها شناخته شده باشند، به اطلاعات دسترسی داشته و در فضای کاری خود شناخته شده باشند – آنها برای تقویت تأثیرگذاری خود به این مورد احتیاج دارند.

اینفلوئنسر مارکتینگ خوب بر ایجاد روابط شخصی و صادقانه با اینفلوئنسرها و اشتراک اطلاعات مفید، منحصر به فرد، اختصاصی یا زودهنگام، متمرکز است. خبر خوب این است که اینفلوئنسرها کنجکاو هستند. بازاریابی که محصول جالب و مفیدی داشته باشد، نباید مشکلی با پیدا کردن اطلاعات و شناخت ارزش اینفلوئنسرها داشته باشد.

هدف اینفلوئنسر مارکتینگ، هواداری است

اینفلوئنسر مارکتینگ باید صادقانه و موثق باشد. اینفلوئنسر به خاطر پول در مورد محصول شما صحبت نمی کند، بلکه چون خودش دوست دارد این کار را انجام می دهد – چون شرکت شما را جالب و اطلاعات را برای خوانندگان خود مفید می داند.

بنابراین، اینفلوئنسر مارکتینگ نیاز به زمان، فداکاری و تمرکز دارد، و باید شفاف و صادقانه باشد. اینفلوئنسر در مورد مزایا و معایب محصول شما صحبت خواهد کرد. اما این کار را به گونه ای انجام می دهد که نسبت به تبلیغات دیگر بسیار قابل اطمینان و مفید باشد.

اینفلوئنسر مارکتینگ اگر به درستی انجام شود، تقویت کننده است: از دسترسی، اعتبار و مهارت فروشندگی اینفوئنسرها برای هواداری از محصول شما در برابر مشتریان استفاده کرده و منجر به آگاهی، درک و اقدام بهتر خواهد شد.

آیا تابحال تجربه کار با اینفلوئنسرها را داشته‌اید؟ لطفا نظرات و دیدگاه خودتان را درباره اینفلوئنسر مارکتینگ در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

نظر شما چیست؟

برای ارسال نظرتان اینجا کلیک کنید