خبرنامه ایمیلی

سبک زندگی کسب و کار

پادکست چیست؟

پادکست

اولین چیزی که باید درباره پادکست بدانید این است که امروزه پادکستینگ به عنوان یکی از قوی‌ترین ابزارهای به اشتراک‌گذاری ایده‌های جدید در عصر دیجیتال، حسابی جا باز کرده است!

پادکست با داشتن بیش از نیمی از جمعیت ایالات متحده به عنوان پایگاه شنونده طوفانی در اینترنت به راه انداخته! این مساله تا حدودی به دلیل این واقعیت است که پادکست می‌تواند بنا به میل سازنده تقریبا در رابطه با هر چیزی باشد.

برخلاف رادیوی سنتی، هیچ دستور‌العمل سفت و سختی از لحاظ زمان پخش، تبلیغات یا حتی برنامه انتشار در آن وجود ندارد. این شرایط محیطی ایجاد کرده که در آن قصد ایجاد کننده در مرکز قرار گرفته و تولید محتوای واقعا منحصر به فردی تولید شود.

تعریف پادکست چیست؟

پادکست نوعی رادیوی اینترنتی بر اساس تقاضاست که تمرکز آن روی یک موضوع خاص بوده و با فرمت اپیزودی ارائه می‌شود.

با این حال، این آزادی برای کسی که با این رسانه ناآشناست می‌تواند ترسناک باشد. با وجود این احتمالات بیشمار، پیدا کردن نقطه شروع سفر پادکستینگ می‌تواند دشوار باشد.

ساختار پادکست چگونه است؟

پادکست سه مولفه اصلی دارد: پلتفرم، مجموعه و اپیزود.

پلت‌فرم یا وب‌سایت میزبانی پادکست، جایی است که پادکست‌ها ذخیره شده و بر اساس موضوع مرتب می‌شوند. بعضی از پلت‌فرم‌ها شامل چند موضوع و طیف گسترده‌ای از پادکست‌های مختلف هستند، در حالیکه برخی دیگر ممکن است یک صفحه وب، و کاملا اختصاص یافته به یک شو باشند. در هر صورت، این طبقه‌بندی بر اساس موضوع دو هدف را برآورده می‌کند: فراهم کردن چتری که تولید کننده زیر آن می‌تواند اشتیاق و دانش خود را سازماندهی کند، و همچنین راحت کردن پیدا کردن جالب‌ترین و مرتبط‌ترین محتوا توسط شنوندگان.

این موضوعات می‌توانند به اندازه “سیاست” گسترده یا به اندازه “لیست کارت‌های شعبده بازی رقابتی” جزئی باشند و اساس هر مجموعه‌ی پادکست را شکل دهند! این مجموعه‌ها همگی محتوای کاملا منحصر به فرد و دست اولی هستند که سازنده‌ی پادکست آنها را ایجاد کرده. مجموعه‌ها هم از چند اپیزود تشکیل شده‌اند که به صورت دوره‌ای توسط تولید کننده پادکست (پادکستر) آپلود می‌شوند. وقتی به یک پادکست گوش می‌کنید به یک اپیزود خاص گوش می‌کنید.

در حالیکه این ساختار پایه احتمالا چیز جدیدی نیست، توانایی دسترسی به پادکست در هر زمان و هر جایی که یک پلتفرم مبتنی بر اینترنت وجود داشته باشد آن را از سرگرمی صوتی سنتی‌تر مثل رادیو متمایز می‌کند.

تاریخچه پادکست چیست؟

اصطلاح پادکست در واقع ترکیبی از کلمات iPod (دستگاه پخش موسیقی محبوب اپل) و نام خودمانی و رایج رادیو یعنی broadcast است. این اصطلاح توسط بن همرسلی در سال ۲۰۰۴ ابداع شد. وی این اصطلاح را در مقاله خود با عنوان انقلاب شنیدنی در روزنامه گاردین به کار برد. در حالیکه می‌توانید از دستگاه‌های مختلفی برای گوش دادن به پادکست استفاده کنید، iPod اپل پرچم‌دار صنعت پخش رسانه قابل حمل است و مترادف با محتوای صوتی بنا به تقاضا و به راحتی در دسترس در نظر گرفته می‌شود؛ چیزی که کاملا متناسب با راحتی پادکستینگ و فرمت زمان‌بندی شده آن است.

پادکست و قدرت کنترل زمان!

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های جدید پادکستینگ در مقایسه با رادیوی سنتی این است که زمان‌بندی نشده است! به عبارت دیگر، می‌توانید هر زمان که بخواهید به اپیزود مورد علاقه‌تان گوش کنید.

با قرار دادن قدرت انتخاب در دست شنونده، میزبان‌های پادکست رویکرد اساسی پادکستینگ غالب بر رادیو از زمان شروع به کار آن را متحول کرده‌اند. یک برنامه رادیویی در طول روز فقط چند ساعت وقت دارد تا به گوش شنوندگان برسد، در نتیجه تولیدکنندگان مجبور بودند یک تور تا اندازه ممکن بزرگ پهن کنند تا درآمد تبلیغاتی دریافت شده توسط ایستگاه اصلی را به حداکثر برسانند.

پادکستینگ با کمک قدرت کنترل زمان و تا حد زیادی رها از فشار نهادهای کسب‌وکار بزرگ‌تر، توانسته مخاطبان خاص را با محتوای متناسب با علایق خاص آنها مورد هدف قرار دهد. ایستگاه رادیو پنج دقیقه صرف تعریف کردن داستان قتل کرده و بعد به یک خبر جدید می‌پردازد، ولی پادکست می‌تواند یک اپیزود چهل دقیقه‌ای یا بیشتر و گاهی اوقات کل مجموعه را به بررسی دقیق‌تر عناصر یک داستان اختصاص دهد.

با انواع پادکست آشنا شوید

درحالیکه تولیدکننده پادکست می‌تواند شوی خود را هر طور که دوست دارد ساختاربندی کند، چند سبک متداول در تمامی موضوعات به چشم می‌خورد.

۱. پادکست با میزبانی مشترک
این سبک پادکست شامل حضور مکرر دو یا چند میزبان برای ایجاد حس گفتگو است. این نوع پادکست یکی از رایج‌ترین انواع پادکست بوده و معمولا نیازی به هزینه یا تلاش زیاد ندارد. تنها چیزی که نیاز دارید چند فرد علاقه‌مند به یک موضوع خاص و یک میکروفن است!

۲. پادکست تک نفره
یک نوع پادکست رایج دیگر، پادکست تک نفره، اغلب توسط افرادی به کار می‌رود که می‌خواهند دانش یا مهارت خود را به اشتراک بگذارند یا به دنبال جایی برای بیان کردن ایده‌های خود هستند.

۳. پادکست مصاحبه
اجرا کردن پادکست مصاحبه کمی دشوارتر از دو پادکست دیگر است زیرا هر شو متکی بر مشارکت یک متخصص است که ممکن است وابستگی به میزبان‌ها داشته یا نداشته باشد. علی‌رغم این واقعیت، این نوع پادکست می‌تواند منبع عالی اطلاعات و الهام‌بخش باشد، زیرا انواع مختلف متخصصان طیف وسیعی از مهارت‌ها و دانش فراهم می‌کنند.

چگونه به پادکست گوش دهیم؟

درحالیکه بیشتر پادکست‌ها در درجه اول در وب‌سایت‌های خاص به صورت آنلاین و زنده پخش می‌شوند، ابزارهای مختلفی برای پیدا کردن محتوا وجود دارد. اپ‌ها و وب‌سایت‌های پادکست که podcatchers نامیده می‌شوند لیست‌های به روز از مجموعه‌ها گردآوری می‌کنند.

تولیدکننده پادکست نیز می‌تواند مجموعه‌ها و اپیزودهای خود را در یک وب‌سایت مستقل آپلود کند، میزبان صفحه وب خود برای محتوا باشد یا از فرآیند syndication که RSS نامیده می‌شود برای ارائه فوری محتوای خود به چند لوکیشن مختلف در اینترنت استفاده کند.

می‌توانید با کامپیوتر خود در این وب‌سایت‌ها به پادکست گوش کنید یا آن را دانلود کرده و از دستگاه پخش رسانه قابل‌حمل یا همان mp3 player یا حتی گوشی موبایل خودتان برای گوش کردن به آن استفاده کنید.

اگر بخواهیم ساده بگوییم می‌توانید با استفاده از اپلیکیشن‌هایی مانند Spotify، iTunes و SoundCloud که برخی از محبوب‌ترین پلت‌فرم‌ها برای پیدا کردن پادکست‌ها هستند، به پادکست مورد علاقه‌تان گوش کنید. علاوه بر این، بیشتر گوشی‌های هوشمند، اپ‌های پادکست از قبل نصب شده دارند که شما را قادر می‌سازند پادکست‌های جدید را به صورت آنلاین جست‌وجو کرده یا به اپیزودهای دانلود شده به صورت آفلاین گوش کنید.

نکته: درحالیکه بیشتر پادکست‌ها فقط صوتی هستند، برخی از آنها مولفه ویدئویی هم دارند و به vodcasts معروفند.

این قابلیت، شما را قادر می‌سازد هر زمان که دوست دارید به پادکست گوش کنید؛ پادکست‌ها می‌توانند محتوای پس    زمینه عالی برای اضافه کردن ایده‌های جالب به یک کار کسل‌کننده مثل گردگیری یا رفت و آمد باشند. با این حال، محتوای برخی از پادکست‌ها می‌تواند بسیار تامل‌برانگیز و مستلزم یادداشت‌برداری یا دوباره گوش دادن باشند تا دانش ارائه شده آنها به طور کامل درک شود.

آیا پادکست‌ها رایگان هستند؟

پاسخ کوتاه: بله، پادکست‌ها تقریبا همیشه رایگان هستند!

پاسخ طولانی: کسب درآمد به هر شکل به تازگی وارد عرصه پادکستینگ شده است. در حقیقت، پادکست‌ها از تبلیغات رادیویی از پیش ضبط شده سنتی خودداری کرده و به جای آن از مشارکت یا حمایت (sponsorships) استفاده می‌کنند؛ یعنی میزبان شو به سادگی یک بیانیه کوتاه می‌خواند یا حتی خیلی طبیعی در مورد محصول یا خدمات صحبت می‌کند.

برخی از پلتفرم‌های پادکست ممکن است یک هزینه ماهیانه کم بابت ویژگی‌های خاص بگیرند، ولی به احتمال زیاد می‌توانید محتوای مورد نظرتان را به صورت رایگان پیدا کنید.

کسب درآمد از پادکست

پادکستینگ هم مانند خیلی از کانال‌های دیگر، این فرصت را در خود جای داده‌اند که بتوانید از آن کسب درآمد کنید! چگونه؟ کافی است تا در مورد موضوعی که در آن تخصص، تسلط یا حداقل علاقه دارید پادکست تولید کنید! اگر محتوای پادکست شما به اندازه کافی خوب باشد، پس از مدتی شنوندگان زیادی را جذب خواهید کرد، و پس از آن می‌توانید از روش‌های مختلفی که ساده‌ترین آن تبلیغات است کسب درآمد کنید!

آیا شما در حال حاضر جزو شنوندگان پادکست هستید؟ چند وقت است و به چه پادکست‌هایی گوش می‌دهید؟ اصلا آیا خودتان یک پادکستر هستید؟ لطفا تجربیات و نظرات خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

نظر شما چیست؟

برای ارسال نظرتان اینجا کلیک کنید