خبرنامه ایمیلی

بیوگرافی

مایکل بلومبرگ کیست و چطور ثروتمند شد؟

مایکل بلومبرگ

مایکل بلومبرگ یک تاجر میلیاردر، ناشر، بشردوست و سه دوره شهردار سابق شهر نیویورک است. طبق گزارش فوربز، او به عنوان موسس و مالک شرکت خصوصی بلومبرگ، با دارایی خالص ۸۲ میلیارد دلار در تاریخ ۲۳ ژوئن ۲۰۲۲، یکی از ثروتمندترین افراد جهان به شمار می‌آید.

بلومبرگ در تاریخ ۲۴ نوامبر ۲۰۱۹ به عنوان یک نامزد دموکرات وارد رقابت برای ریاست جمهوری ایالات متحده شد ولی در مارس ۲۰۲۰ مبارزات انتخاباتی خود را به حالت تعلیق درآورد و از جو بایدن، رئیس جمهور فعلی آمریکا حمایت کرد.

بلومبرگ موسس و مالک بلومبرگ LP، یک شرکت داده‌های مالی و رسانه‌ای است. او در حال حاضر ۸۸ درصد از سهام این شرکت را در اختیار دارد.

سال‌های اولیه زندگی مایکل بلومبرگ

بلومبرگ در ۱۴ فوریه ۱۹۴۲ در بوستون به دنیا آمد و در نزدیکی مدفورد، ماساچوست بزرگ شد. او در سال ۱۹۶۴ مدرک کارشناسی خود را در رشته مهندسی برق از دانشگاه جان هاپکینز گرفت. بلومبرگ شهریه دانشگاه را با کار به عنوان متصدی پارکینگ و گرفتن وام پرداخت کرد.

او در سال ۱۹۶۶ مدرک MBA را از مدرسه بازرگانی هاروارد دریافت کرد. بلومبرگ در همان سال کار خود را در زمینه خدمات مالی در بانک سرمایه گذاری وال استریت برادران سالومون آغاز کرد، جایی که اولین کارش شمارش اوراق قرضه و گواهی سهام در خزانه بانک بود.

وی سپس شروع به فعالیت در تجارت اوراق قرضه کرد. در سال ۱۹۷۹، برادران سالومون او را از سمت خود به عنوان رئیس تجارت و فروش سهام به اداره سیستم‌های اطلاعاتی منتقل کردند.

این ظاهرا یک تنزل رتبه بود ولی بلومبرگ را به مسئول بخش پیاده‌سازی فناوری رایانه تبدیل کرد. هنگامی که این شرکت توسط شرکت تجاری فیبرو در سال ۱۹۸۱ خریداری شد، بلومبرگ حق سنوات ۱۰ میلیون دلاری دریافت کرد.

بلومبرگ چگونه ثروتمند شد؟

بلومبرگ از این درآمد بادآورده برای تاسیس شرکتی به نام Innovative Market Solutions استفاده کرد که از جدیدترین فناوری سیستم‌های اطلاعاتی برای ارائه اطلاعات مربوط به قیمت اوراق قرضه خزانه‌داری ایالات متحده به معامله‌گران استفاده می‌کرد.

در سال ۱۹۸۲، مریل لینچ به یکی از مشتری‌ها و سرمایه گذاران اصلی این شرکت تبدیل شد. این شرکت روز به روز رشد کرد و به بلومبرگ LP امروزی تبدیل شد: یک شرکت داده‌های مالی و رسانه‌ای که دفتر مرکزی آن در شهر نیویورک است و دفاتری در ۱۰۰ شهر در سراسر جهان دارد. ثروت مایکل بلومبرگ هم اساسا به دلیل موفقیت این شرکت و فروش محصولات و خدمات آن در صنعت اطلاعات مالی و رسانه به وجود آمده است.

بلومبرگ LP در سال ۲۰۲۲ به درآمد ۱۱ میلیارد دلاری دست پیدا کرد. این شرکت پایانه‌های داده‌ای را که در سراسر صنعت خدمات مالی مورد استفاده قرار می‌گیرد، اداره می‌کند. همچنین، شامل کانال تلویزیونی اخبار تجاری بلومبرگ، رادیو بلومبرگ و یک مجله ماهانه به نام بازارهای بلومبرگ است.

شرکت مایکل بلومبرگ مجله BusinessWeek را در سال ۲۰۰۹ خرید و نام آن را به Bloomberg BusinessWeek تغییر دارد.

مایکل بلومبرگ و سیاست

زندگی سیاسی بلومبرگ

مایکل بلومبرگ از حامیان قوی کنترل اسلحه است و سازمان غیرانتفاعی Everytown for Gun Safety را تاسیس کرد. در طول انتخابات ۲۰۲۰، این گروه میلیون‌ها دلار برای تبلیغات دیجیتالی اهدا کرد تا از نامزدهایی که طرفدار قوانین سختگیرانه‌تر در مورد اسلحه در آمریکا بودند حمایت کند.

او قبل از ورود به سیاست دموکرات بود ولی برای شرکت در انتخابات شهرداری نیویورک به حزب جمهوری‌خواه پیوست. او اولین دوره شهرداری خود را چند هفته پس از حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ در نیویورک آغاز کرد و در سال ۲۰۰۵ دوباره برنده انتخابات شد.

پس از موفقیت در تغییر قانون محدودیت دوره شهرداری، برای سومین دوره، این بار به عنوان نامزد مستقل، در سال ۲۰۰۹ به عنوان شهردار انتخاب شد.

بلومبرگ در دوران شهرداری خود بر بهبود سیستم مدارس دولتی و احیای مناطق صنعتی سابق تمرکز کرد. او یکی از اولین سیاستمداران آمریکایی بود که سیگار کشیدن را محدود کرد و سیگار را در دفاتر و رستوران‌های سرپوشیده ممنوع کرد.

او به دلیل تلاش برای محدود کردن حجم نوشابه‌های فروخته‌شده در شهر نیویورک مورد تمسخر محافظه‌کاران در سراسر کشور قرار گرفت. همچنین به دلیل عدم درک شرایط مردم عادی مورد انتقاد قرار داشت و رسانه‌ها گزارش دادند که شکاف ثروت در شهر نیویورک در زمان او به عنوان شهردار افزایش یافته است.

دولت بلومبرگ همچنین به دلیل سیاست “توقف و سرکوب” خود مورد انتقاد قرار گرفت زیرا افراد زیادی شکایت داشتند که به‌طور غیرمنصفانه جمعیت سیاه پوست و لاتین را در شهر هدف قرار داده است.

سیاست بلومبرگ پس از شهرداری

بلومبرگ در حالی که هنوز شهردار نیویورک بود به حزب مستقل پیوست. از نظر سیاسی، او از نظر مالی محافظه‌کار اما از نظر اجتماعی لیبرال تلقی می‌شود. این ترکیبی است که بیشتر در شهر نیویورک دیده می‌شود تا جاهای دیگر.

در انتخابات ۲۰۱۶، بلومبرگ از هیلاری کلینتون، نامزد حزب دموکرات، در مقابل دونالد ترامپ، نامزد جمهوری‌خواه حمایت کرد. وی همچنین جمهوری‌خواهان در کنگره را به دلیل ناتوانی در اعمال نظارت بر رئیس‌جمهور ترامپ کاملا بی‌خاصیت خواند.

در سال ۲۰۱۸، بلومبرگ ۸۰ میلیون دلار به نامزدهای کنگره کمک کرد که تمامی آن به جز بخش اندکی به نامزدهای دموکرات یا لیبرال اختصاص یافت.

هدف او از این کمک‌های مالی حمایت از دموکرات‌ها برای کسب اکثریت در مجلس نمایندگان بود. بلومبرگ گفت: به نظر من،‌ وقتی یک حزب به طور کامل کنار می‌رود به ضرر مردم است و فکر می‌کنم یک سال و نیم گذشته آن را ثابت می‌کند. 

او همچنین کمک‌های مالی قابل توجهی به سازمان‌های زیست محیطی کرده است و به عنوان شهردار نیویورک، سیاست‌های انرژی پاک را اعمال کرده.

کاندیدای ریاست جمهوری

در ۲۴ نوامبر ۲۰۱۹، مایکل بلومبرگ به عنوان یک دموکرات وارد رقابت انتخاباتی برای ریاست جمهوری ایالات متحده در سال ۲۰۲۰ شد. او بودجه کمپین خود را شخصا تامین کرد و به کمیسیون انتخابات فدرال گزارش داد که بیش از یک میلیارد دلار هزینه کرده است.

بلومبرگ در بیانیه مبارزات انتخاباتی خود، رئیس جمهور ترامپ را انگیزه خود برای نامزدی عنوان کرد و نوشت: من برای شکست دادن دونالد ترامپ و بازسازی آمریکا برای ریاست جمهوری نامزد می‌شوم. ما نمی‌توانیم چهار سال دیگر اقدامات بی‌پروا و غیراخلاقی ترامپ را تحمل کنیم. او یک تهدید واقعی برای کشور و ارزش‌های ما است. اگر یک دوره دیگر در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا پیروز شود، ممکن است آسیب آن هرگز جبران نشود.

بلومبرگ در چهارم مارس ۲۰۲۰ پس از نمایش ضعیف در ابر سه‌شنبه از رقابت‌های ریاست‌جمهوری انصراف داد.

سخن پایانی

مایکل بلومبرگ یک میلیاردر است که دامنه نفوذ او به سیاست، رسانه و تجارت گسترش یافته است. او در کنار تلاش‌های بشردوستانه خود برنامه‌هایی که از کنترل اسلحه و محیط زیست حمایت می‌کنند را کمک مالی می‌کند.

وی از سال ۲۰۲۱ به عنوان فرستاده ویژه برای گروه راه‌حل‌های اقلیمی دبیرکل سازمان ملل متحد فعالیت می‌کند.

نظر شما چیست؟

برای ارسال نظرتان اینجا کلیک کنید