خبرنامه ایمیلی

بیوگرافی

اپرا وینفری کیست؟

اپرا وینفری

اپرا وینفری یکی از تاثیرگذارترین و مشهورترین مجریان تلویزیونی جهان است. او به عنوان ثروتمندترین آمریکایی آفریقایی تبار قرن ۲۰ هم شناخته می شود، و همچنین جزو بزرگ ترین افراد خیر و نیکوکار سیاهپوست آمریکاست که فعالیت‌های خیرخواهانه‌ی بسیار زیادی را در پرونده اش دارد.

طبق عقیده‌ی برخی، اپرا وینفری جزء بانفوذترین زنانی می باشد که در دنیا شناخته شده است. در ادامه با ما همراه باشید تا زندگینامه‌ی این زن موفق را با هم بخوانیم. کسی که در ابتدای زندگی اش آنقدر فقیر بود که به جای لباس، گونی به تنش می کرد!

دوران خردسالی اپرا وینفری

اپرا گِیل وینفری در سال ۱۹۵۴ ، روز ۲۹ ژانویه در می سی سی پی، یکی از ایالت های جنوب آمریکا متولد شد. نام پدرش، «ورنن وینفری» و یک ارتشی بود. مادرش «ورنیتا لی» هم یک خدمتکار ساده بود. هنگامی که اپرا به دنیا آمد، مادرش هجده و پدرش بیست ساله بودند. وینفری تا ۶ سالگی همراه با مادربزرگش در یک روستا در می سی سی پی بزرک شد. مادربزرگش به وی نوشتن و خواندن آموخت؛ طوری که وینفری در ۳ سالگی اش توانست کتاب انجیل و سرودهای مذهبی را حفظ کند!

وینفری بعد از آن، تا دوازده سالگی با مادرش در شهر میلواکی زندگی کرد. او در کودکی اش مورد آزار و اذیت های بسیار زیادی بود، او حتی در درون خودش نیز بسیار آزار میدید و رنج می کشید اما کمتر زمانی پیش می آمد که با کسی راجع به آن صحبت کند. او با وجود تمام سختی هایی که کشید، توانست چند دوره از مدرسه اش را به طور جهشی سپری کند و در تمام این مدت نیز شاگرد مورد علاقه ی معلم هایش بود.

وی در سیزده سالگی برای اینکه بتواند در مدارس معتبری که مخصوص سفیدپوستان بود، درس بخواند، کمک هزینه هایی از دیگران دریافت کرد. اما به خاطر وضعیت مالی بدی که داشت نمی توانست مانند دیگر دوستان و همکلاسی هایش به شهر برود و به گردش و تفریح بپردازد.

او پس از مدتی مانند دیگر هم سن و سالانش فکر فرار از خانه به سرش زد. مادرش که واقعا نمیدانست چه کار کند، بر آن شد تا وی را در کانون اصلاح و تربیت ثبت نام کند اما از شانس بدش ظرفیت آنجا پر شده بود و نهایتا ناچار شد اپرا را به دست پدرش بسپارد. پس از آن اپرا در سال ۱۹۷۱ نزد پدرش در ایالت تنسی آمریکا رفت.

اپرا به خاطر سختی های بسیاری که متحمل شده بود، به خودش قول داد که از این به بعد سعی کند شرایطش را تغییر دهد. همان طور که گفته شد پدرش نیز به خاطر ارتشی بودنش سعی کرد در این راه هر کمکی از دستش بر می آمد برای اپرا انجام دهد.

اپرا وینفری در دوران نوجوانی

تحول بزرگ در زندگی اپرا وینفری

اپرا دیگر تصمیمش را گرفته بود که تغییر کند. او تصمیم گرفت ادامه تحصیل بدهد و در این راه از تشویق های پدرش نیز روحیه مثبت می گرفت. او سعی میکرد هر هفته یک کتاب مطالعه کند و بعد راجع به آن بنویسد. اپرا دانش آموز زرنگ و ممتازی نیز بود و به این خاطر توانست در رای گیری ای که در مدرسه انجام شد، عنوان محبوب ترین دانش آموز را به خود اختصاص دهد. او سپس در تیم سخنرانی مدرسه اش نیز وارد شد و توانست در مسابقات ملی شرح نمایش، شرکت کرده و مقام دوم را کسب نماید.

دوران دانشگاه اپرا

اپرا پس از اینکه موفق شد در مسابقات سخنرانی مقام بیاورد، توانست با کمک هزینه ای که به وی داده شد به دانشگاه تنسی که مخصوص سیاه پوستان بود، وارد شود. وی در آنجا مشغول به خواندن ارتباطات و هنرهای کلامی شد. در سن هفده سالگی اش شغل رسانه ای را برای خود انتخاب کرد و توانست در حالیکه دانشجو نیز بود، به شکل پاره وقت گزارشگر رادیویی هم بشود. او در سن هجده سالگی اش موفق به کسب جایزه دختر شایسته تنسی شد.

آغاز فعالیت حرفه ای

اما موفقیت هایی که او کسب کرد بسیار بیشتر بود. او در اوایل ورودش به دانشگاه توانست به خاطر اجرای دو نمایش جایزه دریافت کند. در سال ۱۹۷۶ در بالتیمور واقعا به یک مجری خبری تلویزیونی تبدیل شد. بعد از دو سال موفقیت آمیزی که پشت سر گذاشته بود، توانست به غیر از گزارشگری و گویندگی برنامه های متعدد تلویزیونی نیز اجرا کند.

در سال ۱۹۸۳ شروع به اجرای یک برنامه ی صبحگاهی به نام ” ای ام شیکاگو” کرد. با گذشت زمان این برنامه یکی از بزرگترین رقبای برنامه ی دیگری به نام “دانا هیو” شد و توانست به سرعت به یکی از پربازدیدترین برنامه ها تبدیل شود. پس از آن این برنامه در سال ۱۹۸۵ به ” شوی اپرا وینفری” نامش را تغییر داد.

اما از دیگر فعالیت هایش می توان به ایفای نقش در فیلم ” رنگ ارغوان” به کاردگردانی استیون اسپیلبرگ، اشاره کرد که به خاطر بازی در این فیلم موفق به دریافت جایزه ی اسکار برای نقش مکمل زن شد.پس از آن او در فیلم ” پسر بومی” نیز به ایفای نقش پرداخت که به این خاطر نیز از او قدردانی های بسیاری شد.

شوی تلویزیونی اپرا وینفری

شوی تلویزیونی اپرا وینفری

برای اولین بار در سال ۱۹۸۶ برنامه اپرا در آمریکا پخش شد که این برنامه تا مدت ها نیز پخش میشد. حتی در سالهای پایانی، بیش از ۱۴۵ کشور در جهان این برنامه را در رسانه های خود پخش می کردند. برنامه ی اپرا به قدری در کشور آمریکا و در سراسر جهان مشهور و شناخته شد، که باعث شد او تبدیل به یکی ازتاثیرگذارترین و ثروتمند ترین زنان آن هم در بین سیاهپوست ها بشود.

اپرا به خاطر علاقه ی زیادی که به بازیگری داشت، در سال ۱۹۸۶ موسسه فرهنگی هنری هارپو را راه اندازی کرد که این موسسه یکی از بزرگترین تولیدکنندگان برنامه های تلویزیونی بود.همچنین اپرا در سال ۱۹۸۸ جایزه ی موفقیت در زندگی را هم دریافت کرد.

او به قدری پیشرفت کرد که در ژانویه سال ۱۹۸۷ موفق به کسب سه جایزه به خاطر بهترین اجرا، بهترین برنامه ی گفتگو و بهترین کارگردانی شد. او یک سال بعد نیز توانست جایزه ی بهترین گوینده سال را هم بگیرد. اپرا موفق شد در کل حدود ۳۴ جایزه را به خود اختصاص دهد.

کارهای خیر اپرا وینفری

وینفری در سال ۱۹۹۱ تصمیم به برقراری یک پایگاه اطلاعاتی از محکومان آزارهای جنسی گرفت و توانست فعالیتش را در آنجا نیز آغاز کند.

اپرا یک برنامه ای به نام “باشگاه کتاب اپرا” تولید کرد که با این کارش توانست به صنعت چاپ و نشر خدمت بزرگی کند؛ چرا که کتاب هایی که در این برنامه معرفی می شد ضمانت خوبی بود که کتاب ها به فروش خوبی برسند. این باشگاه حدود ۲ میلیون نفر عضو فعال نیز دارد. همچنین اپرا وینفری به خاطر فعالیت هایی که در این زمینه انجام داد، موفق به کسب مدال طلا از سوی بنیاد ملی کتاب شد.

انجام فعالیت های هنری در یک شبکه ی مختص زنان، از دیگر کارهای خیری بود که اپرا وینفری به آن مشغول بود. وینفری برای ساخت یک مدرسه در انگلیس هم کمک هزینه ای معادل ده میلیون دلار صرف کرد؛ که این مدرسه به دانش آموزانی با توان مالی پایین اختصاص داشت.

همچنین موسسه ی خیریه ای به نام “اپرا” برای ایجاد سلامت و بهبود آموزش و رفاه کودکان و زنان فقیر در سراسر جهان تاسیس شد. این موسسه کارهایی نظیر کمک هزینه های میلیونی برای تامین آموزش دانش آموزان، بورسیه تحصیلی، تاسیس مدارسی در آفریقای جنوبی، تامین غذا، کفش، لباس و…را انجام می داد.

نظر شما چیست؟

برای ارسال نظرتان اینجا کلیک کنید