خبرنامه ایمیلی

بیوگرافی

ریچارد برانسون کیست؟ با بنیان‌گذار گروه ویرجین آشنا شوید

ریچارد برانسون

ریچارد برانسون کارآفرین بریتانیایی، در اوایل دهه ۱۹۷۰ اقدام به تأسیس شرکت ویرجین رکورد کرد و در نهایت توانست کسب‌وکار خود به عنوان گروه چند ملیتی ویرجین را بسازد. با واگویه همراه شوید تا ریچارد را بیشتر بشناسیم.

زندگی‌نامه ریچارد برانسون

ریچارد برانسون در ۱۸ جولای ۱۹۵۰ در انگلیس متولد شد و به خاطر عدم علاقه به درس خواندن، در سن ۱۶ سالگی ترک تحصیل کرد. تصمیمی که منجر به خلق شرکت ویرجین رکورد شد. پروژه‌های کارآفرینی او در صنعت موسیقی آغاز و با گسترش در بخش‌های دیگر نظیر شرکت ویرجین گالاتیک در حوزه گردشگری فضا، موجب میلیاردر شدن برانسون شدند.

کارآفرین جوان

پدر ریچارد، ادوارد جیمز برانسون، در کافه کار می‌کرد. مادر او، ایو برانسون، نیز یک مهماندار هواپیما بود. ریچارد که در خواندن و نوشتن مشکل داشت، دوران سختی را در مدارس می‌گذراند. او در سن سیزده‌سالگی تقریبا در میان تمامی پسران مدرسه Scaitcliffe، ضعیف‌ترین بود.

او پس از رفتن به مدرسه Stowe در باکینگهام شایر همچنان در درس‌ها ضعف داشت و درنهایت در سن ۱۶ سالگی درس را رها و یک مجله فرهنگی موسوم به «دانش‌آموز» را تأسیس کرد. چاپ و اداره این مجله توسط دانش‌آموزان انجام می‌شد و در نسخه اول آن توانست ۸ هزار دلار تبلیغات بگیرد. ۵۰ هزار نسخه اول این مجله رایگان منتشر شد، اما برانسون توانست هزینه‌های چاپ آن را از طریق گرفتن تبلیغات به دست آورد.

تبلیغات

برانسون که تا سال ۱۹۶۹ در لندن زندگی می‌کرد، موسیقی بریتیش را در اطراف خود به‌وفور می‌دید. این زمانی بود که برانسون به فکر تأسیس یک شرکت ضبط موسیقی موسوم به ویرجین به‌منظور کسب درآمد برای مجله‌اش افتاد. این شرکت عملکردی متوسط داشت، اما برای برانسون، با داشتن یک فروشگاه محصولات موسیقی در خیابان آکسفورد، به‌منظور گسترش کسب‌وکار او کافی بود. برانسون پس از موفقیت این فروشگاه، توانست استودیوی ضبط موسیقی خود در سال ۱۹۷۲ را تأسیس کند.

ویرجین رکورد

مایک اولدفیلد، اولین هنرمندی بود که توانست با کمک گروه برانسون، تک آهنگ خود با نام «Tubular Bells» را منتشر کند. این آهنگ یک جرقه فوری بود و برای مدت ۲۴۷ هفته در فهرست پرفروش‌ترین آهنگ‌های بریتانیا باقی ماند. برانسون توانست تا با استفاده از شهرت و موفقیت اولدفیلد با دیگر گروه‌های مطرح هنری نظیر رولینگ استونز قرارداد امضا کند. بستن این قراردادها ویرجین رکورد را در میان ۶ شرکت مطرح ضبط موسیقی در جهان قرار داد.

گسترش کسب‌وکار ریچارد برانسون

برانسون تلاش‌های کارآفرینی خود را بار دیگر گسترش داد. این بار او به سراغ تأسیس یک شرکت مسافرتی با نام Voyager Group در سال ۱۹۸۰ و خط هوایی ویرجین آتلانتیک در سال ۱۹۸۴ رفت. با این‌ حال موفقیت برانسون همیشه قابل پیش‌بینی نبود. شرکت ویرجین در سال ۱۹۹۲ به‌ طور ناگهانی با مشکلات اقتصادی روبرو شد. برانسون مجبور شد تا شرکت را با قیمت یک میلیارد دلار به فروش برساند.

گفته می‌شود که برانسون پس از این اتفاق بسیار افسرده شد، اما همچنان برای ماندن در صنعت موسیقی امیدوار بود. او در سال ۱۹۹۳، ایستگاه رادیویی ویرجین و سپس سال ۱۹۹۶، دومین شرکت ضبط موسیقی با نام V2 را تأسیس کرد.

رشد و ترقی گروه ویرجین

گروه ویرجین درنهایت موفق به حضور در ۳۵ کشور جهان با حدود ۷۰ هزار کارمند در بریتانیا، ایالات‌متحده، استرالیا، کانادا، آسیا، اروپا، آفریقای جنوبی و دیگر کشورها شد. برانسون کسب‌وکار خود را در زمینه حمل‌ و نقل ریلی، فروش جواهرات، شرکت تلفن همراه و یک شرکت گردشگری فضایی نیز گسترش داد.

برانسون در سال‌های اخیر توجه خود را معطوف به سرمایه‌گذاری در بخش گردشگری فضایی کرده است. او با کمک شرکت‌های فضایی دست به ساخت یک فضاپیما برای گردش در مدار زمین زد. این پروژه با آزمایش موفقیت‌آمیز پرتاب فضاپیمای SpaceShipTwo در سال ۲۰۱۳، گامی بلند در جهت تحقق این آرزو برداشت. پس از این اتفاق، ۵۰۰ نفر بلیت‌های سفر به فضا با فضاپیمای شرکت ویرجین را رزرو کردند.

برانسون همچنین در رشته‌های ورزشی نیز موفقیت‌هایی دارد. از جمله این موفقیت‌ها می‌توان به شکستن رکورد عبور از اقیانوس اطلس توسط برانسون با قایق لوکس ویرجین آتلانتیک چلنجر در سال ۱۹۸۶ و اولین عبور از اقیانوس‌های اطلس و آرام با بالون هوای گرم در سال ۱۹۹۱ اشاره کرد. او در سال ۱۹۹۹ به خاطر فعالیت‌های کارآفرینی مفتخر به دریافت لقب شوالیه از ملکه شد و با ۲.۵ میلیارد ثروت خود ساخته در فهرست میلیاردرهای مجله فوربز قرار گرفت.

نظر شما چیست؟

برای ارسال نظرتان اینجا کلیک کنید