خبرنامه ایمیلی

بیوگرافی

سوندار پیچای کیست و چقدر ثروت دارد؟

سوندار پیچای

سوندار پیچای در حال حاضر مدیر اجرایی جدید کمپانی آلفابت، یعنی شرکت مادر گوگل است. پیچای در دسامبر ۲۰۱۹ به عنوان CEO (مدیرعامل) این کمپانی منصوب شد، یعنی زمانی که بنیان‌گذاران و مدیرعاملان شرکت، لری پیج و سرگی برین از نظارت روزانه بر Alphabet و گوگل کناره‌گیری کردند. در نتیجه این شرکت، سوندار پیچای را به عنوان تصمیم‌گیرنده اصلی در آلفابت منصوب کرد. البته او از زمان بازسازی مجدد شرکت در سال ۲۰۱۵ به عنوان مدیرعامل گوگل در حال فعالیت بود.

جدا از پرستیژ بالا و فشار زیادی که رهبری شرکتی به ارزش ۱۷۰۰ میلیارد دلاری در رتبه هشتم جدیدترین لیست Fortune 500 دارد، سوندار پیچای درآمد بالایی هم کسب می‌کند!

سوندار پیچای چقدر ثروت دارد؟

تخمین ثروت فعلی پیچای دشوار است، ولی در ژوئن سال ۲۰۱۹ ارزش خالص دارایی‌های او ۹۳۳ میلیون دلار برآورد شده بود. در حال حاضر، پیچای مالک ۴۸۰۰ واحد سهام Alphabet است که ارزش آن به ۱۰۸.۵ میلیون دلار می‌رسد. گزارش شده او سهامی معادل ۸۲۲.۴۷ میلیون دلار را هم در چهار سال گذشته فروخته است.

وی به عنوان مدیرعامل Alphabet و گوگل در سال ۱.۸۹ میلیون دلار حقوق می‌گیرد، ولی درآمد زیادی از پاداش‌ها و سهام نیز دارد. به بیان دیگر، طبق داده‌های فاکس نیوز، پیچای تقریبا ۲۲۶ هزار دلار در ساعت درآمد دارد!

البته باید در نظر داشت که سوندار پیچای برای رسیدن به این جایگاه چقدر تلاش کرده است. وی به عنوان معمار چند مورد از بزرگ‌ترین دستاوردهای گوگل، مانند جیمیل، گوگل مپ، پیکسل و اندروید، قطعا برای توسعه برند گوگل و رسیدن به میلیاردها دلار سود، سهم بزرگی داشته است. یک روش دیگر برای اندازه‌گیری ثروت پیچای این است که در نظر بگیرید لری پیج و سرگی برین به ترتیب ارزش خالص تقریبا ۵۶.۴ و ۵۵.۶ میلیارد دلاری دارند!

شروع زندگی سوندار پیچای

آیا می‌دانید پیچای چگونه از نردبان شرکت بالا رفت و به مدیرعامل یکی از بزرگ‌ترین و برجسته‌ترین برندهای جهانی تبدیل شد؟ سوندار پیچای (نام واقعی او پیچای سونداراراجان است) در جولای ۱۹۷۲ در چنای هند متولد شد. والدین او، لاکشمی و روگوناتا هر دو تمام وقت کار می‌کردند. مادرش تندنویس و پدرش مهندس برق در GEC مستقر در انگلستان بود.

وی در زادگاهش به مدرسه آشوک ناگار رفت و بعد در موسسه فناوری مادراس هند تحصیل کرده و در نهایت مدرک مهندسی متالورژی خود را از موسسه فناوری کاراگپور هند گرفت. پیچای بعد از نقل‌مکان به ایالات متحده مدرک فوق‌لیسانس در رشته علم مواد و مهندسی را از دانشگاه استنفورد و مدرک MBA را از موسسه وارتون دانشگاه پنسیلوانیا کسب کرد.

سوندار پیچای و گوگل

پیش به سوی گوگل

پیچای کارش را به عنوان مدیر محصول در Applied Materials شروع کرده و سپس به عنوان مشاور کسب‌وکار شرکت McKinsey & Company منصوب شد. پیچای در سال ۲۰۰۴ وارد گوگل شد و یک پوزیشن مدیریتی در گوگل کروم را بر عهده گرفت که پلتفرم مرورگر وب پیشروی این شرکت بود. وی همچنین همکاری نزدیکی با تیم مهندسی نرم‌افزار شرکت در رابطه با کروم OS، سیستم عامل گوگل هم داشت.

سوندار پیچای سرعت گوگل را بالا برد و به خارج سفر کرد تا برنامه‌های جدید شرکت مانند جیمیل و گوگل مپ را هدایت کند.

پیچای در سال ۲۰۱۳ رهبر تیم اندروید گوگل بود و روز به روز بیشتر مورد توجه سرگی برین و لری پیچ قرار می‌گرفت. بنیان‌گذاران این شرکت در عرض دو سال به اندازه کافی شاهد شایستگی‌های او بودند و در دهم آگوست ۲۰۱۵ او را به عنوان مدیرعامل جدید گوگل معرفی کردند، جایگاهی که حاصل تلاش‌های مستمر خودش و همچنین کار کردن در کنار استعدادهای خوب همراه با خلاقیت بود.

سوندار پیچای عقیده دارد: «همیشه بهتر است با کسانی کار کنید که باعث می‌شوند در مورد خودتان احساس ناامنی کنید. در نتیجه مدام سعی می‌کنید محدودیت‌هایی که دارید را کنار بزنید». پیچای در سال ۲۰۱۵ تقریبا ۱۰۰ میلیون دلار در گوگل درآمد کسب کرد و به لطف افزایش سهام سودآوری که بابت بالا رفتن از نردبان مدیریت شرکت دریافت کرده بود این رقم را در سال ۲۰۱۶ تقریبا دو برابر کرد.

پیش به سوی ریاست کلاس

پیچای هنگام بالا رفتن از نردبان شرکتی گوگل مورد توجه یک غول نرم‌افزار دیگر بود. پیش از این که پیچای به مدیرعامل گوگل تبدیل شود، شایعه شده بود که یکی از کاندیدهای اصلی مدیر عاملی در مایکروسافت است (البته این جایگاه در نهایت به ساتیا نادلا مدیرعامل فعلی مایکروسافت رسید). پیچای که در گوگل راضی و مولد بود در سال ۲۰۱۹ به مدیرعامل Alphabet تبدیل شد، ولی این ترفیع رتبه با بحث و جدل‌هایی همراه بود.

در سال ۲۰۱۷، پیچای بعد از اخراج کردن یکی از کارمندان گوگل که یک نامه بحث‌برانگیز در اعتراض به سیاست تنوع کارمندان در شرکت نوشته بود و از رهبری شرکت خواسته بود پاداش‌ها، فرصت‌های شغلی و ترفیع رتبه‌ها را بر اساس عملکرد ارائه کند و تنوع نژادی را وارد این معامله نکند درگیر یک مشکل فرهنگی شد.

پیچای آشکارا از این نامه انتقاد کرده و کارمند مربوطه را اخراج کرد که باعث شد به خاطر سرکوب کردن آزادی تفکر در فرهنگ شرکت به شدت مورد انتقاد قرار بگیرد. پیچای در بیرون از شرکت نیز درگیر بحث‌های مربوط به تعصب فرهنگی در مدل‌های موتور جستجوی گوگل بوده است. برخی از محافظه‌کاران گوگل را متهم کرده‌اند که در الگوریتم‌های جست‌وجوی خود مقیاس‌ها را به نفع جنبش‌های جناح چپ دستکاری می‌کند.

پیچای در اظهارات خود در برابر کنگره در دسامبر سال ۲۰۱۸ این اتهامات را به شدت رد کرده و اشاره کرد هیچ کدام از کارمندان گوگل یا حتی گروهی از باهوش‌ترین آنها نمی‌توانند مدل جست‌وجوی گوگل را دستکاری کنند زیرا این فرآیند به شدت پیچیده است و مراحل زیادی دارد.

سوندار پیچای و کارمندان گوگل

ثروتمندی که روز به روز ثروتمندتر می‌شود

پیچای به عنوان بخشی از قرارداد مدیرعاملی Alphabet و گوگل در سال ۲۰۱۹ علاوه بر مزایای این جایگاه، ۲۴۰ میلیون دلار سهام اضافی تا سال ۲۰۲۱ و افزایش حقوق پایه به ۲ میلیون دلار را نیز بدست آورد.

جالب توجه است که اگر قیمت سهام Alphabet عملکرد خوبی داشته باشد پیچای ممکن است ۹۰ میلیون دلار بیشتر کسب کند. این معامله به عملکرد بازار سهام وابسته به شاخص S&P 100 بستگی دارد، در نتیجه اولین باری است که سرگی برین، لری پیچ و هیئت مدیره شرکت گزینه‌های سهام را به عملکرد بازار سهام پیوند داده‌اند.این ارقام مطمئنا ارزش خالص سوندار پیچای، جدیدترین پسر طلایی سیلیکون ولی و یکی از ثروتمندترین مردان جهان را بیشتر خواهند کرد.

سبک رهبری سوندار پیچای

سبک رهبری سوندار پیچای با ترکیبی نادر از همدلی، نوآوری و تعهد به ماموریت و ارزش های گوگل شناخته می شود. رویکرد او ریشه در این باور دارد که نقش یک رهبر فراتر از تصمیم گیری‌های تجاری او است. این شامل ایجاد یک محیط کاری است که در آن کارکنان احساس کنند شنیده شده و توانمند هستند.

پیچای به خاطر فروتنی‌اش معروف است که فرهنگ ارتباط باز را در شرکت ایجاد می‌کند. او اغلب با کارکنان در تمام سطوح تعامل دارد و به ایده‌ها و نگرانی‌های آنها گوش می‌دهد. این رویکرد نه تنها حس تعلق را پرورش می‌دهد، بلکه دیدگاه‌های متنوعی را نیز تشویق می‌کند که نوآوری را در نتیجه به همراه دارد.

رهبری پیچای، همچنین با چشم اندازی برای آینده فناوری شناخته می‌شود. او تأثیر عمیقی که فناوری می‌تواند بر جامعه داشته باشد را تشخیص داده و تلاش می‌کند تا اطمینان حاصل کند که گوگل در خط مقدم نوآوری باقی می‌ماند. تاکید او بر محصولاتی که حریم خصوصی و امنیت کاربر را در اولویت قرار می دهند نشان دهنده تعهد او به فناوری اخلاقی است.

علاوه بر این، تمایل او برای انطباق با پویایی بازار در حال تغییر نشان دهنده چابکی او به عنوان یک رهبر است. سبک رهبری سوندار پیچای نه تنها گوگل را به ارتفاعات جدیدی سوق داده است، بلکه استانداردی برای رهبری اخلاقی، نوآورانه و همدلانه در صنعت فناوری ایجاد کرده است.

نظر شما چیست؟

برای ارسال نظرتان اینجا کلیک کنید