خبرنامه ایمیلی

سبک زندگی

۱۰ کاری که افراد موفق دوباره هرگز انجام نمی دهند

اشتباهاتی که افراد موفق تکرار نمی کنند

همه ما مرتکب اشتباهاتی می شویم؛ اما کسانی که از اشتباهاتشان درس می‌گیرند، همان‌هایی هستند که نهایتا به موفقیت می‌رسند.

«هرگز دوباره به عادات قبلی‌ات برنگرد.» این جمله به چه معناست؟

دکتر هنری کلاود، از مشاهده و بررسی زندگی شخصی و کاری افراد موفق دریافته است که این افراد هیچوقت به روش‌هایی که قبلا کارهایشان را انجام می‌داده‌اند باز نمی‌گردند. بدین ترتیب آنها دیگر هیچوقت شبیه گذشته خود نمی‌شوند.

دکتر کلاود می‌گوید: «سالها پیش، یک تصمیم اشتباه کاری، باعث شد تا بین من و منتورم یک بحث جالبی بوجود بیاید. من یک درس بسیار با ارزش را از راه سختش یاد گرفتم، و او هم به من قوت قلب داده و گفت: خبر خوب این است که وقتی آن درس را یاد گرفتی، دیگر هیچوقت به عقب بر نخواهی گشت. دیگر هیچوقت آن کار را تکرار نخواهی کرد.»

من در تکاپوی دانستن این بودم که افراد موفق چطور متوجه تغییرات مورد نیاز در کارهایشان می‌شوند؟ تغییراتی که باعث موفقیت آنها در کار، روابط و زندگی‌شان می‌شود. بدین ترتیب سال‌ها به تحقیق در مورد این موضوع پرداختم.

با اینکه زندگی و کار در طول زمان درس‌های زیادی به ما می‌آموزند، دکتر کلاود ما را با ۱۰ راهی که افراد موفق آنها را طی کرده اما دیگر به آن بر نمی‌گردند آشنا می‌کند. با مجله واگویه همراه باشید.

۱. افراد موفق هیچوقت به راه‌هایی که جواب نداده بر نمی‌گردند

چه با یک کار و چه با یک رابطه ناموفق که به یک دلیل صحیح به پایان رسانده شده است روبرو شویم، هیچوقت دیگر نباید به آن برگردیم و تکرارش کنیم. هیچوقت نباید بدون اینکه کار متفاوتی انجام دهیم توقع نتیجه متفاوتی داشته باشیم.

۲. افراد موفق هیچوقت کاری که لازم است به کسی که نیستند تبدیل شوند را انجام نمی‌دهند

در هر کاری که انجام می دهیم، باید از خودمان بپرسیم که: «چرا دارم این کار را انجام می دهم؟ آیا من مناسب آن کار هستم؟ آیا این کار به من می‌خورد؟ آیا این یک کار پایدار است؟» اگر که جواب تمام این سوالات منفی بود، بهتر است دلیل بهتری برای ادامه مسیرتان به سمت جلو داشته باشید!

۳. افراد موفق هیچوقت سعی نمی‌کنند دیگران تغییر دهند

وقتی بدانید که نمی‌توانید دیگران را مجبور به انجام کاری کنید، به آنها آزادی عمل داده و اجازه می‌دهید که عواقب کار خود را تجربه کرده و بپذیرند. بدین ترتیب خودتان هم آزاد خواهید بود.

۴. افراد موفق باور دارند هیچوقت نمی‌توانند همه را راضی نگه دارند

یکبار که متوجه شوید حقیقتا راضی نگه داشتن همه غیر ممکن است، شروع می‌کنید به هدفمندانه زندگی کردن و تلاش می‌کنید رضایت افراد درست و مناسب را جلب کنید.

۵. آنها هیچوقت راحتی کوتاه مدت خود را فدای اهداف بلند مدت نمی‌کنند

وقتی افراد موفق بدانند چیزی که می‌خواهند نیازمند طی زمان است، به مسیر سخت و طاقت فرسای پیش رو فکر نمی‌کنند، چرا که قرار است به اهداف طولانی مدت والایی دست پیدا کنند. زندگی کردن بر مبنای این اصل، یکی از تفاوت های اساسی میان افراد موفق و ناموفق است؛ چه در زندگی شخصی و چه در زندگی کاری.

۶. افراد موفق هیچوقت به کسی یا چیزی که بی عیب و نقص است اعتماد نمی‌کنند

این برای ما طبیعی است که مجذوب چیزها و آدم‌های فوق‌العاده باشیم. ما عاشق تعالی و کمال هستیم و همیشه به دنبالش می‌رویم. ما باید از افرادی که در کاری که می‌کنند عالی هستند، کارایی بالایی دارند، استثنایی هستند، یا شخصیت درخشانی دارند، پیروی کنیم.

اما وقتی کسی یا چیزی، خیلی بیشتر از حد طبیعی خوب بنظر برسد، در واقع غیر طبیعی است. یادتان باشد که هیچ چیزی در دنیا کامل نیست. دوباره می‌گوییم که هیچکس و هیچ چیزی بی عیب نیست.

۷. افراد موفق هیچوقت کوچک فکر نمی‌کنند

وقتی که ما بزرگ فکر کنیم و بزرگ ایده پردازی کنیم، از نظر احساسی بهتر عمل کرده و بهتر هم اجرا می‌کنیم. برای افراد موفق، هیچ کار و هیچ پروژه ای همه‌ی داستان نیست. افراد برنده همیشه این را به خاطر می‌سپارند.

۸. افراد موفق هیچوقت از سخت کوشی غافل نمی‌شوند

مهم نیست یک چیزی چقدر خوب بنظر بیاید، فقط با عمیق فکر کردن، سخت کار کردن، و با خودمان صادق بودن خواهیم فهمید که ما واقعا به خودمان مدیون هستیم!

۹. همیشه از خودشان می‌پرسند چرا الان اینجا هستند؟

یکی از بزرگترین تفاوت‌های افراد موفق و دیگران در عشق، زندگی، روابط و کسب و کار این است که افراد موفق همیشه از خودشان می‌پرسند: من در این موقعیت به خصوص چه نقشی دارم؟ به عبارت دیگر آنها هیچوقت خودشان را بصورت یک قربانی نمی‌بینند، حتی اگر واقعا اینگونه باشد.

۱۰. افراد موفق فراموش نمی‌کنند که هرچه درونشان می‌گذرد موفقیت‌شان را رقم می‌زند

گاهی اوقات داشتن یک زندگی خوب، با اینکه ما در چه موقعیت و جایگاهی قرار داریم رابطه کمی دارد. در واقع ما بیشتر با توجه به اینکه در درونمان چه می‌گذرد در زندگی شاد و راضی خواهیم بود؛ و این موضوعی است که تحقیقات علمی هم تاییدش کرده‌اند. هرچه درون ما بگذرد موفقیت ما را رقم می‌زند.

پس افرادی که هنوز در حال تلاش برای یافتن موفقیت در زمینه‌های مختلف زندگی‌شان هستند، تقریبا می‌توانند به الگویی که مطرح شد به عنوان دلیلی برای تکرار اشتباهات خودشان بیندیشند.

واضح است که هرکسی اشتباه می‌کند، حتی موفق ترین افراد. اما کاری که افراد موفق بهتر از دیگران آن را انجام می‌دهند، شناسایی الگوهایی است که مسبب آن اشتباهات هستند، و دیگر هیچوقت آنها را تکرار نمی‌کنند. خلاصه اینکه آنها از درد و رنج ها درس می‌گیرند. چه برای خودشان باشد و جه برای دیگران.

نکته مهمی که باید به خاطر بسپارید این است که مشکلات و درد و رنج اجتناب ناپذیر است، اما تکرار دوباره‌ی آنها، مخصوصا اینکه ما می‌توانستیم از اشتباهات گذشته درس گرفته و یک کار متفاوت انجام دهیم، قابل اجتناب است!

باید بگویم ما الزاما برای شکست خوردن نیازمند روبرویی با اتفاقات و اشتباهات جدید نیستیم. همان راه‌های قبلی هم خوب جواب می‌دهند! وظیفه‌ی ما چه در زندگی و چه در کسب و کار این است که اشتباهات را بیابیم، و سعی کنیم هیچوقت دوباره آنها را تکرار نکنیم.

شما درباره‌ی موضوعی که مطرح شد چه فکر می‌کنید؟ شما تابحال چه اشتباهاتی داشته‌اید که دیگر نباید در آینده تکرارشان کنید؟ لطفا نظرات خودتان را با ما در میان بگذارید.

نظر شما چیست؟

برای ارسال نظرتان اینجا کلیک کنید