خبرنامه ایمیلی

سبک زندگی

۱۰ راه مهم برای تقویت حافظه

۱۰ راه مهم برای تقویت حافظه 1

شاید اطراف شما افرادی باشند که توانایی به خاطر آوردن ریزترین جزئیات را دارند. همه چیز سریعا به ذهن آن‌ها می‌رسد و حافظه آن‌ها قوی است. شما هم می‌توانید چنین توانایی داشته باشید.

برای رسیدن به پتانسیل کامل ذهن خود، باید ذهن را فعال نگه‌دارید. تلف کردن وقت روی مبل، تماشای سریال‌های تکراری تلویزیون و اسکرول کردن در اینستاگرام و فیسبوک، جواب شما نیست! اما چه کاری می‌توان برای تقویت حافظه انجام داد؟ چطور می‌توانید جزئیات را بهتر به خاطر بسپارید و چیزهای جدید یاد بگیرید؟ با این ده قدم همراه باشید و حافظه خود را تقویت کنید.

برای تقویت حافظه ورزش کنید

ورزش تنها روی فیزیک بدن شما تاثیر نمی‌گذارد، بلکه به تحرک ذهن هم کمک می‌کند. اگر ورزش نکنید، دچار بیماری‌های مختلف و حتی چاقی خواهید شد. مشکلات فیزیکی و اضافه وزن طی طولانی مدت می‌تواند به ذهن و حافظه شما آسیب برساند.

همچنین، اگر به صورت مرتب ورزش نکنید، اطراف آرتروز شما پلاک ایجاد خواهد شد و جریان خون شما ضعیف می‌شود. ایجاد پلاک منجر به مشکلات قلبی می‌شود و در ادامه اکسیژن و مواد مغذی کمتری به ذهن شما خواهد رسید. اگر این اتفاق رخ دهد، ذهن قابلیت عملکرد عادی خود را از دست خواهد داد.

برای جلوگیری از این اتفاق، هر روز حرکت داشته باشید. حتی یک قدم زدن کوچک هم می‌تواند به شما کمک کند. از این طریق فعالیت ذهنی و بدنی خود را گسترش خواهید داد. قدم زدن، شنا و رقص همگی فعالیت‌های مناسبی هستند.

حذف عوامل استرس‌زا برای تقویت حافظه

هر چیزی که باعث ایجاد استرس شود، مانند خشم یا اضطراب، طی مرور زمان، قسمت‌هایی از مغز که مسئول حافظه شما هستند را از بین خواهد برد. یکی از بزرگ‌ترین عوامل تخریب حافظه، افسردگی است. عمومی افسردگی با مشکلات ذهنی اشتباه گرفته می‌شود. دلیل این امر نشانه اصلی آن یعنی عدم توانایی بر تمرکز است.

اگر نمی‌توانید تمرکز کنید، ممکن است فکر کنید که مدام در حال فراموش کردن چیزهای مختلف هستید. افسردگی میزان کرتیزل خون شما را بالا خواهد برد و در نتیجه کرتیزل مغز شما بیشتر می‌شود. محققین متوجه شده‌اند که میزان کرتیزل بالا به یک سری از مناطق مغز آسیب می‌زند. یکی از این مناطق هیپوکمپس است، جایی که خاطرات کوتاه‌مدت در آن ذخیره شده‌اند.

افسردگی طولانی مدت به ذهن شما آسیب بزرگی خواهد زد و توانایی شما برای به یادآوری نکات مختلف را از بین خواهد برد. برای مبارزه با افسردگی به دنبال کمک یک متخصص باشید. ذهن شما متشکر خواهد شد.

خواب کافی شبانه و خوب چرت زدن

هر شب، بین ۷ تا ۸ ساعت بخوابید. حافظه شما بهبود قابل توجهی را تجربه خواهد کرد. در طول خواب، ذهن شما اطلاعات تازه ثبت شده را بهتر ذخیره خواهد کرد. دوره‌های شبانه‌ها باید کامل شود و خواب خوب باعث تکمیل آن خواهد شد. این تکمیل برای عملکرد درست ذهن مناسب است و در ساعت‌های بیداری ذهن و بدن شما بهتر فعالیت خواهند کرد. ذهن خود را شارژ و دقیق نگه‌دارید.

تغذیه ذهن

۵۰ تا ۶۰ درصد وزن کلی مغز، چربی است. این چربی سلول‌های حسی مختلف را مجزا می‌کند. هر چقدر سلول‌ها بهتر جدا شده باشند، پیام‌های ارسالی سریع‌تر خواهد بود و روند تفکر شما سریع‌تر می‌شود.

به همین خاطر است که از پدر و مادرها درخواست می‌شود که به کودک خود شیر کامل بدهند و از یک سری رژیم‌های مشخص پیروی کنند. مغز کودک نیازمند چربی برای رشد و عملکرد مناسب است. در مورد بزرگسالان هم، مصرف نکردن چربی مشکلاتی را برای مغز ایجاد خواهد کرد.

به همین خاطر، تلاش کنید که در رژیم غذایی خود، به میزان مناسب و سالمی، چربی اضافه کنید. برخی غذاهای خوب مانند ماهی و سبزیجات تیره مناسب شما خواهد بود. غذاهای کاملا سرخ شدنی مطمئنا شامل چربی هستند، اما عدم وجود مواد مغذی کافی در آن‌ها به بدن و مغز شما کمکی نخواهد کرد. پس به دنبال غذاهای سالم حاوی چربی باشید.

صبحانه‌ای شامل تخم‌مرغ میل کنید

لری مک‌کلیری، نویسنده برنامه اعتماد ذهن، می‌گوید که تخم‌مرغ یک صبحانه ایده‌آل است. تخم‌مرغ شامل ویتامین ب است که به سلول‌ها کمک می‌کند گلوکز، آنتی‌اکسیدان و امگا ۳ مصرف کنند. آنتی‌اکسیدان از آسیب دیدن اعصاب جلوگیری خواهد کرد. اسیدهای موجود در امگا ۳ هم به مناسب بودن سرعت سلول‌ها کمک خواهد کرد.

بهتر است میوه‌جات، سبزیجات و پروتئین‌های مختلف را هم به رژیم صبحانه خود اضافه کنید. از چربی ترانس و محصولات حاوی فروکتوز بالا مانند سیروپ صبحانه دوری کنید. چربی ترانس توانایی مغز برای ارتباط با سلول‌ها را کمتر می‌کند و فروکتوز بالا آسیب‌رسان خواهد بود.

خوردن یک صبحانه خوب و به موقع، عملکرد شما را در طول روز بهبود می‌بخشد. اگر خیلی عجله دارید، از روز قبل یک صبحانه آماده کنید یا به دنبال جایگزین سریع و آماده باشید.

بنویسید!

اگر می‌خواهید چیزی را به خاطر بسپارید، بهترین کار این است که آن را یادداشت کنید. شاید خیلی ساده به نظر برسد، اما یک دلیل خوب پشت این کار وجود دارد. نوشتن یک چیز باعث می‌شود که جریان خون حاوی اکسیژن وارد بخش‌هایی شود که مسئول حفظ خاطره است و نوشتن یک نوع تمرین برای مغز است.

می‌توانید یک دفترچه خاطرات خریداری کنید و شروع به نوشتن کنید. برای خود ایمیل بنویسید یا اینکه یک وبلاگ را شروع کنید. تمامی این فعالیت‌ها به شما کمک می‌کند که حافظه خود را بهبود ببخشید و میزان خاطرات خود را بیشتر و بیشتر کنید.

به موسیقی گوش دهید

تحقیقات نشان داده که یک سری موسیقی‌ها برای ثبت خاطرات و یادآوری این خاطرات کارآمد خواهد بود. اطلاعاتی که در هنگام گوش دادن به موسیقی یاد می‌گیرید بهتر از ذهن شما ثبت می‌شوند. اگر بار دیگر به آن موسیقی گوش کنید یا به آن فکر کنید، راحت‌تر اطلاعات را به یاد می‌آورید. موسیقی می‌تواند همانند یک سرنخ برای اطلاعات بیشتر عمل کند.

مفاهیم تصویری

برایی یادآوری جزئیات، بسیاری از مردم باید این اطلاعات را به صورت یک تصویر در ذهن خود ایجاد کنند. یک نوع تصور که به حافظه آن‌ها کمک خواهد کرد.

هر اطلاعاتی که مشاهده می‌کنید، به تصاویر آن دقت کنید. اگر چارت، عکس یا گرافیکی روبروی شماست، با کمک آن، اطلاعات را به خاطر بسپارید. اگر تصویری روبرو ندارید، از اطلاعات ارائه شده یک تصویر ذهنی ایجاد کنید.

به کسی آموزش دهید

خواندن مطالب با صدای بلند، به ثبت آن را در حافظه کمک خواهد کرد. بسیار از روانشناسان و آموزگاران دریافته‌اند که در طی سال‌ها فعالیت وقتی یک مفهوم یا درس را به کس دیگری توضیح می‌دهند، این مفهوم در ذهن آن‌ها بهتر نهادینه می‌شود. بهتر درک می‌کنند و بهتر یادآور آن خواهند شد. مفاهیم و اطلاعات تازه را به دوست خود یاد دهید. از این طریق شما هم آن را بهتر به یاد خواهید آورد.

جدول حل کنید، بخوانید و بازی کنید

تحقیقات نشان داده که اگر جدول روزنامه را حل کنید، مطالعه داشته باشید، یا روزانه مشغول بازی‌های کارتی شوید، نه تنها ذهن شما فعال خواهد بود، بلکه فراموشی خاطرات هم به تعویق می‌افتد. کسانی هم که دچار فراموشی حاد هستند، چنین تمرین‌هایی برای آن‌ها فوق‌العاده مناسب است.

روزنامه را بردارید و جدول آن را حل کنید. یک کتاب تازه را شروع کنید و با دوستان خود چند دست بازی کنید.

برای بهبود زندگی روزمره و بهبود وضعیت حافظه خود، یک یا دو نکته را ابتدا به زندگی خود اضافه کنید. پس از مدتی مشاهده می‌کنید که چه تاثیرات در زندگی شما دارد و تا چه میزان حافظه شما بهتر شده!

آیا شما هم راه‌هایی برای تقویت حافظه می‌شناسید؟ لطفا در بخش نظرات آنها را با ما و خوانندگان دیگر به اشتراک بگذارید.

نظر شما چیست؟

برای ارسال نظرتان اینجا کلیک کنید