خبرنامه ایمیلی

سرمایه گذاری

۵ نکته مهم که باید پیش از سرمایه گذاری بدانید

نکات سرمایه گذاری

آیا برای سرمایه گذاری آماده اید؟ با وجود اینکه این اقدام یک گام مهم برای تامین امنیت اقتصادی است و بطور منظم به پرتفولیوی شما (سبدهای سهام شما) می‌افزاید، این اقدام می‌تواند همراه با اضطراب و دلهره باشد.

ممکن است علت دلهره شما برای شروع سرمایه گذاری آشنا نبودن با بازار سرمایه باشد یا اینکه از اقدامات قبلی خود در بسیاری از صندوق‌های سرمایه گذاری مشترک دچار هراس شده‌اید. با وجود اینکه همیشه زودتر اقدام کردن برای این موضوع بهتر از دیرتر انجام دادن آن است، چندین نکته وجود دارد که شما باید پیش از اقدام به ایجاد پرتفولیو، به آنها توجه کنید. با واگویه همراه باشید.

۱. آیا شما دارای وضعیت اقتصادی مناسب هستید؟

لازم است که شما بررسی کنید که در حال حاضر از نظر اقتصادی در چه جایگاهی قرار دارید. چنانچه شما مقدار زیادی بدهی دارید و هیچ پس انداز اضطراری ندارید، سرمایه گذاری معنایی ندارد. به علاوه، با پرداخت بدهی خود (مخصوصا بدهی کارت اعتباری) و پس انداز پول برای مواقع اضطراری، شما مقدار پول نقد بیشتری برای سرمایه گذاری آزاد می‌کنید.

پیش از شروع سرمایه گذاری، عاقلانه است که زمانی را صرف در آمدن از زیر بار بدهی کنید و برای خود پس انداز اضطراری ایجاد کنید. شایان ذکر است که پس انداز اضطراری شما باید آنقدر باشد تا بتواند از سه تا شش ماه مخارج شما را تامین کند. اگر رشته کاری شما ناپایدار است یا اینکه شما بصورت خود اشتغالی کار می‌کنید، پس انداز شما باید از شش ماه تا یک سال برای مخارج شما کافی باشد.

۲. چه کاری می‌خواهید با پول خود انجام دهید؟

شما باید تصمیم بگیرید که چه برنامه و اهدافی در سر دارید. اگر قصد دارید تا از سرمایه گذاری خود برای پرداخت پول پیش خانه و یا پرداخت هزینه دانشگاه استفاده کنید، گزینه‌های سرمایه گذاری شما با زمانی که می‌خواهید از آن برای بازنشستگی بهره ببرید، متفاوت خواهد بود.

اگر هدف شما استفاده از سود پول‌هایتان در پنج سال آینده است، بهتر خواهد بود که پول خود را با احتیاط بیشتری به کار بگیرید. در حالیکه اگر اهداف اقتصادی شما بلند مدت تر است، شما می‌توانید سرمایه گذاری‌های پرخطرتری را انتخاب کنید.

برای کوتاه مدت، می‌توانید یک حساب سپرده کوتاه مدت را مورد توجه قرار دهید. اگر یک برنامه بلند مدت دارید، می‌توانید جسورانه اقدام کنید و صندوق‌های سرمایه گذاری مشترک و سهام را در نظر بگیرید.

۳. آیا از گزینه‌های سرمایه گذاری خود آگاهی دارید؟

اگر اولین باری است که پول خود را سرمایه گذاری می‌کنید، مهم است بدانید که شما با یک استراتژی بلند مدت پول بیشتری بدست خواهید آورد تا اینکه امیدوار باشید که با معامله روزانه و خرید و فروش اوراق بهادار به سود قابل توجهی برسید.

با اینکه به آن روش هم می‌توانید پول بدست بیاورید، اما به درک صحیحی از بازار بورس و زمان زیاد و استعداد واقعی نیاز دارد. اگر واقعا قصد سرمایه گذاری در این مسیر را دارید، شاید بهتر باشد تا یک فرد حرفه‌ای را استخدام کنید. اما با احتیاط حرکت کیند. به سادگی می‌توان مقادیر زیادی از سرمایه را از دست داد.

۴. آیا به یک برنامه ریز اقتصادی نیاز دارید؟

پیش از شروع سرمایه گذاری، باید شما یک برنامه ریز و یا مشاور اقتصادی خوب را پیدا کنید. برنامه ریز اقتصادی شما باید اهداف اقتصادی شما را درک کند و برای رسیدن به آنها گزینه‌های متعددی را به شما پیشنهاد کند. البته نباید شما چشم بسته به مشاور اقتصادی خود اعتماد کنید. پیش از اقدام به هر سرمایه گذاری، اطمینان حاصل کنید که کاملا از خطر‌های مربوط به آن آگاهی دارید. چنانچه برنامه ریز اقتصادی شما نمی‌تواند این موضوع را برای شما توضیح دهد، باید به دنبال فرد دیگری بگردید.

اگر از شخصی که استخدام کرده اید رضایت ندارید، می‌توانید از طریق بانک خود و یا توسط یک شخص راهنما، یک برنامه ریز اقتصادی را پیدا کنید. یک برنامه ریز اقتصادی می‌تواند به شما کمک کند تا تعیین کنید که چه مقدار پول پس انداز کنید و چه مقدار سرمایه گذاری کنید تا به اهداف خود از جمله بازنشستگی پیش از موعد و یا پرداخت هزینه دانشگاه فرزندان، برسید.

همچنین او می‌تواند به شما کمک کند تا بهترین نوع حسابها را برای اهداف خاص انتخاب کنید، مانند حساب پس اندار دانشگاه ۵۲۹ و یا یک حساب سرمایه گذاری ساده برای حالتی که قصد بازنشستگی پیش از موعد را دارید.

۵. چه گزینه‌های سرمایه گذاری در دسترس هستند؟

اگر برای اولین بار است که شروع می‌کنید، از صندوق‌های سرمایه گذاری مشترکی استفاده کنید که امکان آغاز فعالیت با مقادیر سرمایه کم را فراهم می‌کنند. این صندوق‌ها از این جهت ارزشمند هستند که شروع به کار با آنها آسان تر است و شما در ابتدا نیازی به مقادیر زیاد پول ندارید.

به علاوه، برخی از صندق‌های مشترک به شما اجازه می‌دهند تا یک سفته خودکار ماهانه تنظیم کنید تا نیازی به مقدار زیادی پول برای سرمایه گذاری اولیه نداشته باشید. اما لازم است که پیش از انتخاب یک صندوق، هزینه‌های اجرایی و بازده میانگین سالانه را به دقت مورد توجه قرار دهید.

به یاد داشته باشید که سرمایه‌ها از مسیری که دارای نقاط بالا و پایین است عبور می‌کند و باید بتوانید زمان هایی را که دچار افت سرمایه می‌شوید، پشت سر بگذارید تا بتوانید سود کنید. علاوه بر این مهم است که روشهای دیگر مانند سرمایه گذاری در املاک و مستغلات را نیز مورد توجه قرار دهید.

بنظر شما قبل از سرمایه گذاری دیگر به چه چیزهایی باید دقت داشت؟ لطفا نظرات خودتان را با ما و خوانندگان دیگر به اشتراک بگذارید.

نظر شما چیست؟

برای ارسال نظرتان اینجا کلیک کنید