خبرنامه ایمیلی

سبک زندگی

۷ راه برای اینکه ذهنیت خودمان را مثبت کنیم

تفکر مثبت

قدرت تفکر مثبت یک مبحث محبوب است، هرچند گاهی اوقات می‌تواند حسی کلیشه‌ای به ما بدهد؛ اما مزیت‌های فیزیکی و روانی مثبت اندیشی توسط مطالعات علمی متعدد به اثبات رسیده‌اند. تفکر مثبت به ما اعتمادبه‌نفس داده و روحیه ما را بهبود می‌بخشد. به‌علاوه این نوع تفکر می‌تواند مانع از بروز برخی از بیماری‌ها نظیر فشار خون، افسردگی و اختلالات مرتبط با استرس شود. همه این گفته‌ها عالی هستند، اما راه‌های دست‌یابی به چنین تفکری چیستند؟ واگویه پاسخ شما را می‌دهد!

۱. روز خود را با یک نگرش مثبت آغاز کنید

هرگونه که صبح خود را آغاز کنید، تا پایان روز تأثیر آن را در زندگی خواهید دید. آیا تابه‌حال شده که دیر از خواب بیدار شوید و در باقی روز احساس خوبی نداشته باشید؟ این امر دقیقا به این خاطر است که شما روز خود را با یک احساس منفی شروع و این حس را وارد دیگر اتفاقات روزانه کرده‌اید. روز خود را با تفکری مثبت آغاز کنید. مقابل آینه بایستید و با خود بگویید: «امروز روز خوبی خواهد بود» یا «من امروز روزی فوق‌العاده خواهم داشت.»

۲. بر اتفاقات خوب، هرچند کوچک، تمرکز کنید

شکی نیست که همه ما در تمام روز با چالش‌هایی روبرو می‌شویم و نمی‌توان یک روز کاملاً عالی را پیدا کرد. وقتی‌که با چنین چالشی روبرو می‌شوید، بر خوبی‌ها تمرکز کنید، هرچند بسیار اندک و غیرقابل مشاهده. برای مثال اگر در ترافیک گیر افتادید، به این موضوع فکر کنید که چقدر خوب است که حالا به ادامه فایل صوتی موردعلاقه‌تان گوش دهید.

۳. در شرایط بد روحیه طنز داشته باشید

به خود اجازه دهید تا حتی در بدترین شرایط نیز طنز را تجربه کنید. به خود متذکر شوید که این وضعیت نیز احتمالا بعدها منجر به خلق یک داستان جذاب می‌شود.

۴. از شکست‌ها درس بگیرید

شما فردی کامل نیستید. شما قرار است تا اشتباه کرده و از خطاهای خود درس بگیرید. به‌جای تمرکز بر شکست‌ها، از آن‌ها درس گرفته و در موقعیت‌های بعدی بهره ببرید.

۵. افکار منفی را با افکار مثبت جایگزین کنید

افکار منفی می‌توانند به‌راحتی در شما نفوذ کنند و تشخیص آن‌ها نیز بسیار دشوار است. شما ممکن است با خود بگویید: «من در این کار خیلی بد هستم یا نباید دیگر این کار را امتحان کنم.» اما این افکار تبدیل به احساسات درونی شده و ممکن است تفکرات شما را منجمد کنند. وقتی‌که به چنین افکاری رسیدید، مکث کرده و آن‌ها را با تفکرات مثبت جایگزین کنید.

۶. بر زمان حال تمرکز کنید

ما در مورد زمان حال صحبت می‌کنیم؛ نه امروز، نه این ساعت؛ درست همین لحظه. شما ممکن است توسط رئیستان توبیخ شده باشید، اما آیا اوضاع دقیقا در حال حاضر خیلی بد است؟ حرف ۵ دقیقه پیش او را فراموش کرده و بر زمان حال تمرکز کنید. بیشتر نگرش‌های منفی، از یک خاطره بد گذشته یا یک تفکر اغراق‌شده از یک رویداد بالقوه در آینده نشات می‌گیرند.

۷. دوستان، مربیان و همکاران مثبت پیدا کنید

وقتی‌که اطراف خود را با افراد مثبت پر کنید، بیشتر در مورد چشم‌اندازهای مثبت، داستان‌های مثبت و تفکرات مثبت خواهید شنید. این کلمات مثبت بر خط فکری شما تأثیر گذاشته و درنهایت بر کلمات و گفتار شما اثر می‌گذارند. شاید یافتن افراد مثبت در زندگی دشوار باشد، اما شما نیازمند رها کردن خود از شر افکار منفی قبل از نابودی توسط آن‌ها هستید.

تقریباً هرکسی در هر شرایطی می‌تواند این درس‌ها را سرلوحه زندگی خود قرار دهد و نگرش مثبت خود را بیشتر کند. همان‌طور که احتمالا تصور کرده‌اید، مثبت اندیشی نتایج فراوانی دارد، بنابراین هرچه بیشتر به تمرین آن بپردازید، بیشتر از مزایای آن بهره‌مند خواهید شد.

نظر شما چیست؟

برای ارسال نظرتان اینجا کلیک کنید