خبرنامه ایمیلی

سبک زندگی

۵ فرد مشهور که قبل موفقیت‌شان اخراج شدند!

جی کی رولینگ

اگر قبلا اخراج شده‌اید حتما می‌دانید که چقدر از لحاظ احساسی ویران کننده است. حتی اگر هیچ کار اشتباهی نکرده باشید، اخراج شدن احساس تحت قضاوت قرار گرفتن و مجرم شناخته شدن را ایجاد می‌کند. و اگر بدون دلیل اخراج شده‌اید، این حس شکست خوردگی احتمالا شدیدتر هم خواهد بود.

قبل از اینکه خودتان را سرزنش کنید، باید بدانید که شما تنها نیستید! برخی از موفق-ترین افراد جهان – کسانی که ابزارآلات محبوبی را اختراع کرده‌اند، موفق‌ترین برندهای جهان را ساخته‌اند و یا بیشترین تاثیر را روی جامعه گذاشته‌اند – قبل از (و گاهی حتی بعد از) تبدیل شدن به نام‌های آشنای امروز، اخراج شده‌اند!

اگر اخراج شده‌اید، کارهای زیادی باید انجام دهید؛ برای مثال، بررسی گزینه‌های مالی برای زندگی کردن در طول بیکاری تا ریختن طرح فعالیت بعدی. یکی از کارهایی که نباید انجام دهید سخت گرفتن به خودتان است. روی هم رفته، اگر این افراد مشهور اجازه میدادند یک ضربه شغلی آنها را متوقف کند چه می‌شد؟

استیو جابز

استیو جابز همراه با استیو وزنیاک کامپیوتر اپل را در سال ۱۹۷۶ در گاراژ خود راه‌اندازی کرد. در سال ۱۹۸۰، اپل به یک کسب‌وکار میلیارد دلاری و یک شرکت سهامی عام تبدیل شده بود. در سال ۱۹۸۴، اپل Macintosh را منتشر کرد؛ و در سال ۱۹۸۵ در سیل نگرانیهای زیادی در مورد رقابت با محصولات ارزان قیمت مایکروسافت، بنیان‌گذار معروف خود را اخراج کرد!

جابز در سخنرانی جشن فارغ‌التحصیلی سال ۲۰۰۵ فقدانی که احساس کرده بود را توصیف کرد:

“ما یک سال قبل به تازگی بهترین محصول خود را منتشر کرده بودیم – Macintosh- و من تازه ۳۰ ساله شده بودم. و بعد اخراج شدم. چطور ممکن است از شرکتی که آن را راه‌اندازی کرده‌اید اخراج شوید؟ خوب، با رشد اپل ما فردی را استخدام کردیم تا شرکت را با من اداره کند که به نظرم خیلی با استعداد بود. چند سال اول همه چیز خوب پیش رفت. ولی سپس دیدگاه‌هایمان در مورد آینده از هم فاصله گرفت و در نهایت دچار اختلاف شدیم. هیئت مدیره از او طرفداری کرد و در نتیجه در سی سالگی اخراج شدم. یک اخراج خیلی علنی و عمومی. آن چه در تمام طول بزرگسالی‌ام نقطه تمرکزم بود را از دست دادم و این مساله ویرانگر بود”.

جابز تصمیم گرفته بود سیلیکون ولی را ترک کند ولی این کار را نکرد، زیرا متوجه شد هنوز عاشق کارش است. او استودیوهای Pixar Animation و NeXT را بنیان‌گزاری کرد که بعدها هم توسط اپل خریداری شدند! در سال ۱۹۹۷ او به عنوان مدیر عامل به اپل برگشت وiPod ، iPhone و iPad را توسعه داده و نحوه کار، بازی و ارتباط را متحول کرد! او شرکتی که بنیان‌گذاری کرده بود (و از آن اخراج شده بود) را به سودآوری بی-سابقه‌ای رساند…

اپرا وینفری

وقتی از کاراکتر لیز لمون در سریال ۳۰ Rock در مورد دینش سوال شد گفت: “تقریبا هر کاری که اپرا بگوید را انجام می‌دهم”!

مثل همه جوک‌ها، این جمله هم خنده‌دار است، اما حقیقت دارد. از زمان آغاز شوی گفت‌وگوی گمنام اپرا وینفری در سال ۱۹۸۶، این میزبان تلویزیونی به یک نام مشهور تبدیل شده و برنامه‌های تلویزیونی مانند The Women of Brewster Place و فیلم-هایی مانند Beloved را تولید کرده و در آنها نقش‌آفرینی کرده است. او همچنین باشگاه کتاب‌خوانی، شرکت رسانه‌‌ای و کانال تلویزیونی خود با عنوان شبکه اپرا وینفری را راه-اندازی کرده است.

فوربز او را در فهرست ثروتمندترین آفریقایی-آمریکایی‌های قرن بیستم قرار داده‌، اما احتمالا تعجب می‌کنید اگر بدانید او در اوایل کارش اخراج شد! یک تولیدکننده در WJZ-TV بالتیمور به وینفری که در آن زمان گزارشگر اخبار عصر بود گفت که برای اخبار تلویزیون نامناسب است. با این حال یک جایزه دلگرم‌کننده به او پیشنهاد کرد: شغلی در People Are Talking، یک برنامه تلویزیونی روزانه که ابتدا برای وینفری یک تنزل رتبه به نظر می‌رسید…

جی کی رولینگ

زنی که هری‌پاتر را اختراع کرده قبلا یک منشی بود، تا زمانی که به دلیل نوشتن رمان در ساعات کاری اخراج شد!

رولینگ می‌گوید: “من به شدت شکست خورده بودم. یک ازدواج بسیار کوتاه متلاشی شده و سپس تبدیل شدن به یک مادر بیکار؛ من به اندازه‌ای فقیر بودم که فقط میتوانستم روزمرگی طی کنم”.

رولینگ با کمک‌های دولتی زندگی می‌کرد و در کافی‌شاپ‌های ادینبرگ رمان می‌نوشت. در سال ۱۹۹۷، اولین کتاب او با عنوان هری پاتر و سنگ جادو، ۴۰۰۰ دلار فروش کرد. تا سال ۲۰۰۰، ۳۵ میلیون نسخه از سه کتاب اول مجموعه هری پاتر به ۳۵ زبان فروخته شده و ۴۸۰میلیون دلار در سطح جهان درآمد کسب کرده بود!

والت دیزنی

قبل از اینکه شکست اخیر خود را به عنوان ارزیابی دقیق توانایی‌هایتان قبول کنید، به خاطر داشته باشید در جهانی زندگی می‌کنید که در آن والت دیزنی به خاطر نداشتن خلاقیت کافی اخراج شد!!

درست است: کانزاس سیتی استار، دیزنی را در اوایل بیست سالگی اخراج کرد! او سپس استودیوی Laugh-o-gram را راه‌اندازی کرد که در سال ۱۹۲۳ ورشکست شد. وقتی دیزنی به هالیوود نقل مکان کرد همراه با برادرش روی استودیو The Disney Brothers Cartoon را بنیان‌گذاری کرده و با یک شخصیت جدید به نام میکی ماوس به موفقیت دست پیدا کرد.

در سال ۱۹۲۹، دیزنی Silly Symphonies را منتشر کرد که شامل کاراکترهای دیگری مانند دانلد داک و مینی ماوس و همچنین محبوب‌ترین ساخته او یعنی میکی ماوس بود. یک کارتون سریالی با عنوان Flowers and Trees (گل‌ها و درختان) برنده جایزه اسکار شد.

در ادامه، دیزنی فیلم‌های انیمیشن کاملی ایجاد کرد که اولین آنها سفید برفی و هفت کوتوله در سال ۱۹۳۷ بود. در دهه ۱۹۵۰، امپراطوری دیزنی شامل سریال‌های تلویزیونی مانند باشگاه میکی ماوس بود.

در حال حاضر، شرکت والت دیزنی یک کسب‌وکار ۵۹ میلیارد دلاری است که شامل پارکهای موضوعی، انتشارات، فیلم و تلویزیون کابلی می‌باشد.

توماس ادیسون

توماس ادیسون مخترع لامپ، تلگراف و دوربین اولیه بود. او که به یک اندازه به عنوان یک تاجر سرسخت (و گاهی بی‌پروا) و یک مخترع معروف بود، بیشتر از ۱۰۰۰ حق ثبت اختراع در طول زندگی خود داشت!

این موفقیتها برای کسی که در دوران کودکی توسط معلمش “بیش از حد احمق برای یادگیری هر چیزی” توصیف شده بود، خیلی هم بد نیست! ادیسون از آن به بعد در خانه درس خواند و اولین کارآفرینی خود را در ۱۲ سالگی با فروش روزنامه در راهآهنGrand Trunk آغاز کرد!

او سپس روزنامه خود را تاسیس کرده و آن را به مسافران می‌فروخت – تا زمانی که آزمایشگاه خودساخته‌اش در واگن چمدان‌ها آتش گرفت و باعث شد دیگر به قطارها دسترسی نداشته باشد (او فروش روزنامه در ایستگاه‌ها را ادامه داد).

در ادامه، وقتی کارمند اتحادیه غرب بود به دلیل انجام دادن چند کار به صورت همزمان اخراج شد. او بعد از درخواست کار در شیفت شب، به منظور ادامه آزمایش‌های خود اسید سولفوریک را روی زمین ریخت. اسید داخل تخته‌های کف زمین نفوذ کرده و روی میز رئیسش در اتاق پایین ریخت.

با این حال، بزرگ‌ترین شکست‌های ادیسون بذرهایی برای موفقیتش بودند: بعد از امتحان ۱۰۰۰ نمونه اولیه قبل از پیدا کردن یک طراحی موفق برای لامپ برق، یک گزارشگر از او پرسید: وقتی ۱۰۰۰ بار شکست خوردی چه احساسی داشتی؟

ادیسون جواب داد: من ۱۰۰۰ بار شکست نخوردم. لامپ، اختراعی ۱۰۰۰ مرحله‌ای بود!

نظر شما چیست؟

برای ارسال نظرتان اینجا کلیک کنید