خبرنامه ایمیلی

سرمایه گذاری

بهترین فرصت سرمایه‌گذاری برای نسل جوان چیست؟

سرمایه گذاری نسل جوان

ایجاد یک عادت و رفتار پس‌انداز محور از دوران جوانی باعث می‌شود که سود فراوانی در آینده ببرید. نسل زد، یا همان دهه هشتادی‌ها و هفتادی‌ها خودمان که از سال‌ها ۱۳۷۶ به اینور به دنیا آمده‌اند، می‌توانند در آینده سود فراوانی از چنین رفتاری ببرند و شرایط آن‌ها برای اینکار مناسب است.

مشخصا ما داده نسبت به جوانان ایرانی نداریم. به همین خاطر دقیق نمی‌دانیم که چه میزان از این بچه‌ها شروع به پس‌انداز کرده‌اند. اما گاها مشاهده می‌کنیم که خانواده‌ها با ایجاد حساب‌های بیمه و پس‌انداز در سنین کم به فکر آینده آن‌ها باشند. 

اما داده در زمینه جوانان آمریکایی در دسترس است. مجمع ملی فرهیختگان دبیرستان‌ها، داده‌های متفاوتی را در این زمینه منتشر کرده است. طبق گفته این مجمع، ۱۰ درصد فرزندان نسل زد، از دوران نوجوانی شروع به پس‌انداز می‌کنند. ۳۵ درصد از جوانان این نسل می‌گوید که با شروع دهه ۲۰ زندگی خود به فکر پس‌انداز برای بازنشستگی هستند. نسل به دهه پیشین خود، این جوانان همچنین تمایل بیشتری به پس‌انداز برای خریداری یک منزل و سرپناه هستند. برخی حتی برنامه دارند که تا ۲۵ سالگی یک خانه خریداری کرده باشند.

اما برای شروع پس‌انداز باید بدانید که کجا بهترین مکان برای ذخیره پول است. همه فرصت‌های پس‌انداز مانند یکدیگر نیستند. اگر شما هم بخشی از این نسل هستید، یا اینکه فرزند شما بخشی از این نسل است، باید تفاوت بین فرصت‌های مختلف را متوجه شوید و فرصتی را انتخاب کنید که بهترین خروجی را به شما می‌دهد.

پس‌انداز کوتاه‌مدت در مقابل پس‌انداز بلندمدت

پیدا کردن محل مناسب برای ذخیره پول بسته به هدف ذخیره و پس‌انداز دارد. همانطور که اشاره شد، این جوانان به دنبال پس‌انداز برای بازنشستگی و خرید یک منزل هستند. اما اهداف دیگری هم شاید در اینجا مصداق داشته باشد و این اهداف شامل این موارد هستند:

 • خرید اولین ماشین
 • اجاره یک آپارتمان
 • پرداخت شهریه دانشگاهی
 • ساختن یک صندوق اضطراری
 • برنامه‌ریزی برای سفر و تعطیلات
 • پس‌انداز برای خرید تعطیلات

اگر مشخص کنید که به دنبال چه هدفی هستید، پس به راحتی می‌توانید تصمیم بگیرید که چگونه پس‌انداز کنید. از این طریق متوجه می‌شوید که چه زمانی به پول خود نیاز دارید، چه میزان سود می‌خواهید و می‌خواهید پول شما چگونه در دسترس باشد.

در زمینه میزان سود، هر چقدر که حساب سپرده شما طولانی‌مدت باشد، مطمئنا زمان بیشتری برای رشد خواهد داشت. سود سالانه حساب‌ها و بانک‌ها متفاوت از یکدیگر است و نسبت به نیاز خود باید یک حساب درست و یک بانک درست برای سپرده خود انتخاب کنید. 

گزینه‌های نسل زد

پس از اینکه هدف خود را مشخص کردید، می‌توانید به این بخش برسید که پول خود را کجا ذخیره کنید. به صورت کلی پنج نوع حساب سرمایه‌گذاری وجود دارد که می‌توان در نظر گرفت:

 • حساب پس‌انداز سنتی
 • حساب پس‌انداز بازدهی بالا
 • حساب بازار پول
 • گواهی سپرده
 • حساب بازنشستگی

حساب پس‌انداز سنتی

یک حساب پس‌انداز سنتی همانند اسم خود، حساب پس‌اندازی است که سرمایه شما را درون خود ذخیره خواهد کرد. بانک‌ها و موسسات مالی چنین حسابی را در اختیار شما قرار خواهن داد. این نوع حساب‌ها سود سپرده دریافت می‌کنند و نسبت به موسسه اعتباری، می‌توان از آن‌ها بدون ضرر برداشت کرد.

این نوع حساب‌ها، گزینه‌هایی امن و پایه برای سرمایه‌گذاری هستند. تنها نکته بد این نوع حساب‌ها، میزان سود کم است. 

حساب پس‌انداز بازدهی بالا

این نوع حساب‌ها هم از محبوبیت بالایی برخوردار هستند. از نظر امنیتی هم این حساب‌ها امنیت پول پایه شما را تضمین خواهند کرد. یکی از اصلی‌ترین تفاوت‌های میان این حساب و حساب سنتی، میزان سودی است که به سپرده شما تعلق خواهد گرفت.

در ایران این نوع حساب‌ها تبدیل به حساب‌های بلندمدت می‌شوند که برداشت از پول اصلی کمی سخت و پیچیده خواهد بود. با این حال در کشورهای غربی این نوع حساب‌ها آنلاین هستند و امکان برداشت را دارند. بانک‌های آنلاین به دلیل کمتر بودن هزینه خدماتی، می‌توانند سود بیشتری را به مشتریان خود ارائه دهند.

اگر به دنبال سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت هستید، باید گزینه مناسبی را در این زمینه پیدا کنید و توجه داشته باشید که تا چه زمانی پول خود را سرمایه‌گذاری می‌کنید. این نوع حساب‌ها مطمئنا سود بیشتری را خواهند داشت.

حساب‌های بازار پول

این نوع حساب‌ها در کشورهای غربی مرسوم است. حساب بازار پول، مشخصات و امکانات حساب سپرده و حساب چک را با هم تلفیق می‌کند. یعنی شما در عین حالی که سود دریافت می‌کنید، امکان کشیدن چک یا دریافت پول از طریق خودپرداز را خواهید داشت. سود این نوع حساب‌ها هم شبیه به سپرده بازدهی بالا است.

جوانان نسل زد که به دنبال یک سرمایه‌گذار میان تا بلندمدت هستند احتمالا به این سمت می‌روند. شما در این سیستم هم سود دریافت می‌کنید هم می‌توانید به عنوان مثال برای پیش‌پرداخت یک منزل چک بکشید. البته که قوانین مشخصی برای برداشت پول وجود دارد و نمی‌توان بیش از یک اندازه مشخص مانند شش بار در ماه پول برداشت کرد.

گواهی سپرده

بانک‌ها عموما گواهی سپرده را عرضه می‌کنند. اگر به دنبال یک سرمایه‌گذاری بلند مدت هستید و به دنبال برداشت از آن نیستید، گواهی سپرده یک روش خوب برای سرمایه‌گذاری است. این نوع فرصت‌ها یک بازه زمانی مشخص را طلب می‌کند. به عنوان مثال شما از یک ماه تا چندین سال متعهد می‌شوید که پول خود را سپرده‌گذاری کنید. در این زمان پول شما سود جمع‌آور خواهد کرد و پس از گذشت زمان می‌توانید پول و سرمایه اولیه خود را برداشت کنید. بانک‌ها عموما سود ماهانه هم به شما ارائه خواهند داد.

اگر زودتر از موعد اقدام به برداشت از سرمایه اصلی کنید، ممکن است مجبور به پرداخت ضرر شوید. این ضرر شامل از دست دادن بخشی از سرمایه اصلی شما خواهد بود.

حساب بازنشستگی

حساب‌های بازنشستگی مواردی است که کارفرما به شما پیشنهاد خواهد داد یا شما توانایی باز کردن آن را خواهید داشت. شما می‌توانید با پرداخت ماهیانه مقداری از درآمد خود به فکر یک درآمد ثابت در آینده باشید.

هر صندوق بازنشستگی یک شیوه مشخص خود را دارد و نمی‌توان مشخصا گفت که تمامی صندوق‌ها چه نوع سرمایه‌گذاری را پی می‌برند. در خارج از ایران، این نوع حساب‌ها عموما از مالیات معاف است و شما آزادی عمل بیشتری در زمینه مالیات خواهید داشت.

حساب‌های خود را تنوع ببخشید

به عنوان یک جوان نسل زد باید در نظر داشته باشید که فرصت‌های فراوانی پیش‌روی شما موجود است. به همین خاطر ممکن است از حساب بازدهی بالا یا گواهی سپرده استفاده کنید. همچنین حساب بازنشستگی امنیت بالاتری نسبت به دیگر حساب‌ها خواهد داشت و شما را برای روز مبادا پشتیبانی خواهد کرد. 

یک جواب مشخص برای ذخیره و سپرده‌گذاری سرمایه وجود ندارد. باید مشخص کنید که چقدر توانایی سرمایه‌گذاری ماهانه دارید و اهداف شما در چه بازه زمانی باید تامین شود. پس از این باید متعهد شوید که هر ماه مقداری از سرمایه خود را برای یک هدف مشخص پس‌انداز کنید.

نظر شما چیست؟

برای ارسال نظرتان اینجا کلیک کنید